Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Racunarski fakultet

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: Racunarski fakultet

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 154636 | Odgovora: 484 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zpokimica
Zoran Pokimica
Beograd

Član broj: 101163
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Racunarski fakultet28.11.2007. u 14:57 - pre 198 meseci
Covece, opusti se, zavrsi fakultet, i uci!!! Sedi kod kuce, citaj knjige, uci, radi, vezbaj sam, ni na jednom fakultetu ti niko nece dati znanje, moras sam da naucis. A na ETF-u ces postati inzenjer, PRAVI inzenjer, a na RAF-u neces! Mozes da dobijes zvanje koje hoces, ali nema ti leba od tog zvanja, poslodavac trazi ZNANJE, a ne zvanje!
Dakle, zavrsi fakultet, budi inzenjer, nauci se da razmisljas pravilno, i uci sam tu racunarsku nauku. Kasnije, kada privedes studije kraju, krenes na neki ms/cisco kurs (opredelis se za MREZE ili sa PROGRAMIRANJE) i steknes neki jaci sertifikat, iskustvo, i eto i posla i para kol'ko hoces ;)
 
Odgovor na temu

Paxy
Bojović Petar
Računarski fakultet - Asistent -
Administrator mreže
Rusanj, Beograd

Član broj: 7003
Poruke: 355
*.skymusic.co.yu.

Sajt: a.paxy.in.rs


+8 Profil

icon Re: Racunarski fakultet28.11.2007. u 15:06 - pre 198 meseci
Opet se ozivljava ova tema.
Ne slazem se sa vama da na ETF-u postanes PRAVI inzenjer koji ima ZNANJE. Treba samo reci, pogledajte programe i jednih i drugih pa procenite, po cijem programu ima vise sanse da se "primi" znanje iz oblasti racunarstva.
Fight with the best, fall like a rest.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Racunarski fakultet28.11.2007. u 15:43 - pre 198 meseci
Na ETF-u se i te kako postaje inzenjer posto su vecina programa na ETF-u koncipirani da daju inzenjerski profil, a koliko znanja ce ti ostati u glavi, to zavisi od tebe :)

Informatika i inzenjering nemaju blage veze jedno sa drugim - osim nekih dodirnih tacaka tipa. da je i jednima i drugima sredstvo za rad kompjuter i da se koriste programski jezici :-)

To ces provaliti kad utvrdis razliku izmedju informaticara i softverskih inzenjera... Ne rade oni iste stvari, stavise.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Paxy
Bojović Petar
Računarski fakultet - Asistent -
Administrator mreže
Rusanj, Beograd

Član broj: 7003
Poruke: 355
*.skymusic.co.yu.

Sajt: a.paxy.in.rs


+8 Profil

icon Re: Racunarski fakultet28.11.2007. u 15:59 - pre 198 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Informatika i inzenjering nemaju blage veze jedno sa drugim - osim nekih dodirnih tacaka tipa. da je i jednima i drugima sredstvo za rad kompjuter i da se koriste programski jezici :-)

To ces provaliti kad utvrdis razliku izmedju informaticara i softverskih inzenjera... Ne rade oni iste stvari, stavise.


Nadam se da ovo nije replika na moj post, jer ja nisam ni rekao da su isto.


Fight with the best, fall like a rest.
 
Odgovor na temu

Veliki Sultan
BG

Član broj: 165385
Poruke: 1
*.cet.co.yu.



Profil

icon Re: Racunarski fakultet07.12.2007. u 09:02 - pre 198 meseci
Citat:
zpokimica:A na ETF-u ces postati inzenjer, PRAVI inzenjer, a na RAF-u neces! Mozes da dobijes zvanje koje hoces, ali nema ti leba od tog zvanja, poslodavac trazi ZNANJE, a ne zvanje!


Studenti Računarskog fakulteta osvojili su prva tri mesta na upravo održanom takmičenju u programiranju “ecode reloaded ”. Na prvom mestu je student treće godine Igor Kabiljo, dok su studenti druge godine Miloš Stanković i Srećko Toroman zauzeli drugo i treće mesto. Ni ostali predstavnici Računarskog fakulteta nisu imali ozbiljnu konkurenciju – sedam od prvih deset mesta pripadaju našim studentima, koji su pokupili skoro sve nagrade. Pored “prve trojke”, sjajne rezultate su postigli i Relja Petrović (četvrto mesto), Saša Šijak (peto mesto), Andrija Jovanović (sedmo mesto) i Ivan Bocić (deseto mesto).

http://www.raf.edu.yu/index.ph...view&id=861&Itemid=137

O cemu mi pricamo.. Mogu ETF-ovci da se proglase za spejssatl naucnike ali kad dodjemo do pisanja algoritama.. Ja sam tek prva godina, i u pocetku sam se dosta razmisljao da li vredi tih para i kakvo se znanje dobija al vidim da uopste nisam pogresio sto sam upisao RAF. Uostalom pogledajte i rezultete ostalih programerskih takmicenja, bice vas sve jasno..
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Racunarski fakultet07.03.2008. u 18:20 - pre 195 meseci
Evo, i ja da ozivim ovu temu jos jedanput :)

Naime, pitanje je u vezi sa studijama na Racunarskom Fakultetu, tacnije tice se tzv "Specijalistickih strukovnih studija". Ja sam na samom kraju studija na Beogradskoj Poslovnoj Skoli (bivsa Visa Poslovna, odnosno Visa Ekonomska, za neupucene), tj. ostao mi je jos jedan ispit i diplomski. E sada, ja bih zeleo da nastavim studije na nekom fakultetu. Svestan sam da su mi vrata ka nekim "Master" studijama zatvorena, a i iskreno, moje ambicije nisu usmerene ka bavljenju naucnim, vec prakticnim radom. FON je otpao iz kombinacija jer imaju neki jako cudan sistem "prihvatanja" studenata sa bivsih visih skola (a sada "Visokih Strukovnih") - morao bih da se "mlatim" sa 6-7 ispita na tzv. "transfer programu", pa tek onda da nastavljam dalje na specijalisticke...

Anyway, primetio sam da Racunarski Fakultet u Beogradu nudi te "Specijalisticke Strukovne Studije" u trajanju od jedne godine. Studije imaju dva smera - Administracija mreza (u principu polazes predmete sa Cisco CCNA kursa) i Administriranje sistema (predmeti sa Micro$oft MCSE kursa). Interesuje me da li neko zna ista o tim studijama? Ovo pitam jer mi je druga opcija da idem na MCSE kurs. Medjutim, primetio sam da su predmeti sa MCSE kursa potpuno isti kao predmeti sa specijalistickih studija na RAF-u, pa me muci sledece:

Da li da od juna krenem na M$ MCSE, odslusam do kraja Avgusta predavanja, pa polazem ispite narednih godinu dana, ili da se upustim u jos godinu dana studiranja na RAF-u, dobijem zvanje viseg stepena (ali ne i M$ sertifikat), i prakticno isto znanje? Cena MCSE kursa je oko 1500 EURa (u proseku), ali bez prijavljivanja ispita (btw, koliko uopste kosta prijava polaganja M$ jednog ispita?), a RAF mi nudi, takoreci, istu stvar za 1800 EURa. Ukratko, ako imam istu kolicinu znanja, sta nosi vecu tezinu kod buduceg poslodavca - M$ sertifikat, ili Visi stepen strucne spreme?

Imajuci u vidu da RAF ipak, pored prakticno iste stvari, nudi i visi stepen strucne spreme, meni on deluje kao bolja opcija.... Sta vi iskusniji, ali i vi koji ste na RAF-u, mislite o ovome?

Hvala vam svima unapred na odgovoru! :)
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Racunarski fakultet13.03.2008. u 14:47 - pre 195 meseci
Da li je moguce da nema ko da odgovori, ili makar da da svoje misljenje (sto mu nekako dodje na isto )???
 
Odgovor na temu

Paxy
Bojović Petar
Računarski fakultet - Asistent -
Administrator mreže
Rusanj, Beograd

Član broj: 7003
Poruke: 355
*.skymusic.co.yu.

Sajt: a.paxy.in.rs


+8 Profil

icon Re: Racunarski fakultet13.03.2008. u 14:59 - pre 195 meseci
Pozdrav,

Ako malo bolje proucis program na RAF-u. Docices do zakljucka da mozes zavrsiti 3. godisnje strukovne studije bilo gde (nisam siguran bas da li to znaci i bilo koje), pa upisati specijalisticke strukovne studije, ili upisati trecu godinu akademskih studija.

Ono sto je specificno u ovim situacijama, da li izabrati put struke (gde je najvisi stupanj specijalista strukvonih studija) od ukupno 4 godine, ili upisati akademske studije, gde osnovne studije traju jos 2 godine, pa master jos 1 godina, pa onda eventualno doktorske jos 3 godine.

Na strukovnim studijima definitivno dobijate malo vise primenjivih znanja, i za krace vreme studija, ali ako te interesuje bavljenje naucnim radom, ili visok plasman prilikom konkurisanja na posao, definitivno treba ici na sto veci stepen akademskih studija.

Specijalista strukovnih studija je na nivou znanja nekadasnjeg dipl. ing. inzenjera, (sadaslji prevod je nesto ako becheler-master ili kako vec) (u svakom slucaju jace od becheler slabije od master).

Ako si uporan, predlazem ti da upises akademske studije !
Fight with the best, fall like a rest.
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Racunarski fakultet13.03.2008. u 20:53 - pre 195 meseci
Pre svega, hvala na odgovoru!

Kao sto sam rekao u prethodnom postu, nemam ambicija da se bavim naucnim radom, vec da RADIM - da se zaposlim negde i da primam platu (sto vecu, po mogucstvu ). Dakle, sta biste vi, postovani clanovi foruma, uradili da ste na mom mestu - da li biste isli na te Specijalisticke strukovne studije, ili biste stavili tacku na studiranje i otisli na neki M$/Cisco kurs?

E da, ako bi neko ovde mogao da mi kaze, koliko kosta prijavljivanje jednog M$ ispita? Takodje, kako se krecu cene Cisco kurseva za CCNA sertifikat?

Jos jednom, hvala svima koji odvajaju vreme da mi pomognu.


 
Odgovor na temu

Paxy
Bojović Petar
Računarski fakultet - Asistent -
Administrator mreže
Rusanj, Beograd

Član broj: 7003
Poruke: 355
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: a.paxy.in.rs


+8 Profil

icon Re: Racunarski fakultet14.03.2008. u 10:07 - pre 195 meseci
>

Pozdrav,
Mislim da u izboru izmedju profesionalnih sertifikata i specijalistickih
studija na fakultetu, je mnogo bolje izbarati specijalisticke studije.
Na spec. studijama dobijes znanje za seritfikate mnogo detaljnije nego
na samim kursevima, jer casovi duze traju.
Nisam siguran koja je cena kurseva, ali sigurno mozes proveriti na
CET-ovom sajtu. Cena polaganja ispita za Cisco preko Pearson VUE centra
je oko 300 $ po ispitu.
Fight with the best, fall like a rest.
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Racunarski fakultet30.03.2008. u 11:58 - pre 194 meseci
Kad ste već kod toga, da li neko zna da li je i gde u inostranstvu priznata diploma RAF-a
 
Odgovor na temu

mensa
Master iznenjer masinstva
kragujevac

Član broj: 176485
Poruke: 55
*.ptt.yu.

ICQ: 140


+1 Profil

icon Re: Racunarski fakultet30.03.2008. u 13:41 - pre 194 meseci
ja iskreno nisam cula ali mogu da ti kazem da je decko s kojim si pricao o etf i td potpuno u pravu na etf u stices mnogo dobro znaje programiranja i matematike gde nigde neces naci. pa ti vidi. ZA MENE JE REF SAMO NASMINKANI FAKS
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Racunarski fakultet31.03.2008. u 14:13 - pre 194 meseci
jel zna neko odgovor na moje pitanje?
 
Odgovor na temu

igor_cz
Menadžer Računarskog fakulteta
BGD

Član broj: 178221
Poruke: 74
217.24.24.*

Sajt: www.raf.edu.rs


Profil

icon Re: Racunarski fakultet10.04.2008. u 18:11 - pre 194 meseci
Svi privatni fakulteti su zakonski izjednaceni sa drzavnim, tako da ne postoji ni jedan razlog da diploma RAFa ne bude priznata negde spolja, kao i diploma ETFa, MFa, itd... Pitanje je da li napolju uopste priznaju fakultete iz Srbije.

Ukoliko neko zeli nesto vise da sazna o faksu nek mi posalje PM
 
Odgovor na temu

igor_cz
Menadžer Računarskog fakulteta
BGD

Član broj: 178221
Poruke: 74
217.24.24.*

Sajt: www.raf.edu.rs


Profil

icon Re: Racunarski fakultet10.04.2008. u 18:31 - pre 194 meseci
"Pozdrav,

Ako malo bolje proucis program na RAF-u. Docices do zakljucka da mozes zavrsiti 3. godisnje strukovne studije bilo gde (nisam siguran bas da li to znaci i bilo koje), pa upisati specijalisticke strukovne studije, ili upisati trecu godinu akademskih studija.

Ono sto je specificno u ovim situacijama, da li izabrati put struke (gde je najvisi stupanj specijalista strukvonih studija) od ukupno 4 godine, ili upisati akademske studije, gde osnovne studije traju jos 2 godine, pa master jos 1 godina, pa onda eventualno doktorske jos 3 godine.

Na strukovnim studijima definitivno dobijate malo vise primenjivih znanja, i za krace vreme studija, ali ako te interesuje bavljenje naucnim radom, ili visok plasman prilikom konkurisanja na posao, definitivno treba ici na sto veci stepen akademskih studija.

Specijalista strukovnih studija je na nivou znanja nekadasnjeg dipl. ing. inzenjera, (sadaslji prevod je nesto ako becheler-master ili kako vec) (u svakom slucaju jace od becheler slabije od master).

Ako si uporan, predlazem ti da upises akademske studije !"


Na žalost ovakve dvosmislene odgovore će vam davati ljudi koji su završili studije po starom zakonu, a nisu najbolje informisani o novom. Akademske studije su vam klasicne fakultetske studije, na RAFu traju 4 godine, a strukovne su bivse studije vise skole (sada se to naziva visoka škola strukovnih studija) i traje 3 godine. Specijalističke strukovne studije se upisuju posle strukovnih, a master posle akademskih studija i obe traju po godinu dana. Posle strukovnih studija na RAFu nije moguće samo preći na akademske već je potrebno polagati diferencijalne ispite. Posle strukovnih studija se dobija stepen 7-1, a posle akademskih 7-2. Razlike ima i te kako. Svi znaju šta znači završiti fakultet, a to nije samo vaša odluka da bi se lakše zaposlili ili da bi se bavili naučnim radom. Posle akademskih studija do bavljenja naučnim radom ima da studirate još min 4 godine (master + doktorske studije).

Svi koji imaju neku nedoumicu oko ovoga neka mi se jave i možemo sve lepo da razjasnimo.
 
Odgovor na temu

darecdjo

Član broj: 118877
Poruke: 50
77.46.182.*



+1 Profil

icon Re: Racunarski fakultet24.04.2008. u 11:50 - pre 193 meseci
Nisi nam jos, slucajno ili namerno objasnio znacenje strukovnog mastera (3+2 godine).
I ovo mi je malo cudno "Posle strukovnih studija se dobija stepen 7-1, a posle akademskih 7-2" (a sta je onda 6-1).

Pozdrav i ocekujem odgovor.
 
Odgovor na temu

igor_cz
Menadžer Računarskog fakulteta
BGD

Član broj: 178221
Poruke: 74
*.raf.edu.yu.

Sajt: www.raf.edu.rs


Profil

icon Re: Racunarski fakultet24.04.2008. u 12:57 - pre 193 meseci
ne postoji strukovni master. Posle Strukovnih studija ne može da se upiše master, master može da se upiše samo posle akademskih studija. Posle strukovnih može da se upišu Specijalističke strukovne studije. Stepen koji dobijate posle strukovnih studija je manji od stepena posle akademskih. Strukovne studije su isto što su bivše studije na višim školama, tako su se ranije zvale te škole, a sada su po novom zakonu Visoke škole strukovnih studija. Možda sam pogrešio što se tiče stepena, ali to nije sada toliko bitno u svakom slučaju je niži posle strukovnih nego posle akademskih. Kod nas na RAFu posle strukovnih studija može da se pređe na akademske, ali moraju da se polažu neki diferencijalni ispiti (uglavnom matematike)...

Dakle:

Visoka škola = Strukovne studije + Specijalističke strukovne studije

Fakultet = Akademske studije + Master studije + Doktorske studije

Nadam se da sam objasnio neke nedoumice, ako ih ima još tu sam da odgovorim...

 
Odgovor na temu

darecdjo

Član broj: 118877
Poruke: 50
77.46.182.*



+1 Profil

icon Re: Racunarski fakultet24.04.2008. u 14:21 - pre 193 meseci
A sta je onda ovo:
http://www.iimeuro.ns.ac.yu/?n...evo=mba_l&sred=program_mba

Strukovni master iliti kako oni na sajtu kazu: "Specijalističke strukovne studije mogu biti jednogodišnje i dvogodišnje (MBA) (dvogodišnje Specijalističke strukovne studije)" na stranici:
http://www.iimeuro.ns.ac.yu/?n...pec_l&sred=specijalisticke
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Racunarski fakultet24.04.2008. u 14:40 - pre 193 meseci
MBA je master of business administration, dakle, master...

E sad, ako u Srbiji ne postoji master zvanje posle strukovnih studija, onda tu nesto ne stima... Mislim, imalo bi smisla da magistarsko zvanje ne postoji, a ne master.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

igor_cz
Menadžer Računarskog fakulteta
BGD

Član broj: 178221
Poruke: 74
*.raf.edu.yu.

Sajt: www.raf.edu.rs


Profil

icon Re: Racunarski fakultet24.04.2008. u 14:45 - pre 193 meseci
Ja mogu samo da pricam o Zakonu o visokom obrazovasnju R. Srbije, kako neki kažu "bolonja". To nije prava bolonja, jeste da liči, ali nije totalno preslikana u naš zakon. Po tom zakonu posle strukovnih studija nije moguće upisati master studije, moraju da se završe klasične akademske da bi se upisao master. Kao što rekoh posle strukovnih može da se ide na specijalističke strukovne studije, koje neke institucije mogu da nazovu kako hoće, ali to nije master. Ista je situacija i sa starim svršenim studentima, posle više škole nisu mogle da se upišu magistarske studije. Bilo bi veoma interesantno kako bi država priznala ako se neko upiše na master studije posle strukovnih, šta bi pisalo u r. knjižici. Dobro se prvo raspitaj, a moj ti je predlog da bežiš od fakulteta koji posle strukovnih studija upisuju master...

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: Racunarski fakultet

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 154636 | Odgovora: 484 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.