Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3D projektovanje kuca

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 67549 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 03:16 - pre 243 meseci
Faxy- znas sta jos, verujem ja da je catia dobar program za to zasta je i napravljen, ali nemogu da zamislim takvu fatalnu izmenu, koja bi morala ponovo da se radi u autocad-u, jer ja jos nisam usao u tu pricu sa projektovanjem, arhitekturu treba tek da upisem.
Verujem da pricas o nekom, skracivanju zida, ubacivanjem jos neke sobe podele ili necega, jer u suprotnom, arhitekta sam bi trebao da izmisli nesto novo, ne verujem da catia ima algoritam gledanja u pasulj i izvodjenja zamisli investitora ili koga vec. A tih 500 papira mora u svakom slucaju ponovo da se uradi, jer kolko znam (al ne znam puno zato nemojte me drzati za rec) ti moras da pruzis dokaz o iskopu svake temeljne trake, i da opravdas svaki kubik betona. Ja se iskreno nebih oslonio samo na program.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 09:44 - pre 243 meseci



Sto se tice slika iznad - da li VAM se svidja MODEL ILI RENDER?

Pozdrav,
ja dadoh pohvale radu, nadam se da nikoga ne vredja tako nesto, a kada se pitanje konkretizuje da li je OK model ili rendering, model je u potpunosti dobar, moje jace impresije su vezane za rendering. Ja sam vec pomenuo da realisticnost smatram problemom kod Max-a te je upravo render kod mene ostavio jaci utisak. Dobro je kada prica sa puno adrenalina ostane vezana za argumentaciju, to je jedini nacin da se svi slozimo da je neophodno razgraniciti projektovanje od vizuelizacije pa onda se upustati u potragu za softverskim resenjima.
Pozdrav



 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
62.193.130.*



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 11:24 - pre 243 meseci
Ok modeli su lepi - ali valjda shvatate da nista od modela a ni rendera ne bi bilo da ih nije isprojektovala njegova majka. Takodje je bitno razgraniciti da RENDER uopste nije nista specijalno- bar za mene - svega sam se nagledao ali je ovo nista posebno. Ima jednu mapu trave, ima nekoliko standardnih boja, jednu zlatnu, i malo neba - Sta tu ima lepo.

Ono na cemu insistiram je da je render potpuno standardan, ali da su modeli ti koji izvlace stvar.

Sto se tice mog tzv "kukanja" - razmislis koliko je vremena potrebno napraviti jednu kapiju na Zici - a ako se potrudis, naci ces sliku pa ces videti koliko je to komplikovan objekat. A sto se tice poredjenja koje si uradio i rekao da je sve podjednako tesko, ne zaboravi da je npr zica urajdena u tri potpuno razlicite verzije - na OSNOVU ISTORIJSKE DOKUMENTACIJE - znaci nije bilo tehnickih crteza - Shavtas li razliku. Majka ti je dala crteze iz Acad-a i ti si za 2 dana prakticno podigao crkvu - pokusaj nesto da uradis na osnovu slike, slika i slicno, a opet ne zaboravi varijantu potpuno tri razlicita modela - od cega je jedan bio iz vremena Pocoreka (ako se dobro secam) kad je zica bila pogodjenja topovskim zrnom u sredinu. Takodje se zvonik menja ako se dobro secam. Ostaje prica o kapiji , i svim ukrasima, ikonama i slicno. Kad budes shvatio koliko je to rada, mozda i shvatis koliko je tebi bilo lako. Nas nekoliko je radilo otprilike 2-3 meseca (davno je to bilo, vise se i ne secam), a onda ti meni drzis predavanja (a u njima pokazujes koliko neiskustva imas svakom recju) kako je to "podjednako" tesko. Razmisli malo o tvojim recima -

Inace ovde te niko ne zeza, vec pokusava a te "nesto" nauci, ali si ti poprilicno tvrdoglav, i mislis da je svaki rad koji si uradio bogom dan, bez obzira sto si u tim vodama - modelinga - tek koju godinu. Nemoj da shvatis pogresno, ali ja pokusavam da ti kazem da prevazidjes ovo, da shvatis da ima argumenata za moju pricu i opet razmislis sta znaci crtati po Majcinim planovima, i sta znaci praviti, ii ujedno razvijati objakata na licu mesta, i sta znaci ako se u necemu zeznes, pa imas mogucnost (parametarski rad u ProE-u ili Catiji) da se vratis na pocetak i to izmenis jednim klikom za 2 minuta. Kako bi to izveo u Max-u pa isto kao i u svim ostalim softverima, brisao bi, smanjivao, razvlacio i slicno, a i nesto bi morao ponovo da remodelujes - Razumes li - ili ne?

Na kraju krajeva ja nikoga necu ni u sta da ubedjujem, ako zelis prihvati ako ne nista onda nastavi po starom ali ako vec nesto ovde pises, pisi sa argumentima.

Speling
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
62.193.130.*



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 11:51 - pre 243 meseci
Inace sad videh komentar - Max kod nas ima prodju, jer ljudi ili ne znaju, ili ne umeju nista drugo da koriste. Pa do pre godinu dana se mahom koristio Acad - u razloge kao sto su starost profesora, nemogucnost da prate trendove, neznanje i slicno a vezano za zasto se kod nas ne uci nesto bolje, ne bih ulazio.

Ako pogledas Fosterov sajt videces tamo negde sitnim slovima napisano - da koristi CAD program - Max nikada nije niti ce biti CAD program. a to je vezano za tvoj komentar da poznate arhitekte ne koriste kompjuter. Idi malo pogledaj kako izgleda krov za BRITANSKI PARLAMET - ako mislis da je to uradjeno u Max-u varas se. To Max ne moze da uradi. Kad sam rekao da je ProE sjajan program za projektovanje, na to sam mislio. Na takve stvari. A sto se tice krivih stvari sa onog sajta - nisam nista radio za doticnog, nego sam hteo tebe da zainteresujem da vidis moze li Max takve stvari da raid. A sto se tice 500 papira za dokumentaciju - i opravdavanja svakog kubika betona, to ces mnogo lakse i preciznije uraditi u ProE-u nego li u Acad-u ilči nedaj boze u Max-u. Mislim u ProE-u je se to dobijal klikom na dugme, a iz Acad-a je to cini mi se veci proces racunjanja. Sto se tice kvaliteta ProE-a dovoljno govori podatak da Lojd daje 20% popusta na projektovane stvari u ProE-u - a za mene razlika u projektovanju Prekookeanskog broda i Zgrade nije velika. Svako ko je gledao izgradnju Quin Mary 2 shvatice sta zelim da kazem, jer za mene stvarno ne postoje razlike izmedju ta dva projekta. Jeste da svaki ima specificnosti, ali to je neminovno. Brod i Zgrada se razlikuju u nekoliko globalnih stvari ostalo je isto.

Sto se tice komentara za ono sto je Faxy hteo da uradi - Kazes da "mislis" da moze max to da uradi - Hajde da to i vidimo - mislim to nije izazov, kojim zelim da ti pokazem da je to nemoguce, vec da shvatis ( a prvo da razumes ono sto je faxy zeleo) da ti takve stvari maks ne moze dati, i da zato postoje CAD paketi - koji i sluze za projektovanje.

MAYA IMA OSKARA - valjda to dovoljno govori o kvalitetu :P Mislim mala sala, ali istinita.

Speling
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-1.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 14:43 - pre 243 meseci
Moram da priznam da u odnosu na tvoje modele, moji modeli nisu nista specijalni. A tek u odnosu na remek delo od rendera, moji renderi su "trava, standardna boja i nebo"



Evo, pokusao sam nesto da uradim i na osnovu slike.





[Ovu poruku je menjao pailhead dana 18.05.2004. u 02:04 GMT]
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-1.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 14:46 - pre 243 meseci
Po tebi ce ispasti da ja tvrdim da Gaudi koristi max za projektovanje svojih dela. Sto je najgore, mislim da ako bismo nastavili diskusiju, ti bi me ubedio da je Gaudi ipak koristio ProE.


what we want, we must create
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
62.193.130.*



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 23:11 - pre 243 meseci
Jedna mala napomena je sve sto ces od mene dobiti jer ne zelim vise da se raspravljam sa tobom tvrdoglavi djecace - ja sam ovo radio 96-te na 486-ici - 133 mhz i Pentiumu na 75 i 100 mhz, sa 8, i 16 mb rama, u necemu sto se zove 3D Studio Verzion 4 - pod DOS OS-om - mislim mala je razlka - samo nekih 8 godina - pa ti sada vidi treba li da se hvalis ili "stidis" svojih dostignuca, i treba li da "zagrejes" jos malo klupu, nebi li osim vodovoda i kanalizaije mogao jos nesto da radis. Koristi maks, nek ti je sa srecom, a nadam se da ces jednog lepog dana shvatiti ko je bio u pravu!

Speling
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.InfoSky.Net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 02:13 - pre 243 meseci
pailhead - render crkve mi se vise svidja o rendera glave, mada i on nije los! Vidi se da obilato koristis radiosity (ili finalgather ako se radi u mentalray-u). Materijale koje si koristio nisu nista narocito (ne kazem da su losi!!!), ali si pokazao da imas dosta smisla za postavljanje svetla i njegovo stelovanje u radiosity-ju.

Jedna napomena - sve sto pisem i diskutujem sa tobom krajnje je DOBRONAMERNO i samo zelim da podelimo iskustvo i da ti skrenem paznju na ono sto mislim da je vazno.

Tek sad sam video da si za renderman-a napisao da je raytracer - nije - on je scanline render a od verzije 10 ima i raytracing (+GI +Caustic), a do ove verzije za takve stvari mu je "pomagao" BMRT kao raytrace server. Necu vise o RenderMan-u.

Sto se tice CAD-a neki moras da izaberes za projektovanje pa ti vidi koji ces. Necu da ti preporucujem striktno neki, samo iz mog iskustva (a nije bas malo) mislim da je AutoCAD DNO DNA sto se tice CAD-a. ArchiCAD ZA POCETAK nije los izbor, moza i najbolji - u njemu isprojektujes, brzo imas 3D, izvezes ga u MAX, nakitis malo, odrendas sa radiosity i... nije lose. CATIA i ProE su vrh u CAD-u i za njih ce ti trebati malo vise iskustva, ali gledaj da kasnije i njih pokusas da savladas, (jedan od njih) za tvoje dobro.

Sto se tice MAX ili MAYA - Probaj da naucis MAYA-u (ali da je stvarno savladas) pa onda sudi koji paket je bolji. Znam puno ljudi koji se profi bave animacijom a presli su sa MAX-a na MAYA-u i vrlo su zadovoljni. Ja licno sam poceo da ih ucim istovremeno, pre oko godinu i po dana, i MAYA mi se vise dopala pa sam nastavio sa njom. Malo je teza za savladjivanje od MAX-a u samom startu i ima drugaciju koncepciju (radi sa nodovima koji su medjusobno povezani da bi nesto definisali: oblik, materijal, poziciju...). U MAYA-i mozes mnogo lakse sa nakitis scenu kada je izvezes iz nekog od CAD-ova, sa PaintEfect-om i debil moze da iscrta travu koju kasnije pretvoris u 3d i rendas i to tako da je svaka vlas razlicita pa nema gluph ponavljanja kao kad lepis malu teksturu na veliku povrsinu pa mora da se tajluje, a nije samo trava ima svega i svacega. Izasla je pre neki dan Maya6 koja ima u sebi MentalRay3.3, koji je, po onome sto sam procitao, veoma, veoma, dobro integrisan.

Moj mail je [email protected] pa mi posalji nesto sto si radio, i ja tebi mogu da posaljem neki svoj rad.
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 02:50 - pre 243 meseci
Faxy - opusteno, diskusije za to i sluze, konstruktivna kritika nije nikad na odmet. Ali posto na internetu visim vec godinama, isto toliko sam i u 3d-u, muka mi je vise od burnih diskusija na temu, moj soft. je bolji od tvog, ili sad skoro sto je pocelo "moj renderer je brzi od tvog" :)

Kolko znam (il bar mislim da znam) scanline je samo jedan vid obrade/prikaza podataka, a raytrace je vid renderovanja, bar sam tako shvatio. A cuo sam da je sad neka poslednja verzija dobila i neki GI algoritam. Isto, koliko znam, renderman je dobar i cenjen iz razloga sto je stabilan i flexibilan kako sam gore rekao, omogucuje velikom timu ljudi da radi istovremeno na njemu, stand alone je, ima svoj format...

Sto se tiche arhicada, ne znam, znam da ga svi hvale, ali na jednom sajmu gradjevinarstva, pre godinu il dve, trazili smo od tipa da nacrta neke elemente bas konkretno crkve, i nije mogao, dal je bilo do tipa ili do programa ne znam. Isto nemogu ni da zamislim kako bi radiosity radio sa archicadovim modelom, ni u ludilu, za radiosity, kao i za lightscape, moras modelovati sve na veoma veoma specifican nacin, znaci tacku po tacku da stavljas, i da optimizujes modele, doduse za lightscape vise nego za radiosity posto radi na drugom principu, ali i dalje mora biti veoma veoma optimizovano. Zato svi ti pametni objekti, AEC prozori vrata i gluposti, nikako ne idu uz to, kao ni boolean-ovi.

Ja za arhitekturu ne koristim nijedan cad program, modelujem sve iskljucivo u maxu, na osnovu crteza iz autocada, cisto da mi bude lakse da imam neku podlogu. Imam svoje razloge za to, prilazim arhitektonskom modelu kao i bilo kakvom drugom 3d modelu, jer pored extremne preciznosti, model mora biti i lak kako bi ista moglo da se uradi sa njim, npr. ovakvo osvetljenje, koje zahteva puno isprobavanja i tweakovanja, i treba izbeci svaki suvisni poligon.

Ne koristim ni final gather ni radiosity :), a glava jos nije gotova, hteo sam da je dovrsim (jos neke korekcije na modelu), i texturisem, ali... nemam vremena za takvo nesto, i rekoh daj da pokazem bar ovo sto sam do sad uradio.

Bio je mental ray i ranije u mayi, integrisan je on sad i u max, ali ne koristim ga, a max ipak ima gomilu prednosti u odnosu na mayu, bar oko onoga sto meni treba.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

Miodrag1
Beograd

Član broj: 25405
Poruke: 19
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.geocities.com/miodrag..


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 17:07 - pre 243 meseci
Pogledaj neke od mojih pocetnickih (najnoviji kostaju!! )
radova na www.geocities.com/miodragstajic/video.htm
i sve ce ti biti jasno




max+= 1

Veliki pozdrav svim ljubiteljima Maxa, a i ostalima..




[Ovu poruku je menjao Miodrag1 dana 26.04.2004. u 23:55 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.247.EUnet.yu

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 20:30 - pre 243 meseci
:)

nista mi nije jasno, al ajde...

Evo moj enterijer koji je morao biti uradjen za jedno vece.

Uradicu ga bolje zbog sebe, osvetljenje je kolko tolko ok, ali mora se ubaciti jos elemenata, nisu mi bas bili pri ruci, a i render se oduzio, tako da sam sto napravio za manje od dva minuta, pa se malo gadja sa stolicom :(
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 21:22 - pre 243 meseci
Obrati paznju na parket, tacnije na mesto gde pocinje deo "kupole" nekako mi cudna ona linija, ili je ublazi, ili je prelepi sa necim, takdoje obrati paznju na sastav zida sa plafonom, ubaci neke detalje, snaci ces se vec ti, a poslednje sto mi je upalo u oci su prozori.

Malo sedi i doradi i mogal bi da bude lepa scenica.

Nemoj dirati previse svetlo - mislim da je i ovako lepo, mada ovo desno, sto izgleda kao da je proslo kroz prozor, a nigde prozora - kao da si izabrao kadar, a da se bas taj prozor ne vidi.

Takodje obrati paznju da uklopis "stil" i izgled stolica sa onim tamo "koznim" setom

Speling

PS A sto postova rad ako mislis, i vidis da na njemu imas stosta da doradis - zar nisi mogao da sacekas sutra , mada da si cekao sutra ne bi dobio kritike "tacnije zapazanja" nas sa foruma
 
Odgovor na temu

Miodrag1
Beograd

Član broj: 25405
Poruke: 19
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.geocities.com/miodrag..


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca26.04.2004. u 22:56 - pre 243 meseci
www.geocities.com/miodragsoftware/grf1.htm

svi su uradjeni u vrlo kratkom roku (cc. pola sata)
Miodrag






[Ovu poruku je menjao Miodrag1 dana 27.04.2004. u 08:55 GMT]
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.InfoSky.Net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca27.04.2004. u 02:54 - pre 243 meseci
pailhead - raytrace je proracun u renderu koji omogucava refleksiju (odbijanje svetlosti) i refrakciju (prolaz odredjene kolicine svetlosti uz promenu ugla svetlosti zavisno od gustine materijala i njegove providnosti - seti se prizme iz fizike) i naravno proracun senke koja moze biti i meka "soft shadow" (area shadow) ako izvor svetlosti nije tacka nego ima neku fizicku velicinu. Renderman je bio samo scanline do verzije 10 sto znaci da refrakcije nisi mogao da izvedes, refleksije si morao da fake-ujes mapama, a od senki na raspolaganju su ti bile samo depthmap shadows. GI, CAUSTIC, RADIOSITY su specijalni efekti koje render programi drugacije obradjuju. Npr. LightScape za neki ugao kamere izvrsi proracun radiosity, uz pomoc nekakve mreze kojom deli poligone (nisam bas radio u njemu) i onda renda sliku, MentalRay radiosity (FinalGather) racuna refleksijom fotona od neke povrsine (slicno radi i sa GI i CAUSTIC), neuporedivo je bolji od LightScape-a (zapravo jedini koji moze da mu pridje je Brazil) i za njega ti nije potrebna neka narocita optimizacija scene kao god LightScape-a jer odlicno radi i sa velikim brojem poligona (zahvaljujuci fotonskim mapama koje pravi u predproracunu zarender).

Posto koristis modelovanje sa malo poligona i sve od pocetka do kraja radis u MAX-u, moze se reci da je za to bolji izbor od Maya-e (za dlaku) jer ima nesto vise automatizovanih alatki za poly modelovanje. Sve to moze da izvede i Maya-i, ali na drugi nacin (mozda malo tezi). I dalje stojim iza toga da je porediti Maya unlimited i Max (a pritom ne uzeti cenu u obzir) APSURDNO! Maya pruza mnogo vise onima kojima stvarno treba profi animacija itd...

Kada jednog dana pocnes da modelujes u CAD-u (a kad tad ces morati ako mislis ozbilno da se bavis arhitekturom) MAX ce ti izgubiti najaci adut - poligonalno modelovanje. CAD model koji izvezes u MAYA-u (a to mozes i svih CAD-ova pa cak i iz CATIA-e) mozes da boolean-ujes do mile volje a zatim ga renderujes sa sve GI+CAUSTIC+FINALGATHER i to legalno za samo 1.999$. MAX je skuplji a ne nudi nista vise za ovu vrstu posla, cak je MAYA u prednosti i zbog PaintEfect-a, sa kojim mozes VRLO LAKO da postignes MNOGO dobre efekte.

npr. BMW modeluje u CATIA-i a vizualizaciju radi u MAYA-i. Zar mislis da su Bavarci glupi ili neiskusni pa neznaju sta je dobar CAD a sta dobar 3D software.

Nezelim ja da te navucem na nesto - pa nisam nikakav diler. Samo zelim da probas ove programe CATIA-u (moze i ProE) i MAYA-u i osrednje ih naucis pa onda sudis da li valjaju ili ne.

Pozdrav svim ljubiteljima 3D-a
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca27.04.2004. u 02:56 - pre 243 meseci
Kiritike i zapazanja su uvek dobro dosle.

[Ovu poruku je menjao pailhead dana 18.05.2004. u 02:18 GMT]
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-3.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca27.04.2004. u 09:30 - pre 243 meseci
Vidim da se cesto pominju reci kao sto su boolean - ili bulinove operacije, i poligonalno modelovanje

Jedan od najvecih razloga sto sam poceo da koristim CAD - ProE- je sto ni u jednom programu za Animaciju - Max - i Maya nisam mogao da imam tako perfektne rezultate prilikom modelinga - a kao nekom kome je modelovnje sve (mala razlika od idustrijskog dizajna) CAD je bio logican izbor. Booleand operacije mi nikako nisu mogle dati ono sto trazim - Na kraju krajeva mislim da ni danas Bolean ne radi bas sve savrseno. Kad vec pricamo o radu u CAD Programima, onda da napomenemo da je sve (osim povrsi i jos nekih sitnica) sto se napravi u ProE-u u stvari SOLID - znaci tvrdo telo - Mogu da ga secem do mile volje da mu radim sta god zelim - ProE mi u tome nece praviti probleme. Nadam e da cemo naci neki dogovor za prostor za tutorijale pa ce svako ko ne zna sta znaci stvarno slobodan nepresusan SLOBODNA izbor metoda rada, shvatiti sta to znaci.

Sto se tice poligonalnog modelinga a vezano za render - Kompatibilnost izmedju ProE-a i Maye nekada nije do danas - kao ni u drugim slucajevima (Max i AW Studio Tools) bila na najboljem nivou - zato se koristilo Iges - Industrial Geeometrical Standard - skraceno - ali je on imao mnogo problema prilikom transfera podataka ovamo i onamo. Danas se izmedju ProE-a i Maye koristi razmena u native formatu - *.obj A to je vrlo slicno Step-u samo mnogo bolje. Dobijaju se poligoni, ali njih mozete kontrolisati tako da ako je nesto glatko, takvo i dobijate (zaobljeno konkretno)

Sto se tice konkretno rendera - teze za render je koristiti splajnove i nurbse, a lakse i brze poligone - zato je u mase "rendera" ugradjeno automatsko pretvaranje nurbsa u render (u odredjenim slucajevima). Pre 2000-te se koristio rucni nacin da se cak scene "osiromasuju" sa poligonima, jer ako nisu u fokusu, nebitno je oce li imati 20% vise ili manje poligona - Secam se da je cak i na final fantasi to radjeno (mislim ne to tacno), jer kad su shvatili koliko je devojka - tacnije njena kosa teska za render, krenuli su u "optimizaciju". Vidim da je Faxy poprilicno potkovan znanjem o tim stvarima, o kojima sam i ja dosta citao, cuo i sl, ali me nisu zanima, ipak ja koristim malo drugaciji i pristup i filozofiju, a na kraju nisam only animator vec pre dizajner (modelar)


Speling
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
62.193.130.*

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca15.05.2004. u 02:45 - pre 242 meseci


Dan, dva posla. Max, i photoshop.



Rad u toku. u sustini pravim namestaj posebno, i materijale za njih,i imam nekih problema sa refleksijama, npr na stolu bi trebalo da se ogleda svetlo nebo, a sad nesto ne moze da prodje kroz stakla prozora, odnosno... duga prica.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca15.05.2004. u 09:44 - pre 242 meseci
@pailhead
Izvini sto upadam, nisam mnogo strucan, ali moram ti reci.
Odusevljen sam izgledom rendera stana, svaka cast majstore!

Yolja
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-1.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca15.05.2004. u 09:46 - pre 242 meseci
Nekoliko pitanja vezano za sliku u unutrasnjosti

Koliko je debeo tepih, i da li ce se to odraziti na ravnotezu fotelja (uzgred jako simpa tepih, samo se pitam da li je busan ili su ono samo crne tufne - ili je samo delimicno probusen - znaci ne do poda, vec ona kao reljef?)

Sledeca stvar koja mi je upala u oci, i koja bi bar meni smetala, a vezano za funkciju je polozaj stola za klopu (maybe)- Mislim da onde ne bi moglo nas cetvoro da sedne jer je jako skucen prostor!! Da li sam u pravu? - Barem iz ovog pogleda imam takav osecaj - da nema dovoljno mesta cak ni da se stolica izvuce, a kamoli da neko u nju sedne - npr Bora Corba :) he he he

Treca stvar je komment - Da li na ovom levom otvoru za vrata planiras postavljanje istih, pa ti zato fali dole lasna ili ? Na koju stranu ce se ta vrata otvarati, jer mi se cini da ako se otvore na ovamo, da ce to biti problematicno, a ako se otvore na tamo, jos gore :( To jesu detalji ali pitam se kako to izgleda kad se gleda na crtezima? Mislim kako je to zamisljeno da izgleda

U svakom slucaju nice, jos pogotovu ako to radis za pare, nekome :) Onda super

Speling

PS S obzirom da znam kako sijaju i kakve su, kakve probleme imaju te svetiljke koje si stavio iznad umesto lustera, mislim da ce to mozda biti porblematicno, u smislu da nece biti dovoljno svetla da se obasja cela soba (kao npr u slucaju nekog glupavog standardnog lustera) - Cisto comment A bilo bi lepo videti i ovo uradjeno nocu - Bas me zanima sta ces promeniti i kako ce ispasti
 
Odgovor na temu

tanjgi
milos.i.j

Član broj: 26399
Poruke: 12
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca20.05.2004. u 00:33 - pre 242 meseci
Prvo jako mi je drago da je prestalo drvlje i kamenje , mada to mi u opste ne smeta cak bi ga i postizao jer smo mitakav narod , imam utisak da se niko od vas nije zaista bavio arhitekturom na duze , jer fantasticni renderi sluze kao ispomoc u projektovanju i podvlacivanje investitorima oni u opste ne trebaju arhitekti jer te prazne price neiskusnih arhitekti kao sto su : mogu da isprobam vise vidova parketa ili tekstura ko zna cega sa samo jednim klikom su samo pocetnicke price, jer meni kao arhitekti je sve jasno od samog pocetaka sta i kako treba da se uradi a to sluzi samo da ubedim investitorovu zenu u skuplju varijantu najcesce. Prvo pro e i catia-u ne koriste arhitektonski biroi jer stvari su zaista takve , zato sto ne znaju za njih i da znaju ljudstvo obuceno za njih ne postoji u dovoljnoj meri. A to sto ovi programi imaju mogucnost fantasticnog predmera nema nikakvog znacaja jer u kod nas se predmer radi po vrednostima iz 2d crteza i koliko znam a znam vodece ljude koji se ovim bave sa arhitektonskog fakulteta tako ce to i ostati jer kad sam im spomenuo proe i catiu oni nisu ni znali o cemu pricam , tako da od njih jos dugo nece nista biti kod nas.
One man band u arhitekturi ne postoji , postoji podela posla jer niko ne zna sve , niti to i treba tako da bude, ovo govorim zato sto sam ja uvek tezio ovome i licno sam saznao da to tako netreba .
Sto se tice velikih arhitekata oni zaista ne koriste racunare ali imaju gomile crtaca koji po celi dan crtaju a u kom programu u autocadu*koji je zaista dno* , onda aangazuju neku veliku konstruktivno konsltancku firmu kao sto je ARUP i oni rade delom u autocadu ali i u highend programima jer statika ne priznaje gresku. za sada toliko, cao odoh snu.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 67549 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.