Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Software Defined Radio - SDR

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Software Defined Radio - SDR

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 281001 | Odgovora: 747 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Software Defined Radio - SDR09.06.2011. u 10:46 - pre 155 meseci
Pozdrav svima,

ukoliko nekoga interesuje da sazna vise o SDR prijemnicima i prototipu koji sam napravio, evo sveze otvorenog bloga za to

http://mikikg.wordpress.com/

Komentari su dobrodosli.

73 YU3MA
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR09.06.2011. u 13:08 - pre 155 meseci
Pozdrav, ja sam potpuno zaboravio ovaj forum hehe.Imali smo davno temu o SDR radiju tj. nismo znali ni kako radi. Danas vidim da postoji puno cipova "te filozofije" DSP (digital signal processing).

Evo stare teme pa nije lose da se covek seti...

http://www.elitesecurity.org/t358082-Zanimljiv-pc-prijemnik
YU1OTW
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
87.116.141.*



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR13.06.2011. u 17:24 - pre 155 meseci
U nekoliko tema, na ovom forumu, pominje se 'ogromna lova' koju je potrebno potrositi za SDR. Nisam hteo tamo da odgovaram, posto nisu direktno povezane sa SDRom, vec cu pokusati da ovde pojasnim neke stvari...

Da li ima nesto jeftinije od 74HC serije CMOS kola i NE5532 operacionih pojacavaca? To postoji cak i kod nas, jos malo pa na svakoj trafici! A ta kola su srz SDR TRXa, recnikom Hi-Fi entuzijasta receno, gornje srednje klase. Sve mi se cini da je u pitanju jedan veliki 'misunderstanding' po pitanju SDRa... Sta je SDR: Software Defined Radio. Sta je pesnik hteo da kaze: doslo doba da se (dobar) deo hardvera zameni softverom. Dovoljno je da se hardverom deo banda koji nas zanima, mixerom spusti u tzv 'base band' tj opseg koji moze da obradi zvucna kartica u PCju. Kako malo bolje zvucne kartice sempluju ulazni signal na makar 96 kHz, teoretski bi ulazni signal mogao da bude do Fs/2 tj do 48 kHz. Ako se iz hardvera dobijaju I i Q signali (signali koji su u kvadraturi, tj 90 stepeni fazno pomereni jedan od drugog), ovaj opseg se prosiruje na +/- Fs/2 u odnosu na centralnu frekvenciju. Prevedeno na srpski, to znaci da sa samo jednim kristalom (znaci nemamo VFO, vec samo jedan kristal koji nam odredjuje centralnu frekvenciju), mozemo da odgovarajucim softverom (koji je dzabe) obradimo deo HF, VHF ili bilo kojeg drugog opsega koji nas zanima, koji je sirok, u slucaju nase zvucne kartice, celih 96 kHz! Ovo se odnosi i na prijem i na predaju! Pride, na monitoru, imamo i vizuelni prikaz citavog tog opsega! Vidis sta strci, kliknes misem - et voila


Za najprostiju verziju SDR prijemnika potreban je jedan kristal, jedan 74HC4066, jedan 74HC74 i par NE5532, PC sa zvucnom karticom i da dobijete prijemnik o cijim dinamickim osobinama prijemnici sa NE612, MOSFETovima, BJT mogu samo da sanjaju. Ovo se odnosi i na TX deo.
Neko ce reci, eto, pa za to nam i PC treba i zvucna... da sve to vec nemate - ne biste ni citali ovo sto sam napisao . Svako vreme nosi svoje breme, neki bi voleli da posle elektronskih cevi nista drugo nije izmisljeno...

Odite na Tasin sajt, YU1LM, procitajte sta tamo pise i mnoge stvari ce vam postati jasnije.



Pozdrav,
73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR14.06.2011. u 02:07 - pre 155 meseci
Najbolje bi bilo da se svako drzi teme koja ga interesuje, prepucavanje iz teme u temu je besmisleno.

SDR je veoma interesanta novotarija i svakako cu probati da napravim bar "prijemnik" kada nadjem malo vremena za to. Ipak, cinjenica jeste da u stvari to vise lici na neku vrstu RF interfejsa nego pravog radio uredjaja jer najveci deo posla obavlja se u PC racunaru. Sagradjeni uredjaj bez kompjutera ne moze samostalno da funkcionise.

Opet, najinteresantnije u svemu je videti, tj. cuti sta sve analogni prijemnici propustaju i ne mogu da detektuju nasuprot sofisticirane DSP tehnologije. Dobar radio operator moze da prima telegrafski signal koji je po jacini ravan sumu opsega, najbolji DX operatori cak mogu da prime signale koji su skoro ispod nivoa suma slusajuci modulisanje suma ... sta tu moze komjuter ostaje da se vidi onima koje to interesuje, a verujem da je mnogo takvih. Tema je dobra i nema razloga za kritiku.



73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR14.06.2011. u 09:42 - pre 155 meseci
Nisam bas ocekivao ovakvu zustru raspravu u vezi ove teme ... ja se izvinjavam svima kojima se SDR i digitalni princip ne dopada ali morate imati u vidu da to nekoga i interesuje! Zato vas molim da se svi suzdrzimo od nepristojnog pisanja i da pisemo iskljucivo o ovoj temi. Moja ideja je bila da pisem o necemu novom (za mene i nase podnevlje) i o prakticnim primerima kako napraviti SDR (za pocetak) prijemnik.

Vezano za komponente koje su upotrebljene u ovom SDR (74HC74, LM4562, CBT3253C i Si570), sve su nabaljene u Srbiji preko firme Tagor. Ovom prilikom se zahvaljujem spomenutoj firmi jer su mi dostavili 3 besplatna uzorka (razliciti modeli) Si570. Firma Silicon Labs (isto radi i AD, Nacional, TI, Maxim ...) inace daje besplatne uzorke tako da nije bio problem da mi to i dostave. Jedine dve nezgodne stvari vezano za ove uzorke je ta sto Tagor u tim slucajevima posluje iskljucivo sa pravnim licima i sto sam na uzorke cekao skoro mesec dana.

Dalje, LM4562 je novija serija niskosumnih OP. Ovaj OP po specifikaciji ima 2.7nV/√Hz (typ) dok vec standardni NE5532 ima 5 nV/√Hz (typ), znaci skoro 2 puta bolje karakteristike. Posto sam pravio prototip, trudio sam se da upotrebim sto bolje komponente. Probao sam oba OP i iskreno NISAM primetio neku bitnu razliku. Dakle i NE5532 moze da zavrsi posao.

Sledeci 74HC74 kao i CBT3253C su izabrani prvensveno zbog brzine. Posto kvadraturni demodulator prakticno radi na 4 puta vecoj frekvenciji od one koje se prima, ovi IC su mi bili neophodni zbog prijema gornjih KT opsega, prakticno do nekih 25-26MHz nakon cega pocinju da "brljaju". Za dobar prijem 28MHz opsega verovatrno bi morali da se koriste neki totalno drugi IC i verovatno druga tehnologija sa nizim naponom napajanja (LVDS naspram CMOS). Sa druge strane, za prijem donjeg KT opsega, IC iz serije 4066 radi prilicno dobro.

Sto se tice Audio interface-a, tj zvucne kartice, opet spominjem, u svrhu mog prototipa i eksperimentisanja, trudio sam se da pribavim sto bolji interface. Moj izbor je bio TC Electronic Impact Twin FireWire 24bit / 192KHz audio interface zbog jako dobrih predpojacivaca i balansirajuceg ulaza. Ovaj uredjaj je iz profesionalne serije i cena mu je bila relativno visoka. Standardne audio kartice koje podrzavaju 192KHz mogu prilicno povoljnije da se nabave. Naravno, integrisane zvucne kartice (96/48/44.1kHz) rade isto tako fino ali skoro sve imaju problema sa shumom i smetnjama koje pokupe iz racunara. Generalno, svi externi audio interface-i ce dati bolje rezultate naspram integrisanih zvucnih kartica. Zbog same postavke SDR-a, ovakve smetnje se i cuju i vide nakon demodulacije. Posto je ovo poznat problem, postoje drugi tipovi SDR-a (zaboravio sam tacnu klasifikaciju, pogledajte YU1LM site) gde se bukvalno antena prikljucuje direktno na brze AD konvertore kako bi maksimalno izbegli sve dodatnje smetnje (naravno, dobija se jos dosta prednosti ali je izrada daleko komplikovanija).

Potrudicu se da u skorije vreme dostavim i shemu mog prototipa. U medjuvremenu, pogledajte YU1LM site gde ima desetine razlicitih shema. Sve sheme su manje-vise slicne i razlikuju se uglavnom u postavci (sa XO, sa VXO, sa/bez band-pass filterima itd.)

Pozdrav,
YU3MA
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR14.06.2011. u 10:08 - pre 155 meseci
mikikg zao mi je sto moras da citas ovakve stvari ali ovo je nase podnevlje. Tako ce biti na zalost jer je ovaj forum otvorenog tipa.

Za SDR od YU1LM nema bas na Srpskom jeziku opisano, ja sam imao dosta problema sa engleskim to se moze videti na ovom forumu kako i na koji nacin sam dosao do saznanja, da se lako napravi SDR prijemnik, ima tema ako si gledao sadrzaj u pretrazi.
Nisu mi poznati ovi chipovi koje si opisivao, nabavka je isto tako vazna kao i ulazni kalemovi u prijemniku, odredjuju presudnu i krajnju ulogu za koriscenje.
Ja sam takodje zainteresovan kao i YU2AX jutro je ipak pametnije od veceri.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 07:34 - pre 155 meseci
SDR je po meni fino moderno cudo tehnike ,pa i u analognim nazovimo ih novijim generacujama primopredajnicima ubacuju se novije tehnicke mogucnosti kao sto su DSP
ali smatram da se sa nasih podnevlja jedino spomenuti Tasic uzdigao u tom pravcu ,a drago mi je da ima i jos zainteresovanih za novotarije i tehniku ,ali smatram da smo daleko jos iza u nasem komsiluko ud Slovenaca i drugig koji su vec uveliko presli i na 10Ghz a mi jos nemozemo ni 433Mhz da savladamo da ne govorim o mentalitetu ljudi a to se i ovde videlo
da ne spominjem APRS, echolink, parot repetitore i jos mnogo toga drugog
73 de YT1PRM
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 08:04 - pre 155 meseci
Citat:
MasterRW: Apsolutno se slažem! Samo da sačekamo da moderatori budu online

73,
Filip YU1TTN


Tu smo druže, ne brini se

Citat:
petropetro: Jel" ovaj forum stvarno vlasništvo radioamatera? Ako jeste ja se iskreno izvinjavam sto ga svakodnevno
posjećujem jer ni ja nemam pozivni znak!!!


Nije "vlasništvo" radioamatera već mesto gde se razmenjuju iskustva o raznim bežičnim komunikacijama, uređajima, šemama i svemu što je vezano za to. Radioamaterski pokret je neizostavni deo toga pa ti možda izgleda tako

Uglavnom, vidimo da postoje određeni animoziteti između nekih članova ovde pa ih ovim putem molimo da smire strasti i da se okrenemo temama koje su postavljene. Baš ova tema o SDR uređajima je malo obrađivana na ES-u i meni je vrlo interesantna.

Ako se većina slaže da brišemo off iz teme, da upotrebimo gumicu?
 
Odgovor na temu

yt3mm
cuprija

Član broj: 221600
Poruke: 138



+16 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 08:24 - pre 155 meseci
Svakako brisati.



Pozz.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 13:55 - pre 155 meseci
Zamolio bih moderatore foruma ili da pobrisu sve postove koji nisu u vezi ove teme ili da obrisu celu temu a ja cu nastaviti da pisem na svom blogu pa koga interesuje neka cita ... Prepucavanje ko je sta i kakav je stvarno nije u redu ... Mene ovde iskljucivo interesuje tehnika ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 19:04 - pre 155 meseci
Peco, ti baš žešće skrećeš sa teme ;)

Da se vratim na SDR. Ja sam počeo da radim jedan jednostavniji sdr sa 4052 i 7474 kolima. Priključiću ga na MF 455kHz, kao detektor
interesuje me kako će to sve raditi. Neznam da li može sa običnim Cmos kolima pošto je nešto niža frekvencija. Nemam trenutno 74HC.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 19:33 - pre 155 meseci
Pa oscilator će biti sa keramičkim rezonatorom 3.58MHz,s tim što ću pomeriti malo frekvenciju rezonatora na više da bih dobio 3.64 pa se to deli sa dva, u jednom kolu da bi se dobilo 1.96, a to je četiri puta 0.455.

To je AM prijemnik. Ne znam zašto ne bi radilo. Ima za AM opcija u SDradio, programu.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 19:44 - pre 155 meseci
Imam 74HC74 i 74S74, sa njima neće biti problema, jedino nemam trenutno 74HC4052, ali nabaviću kasnije.
Znači mogu trimerom da podesim frekvenciju ako treba da se pomeri malo.

Ok, ti si odgovorio u međuvremenu dok sam pisao.
Videću kako će raditi, hvala na ovim direktivama.

poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 20:22 - pre 155 meseci
Neznam koji si softver skidao, ako misliš na onaj za MAC OS, on ne može na windowsu da radi nikako, jedino ako ima neka windows verzija.

Malo smo se upetljali, pazi n ije kristal u pitanju, već keramički rezonator. Ali ako ne može da se pomeri dovoljno, neka ga, pa
ću tražiti neki odgovarajući kristal.
Uradio sam pločicu, onom metodom, ispalo je odlično. Nemogu sada da slike postavljam. Kasnije ću možda da postavim slike
celog prijemnika.

poz
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 21:18 - pre 155 meseci
Evo jednog konkretnog pitanja, ako neko mozda zna ili je cak i isporobao ...

Ako koristimo isti prijemnik i isti racunar a razlicite softvere (od onih besplatnih do onih $$$#!) ima li razlike u kvalitetu prijema?
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
87.116.141.*



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 21:43 - pre 155 meseci
Citat:
YU2AX:
Ako koristimo isti prijemnik i isti racunar a razlicite softvere (od onih besplatnih do onih $$$#!) ima li razlike u kvalitetu prijema?


Moz' da bidne, al' ne mora da znaci . WINRAD, jedan od prvih programa za SDR, napisao je Alberto (I2PHD) - i to potpuno dzabe. Program je odlican i ako je za dz. Na zalost, iz nekih njemu poznatih razloga, napustio je dalji razvoj. U dalji razvoj su se ukljucili Ameri, ali su napravili mnogo vise brljotina nego sto su ispravili Albertovih 'greski' . Pravo da ti kazem, ne znam ni za jedan komercijalni SW, cak i FlexRadio daje open source 'PowerSDR' SW za SDR... a oni su se namlatili para kod USA vojske valjajuci im sopstveni HW za SDR. Na temelju PowerSDRa, nas covek, Goran - YT7PWR, napravio je jos lepsi, stariji i bolji GSDR sw , takodje dzabe. GSDR je pisan namenski za GenesisRadio projekt (opet nasi ljudi) kao TRX sw, ali to ne znaci da nece raditi sa bilo kojim RX hardverom. Na zalost, i ako ga je pisao nas covek - i kod njega su dugmici na engleskom :-(.

Pozdrav,

73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
87.116.141.*



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 21:56 - pre 155 meseci
Citat:
lucky88: Pa oscilator će biti sa keramičkim rezonatorom 3.58MHz,s tim što ću pomeriti malo frekvenciju rezonatora na više da bih dobio 3.64 pa se to deli sa dva, u jednom kolu da bi se dobilo 1.96, a to je četiri puta 0.455.


Lucky, nece moci ovako.... IF se uzima obicno da bude 12 - 15 kHz (konkretno za tvoj slucaj, kada koristis HW koji nije namenjen za SDR i samo izostavljas detektor na kraju). To znaci da tvoj oscilator treba da bude (455 + 15)*4. Ovako kako si ga ti zamislio dobio bi tzv 0 (zero) IF, odnosno vec bi demodulisao signal i SW ti uopste ne bi ni trebao. Za tvoj slucaj mozes da koristis direktno 3580 kHz rezonator, 3580/8=447.5 - 455 = - 7.5 kHz > zavrsava posao!

Pozdrav,
73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 22:00 - pre 155 meseci
Tema sređena Pozdrav!
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
87.116.141.*



+48 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 22:05 - pre 155 meseci
Citat:
peca26000:
Nece to da radi tako na 455khz probao sam ja, ima tema o tome bas sam se i ja mucio na pocetku da bih svatio ulogu kompjutera, ali sad nema vise tajni znam sve sto treba u vezi toga, opisi sta je oscilator u mesacu, pazi razlika u frekvenciji oscilatora je veovma mala svega 192khz ako je mocna audio kartica ali radi i na 44.1khz posle izlaza mesaca.
Gde ti stoji 7474 on bas i nije preporucljiv jer ako se secas moraju veci nivoi na ulazu za TTL a sto se tice 4052 moze ali ces imati slabljenje, uzmi ring mesac sa 1n4148 najprostije ili uradi jos lakse sa NE612.


Ocigledo je Peco da ima jos puno tajni koje nisi otkrio. Ne pisem ovo zbog tebe, vec zbog ljudi koji su spremni da nauce nesto novo. Zato njima skrecem paznju da ovaj tvoj post ne shvate ozbiljno, jer jednom pogresno nauceno - vrlo tesko se ispravlja kasnije!

Pozdrav,
73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Software Defined Radio - SDR15.06.2011. u 22:21 - pre 155 meseci
Ne znam sta ste hteli ovim da dokazete ali ocigledno je nesto drugo u pitanju?

Moje postove obrisite jer je skrnavljena tema, predhodni post je verovatno greskom obrisan.
Ne znam ja nista u vezi SDR-a ali ima jedna tema na ovom forumu u kojoj sam uspeo da napravim SDR prijemnik, ako je to pogresno verovatno nebi nikad ni proradilo.
Zato ovo vase citiranje pomalo izgleda smesno jer nije dovoljno jasno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Software Defined Radio - SDR

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 281001 | Odgovora: 747 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.