Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3D projektovanje kuca

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 67573 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ipopov
Ivan Popov
System Engineer
Beograd

Član broj: 9102
Poruke: 8
*.sbb.co.yu

Sajt: www.ipopov.com


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca20.05.2004. u 16:48 - pre 242 meseci
vidim da ste se lepo ispricali o CADu
i koliko vidim sve se desava na windows platformi, .....,
reko da malo priupitam

presao sam na linux, skoro skroz
jedino mi jos fali CAD!!!
do sada sam sve radio u autocad-u, cak sam bio zadovoljan i sa renderom, samo, ...
znam da ima boljih, mlogo boljih alatka za arhitekte, pa vec kad menjam platformu reko aj da predjem konacno na profesionalnu alatku

pa ako neko zna nekoga, ili ... bilo bi lepo da podeli:))
do sad sam naisao na nekoliko komada zanimljivih cad-ova, ali su svi bre za mehanicare, i imaju output ko crtani flim


AutoCADalmostRules
... cekajuci Godoa dosao sam do zakljucka da ce Metro stici pre!
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.InfoSky.Net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca21.05.2004. u 01:48 - pre 242 meseci
Ne bih se bas u potpunosti slozio sa tanjgijem u vezi dobrog rendera. Mislim da je bitan ali ne od presudne vaznosti - naravno. Ja AutoCAD ne volim jer je komp pretvara u crtacu tablu - vise volim softver u kome mogu odmah da sagledam oblike u masi (npr. ArchiCAD).

ProE i CATIA nisu predvidjeni za arhitekturu, ali za razvoj zgrade mogu itekako da posluze (npr. Frank O Gehry (CATIA)- ne on licno, vec njegov tim) Slazem se da u nasoj zemlji ovaj softver uopste arhitektama nije poznat, ali nije na odmet poznavati ga, pogotovu sto u njemu na lak nacin mozes izmodelovati vrlo kompleksnu gometriju koja je parametarski definisana.

Linux - STRAVA kao OS. Ali softwer!? - Veliki problem. Zato je moj izbor XP - Net + Games i W2K - Programs
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca21.05.2004. u 10:20 - pre 242 meseci
Kad smo vec kod toga

- Sta razlikuje program namenjen arhitekturi od onoga koji nije? Nekoliko stvari u bazi koje moze da izvuce i "parametarski" prepravi da mu olaksaju rad? Ili jos nesto. Na kraju krajeva kod nas odavni koriste Acad za arhitekturu - Da li je on bas i namenjen za nju?- Poenta je valjda shvatljiva


Znaci koliko ja znam Nemetchek je softver potpuno namenjen Arhitekturi, a Acad nije - Po meni je Nemetchek jako los (s obzirom da sam imao prilike malo da radim u njemu) u odnosu na ono sto mi na primer daju ProE, Catia, Ug ili cak i Solid Edge ili Solid Works. Acad nije, ali ga koliko vidim sa uspehom koristi vecina ljudi - Pa zar onda ima smisla "pricati" (nemojte ovo shvatiti licno - samo raspravljamo) da je neki softver namenjen ili nije namenjen nekoj oblasti. Ja sam naveo nekoliko primera gde je npr ProE potpuno koriscen za projekotvanje "celih" zgrada, sa sve pipingom, cablingom i slicno. Ima li uopste neki softver mogucnost da provlaci npr kablove kroz 3D da se oni vide, da im se tacno da pratiti putanja i slicno - i to sve "prakticno" real time".

Ja pokusavam ovde da primenim princip razmisljanja koji sam izneo ovde u ovoj temi
http://www.elitesecurity.org/tema/53198/0#349629 pa posto je to moje "objasnjenje" ovde u skladu sa temom - eto. Ako neko misli da princip nije primenjiv neka mi kaze konkretno i zasto. U svakom slucaju mislim da je izbor nekog pa i "najbopljeg" paketa srednje klase losiji od izbora mozda cak "i najgoreg" paketa prve klase. Stvarno pokusavam da razumem sta je to sto na primer daje prednost softveru kao sto je "Nemetchek" u odnosu na ProE?

Inace ma koliko to mozda izgledalo smesno (a bilo je i takvih komentara na neke moje radove iz arhitekture) ja sam ProE koristio malo u toj oblasti, i moram priznati da sam uspesno uradio mnostvo stvari u kojima bih se u nekim drugim softverima koji nemaju tu moc modelinga ili dizajniranja, zaglavio i to definitivno. Hocu da kazem da je cak i arhitektica :) koja je sedela pored mene rekla ove je sjajno :). Koja je razlika raditi u npr Nemetcheku neku naprednu "konstrukciju" i npr u ProE-u.

Hajde da postavim jedno pitanje i da cujem odgovore - Koja je razlika (ali nemojmo previse detaljisati) izmedju npd dizajna prekookeanskog broda i npr jedne zgrade. Neka budu otprilike istih dimenzija i slicno. Po meni se oni osim po obliku razlikuju u nekim specificnostima svakog od tih datiih projekata. Brod plovi, zgrada stoji, ali ako malo sire pogledamo to je to. U brodu se koristi celicna konstrukcija, kao i u zgradi, U brodu ima kablova isto kao i u zgradi, grejanje, kanalizacija, ventilacija i slicno. Mozda su standardi za neke stvari otriji ali verujem da ako konstruisete protiv pozarni sistem u ProE-u npr da cete moci da odgovorite na svaki zahtev pa i najstrozi. Osim razlike u npr nacinu projektovanja "spoljasnjeg" oblika - kocka i koriti - da uprostimo, sve bi ostalo valjda trebalo da bude jako slicno. Sto jest jest brod ima motore, ali i neke zgrade imaju iste - generatori i slicno. Pa oba projekta su jedan veliki sklop sa svojim specificnostima, ali osim male razlike u nacinu razmisljanja prilikom pocetnog rada, da li ih jos nesto razlikuje? Mozda malo bombasto deluje moje izjednacavanje dizajna zgrade i broda ali ako pogledate kroz komentare koje sam napisao, valjda ce i Vama to izgledati logicno kao i meni.

(ovo sve je vezano za komentar da neki paketi nisu predvidjeni konkretno za arhitekturu)

Pozdrav

Speling
 
Odgovor na temu

ipopov
Ivan Popov
System Engineer
Beograd

Član broj: 9102
Poruke: 8
*.sbb.co.yu

Sajt: www.ipopov.com


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca21.05.2004. u 17:10 - pre 242 meseci
iskreno nema razlike u plovilu koje stoji van vode i zgrade, tako da poredjenje stoji
jedina razlika je sto zgrada, bar globalno gledano, ima temelje, ali nije ni to bas uverk tako
da li ste ikad gledali kako se ljudi po americi sele???

za mene je jedino vazno da mogu da 'zavrsim' posao, pa ako moze sa velikim zadovoljsvom, onda nek bude tako :)))

....jos malo i radicu sve na linuxu, uz vasu pomoc :))))
... cekajuci Godoa dosao sam do zakljucka da ce Metro stici pre!
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.InfoSky.Net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca22.05.2004. u 01:45 - pre 242 meseci
ProE ne znam pa cu uzeti CATIU kao referencu.

Samo koristeci dva modula PartModeling i Drawing CATIA je vec mnogo mocnija od AutoCAD-a i za modelovanje i za crtanje u 2d. AutoCAD je opsti CAD paket i nema veze sa arhitekturom, sto ga ljudi koriste nikad mi nije bilo jasno - verovatno jer ih mrzi da uce drugi softver, a AutoCAD je prvo sto su naucili (i ja sam prvo njega naucio) jer je najpopularniji CAD kod nas!?

CATIA je mnogo, MNOGO skuplja od AutoCADa pa bi cena bila opravdani razlog u zemljama gde sve mora da bude legalno (nasa koliko znam, na srecu ili na zalost, nije jedna od takvih).

Postoje verzije (da ih tako nazovem) AutoCADa predvidjenih za arhitekturu ArhitectonalDesktop serija od 3.3 do 2005 za koji mislim da je daleko najgori CAD za projektovanje koji je specijalizovan za arhitekturu. ArhiCAD je po meni NAJ resenje za brzo i relativno kvalitetno odradjivanje posla (znam oba programa pa mogu da ocenim). Za brz render koji "lici na nesto" treba koristiti Artlantis.

Ako neko zeli celu zgradu da izmodelira i ima svaki podatak o njoj (koliko kog materijala je utroseno, staticke proracune, kablove, cevi, kolika je tazina nekog dela zgrade, cvrstoca nekog elementa zgrade... sta god...) moze da je izvede u CATIAi (ili u ProE) koji nisu CADovi samo za masince kako mnogi misle. Prezentacija radova na profi nivou moze da se izvede npr. u Maji tj. mentalrayu (LW, Max, SoftimageXSI tj. Vray, Brazil...)
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 67573 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.