Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?

[es] :: Access :: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5833 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?17.02.2011. u 22:57 - pre 159 meseci
Pobacu ukratko da objasnim o cemu se radi. Pravim bazu podataka za jednu manju trgovinsku radnju. Ono sto mi je potrebno jesu fakture, kalkulacije i nivelacije. kalkulacije i fakture sam sredio i rade kako i treba, ali imam problem sa nivelacijama. Napravio sam tabelu sa popisom artikala (bez cene, samo naziv i jedinica mere, ono sto se ne menja), i jedan upit " popisna lista" koji preuzima te artikle i gde se ispisuje kolicina na zalihama i trenutna cena. Problem je sto se cena stalno menja i to ne samo kalkulacijom, nego se menja i cena robe koja se vec nalazi na stanju. Nivelacioni list bi trebalo da bude veoma slican kalkulaciji. Potrebno je da ima cetiri kolone, jedna u kojoj bi se u combo boxu birao artikal, druga za kolicina, treca gde bi se ispisivala stara cena i jedna kolona gde bi se upisivala nova cena. E sada, ta nova cena treba da se upise u popisnu listu za taj artikal i da zameni staru cenu. Video sam da se to moze izvesti sa nekim dugmetom tipa "update", ali nemam ideje kako se to radi. Bilo bi jos bolje kad bi se taj update radio automatski, odnosno kad bi se nove cene preuzimale iz najnovije nivelacije (da se gleda po datumu). Da li je moguce ovaj problem sa updateom cena nekako resiti bez mnogo uplitanja sgl-a?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.dsl.bell.ca.



+79 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?17.02.2011. u 23:49 - pre 159 meseci
Citat:
Bilo bi jos bolje kad bi se taj update radio automatski, odnosno kad bi se nove cene preuzimale iz najnovije nivelacije (da se gleda po datumu). Da li je moguce ovaj problem sa updateom cena nekako resiti bez mnogo uplitanja sgl-a?


Ovde imamo dva dobra zapaznaja:
1) "bilo bi dobro... kad bi se nove cene preuzimale iz najnovije nivelacije (da se gleda po datumu)"
i
2) " Da li je moguce ovaj problem sa updateom cena nekako resiti bez mnogo uplitanja sgl-a"

Resenje je moguce, i celo je u SQL, to jest na nivou tabela. Nemam sad vremena, sutra cu postaviti primer gde se prati promena cene za artikle o datumima. Pre nekoliko nedelja bila je prica o pracenju zauzetosti kamiona mislim, gde smo objasnili prinicipe pracenja promena kroz vreme. Ima dva dugacka PDF dokumenta, ne secam se tacno kako se zvala tema, neka mi neko pomogne.

Sutra cu da postavim primer pracenja cene kroz vreme,. Stos je u neocekivanoj upotrebi PK i FK. Zahteva minimum programiranja na unosu, na recimo BeforeUpdate za tabelu u kojoj se cuva promana cene i to je sve. Pokazacemo i kako se pisu kveriji koji povezuju transakcije - stavke sa cenama koje su vazile na odredjeni dan. A onda vi dodajte na to sta treba za nivelaciju. U nivelaciju se ne razumem.

Pokuascu ako stignem da pokazem i cuvanje stanja u tabeli. Jeste., znam,"cuvati stanje u tabeli nije normalizovano i ne trebastanje da se cuva u tabeli, treba racunati stanje kad ti zatreba". Posto se to ipak radi u praksi, a moze da bude i korisno, da barem pokazemo kako se to PRAVILNO radi. Poznavanje stanja u svakom momentu verovatno moze da pomogne sa nivelacijom...

:-)

 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?17.02.2011. u 23:59 - pre 159 meseci
To da se podaci updateuju po datumima nije presudna stvar, rekao sam samo da bi bilo dobro. Ali mislim da bi prakticnije resenje bilo da se updateuje na klik nekog dugmeta koji ce da prebaci nove cene u popisnu listu, ako je to jednostanije. Kako se to radi? :) Trenutno mi je bitno da se baza sto pre zavrsi i da pocne da se koristi, kasnije cu se pozabaviti nekim detaljima.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?18.02.2011. u 06:53 - pre 159 meseci
Pročitaj ovu temu http://www.elitesecurity.org/t398638-0#2587976, možda pomogne.

 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?18.02.2011. u 23:01 - pre 159 meseci
Da li je jednostavnije napraviti da se updateuje na neko dugme? I koliko je to uopste slozeno, odnosno da li moze da se odradi bez nekog velikog poznavanja sql-a?
Procitacu teme sa ovih linkove koje ste predlozili, ali mi je potrebno nesto sto mogu za jedno prepodne da savladam, a nisam bas imao prilike da radium u visual basic-u i u sql-u, a ne znam da li se sve to moze izvesti bez uplitanja nekog slozenijeg programiranja u sqlu. Inace, tu bazu pravim kao maturski rad u skoli, a takodje i za firmu kao knjigovodstveni program. Za potrebe maturskog rada dovoljno je i ovo sto sam do sada napravio, ali da bi imao punu funkcionalnost za rad moram dodati i te nivelacije. Pored same baze u accessu, moram da imam i nekih propratnih 20 stranica teksta, a dok ne zavrsim u potpunosti bazu necu da pocinjem sa pisanjem. Znaci, najbolje resenje bi bilo da se nivelacije ubacuju u popisnu listu po datumu, ali ako je to suvise komplikovano i treba dosta koda, onda je i dugme prihvatljivo resenje.
edit: Da jos jednom pojasnim, da ne bude zabune. Potrebno je da se napravi forma za nivelacije gde ce se birati samo oni artikli cija se cena promenila i gde bi se upisivala nova cena. A onda iz tog upita/tabele treba da se izvuku podaci za te artikle i da se zamene stare cene tih artikala u popisnoj listi sa novom cenom. Uopste do sada nisam koristio update, i nemam ideju kako se to radi. Procitao sam samo jedan tutorial, ali se on bas ne bavi takvim stvarima. Jel ima neki dobar tutorial da se skinu ili neka knjiga, ukoliko se ne moze objasniti u dva-tri posta.

[Ovu poruku je menjao akilone dana 19.02.2011. u 01:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao akilone dana 19.02.2011. u 02:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 06:44 - pre 159 meseci
Citat:
akilone: ......Procitacu teme sa ovih linkove koje ste predlozili, ali mi je potrebno nesto sto mogu za jedno prepodne da savladam, a nisam bas imao prilike da radium u visual basic-u i u sql-u, a ne znam da li se sve to moze izvesti bez uplitanja nekog slozenijeg programiranja u sqlu.....


Nažalost nema ništa za jedno pre podne. Pogledaj Top temu Korisni linkovi za Access. Sigurno ćeš naći neki dobar tutorial.
Konkretnu pomoć možeš dobiti, jedino ako zakačiš svoj primer i direktno napišeš šta u kojoj formi želiš da se dešava. Malo je ljudi koji imaju vremena da simuliraju tvoj slučaj iz oskudnih informacija. Nakon kačenja konkretnog primera, možda se nađe neko ko ima vremena i uradi to što želiš.
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 15:12 - pre 159 meseci
http://rapidshare.com/files/447267114/Vidia_1.2_FF.mdb
Na linku se nalazi baza na kojoj radim. E sada, zelim da mi nivelacioni list izgleda isto kao i kalkulacije i fakture (sa istom organizacijom tabela, upita i formi). Treba onda da se napravi jos jedna tabela koja bi se zvala "Nivelacije" i jos jedna za "StavkeNivelacija". U tabeli "Nivalacije" treba da se nalaze podaci za datum nivelacije i broj nivelacija, a u tabeli "StavkeNivelacija" da se nalaze artikli zavedeni za odredjenu nivelaciju, isto kao sto je i za fakture napravljeno na primer. Forma za nivelaciju bi trebalo da izgleda isto kao i forme za fakture i kalkulacije, sa cetiri kolone: 1. artikal, 2. kolicina, 3. stara cena, 4. nova cena (koja se upisuje) sa tim sto bi na jedno dodatno dugme trebalo da se izvrsi "update" novih cena u popisnu listu (pogledajte kako izgleda popisna lista u vidia_1.2_FF.mdb) ustvari bilo bi jos bolje, ako je moguce, da se upisuju u tabelu "artikli" posto se sada sve cene i informacije o artiklima preuzimaju iz te tabele, a popisna lista je samo jedan upit iz te tabele.
Na primer: na stanju se nalazi 5 prekidaca po ceni od 10 din, na stanje stize jos 6 prekidaca po nabavnoj ceni od 12 din, znaci treba da se nivelise cena trenutno svih prekidaca na stanju. Odem na formu "nivelacije" odaberem taj prekidac, on mi prikaze staru cenu (10 din) i kolicinu, i upisem novu cenu (15 din npr). U popisnoj listi se automatski updateuje cena prekidaca na 15 din. Nadam se da je sada jasno sta mi treba.

I jos nesto me zanima. Kako moze da se napravi da se u okviru forme fakture u jednoj koloni prikaze cena izabranog proizvoda?


[Ovu poruku je menjao akilone dana 19.02.2011. u 16:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 16:50 - pre 159 meseci
Očistio sam i smanjio ti bazu sa 21 MB na 1.3 MB i spakovao na 180 KB.

Sve što si napisao u vezi nivelacija je Ok. Napravi takve dve tabele i tabelu “StavkeNivelacija“ veži više:jedan prema tabeli Roba jer se svaka artikal može naći više puta u stavkama za nivelisanje.

Napravi još jednu formu i podformu na temu nivelacije koja se bazira na tabelama "StavkeNivelacija" i "Nivalacija"

Nakon toga se odluči da li ćeš za nivelisanje cena (radi se o prodajnoj ceni u tabeli Roba), da koristiš Update query ili VBA kod za ažuriranje tabele Roba.

U tabelu StavkeFakture dodaj kolonu za cenu, jer će neki artikli biti prodani po jednoj, a kasnije nakon nivelacije po drugoj ceni. Treba imati evidenciju o tome po kojoj ceni je kome šta prodato.

Nažalost ja nemam vremena da to uradim. Mogu samo da te posavetujem.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 17:35 - pre 159 meseci
Hvala !
E sad, da li negde ima upustvo za taj update query jer ga nisam do sada koristio. Zanima me kako se to moze updateovati prodajna cena u tabeli Roba iz neke druge tabele? Nisam do sada uopste koiristio update query i ne znam kako se to radi.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 17:52 - pre 159 meseci
Mislim da će Eremija da ti napravi rešenje. Dotle ukucaj u polje pretraga (Update query) i pročitaj par tema. Ima negede zakačen primer.
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 18:08 - pre 159 meseci
Ko je Jeremija ?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 18:24 - pre 159 meseci
Kolega se zove Zoran Eremija. Sačekaj, pa će se javiti. Ako ne večeras, onda sutra. Tako mi je rekao preko Skype-a.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 18:25 - pre 159 meseci
Kako rece kolega @Getsbi evo otprilike kako bi to izgledalo, ostaje da sada malo uredite svoje forme...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 19:40 - pre 159 meseci
Malo je reci hvala za ovo. U neke upite koje ste napravili ne mogu da udjem, pise da je zabranjen ulazak za druge korisnike, a potreban mi je dizajn view kako bi koliko-toliko mogao da vidim sta ste i kako ste uradili. Da li ta nivelacija koju ste napravili vraca novu cenu u tabelu Roba ili u popisnu listu, jer sam ja pokusao sa izmenama nekih cena i ne menjaju se u tabeli Roba, a upit "Popisna Lista" ne mogu da otvorim jer mi trazi neki parametar Roba!Cena iako sam prepravio u Roba!ProdajnaCena. Nego da li biste mogli da mi kazete kako ste napravili te nivelacije, ukoliko imate vremena, posto mi je za maturski rad potreban i pisani rad o tome kako je sta uradjeno sa ilustracijama. Hvala vam jos jednom na trudu i vremenu!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?19.02.2011. u 20:10 - pre 159 meseci
Nista nisam stitio niti zakljucavao, bojim se da ste direktno otvorili iz zip fajla bazu. Nije mi jasno zasto ne mozete da vidite upite. Upravo sve radi onako kako ste zeleli.
Pokrenete formu NivelacijaLista upisete neki broj nivelacije zatim odete na dugme ... kliknete i otvori vam se forma Nivelacija i to samo taj rekord. u stavkama birate Robu a inace je bolje zvati Predmet poslovanja. Kada odaberete uzima cenu koja se nalazi u tabeli Roba i upisuje u polje StaraCena. Unesete novu cenu i tako za sve one predmete za koje zelite da uradite nivelaciju. Na kraju samo kliknete na dugme Overa, koje pokrece Update Query koji dodeli svim predmetima u Tabeli Roba iz NivelacijaStavka Novu cenu.
Korigovao sam Vam i ostale upte koje nisam u prethodnoj verziji. Nadam se da cete sada videti.

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 19.02.2011. u 21:43 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?20.02.2011. u 18:34 - pre 159 meseci
Probao sam da uradim nivelacije onako kako ste vi napisali da treba, ali nece da se promeni cenu u tabeli Roba.Kada kliknem "overa" markira mi se toogle filter u ribonu. Otvorio sam bazu u access-u 2010, da li to ima neke veze? Prvi put sam otvarao iz arhive tako da sada mogu da vidim sve upite. Da li ste za te nivelacije koje ste dodali pisali neki kod ili ste sve uradili u dizajn view-u?
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?20.02.2011. u 19:11 - pre 159 meseci
Ovog puta sam probao sa Access 2010 i radi besprekorno. Daklem dugme Overa na dogadjaj OnClick ima kratki kod

Code:
    
If IsNull(Me.DatumOvere) Then

        DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, acSaveRecord, , acMenuVer70
        DoCmd.SetWarnings False
        DoCmd.OpenQuery "QRobaNivelacija"
        DoCmd.SetWarnings True
        Me.DatumOvere = Now
End If 


koji samo pokrece Query "QRobaNivelacija" koji je Update i upise vreme u DatumOvere


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?20.02.2011. u 19:39 - pre 159 meseci
Ili možda ovako:

On Error Goto Err_Handler
Refresh
CurrentDb.Execute "QRobaNivelacija", dbFailOnError
DatumOvere = Now
Exit Sub
Err_Handler:
MsgBox Err.Description

Ovako ako upit ne može da se izvrši daje poruku zašto ne može.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

akilone
srednja
Novi Sad

Član broj: 279928
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?20.02.2011. u 20:37 - pre 159 meseci
Kada pokrenem update query QRobaNivelacija i izaberem nivelaciju onda se izvrsi update u tabeli roba, ali i dalje ne radi dugme overa, kliknem i nista se ne desava.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?20.02.2011. u 20:46 - pre 159 meseci
Saljem Vam opet primer, koji radi kod mene...!?!?!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Update podataka u tabeli iz neke druge tabele ili upita?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5833 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.