Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?
(Zaključana tema (hardlock), by Ivan Dimkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30796 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.210.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:14 - pre 157 meseci
Citat:
Photoshop je dokaziv! Postoje nacini da se zastiti orginal slika i da se eventualne prepravke mogu uociti.


Nije dokaziv, a nacini zastite su trenutno neupotrebljivi pred sudom. Prepravke se ne mogu uociti. Cak i ne treba photoshop, moze i firebug debugger, pa se direktno prepravi stranica, a moze i neko da, recimo na ES nakaci jednu takvu sliku, i posle se takav sadrzaj stvarno nalazi na ES serveru.



Citat:
Ovlastena sluzbena lica nose oruzje, i ako im je drzava dala pravo da nose oruzje i u skladu sa odredjenim situacijama mogu da ga upotrebe, apsolutno im dajem povjerenje da odlucuju sta je pedofilija na netu a sta ne.


A kako da oni odluce da li devojka ima 17 ili 18 godina? U odredjenim situacijama? A koje su to? A sto ne bi pucali one koje prelaze ulicu van pesackog, pa i oni su kriminalci, zar ne?

Citat:
Koje konkurencije?


Pogledaj moj prvi argument gore, oko slike na ES, pa zamisli da je konkurencija neki drugi forum.


Citat:
Moze MUP da zabrani i to kako god hoce - moze da te privede, moze da sprijeci javni skup, moze... moze da blokira internet stranicu na kojoj se vrsi krivicno djelo. Sta je tu nejasno?


Moze, ali mora da te pusti ako nema dokaza.... a da li ima dokaze odlucuje sud, a ne MUP. U sloveniji, ako misle da si uzimao droge mogu da te odvedu na testiranje. Ako ne nadju nista, cak moraju da ti plate troskove koje si ti imao zbog njih (izgubljeno vreme).


Citat:
Ko kaze da je MUP zavrnuo nekom ruku? mozda i u telenoru ima casnih i postenih ljudi koji zele da sprijece pedofiliju da pici kroz njihove rutere?


A mozda i u telenoru ima nacista/ustasa/cetnika/partizana koji zele da sprece jevrejske/cetnicke/ustaske/nacisticke stranice. A mozda ima neko ko ne voli heavy metal, pa hoce i to da spreci. A mozda ima neko neki mali forum, pa mu smeta ES, zato sto je popio ban zbog reklamiranja ovde.



Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
+1

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:20 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624: Ako si anarhista, to budi u svom dvoristu, nemoj da utices na to da anarhija treba da postane opste prihvacen stav u drustvu.


Nisam anarhista niti cu biti, daleko bilo. Blokiranje interneta bez jasnih i normalnom coveku prihvatljivih pravila je blize anarhiji nego znatno normalnija situacija u kojoj bi sud donosio odluke i to ne pausalno nego na osnovu dokaza.



Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
+1

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:20 - pre 157 meseci
Citat:
nkrgovic: Moze da me privede ISTRAZNOM SUDIJI. Ne pricamo ovde o javnom skupu, pricamo o slobodi govora i pravu MUP-a da proceni da li je nesto "krsenje zakona" i da to blokira, bez zakonske procedure. Da da, to je pedofilija, nista drugo, sigurno - verovacemo im.

A taj put do istraznog sudije moze da traje do 24h! Pravo govora je uvijek ograniceno temom i mjestom na kom se govori. Pravo govora je svugjde ograniceno na odredjen nacin i nikad nije apsolutna sloboda da svaki k*eten nekaznjeno moze da trabunja o cemu god hoce. (govor mrznje, podsticanje na nasilje...)

Citat:
Mozda tebi nije jasno, ali ovo je susta definicija cenzure - pravo da se blokira nesto bez ikakvog procesa ili kontrole.

Mozda tebi nije jasno da nigdje niko nije objavio proceduru kako se to filitriranje radi? Siguran sam da nece Dacic zvati nekog jazavca u telenor-u "alo labude, filtriraj der http://www.nekishjit.com, ali odma`nemo`ti saljem pendrek... "
Znaci, vrlo vjerovatno postoji procedura koja je sigurno u skladu sa odredjenim zakonom. Nismo u vrijeme SM i Seselja, koji je zabranjivao novine i TV stanice. Jedan je pod zemljom a drugi u Holandiji na produzenom vikendu.


Citat:
Pametni ne veruju nikome i ni u sta.

I da, procitao sam vest iz naslova teme. Saopstenje, sa tehnickim detaljim ministar dragi nije dao. Mozda ga da na onom brdu sto ga zovu Kale? :D

Pametni vjeruju u zdrav razum i dokaze.
A sto bi neko javno govorio o tehnickim detaljima? Mozda bi otkrivanje detalja omogucilo da prekrsioci traze neki "nepokriven" dio terena za svoju aktivnost?

@onaj
Citat:
Nisam anarhista niti cu biti, daleko bilo. Blokiranje interneta bez jasnih i normalnom coveku prihvatljivih pravila je blize anarhiji nego znatno normalnija situacija u kojoj bi sud donosio odluke i to ne pausalno nego na osnovu dokaza.

OMG!!!
Algoritam dogadjaja!
MUP uoci stranicu, posalje telenoru link, u isto vrijeme posalje tuzilastvu. Telenor blokira, tuzilastvo zatrazi od suda da se odredi sta da se radi, u roku odmah (ili kako vec odluce). Ako telenor u roku od 6h (ili kako odluce) ne dobije odluku suda da se stranica trajno blokira, skida blokadu kao neargumentovanu. Kraj price. Sta ima nejasno u proceduri?
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:24 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624: alo bre!
Jel to vama sunce toliko udarilo u glavu da vas je zdrav razum napustio skroz?

@onaj
Photoshop je dokaziv! Postoje nacini da se zastiti orginal slika i da se eventualne prepravke mogu uociti.

Ovlastena sluzbena lica nose oruzje, i ako im je drzava dala pravo da nose oruzje i u skladu sa odredjenim situacijama mogu da ga upotrebe, apsolutno im dajem povjerenje da odlucuju sta je pedofilija na netu a sta ne.


Aj ti pametni reci mi, cemu treba da vjerujem? Sta je ostecen pedofil sto mu MUP blokira stranicu? Jeste li PROCITALI SAOPSTENJE MUPA ILI TELENORA ILI LUPATE PO INERCIJI??????


Photoshop nije dokaziv ako si dovoljno pametan da ne vršiš dvaput kompresiju (jpeg) već radiš sa lossless slikom (jpeg 2000, png, bmp, itd). Mogu onda preko jpg na sajtu da nalaze kojom je kamerom snimano, ali je to irelevantno ako sam nisi snimio već si gotove slike pokupio sa nekog drugog mesta, kao što je obično slučaj.

Lepo, u photoshop ne snimaš kao jpeg, nego lossless, recimo windows bmp koja ne može da sadrži nikakve metapodatke. Šansa da se to otkrije je nikakva, jer ne radi se o promeni u lossy slici koja se može uočiti, kad je deo jpg dvaput kompresovan a deo koji je modifikovan samo jednom.
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:24 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624:Sta ima nejasno u proceduri?


Gde si video da bas tako ide procedura?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:26 - pre 157 meseci
Citat:
Onaj: Gde si video da bas tako ide procedura?


A gdje si vidio da nije?

@bojan_bozovic
Vjerovatno vise znas o kompresijama od mene. Ali moze da se odredi da je dokaz samo onaj screenshot koji se uzme na tacno odredjen nacin, koji ce maksimalno da zastiti orginalnost i autenticnost. Ako screenshot nema odredjene podatke i nacin zapisa, odbacuje se.
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:29 - pre 157 meseci
Citat:
[url=/p2890500]Znaci, vrlo vjerovatno postoji procedura koja je sigurno u skladu sa odredjenim zakonom.


To "vrlo verovatno" je na osnovu cega donet zakljucak?


Citat:
[url=/p2890500]Nismo u vrijeme SM i Seselja, koji je zabranjivao novine i TV stanice. Jedan je pod zemljom a drugi u Holandiji na produzenom vikendu.


Ali morali smo nekako da se nadjemo i u takvoj situaciji, tako mozemo ponovo da se nadjemo i u mnogo goroj. Mislis da su postojala neka tamo dva losa coveka i sad kad njih vise nema ovde nista lose ne moze da se desi?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:30 - pre 157 meseci
Citat:
Onaj: Gde si video da bas tako ide procedura?


Citat:
yolja624: A gdje si vidio da nije?


A gde si video da jeste?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:33 - pre 157 meseci
@onaj
Citat:
gde si video da jeste

... mozemo ovo do jutra...

Citat:
To "vrlo verovatno" je na osnovu cega donet zakljucak?

Zato sto ne zivio u srednjem vijeku gdje feudalac radi sta hoce. Postoji javnost rada u MUP, za razliku od vremena Simatovica i Jovice Stanisica.
Tvoji dokazi za sumnju u dobre namjere MUP i Telenora su na daleko manje kvalitetnim dokazima nego sto je moje povjerenje u MUP.

Citat:
Ali morali smo nekako da se nadjemo i u takvoj situaciji, tako mozemo ponovo da se nadjemo i u mnogo goroj. Mislis da su postala neka tamo dva losa coveka i sad kad njih vise nema ovde nista lose ne moze da se desi?

Nadzirati sad mozes, za razliku nekih proslih vremena, kad nisi smio ni da pitas sto je nesto zabranjeno. Uvidjas li razliku?

 
0

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:35 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624: OMG!!!
A taj put do istraznog sudije moze da traje do 24h!

Moze. Ali to nije uvedeno da bi te drzali bez razloga, nego zato sto nocu nema dezurnog istraznog sudije u Surdulici. Ako te privedu pa namerno razvlace sa time da te odvedu do istraznog sudije mozes da ih tuzis. I da, ako te privedi bez razloga, isto mozes da ih tuzis!
Citat:
Pravo govora je uvijek ograniceno temom i mjestom na kom se govori. Pravo govora je svugjde ograniceno na odredjen nacin i nikad nije apsolutna sloboda da svaki k*eten nekaznjeno moze da trabunja o cemu god hoce. (govor mrznje, podsticanje na nasilje...)

Osim izgleda na ES-u... :) U ostatku Srbije, bar sto se ustava tice, ta ogranicenja postoje, ali ne moze ih uvoditi ko hoce. Mozes ti ograniciti slobodu govora, ako je u pitanju podsticanje na nasilje, ali za to postoji (transparentna) procedura. To nije pravo dato MUP-u da ga bez ikakvog obrazlozenja (zlo)upotrebljava.
Citat:
Mozda tebi nije jasno da nigdje niko nije objavio proceduru kako se to filitriranje radi? Siguran sam da nece Dacic zvati nekog jazavca u telenor-u "alo labude, filtriraj der http://www.nekishjit.com, ali odma`nemo`ti saljem pendrek... "
Znaci, vrlo vjerovatno postoji procedura koja je sigurno u skladu sa odredjenim zakonom. Nismo u vrijeme SM i Seselja, koji je zabranjivao novine i TV stanice. Jedan je pod zemljom a drugi u Holandiji na produzenom vikendu.

Ne postoji zakon koji daje bilo kome pravo da filtrira internet. Samim tim, ovo nije u skladu sa zakonom. Prestani da pricas da "verovatno jeste", ako tvrdis da postoji zakon - navedi ga. Niko ne moze da ti dokaze da zakon ne postoji, ti si taj koji treba da dokaze da postoji. Izvoli, ako mozes, dokazi.

A razlika izmedju ovoga i toga sto ti spominjes je VRLO mala. Ovo je isto kao zabrana novina, samo malo suptilnije.
Citat:

A sto bi neko javno govorio o tehnickim detaljima? Mozda bi otkrivanje detalja omogucilo da prekrsioci traze neki "nepokriven" dio terena za svoju aktivnost?

BS. Cist.

Moj telefon ima OpenVPN klijent. Sa njim se zakacim na svoju kucnu mrezu, dignem tamo Tor i moze MUP da se slika sto ce da provali sta ja koristim. I to moze (skoro) svako. Sve sto se ovime dobija je nacin da MUP uvede CENZURU.

P.S. Sad proverih - zapravo ima Tor za Maemo. :D Mogu ja Tor i direktno na mobilnom :D. Mozda odem na Kale-Megdan da testiram.... :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:43 - pre 157 meseci
@nkrgovic

Citat:
Ali to nije uvedeno da bi te drzali bez razloga, nego zato sto nocu nema dezurnog istraznog sudije u Surdulici. Ako te privedu pa namerno razvlace sa time da te odvedu do istraznog sudije mozes da ih tuzis. I da, ako te privedi bez razloga, isto mozes da ih tuzis!

Pukla guma u sluzbenom fici, pa nisu mogli da te dovezu. Moze da se uzme kao opravdanje, jbg, kad nemaju rezervno vozilo u Surdulici. A sad, mozes da ih tuzis, cak i da dobijes na sudu, ali ne znam dal te to nesto moze da utjesi ako si promasio koncert Cece na Uscu... dobro, mozes da gledas snimak. :)

Citat:
Osim izgleda na ES-u... :) U ostatku Srbije, bar sto se ustava tice, ta ogranicenja postoje, ali ne moze ih uvoditi ko hoce. Mozes ti ograniciti slobodu govora, ako je u pitanju podsticanje na nasilje, ali za to postoji (transparentna) procedura. To nije pravo dato MUP-u da ga bez ikakvog obrazlozenja (zlo)upotrebljava.

Ali ko ti kaze da ne postoji procedura? To sto tebi i meni nije poznato sta i kako radi, ne znaci da ne postoji. Sta vam je?


Citat:
Ne postoji zakon koji daje bilo kome pravo da filtrira internet. Samim tim, ovo nije u skladu sa zakonom. Prestani da pricas da "verovatno jeste", ako tvrdis da postoji zakon - navedi ga. Niko ne moze da ti dokaze da zakon ne postoji, ti si taj koji treba da dokaze da postoji. Izvoli, ako mozes, dokazi.

A razlika izmedju ovoga i toga sto ti spominjes je VRLO mala. Ovo je isto kao zabrana novina, samo malo suptilnije.

Postoji. Sprecavanje krivicnog djela. Kraj price.

Citat:
BS. Cist.

Moj telefon ima OpenVPN klijent. Sa njim se zakacim na svoju kucnu mrezu, dignem tamo Tor i moze MUP da se slika sto ce da provali sta ja koristim. I to moze (skoro) svako. Sve sto se ovime dobija je nacin da MUP uvede CENZURU.

P.S. Sad proverih - zapravo ima Tor za Maemo. :D Mogu ja Tor i direktno na mobilnom :D. Mozda odem na Kale-Megdan da testiram.... :)

Sve ti to mozes. I onda ces jednog dana da se zapitas zasto je neko dosao sa sudskim nalogom da ti pretrese kucu, racunare, dvd/cd... mozda ti izadje i slika u novinama?
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:43 - pre 157 meseci
Citat:
Onaj: Gde si video da bas tako ide procedura?


Citat:
yolja624: A gdje si vidio da nije?


Citat:
Onaj: A gde si video da jeste?


Citat:
yolja624: ... mozemo ovo do jutra...


Da, a mozemo i da skratimo i zakljucimo da si lupetao o tome kad si onako proizvoljno iz svoje glave, vodjen fantazijama na krilima maste, opisivao proceduru za koju se ispostavilo da si je izmislio.


Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
+1

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:45 - pre 157 meseci
@ onaj
sto se tebe tice, zakljucujem: zao mi te... ali kao sto sam vec nekima rekao - postoje i dobri doktori.

I ti si izmastao da se radi o cenzuri protivnika aktuelne vlasti!
 
0

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 15:57 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624: @ onaj
sto se tebe tice, zakljucujem: zao mi te... ali kao sto sam vec nekima rekao - postoje i dobri doktori.

I ti si izmastao da se radi o cenzuri protivnika aktuelne vlasti!

Gledaj, ja sam prvi koji misli da cla @Onaj obicno lupeta. I nije bitno da li se radi o cenzuri protivnika vlasti. RADI SE O CENZURI. To je sustina problema.

I ne, to nije sprecavanje krivicnog dela. Krivicno delo je postojanje tog sajta, filtriranje nije sprecavanje. Filtriranje je kao kad vidis pljacku banke i stavis zavesu da to niko ne gleda :).

Ti si uvrteo sebi u glavu da policija ima pravo da zabrani slobodnu komunikaciju ako je u pitanju neznamnijasta, ja se sa tobom necu raspravljati. Nadam se da ovo nece proci, to je sve. Budalama se ne moze dokazati.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
+1

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:07 - pre 157 meseci
@nkrgovic
Citat:
nkrgovic: Gledaj, ja sam prvi koji misli da cla @Onaj obicno lupeta. I nije bitno da li se radi o cenzuri protivnika vlasti. RADI SE O CENZURI. To je sustina problema.

Nuklearna energija se moze koristiti i u mirnodopske i pozitivne svrhe. A i u svrhu unistavanja. Od nacina upotrebe zavisi kako cemo karakterisati aktivnost. Postojanje nekog alata koji moze da smanji odredjene nezeljene stvari je, sto se mene tice, apsolutno prihvatljiva. Ako dobar alat koristis u zle svrhe time je i alat zao.

Citat:

I ne, to nije sprecavanje krivicnog dela. Krivicno delo je postojanje tog sajta, filtriranje nije sprecavanje. Filtriranje je kao kad vidis pljacku banke i stavis zavesu da to niko ne gleda :).

Vidim da ti opet nije jasno. Postojanje sajta u Dzibutiju je van MUP-a R Srbije, ne moze mu ama bas nista. Ali moze da sprijeci da domaci idu da tamo bleje i da salju svoje uradke. Pozitivno sto ce nase debi*e da sklone!

Citat:
Ti si uvrteo sebi u glavu da policija ima pravo da zabrani slobodnu komunikaciju ako je u pitanju neznamnijasta, ja se sa tobom necu raspravljati. Nadam se da ovo nece proci, to je sve. Budalama se ne moze dokazati.

Ja sam sebi uvrtio u glavu da je bolje raditi nesto na sprecavanju nego ne raditi nista i da sve pici kao sto je sad slucaj.
Simptomaticno je to sto se za slobodu govora najvise zalazu oni kojima to sluzi kao zastita nekih njihovih, uglavnom, protivzakonitih poslova i interesa.
I pitam se kojim ti obrazovanjem raspolazes da mozes da kazes da sam budala? Pitam se dal bi tako smio da mi kazes u lice, ili ti sloboda govora na internetu omogucava da nekaznjeno pricas sta hoces? (uvidjas li sta je sloboda govora)
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:09 - pre 157 meseci
Resenje je prosto - ako postoje osnove za pokretanje postupka protiv policije, treba je jednostavno tuziti.

Nije uopste neobicno da je policija Srbije prekoracila svoja ovlascenja - pre 2 godine su isto tako na silu i protiv bilo kakvog zakona i procedure uspeli da dodju do privatnih podataka u jednoj banci.

Slazem se sa ljudima koji smatraju da policija ne bi smela da ima ovakva ovlascenja - ovo mora biti 100% kontrolisano od strane sudske vlasti, inace vrlo lako moze da pokaze svoje ruzno lice.

Policija ne moze da se bavi procenom legalnosti necega, niti ima prava da blokira telekomunikacije. Privodjenje nema nikakve veze sa ovim, svrha privodjenja tj. privremenog oduzimanja slobode je sprecavanje dalje opasnosti po okolinu ukoliko je osoba koja se privodi izvrsila neko razbojnistvo ili je na drugi nacin u stanju da ugrozi bezbednost i red i mir, ili sprecavanje osobe da pobegne od zakona... Blokiranje telekomunikacionih veza apsolutno nema veze sa tim.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:14 - pre 157 meseci
@Ivan Dimkovic
niko ne brani da se uputi preko sredstava informisanja javno pismo MUP R Srbije gdje ce se traziti zakonski osnov za to filtriranje. Ja sam samo pretpostavio kako bi ta procedura filtriranja mogla da izgleda, i kakvu bi je svi mogli smatrati kao legalnu. Niko od nas ne zna kako procedura izgleda, ali sigurno nije telefonski razgovor Dacica i jazavca u Telenoru...
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:19 - pre 157 meseci
Vidi, cim je Dacic potpisivao nekakav sporazum sa Telenorom ocigledno to nije zakonska procedura vec nekakva politicka kampanja. Zasto je Telenor u tome, o tome se moze spekulisati.

Da je to zakonska procedura, ne bi bilo potrebno potpisivati bilo kakve sporazume sa policijom, vec bi zakon automatski i jednako aplicirao na svaku firmu koja se bavi pruzanjem telekomunikacija na teritoriji Srbije.

Interesantno, ja zivim bas u jednoj zemlji koja ima praksu cenzurisanja pristupa sajtovima zbog svoje specificne proslosti i, naravno, to ne ide kroz nikakve sporazume vec sud direktno naredi ISP-ovima da blokiraju pristup sajtovima. Kako stvar ide kroz sud, postoji javna kontrola i mogucnost zalbe.

I, naravno, nije potrebno imati nikakav "sporazum" kako bi se neko prisilio da uradi ono sto je sud nalozio.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:27 - pre 157 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, cim je Dacic potpisivao nekakav sporazum sa Telenorom ocigledno to nije zakonska procedura vec nekakva politicka kampanja.

Da je to zakonska procedura, ne bi bilo potrebno potpisivati bilo kakve sporazume, vec bi zakon automatski aplicirao na svaku firmu koja se bavi pruzanjem telekomunikacija na teritoriji Srbije.


1. Svaki ISP imaju obavezu cuvanja log-ova svojih korisnika.

2. Svaki ISP tacno zna adrese stanovanja svojih korisnika.

3. U slucaju da MUP zatrazi informaciju kojim IP adresama korisnik @Onaj je pristupao u subotu popodne, lako to saznaju. Ako je bio gdje ne treba, lako ga srede.

4. Telenor ima kartice koju @onaj moze da kupi u kiosku bez obaveze ostavljanja svojih licnih podataka. Moze da iskoristi tu karticu da bi pristupio net-u i da ucini nesto od djela koje su po zakonu zabranjene.
Telenor i drzava zele da svojim korisnicima / gradjanima pruze uslugu net-a preko mobilnih uredjaja. Ali tu nastaje problem oko sprecavanja nelegalnih aktivnosti... torent, spam, ovo - ono. I niko ne moze da ga privede, zato sto nemaju pojma ko je pravio problem.
Drzava i privatno preduzece telenor, zajednicki ulazu sredstva za nabavku opreme i rad u cilju sprijecavanja nedozvoljene aktivnosti i u tom cilju potpisuju sporazum koji ce biti u sluzbi borbe protiv kriminala.
Naravno, MUP mora da obavjesti tuzilastvo i time i sudske organe koji bi (po mom uvjerenju) morali biti ukljuceni u proces zabrane.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?18.06.2011. u 16:36 - pre 157 meseci
Sve je to jasno yolja624,

Ali sam nacin na koji je ovo uradjeno ukazuje da je ovo MUP inicijativa, a ne deo zakona koji bi aplicirao na sve ISP-ove:

Citat:

Beograd - Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i generalni direktor Telenora u Srbiji Ćel Morten Jonsen potpisali su juče sporazum o primeni filtera za blokadu pristupa ilegalnim sajtovima


Cim je morao biti potipisivan sporazum, ocigledno da "primena filtera" nije obavezna zakonom, jer da jeste ne bi bilo potrebe potpisivati sporazum o "primeni filtera" vec bi on bio obavezan za sve. A, ako "primena filtera" nije obavezna zakonom - nije bas potrebno mnogo maste pa se zapitati da li je pitanje "filtera" uopste regulisano zakonom, i ko se bavi odrzavanjem te baze podataka, ako vec zakon to nije regulisao i propisao.

Sa tim u vidu, sasvim su opravdanje strepnje ljudi ovde da se ovde radi o samoinicijativnoj policijskoj akciji koja na mala vrata uvodi policijsku cenzuru pod izgovorom borbe protiv decije pornografije.

IMHO, bilo kakvi filteri za pristup ne bi smeli imati nikakve veze sa policijom, vec bi njih morao da odrzava RATEL pod iskljucivom kontrolom nadleznog suda. Samo tako se mogu spreciti zloupotrebe i omoguciti javna kontrola sta se u toj bazi nalazi.

A ovo uopste ne mirise na to. A ljudi nisu pesimisti za dzabe - ono, nije da nemaju razloga da budu zabrinuti uopste. MUP Srbije ima dug istorijat krsenja svojih ovlascenja i ne samo do vremena liferovanja Milosevica u Hag.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Cenzura interneta u Srbiji se uvodi na mala vrata?
(Zaključana tema (hardlock), by Ivan Dimkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30796 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.