Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 520598 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 10:23 - pre 71 meseci
^^

Upravo to.
Bilo je godina kad se na selu kukuruz u klipu lozio zimi,jbg bilo jeftinije nego da ga prodaju a kupe ogreva.

Kupus se tarupirao,umesto djubrenja.

Soja se kuci przila i mesala sa kukuruzom i svinje hranile

Zitom se kokoske hranile.

.
.
.
.

Ili se prilagodis trzisnim (ne)prilikama,ili propadas. Uz dodatak toga da se neko svojski trudi da ti kao malom proizvodjacu oteza sve sto moze i jos malo pride.
Jel moramo biti malinarska velesila,ne moramo.
Pa kad ne bude malina,jagoda,tresanja...nece biti ni hladnjacara.
Kad nesto ide ka tome,da u stvari ne ide,okrenes se i probas nesto drugo.
A daleko od toga da ne smatram da su ti ljudi tamo,na neki nacin zahebani od strane nekoga malo promisljenijeg od njih.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 10:34 - pre 71 meseci
Citat:
Java Beograd:
...
Jbt, ako imam Vulkanizersku radnju, i ako deset godina meni taj vulkanizerski posao donosi štetu a ne korist, onda moram da budem totalno lud da i dalje držim isti biznis.



Ajde da ti pomognem, ako imas vulkanizersku radnju, koju si nasledio od oca, koja radi 50g vrhunski i ti volis i radis dobro i posteno svoj posao, imas veliki promet i ljudi vole da dolaze kod tebe u radnju. I ako ti 10g uvoznik guma u Srbiji uzima nenormalni reket na cenu guma, a ti ne mozes direktno da uvezes gume od proizvodjaca i moras da kupujes samo od kartela uvoznika koji te sisaju i tvoja zarada ne pokriva troskove. Jel treba da se bunis ili treba da pustis sve niz vodu?

I sad ti ja kazem - 10g kukas - idi bre vise crkni ko te hebe, batali vulkanizersku radnju i bavi se programiranjem, vidi programeri se traze na svakom cosku a ti zapeo za vulkanizersku radnju.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 10:53 - pre 71 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Evo ja sam zaorao kupus par puta. Prosto cena nije bila dovoljna da pokrije rad i iskoristili ga kao djubrivo. Nesto se ne secam da smo blokirali puteve zbog toga.


Pa trebali ste!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:00 - pre 71 meseci
Citat:
Java Beograd:


Jbt, ako imam Vulkanizersku radnju, i ako deset godina meni taj vulkanizerski posao donosi štetu a ne korist, onda moram da budem totalno lud da i dalje držim isti biznis.



Pa šta misliš da se dešava? Ja (tj. moji) sam se ranije bavio zemljoradnjom, danas odavno više ne, od zemlje mi je ostalo samo nešto malo što iznajmljujem za simbolične pare čisto da ne raste korov i ne zagađuje okolinu; prvi komšija slična situacija, komšija prekoputa slična situacija, itd. Ranije u ulici bukvalno nije bilo kuće da nije imala i svinje i (većinom) krave, sitnu živinu i da ne računam, nisi mogao disati od miomirisa. Danas čist vazduh, miriši cveće, ako u par dvorišta plafon ima krupnije stoke, niko više ništa ne drži, za još koju godinu bićemo potpuno ekološka država k'o CG.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
93.186.70.*



+10255 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:06 - pre 71 meseci
Citat:
bananaphone:Jel treba da se bunis ili treba da pustis sve niz vodu?
Bunim se godinu-dve, ajde neka je tri. I onda batalim ćorava posla ! Budem autolakirer. Ili otvorim Mini Market. Bilo šta.

Citat:
bananaphone:I sad ti ja kazem - 10g kukas - idi bre vise crkni ko te hebe, batali vulkanizersku radnju i bavi se programiranjem, vidi programeri se traze na svakom cosku a ti zapeo za vulkanizersku radnju.

Pa i treba da crknem, i ko me hebe, kad za 10 godina ne mogu da skapiram šta su ćorava posla.

Pa zamisli da sad i dalje neko pokušava da zadrži biznis pravljenja konjskih amova, u u Bgd, biznis koji mu je cvetao 50 godina, vrhunski !


Pitam ja tebe: DOKLE ?!?

Koliko godina je potrebno nekome da skapira šta se dešava, da skapira da se menja planeta, kontinent, država, vlada, porezi, tržište, uvoz / izvoz !?
Neko je negde okačio link sa podacima proizvodnje u Meksiku, USA, Rusiji. Pa šta sad ? Da blokiramo puteve da se Meksikancima zabrani proizvodnja maline ?

Nije isto kako je bilo, i nikad više neće biti isto. Točak istorije se okreće samo u jednom smeru. Nije bitno ko je kriv. Krivo je more.



Jel se sećaš kad je "pržionica kafe" bilo na svakom ćošku ? Na tržištu Srbije postojala samo i jedino C-kafa. Dovitljivi ljudi skapirali, i počeli biznis. I to trajalo, trajalo ... I onda se pojavila Grand Kafa, Don Kafe i ostali.
I ? Gotovo ! Nema više. Ko se bunio - bunio, ko nije - nije. Ali tog biznisa više nema. Kraj.

Jel' se sećaš kad smo posle odmora svi išli da razvijamo film i pravimo slike ?! Biznis koji je cvetao 50 godina. Minimum.

Nekad je tezga na buvljaku garantovala min 5.000 EUR mesečno. Nema više. Bilo, sad više nije.

Jbg. Skapiraj ili crkni.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:11 - pre 71 meseci
@Java - vidis da nije corav posao, ako premjerka mora da reaguje i vidis da nije problem u Meksiku nego u Srbiji i vidis da je i resenje problema u Srbiji, na kraju se posle svih protesta svih 10g napravi resenje i niko nije propao, ni izvoznici ni proizvodjaci.

Sad kad bi drzava napravila sistematsko resenje koje bi moglo i sledece godine da zadovolji sve, mozda ne bi bilo protesta? Jel moguce da se zauzme takav stav?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:19 - pre 71 meseci
Mislim ok, ako država odluči da joj nije potrebna poljoprivreda izvan par tajkuna pre ili kasnije tako će i biti, i to više pre nego kasnije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
93.186.70.*



+10255 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:22 - pre 71 meseci
Citat:
bananaphone: @Java - vidis da nije corav posao ...
Dobro, ja sam malo karikirao. Priznajem. Jer, proizvodnja hrane, u ovom istorijskom momentu, još uvek nije ćorav posao. Generalno uzevši.

Ali, zađaba se nadaš da će premijerka da reši neki problem. Jer, da je moglo, rešilo bi se pre 10 godina. Nema problema, samo istorijskih promena.

I sada premijerka, kao i ranije AV, i svi ostali pre njega samo malo zamažu oči seljacima, nešto obećaju dok ne prođe sezona berbe maline. I onda opet.

Planeta se zagreva, klima je sve toplija, pitanje je dana kad će Poljaci da počnu da gaje Vilamet. Na velikim plantažama, sa mašinskom obradom. Šta onda ? Opet da blokiramo puteve i da premijerka nešto rešava ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
93.186.70.*



+10255 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:28 - pre 71 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:Mislim ok, ako država odluči da joj nije potrebna poljoprivreda izvan par tajkuna pre ili kasnije tako će i biti, i to više pre nego kasnije. :)
Pa biće.
Ne može mali obućar da pravi 10 pari obuće u svom dućanu mesečno i da od toga živi. Uništila ga industrijska proizvodnja obuće.

Poenta mojih nekoliko zadnjih postova je da mali obućar to mora da skapira. I da zatvori dućan za obuću i otvori servis za mobilne telefone.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:41 - pre 71 meseci
@Java - neka - bolje i to, nego da propadnu, nek se bore i nek ne daju da ih zatru alavi posrednici. Normalno da nema sistematskog resenja posto bi sistematsko resenje znacilo da bi mnogi ljudi koji sad zaradjuju mnogo para kao posrednici i izvoznici, morali da zaradjuju mnogo manje. A to ti je stara prica oko veze kapitala i drzave - odnosno politike i politicara. Politicari ne rade u interesu naroda nego u interesu kapitaliste.

Ne shvatas opet sustinu. Kad ljudi prestanu da jedu maline ili kad svetsko trziste na kom prodaju posrednici stvarno ode u persun i malina se bude prodavala u pola danasnje cene, prostora za pregovore nece biti i to je zavrsena prica.

Ali situacija nije takva, trziste je veliko i malina se prodaje odlicno.

Medjutim iz godine u godinu, malinari dobiju bezobraznu ponudu, i oni protestvuju i pregovaraju i DOBIJU vise love. Ne od drzave, nego od posrednika. Kapiras? Dakle 10g oni protestvuju i 10g ti protesti urode plodom, i 10g se ne pravi se sistematsko resenje.

I sad ti dodjes i kazes - koji klinac vise - bolje zaorite malinjake i pravite ugradne kuhinje. Umesto da kazes - 10g protestvuju zbog istog problema i 10g se napravi resenje, jel bi mogli vise da napravite resenje u Januaru 2019-te pa da ne gledamo ovo s*ranje sledece godine?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 11:58 - pre 71 meseci
Citat:
Java Beograd: Pa biće.
Ne može mali obućar da pravi 10 pari obuće u svom dućanu mesečno i da od toga živi. Uništila ga industrijska proizvodnja obuće.

Poenta mojih nekoliko zadnjih postova je da mali obućar to mora da skapira. I da zatvori dućan za obuću i otvori servis za mobilne telefone.


Naravno da kapira, kad pogledaš koliko se zemlje obrađivalo pre 20-30 godina to je neuporedivo, koliko stočnog fonda koliko svega, a koliko danas, nek napiše banana kako se u Holandiji otimao svaki cm zemlje od mora, mi ćemo ovim tempom imati nacionalni park i netaknutu prirodu na najvećem delu države, mada što se kaže ko zna što je to dobro.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
93.186.70.*



+10255 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 12:04 - pre 71 meseci
Citat:
bananaphone:Medjutim iz godine u godinu, malinari dobiju bezobraznu ponudu, i oni protestvuju i pregovaraju i DOBIJU vise love. Ne od drzave, nego od posrednika. Kapiras? Dakle 10g oni protestvuju i 10g ti protesti urode plodom, i 10g se ne pravi se sistematsko resenje.

Ne kapiram.

Zašto bi posrednik ponudio više para seljaku, ako je seljak blokirao Prijepolje ?
Hipotetički, da si ti hladnjačar, i da imaš pola hladnjače prošlogodišnje berbe i jednu četvrtinu uvozne poljske sorte, i nesiguran plasman ovogodišnje berbe, koliko bi tebe tangiralo blokiranje puteva ?

Možda, ako hladnjačari "dobiju ponudu koja se ne može odbiti".

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
93.186.70.*



+10255 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 12:11 - pre 71 meseci
Evo članak iz današnjeg Bljuca (6.jun.2108)



570.000,00 din baćko ! Ako je otkup maline 120,00 din onda je ovo skoro pet tona maline !

Jel znaš na "čija leđa" ovo ide ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 14:24 - pre 71 meseci
Citat:
bananaphone:
Java - totalno masis poentu. Ali potpuno...

A dobro je, nisam dakle jedini za kojeg mislis da masi poentu :D

Citat:
Java Beograd:
I da zatvori dućan za obuću i otvori servis za mobilne telefone.

Ili se zaposli u toj fabrici obuće... Što mora da bude "gazda"?


Nego ajd da pitam, svestan sam da nije tako jednostavno.
Ti malinari žive od hladnjača, ili hladnjače žive od njih?

Recimo, valjda ja kao programer definišem satnicu za koju ću da radim, a ne onaj kome je potreban neki software i koji je zamislio koliko hoće da plati.
Dakle ako neće toliko da plati moj rad onoliko koliko tražim, onda jednostavno neću da radim za njega. Ako se firme kojima je potreban software udruže i dogovore da neće da plaćaju više od 5€/h, onda ću da batalim programiranje i otići ću da gajim trešnje ili nešto treće.

Dakle ne razumem kako to hladnjačari postavljaju cenu, a ne malinari koji su proizveli malinu.
Malinari su definitivno dokazali da se dobro organizuju i da su složni, što se umesto blokade puteva ne organizuju i definišu minimalnu cenu ispod koje ne žele da daju malinu? Možda će je jedne godine baciti, pretvoriti u rakiju i sokove, ali sledeće godine hladnjačari će morati da regulišu cenu, i smanje malo svoj harač.

Juče me pozove bivši kolega koji je na hektar posadio oko 500 trešanja. Sada je valjda 4 i po godine od sađenja, nije pun rod i ubrao je nešto preko tone. Prodao i zaradio nešto preko 1000€. Valjda je cena ako sam zapamtio bila oko 150-170din u odnosu na kvalitet. Njega valjda u toku godine košta 50 din kilogram, dakle 120 din mu je ostalo čistog novca. Brali su on i dvojica komšija kojima je platio dnevnice. Ukupno 6 dana branja, pošto ima 4 sorte trešanja pa u različito vreme sazrevaju. Sledeće godine kaže očekuje rod od 3-4 tone. Kaže prošle godine ista ta trešnja, on još nije imao neki rod, bila je 220 din otkupna cena.

I dotaknemo se teme za maline. Ako sam ga ja dobro razumeo, ne može svako ko ima hladnjaču da izvozi, nego samo oni sa određenim kapacitetom. OK, verujem da je tu malo omanuo, verovatno postoje i neki drugi uslovi.

Pokušavam da shvatim malinare, pa me interesuje, je l' država određuje ko ispunjava uslove za izvoz? Je l' to u stvari problem sa malinarima, pa da ne mogu da imaju svoju hladnjaču? Država koja je nameštanjem nekih "uslova" filtrirala da mogu samo monopolisti da ispune te uslove i izvoze? Ako je tako, ajd da pomognemo malinarima i mi da izadjemo na ulice. Sutra ko zna kako "nas" programere može da uceni i ograniči.




 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 14:32 - pre 71 meseci
Citat:
CoyoteKG
Recimo, valjda ja kao programer definišem satnicu za koju ću da radim, a ne onaj kome je potreban neki software i koji je zamislio koliko hoće da plati.
Dakle ako neće toliko da plati moj rad onoliko koliko tražim, onda jednostavno neću da radim za njega. Ako se firme kojima je potreban software udruže i dogovore da neće da plaćaju više od 5€/h, onda ću da batalim programiranje i otići ću da gajim trešnje ili nešto treće.

Dakle ne razumem kako to hladnjačari postavljaju cenu, a ne malinari koji su proizveli malinu.


To je sustina sveg dobri moj Kojote :D

Ti svoje uslugu/proizvod nudis na trzistu - i to svetskom, dok on mora svoj proizvod da proda lokalno - posredniku. Iz toga krecu svi problemi.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 14:42 - pre 71 meseci
Citat:
CoyoteKG:


Pokušavam da shvatim malinare, pa me interesuje, je l' država određuje ko ispunjava uslove za izvoz? Je l' to u stvari problem sa malinarima, pa da ne mogu da imaju svoju hladnjaču? Država koja je nameštanjem nekih "uslova" filtrirala da mogu samo monopolisti da ispune te uslove i izvoze? Ako je tako, ajd da pomognemo malinarima i mi da izadjemo na ulice. Sutra ko zna kako "nas" programere može da uceni i ograniči.







Od ove godine je drzava definisala ko od vlasnika hladnjaca moze da se bavi izvozom.
Uslovi su:

Kapacitet 500t voca Ili 250t povrca.
Tim je namesten posao podobnima za bavljenje izvozom.
Imas na prethodnoj strani link.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 14:48 - pre 71 meseci
eeee, pa ako nisu neki HACCP ili kojekakvi standardni u pitanju, nego samo minimalna količina, onda podržavam malinare. Jer time je očigledno namešteno ko će da izvozi, samim tim taj može da formira cenu.
Možda postoji neki dobar razlog zašto postoji minimum, ali meni kao laiku nije jasno.
Onda treba i mi da podržimo malinare, odoh u Batočinu da blokiram :).

Jedino mi nije jasno, ako je ove godine država definisala minimum, što su blokirali onda prethodnih godina?
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 14:59 - pre 71 meseci
Ja znam,posto se jagodama bavim,da je cena jedan dan na kvantasima bila ~180 dinara,a onog dana kad je poceo otkup u hladnjacama za izvoz,cena pala na 110-120-130
Verujem da je ostalo potrebno ispuniti i fitosanitarne minimume,nema smisla da nije,ali je kapacitet presudan za izvoz,tj namesteno je skroz.

Da su protestvovali zbog toga,skroz bi bili u pravu sto se mene tice,ali nisu. Bar se javno ne navodi kao razlog.
Sad su blokirani sve i da hoce da se udruze i naprave neke hladnjace,da bi direktno prodavali stranim kupcima jer zahteva sve mnogo vecu lovu.
I mi smo malo naivno povecali zasad,racunajuci na proslogodisnju cenu jagode,ali su nas hiperprodukcija i novi uslovi na trzistu malo spustili na zemlju.
Doduse,radimo sve porodicno,pa nemamo dodatne troskove oko ljudstva,ali radimo to kao dodatni izvor prihoda. Ne zivimo samo od toga.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 15:24 - pre 71 meseci
Pa da, slažem se sa tobom. Ne treba da blokiraju puteve da bi tražili minimalnu cenu od države, nego treba da blokiraju puteve zato što država namešta ko može da izvozi, i onda to nije slobodno tržište, nego monopol.
Zato ja od početka ne razumem malinare i ne podržavam ih.
Ali opet mi je nepoznato zašto su prethodnih godina protestovali, ako je ovo sa hladnjačama tek od ove godine stupilo na snagu?

offtopic
Inače, nisi jedini u temi, svi pričate "protestVovali" umesto "protestovali". Pa se zapitah da li ja grešim i proverih... Nisam nazi grammar, nego možda vam bude koristan link.
http://kakosepise.com/rec/protestovati-ili-protestvovati/
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu06.06.2018. u 15:42 - pre 71 meseci
Citat:
Inače, nisi jedini u temi, svi pričate "protestVovali" umesto "protestovali". Pa se zapitah da li ja grešim i proverih... Nisam nazi grammar, nego možda vam bude koristan link.
http://kakosepise.com/rec/protestovati-ili-protestvovati/


Primljeno ;-)


Generalno vazi pravilo,da se protiv male cene bori povecanim prinosom.
Povecan prinos zahteva odgovarajuce agrotehnicke mere,a ne da se jednostavno sire zasadi tj povecava obim posla.
Unazad godinama su retki malinari ulagali smisleno u tako nesto. To ne razumem,pogotovu sto se nizom godina moglo mnogo toga poboljsati bez nekog finansijskog soka,da se ne grunu novci na gomili za sve odjednom.
Ja planiram neki prostor za hladjenje da sredim,ne bi li mogli da produzimo vreme stajanja jagode bar za 24h duze,ne bi li ako budemo prinudjeni da sve sto se moze prodavali na malo krajnjim potrosacima,a sve sto pretekne tek sledeci dan nosio na otkup na veliko.
I smatram da je investicija opravdana spram moguce koristi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 520598 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.