Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25224 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test03.02.2011. u 22:24 - pre 160 meseci






Oduvek popularna i snažna, najpre među profesionalcima skromnijih platežnih mogućnosti, a zatim i među tzv. "naprednim amaterima", srednja DSLR klasa u poslednje vreme doživljava pravi procvat. To nije slučajno, jer generalni pad cene foto-tehnike sa jedne, a sve veći rast interesovanja za fotografiju i foto-tehniku sa druge strane, dovodi do toga da su aparati ove klase izbor sve većeg broja DSLR korisnika, gledajući i apsolutno i procentualno.

Razloga za to ima mnogo, a osim pomenutih može se skrenuti pažnja i na činjenicu da srednja DSLR klasa daje veoma dobar odnos kvaliteta i cene a i da nju čine pouzdani aparati sposobni za vrlo raznovrsne zadatke. Sve to grupaciju njenih potencijalnih korisnika značajno povećava, a i kupovinom nekog od modela te klase novopečeni vlasnik je siguran da mu aparat neće ubrzo zastariti čime bi se njegova investicija učinila promašenom.

Slično kao i druge, i tu klasu smo dobro pokrili testovima, pomenuću veliki uporedni test Canona 30D sa Nikonima D200 i D80, zatim zasebne testove Canona 40D, Nikona D300, ali i zanimljivog Olympusa E-3, a postoji i kratak prikaz trenutno najjačeg aparata iz te grupacije Canona 7D.

Popularnost te klase uslovljava da se svi proizvođači trude da u njoj pruže svoj maksimum, što smi imali prilike više puta da vidimo, a ona čini i dobar deo prestiža između brendova. Ko duže prati digitalnu foto-tehniku lako će se prisetiti da su izlasci Nikona D 200, D 300, ali i Canona 7D predstavljali male revolucije na digitalnoj SLR sceni. Štaviše, svi oni su u svrhu širenja palete modela kasnije dobili i svoju "mlađu braću" tj. aparate koji su samo mehanički slabij, a u električnom pogledu jednaki sa njima (podsetiću da su to Nikon D80, D90 i Canon 550D respekivno), što je dodatni dokaz da su projektanti izvornih aparata uradili odličan posao.

Zanimljivo je da, iako je ranije bio inferioran po pitanju širine palete modela, Nikon trenutno u ovoj klasi ima veći izbor od Canona, jer su na raspolaganju D90, D5000 (mada oba na "zalasku karijere"), zatim novi D3100, D7000 i obnovljeni D300s.

Canon je to uočio i nije trebalo dugo čekati da i on popuni svoju prilično veliku prazninu između 7D i 550D. Pre nekoliko nedelja svetlost dana ugledao je model kome je baš to namena: da pridobije one kojima je 550D isuviše mali i neudoban (prvenstveno za držanje, a i za dugotrajniji rad generalno), a 7D je im je suviše velik, težak i skup.

To je model 60D. Iako imenom nastavlja nomenklaturu legendarne xxD klase, realno je po mehaničkim osobinama nešto ispod njih (dok je 7D je iznad njih), što ga smešta tačno u sredinu između 7D i 550D, a to je i bilo potrebno.

Pogledajmo kako je koncipiran i šta zapravo nudi:


Canon EOS 60D - test
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 12:22 - pre 160 meseci
Čekaj, uradio si uporedni test jednog prajma od 50mm sa zoom objektivom EF-S 18-200 IS?
Konstatovao si evidentne optičke kvalitete za klase kojima pripadaju, i inferioranost zoom stakla u odnosu na fiksni objektiv.

Dakle, prajm vs zoom, nonIS vs IS ... i to po mećavi.

Jel ovo skrivena kamera?


Pazi, ja znam da ćeš ti sada napisati da je poenta u tome da čitaoci vide kako se aparat snalazi u izuzetno teškim uslovima, i kako se vlasnici ovog aparata se neće libiti slikanja po vejavici, na skijanju, planini..

Ali ja tebe iskreno pitam, kakav bi ti komentar napisao da je naprimer moja malenkost autor ovog i ovakavog prikaza?

Pazi, ne mogu da verujem da ti je palo na pamet, ne da uslikaš ... nego i okačiš ovo



Pazi, iznenadjen si rezultatima na ''periferiji formata''!!!???



[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 04.02.2011. u 13:32 GMT+1]
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 16:32 - pre 160 meseci
Citat:
Zoran Rodic: Čekaj, uradio si uporedni test jednog prajma od 50mm sa zoom objektivom EF-S 18-200 IS?
Konstatovao si evidentne optičke kvalitete za klase kojima pripadaju, i inferioranost zoom stakla u odnosu na fiksni objektiv.

Dakle, prajm vs zoom, nonIS vs IS ... i to po mećavi.

Zorane, mislim da si napravio previd, pa Autor je sam objasnio ZASTO BAS MECAVA, sto u reci, a sto i u slici... i to veoma ilustrativno

Citat:
Međutim, koliko je snežni dan dobar za ispitivanje kvaliteta oštrenja, toliko je loš je za ispitivanje nivoa šuma.




Testiranje aparata po ovakvoj mecavi i bilo kakvo sugerisanje po pitanju tako dobijenih rezultata ili komparacija dva (i inace potpuno neporediva) objektiva, i to jos u ovakvim uslovima je podjednako kvalitetna informacija kao ona dobijena pregledom tih istih slika na monitoru kalibrisnom izandjalom monetarnom jedinicom.

Procitavsi test, mogu samo da kazem da ovakav test jeste raritet i to na svetskom nivou, i da ga kao takvog treba posmatrati, i to u celini.



Pozz




[Ovu poruku je menjao beske dana 04.02.2011. u 17:43 GMT+1]




mod edit: uklonjene uvrede

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 08.02.2011. u 00:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 18:02 - pre 160 meseci
@Zoran Rodic
@Beske

Cak i da je sve tacno tako kako ste vas dvojica napisali ,opet ne razumem cemu takav zajedljiv ton.
Malo vise toleranicije i medjusobnog uvazavanja ne moze nikako da skodi.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 18:19 - pre 160 meseci
@Zoran, beške

Ne znam dokle ćete se "iščuđavati" stvarima koje su već same po sebi potpuno očigledne (a i jasno objašnjene), ali znam da praviti haos na ES-u više nećete.

Nije jasno što vam treba da vas dvojica stalno istržete stvari iz konteksta i zajedljivim komentarima im dajete konotaciju koju nemaju - a posle se još "čudite" tome.

Da ne nabrajam sve takve slučajeve, bilo ih je i previše, prošli put je bilo "slikanje kroz prljav prozor", sada je nešto drugo, sledeći put će biti ne-znam-šta, a ovo je zaista poslednji put da na takve besmislice odgovaram.

Dakle Zorane, ako već "ne možeš da veruješ kako sam to uslikao", onda bar prenesi SVE što se odnosi na to o čemu pričaš, da se vidi čemu se to "iščuđavaš" - pa se onda "iščuđavaj" koliko ti volja. Isto važi i za bešketa.

Samo, nisam baš siguran da kada bi preneli sve što treba da prenesete, da bi se i onda "iščuđavali" jer s obzirom da je vrlo jasno rečeno šta koji rezultat znači - time bi cela svrha sveg tog vašeg "čuđenja" bila potpuno jasna.

Dakle, Zorane, pošto nisi preneo ceo deo teksta koji se odnosi na to što te "čudi", evo preneću ga ja:

C/P iz testa:

Citat:
kao ilustraciju da je i pored evidentnih optičkih kvaliteta za svoju klasu, EF-S 18-200 IS inferioran u odnosu čak i na najjeftinije fiksne objektive, pogledaćemo uporedno poređenje njega sa 50mm f/1,8 objektivom u centru i na periferiji kadra:


100% isečci:

EF 50mm f/1,8, 100% crop, centar:


EF-S 18-200 IS:



Periferija formata, 50mm f1,8:


EF-S 18-200 IS:



Evidento slabije, mada ne previše, pri čemu prijatno iznenađuje rezultat na periferiji formata, što je "Ahilova peta" svih ultra-zum objektiva.

EF-S 18-200 IS je vrlo uravnotežen objektiv koji solidne optičke karakteristike u najvećoj meri zadržava na celom rasponu i na većini formata kadra.

Verujem da je najbolji u toj klasi, neznatno bolji i od Nikkora 18-200 VR, kome ipak treba odati priznanje zbog toga što je bio prvi takav objektiv i usrećio hiljade korisnika koji na svom DSLR telu žele all-on-one objektiv.



Verujem da je sada jasno, ali ako još uvek "nije jasno", evo pojasniću i sve pojedinačno:

Citat:
Čekaj, uradio si uporedni test jednog prajma od 50mm sa zoom objektivom EF-S 18-200 IS?


Naravno da ne, daleko je to od uporednog testa. Imao sam u rukama oba objektiva i želeo sam da napravim po snimak sa istim kadrom i da pogledamo rezultate. Nije to nikakav uporedni test, nego ilustracija optičkih razlika, dakle upravo onako kao što je u prvoj rečenici naglašeno.

Citat:
Konstatovao si evidentne optičke kvalitete za klase kojima pripadaju, i inferioranost zoom stakla u odnosu na fiksni objektiv.


Da, ali za ilustraciju toga sam dao i četiri uporedna kropa, po dva iz centra i sa periferije, koji pokazuju koliko ta inferiornost iznosi. Siguran sam da će se mnogi iznenaditi kada vide koliko je 18-200 IS malo slabiji, jer se obično misli da je ta razlika dosta veća.

Ona u praksi i jeste veća, ali 18-200 IS je najbolji takav objektiv i kod njega je ta razlika s obzirom na raspon najmanja moguća.

Citat:

Pazi, ja znam da ćeš ti sada napisati da je poenta u tome da čitaoci vide kako se aparat snalazi u izuzetno teškim uslovima, i kako se vlasnici ovog aparata se neće libiti slikanja po vejavici, na skijanju, planini..


Naravno da ne, to bi možda ti napisao ili neko drugi - ali ja ne. Nemoj meni stavljati u usta ono što bi rekao ti ili neko drugi, jer to nije kulturno.

Citat:

Ali ja tebe iskreno pitam, kakav bi ti komentar napisao da je naprimer moja malenkost autor ovog i ovakavog prikaza?


Ako bi tvoj prikaz bio takav da mi ne saopštava ništa novo što već ne znam, onda ne bih ništa napisao, a ako bih u njemu video nešto novo što do tad nisam znao, zahvalio bih ti se na informaciji.

Citat:
Pazi, iznenadjen si rezultatima na ''periferiji formata''!!!???


Da, i kao što sam rekao, i u tekstu, a i ovde u temi, svim 18-2x0 objektivima (a ja sam koristio i testirao SVE TE objektive) periferija formata je najslabija strana.

Jedan primer ponašanja takvih objektiva dao sam u ovom mini testu 18-200 VR vs. 70-300 VR, gde se jasno vidi koliko takvi objektivi padaju čim se krene ka periferiji formata.

18-200 IS po tom pitanju prijatno iznenađuje jer dobro održava konturnu oštrinu po formatu. To je jedan od najboljih takvih objektiva, rekao bih čak apsolutno najbolji, jer je njegov pad prema periferiji formata mali.

Dakle, ali nešto ne znaš, onda lepo i kulturno pitaš. Ne istržeš iz konteksta i ne daješ tome šta si izneo smisao koji to nema - pa se onda tome još i "čudiš", jer to zaista nije kulturno.

@beške, na ruganje svih vrsta zaboravi na ES-u.

I previše dugo ste se tako ponašali, previše tema ste uništili, previše ljudi ste uvredili, i previše korisnika ste oterali, i to vam se više neće dozvoljavati.

Što se tiče kropa koji si postavio, ne znam u svrhu čega je postavljen, naročito sa takvim komentarom (tj. znam, ali mi je ogavno to da kažem), tako da ću i sada (ali ovo je poslednji put) samo preneti ono što se odnosilo na taj isečak - čime će prava namera takvih "iščuđavanja" i vađenja pojedinačnih slika iz koneksta začinjenih takvim komentarima biti potpuno jasna.

C/P sa testa:
Citat:

Videli smo i sada, mada to nije ništa novo, da je osim već pomenutog nedostatka eliminacije hromatskih aberacija unutrašnja obrada na Canon aparatima veoma sofisticirana.

Da bi napravili još jednu proveru toga, variraćemo intenzitet unutrašnjeg oštrenja od nule (bez oštrenja) do maksimalne vrednosti. Oblačan dan sa slabim kontrastom, ali i prisutnim snegom će biti odličan "materijal" za to.


Oštrenje 0, 100% crop:



1



2



3



4



5



6



7



I sa poslednjim, do sada najgušće "pakovanim" 18Mp senzorom Canon održava precizno doziranje nivoa oštrenja i proizvodi vrlo malu količinu neželjenih artefakata i to samo na višim vrednostima oštrenja.

Srednje vrednosti koje se u radu najčešće koriste su vrlo dobro balansirane i sa visokim nivoima detalja.



Onda ide nastavak:

Citat:

Međutim, koliko je snežni dan dobar za ispitivanje kvaliteta oštrenja, toliko je loš je za ispitivanje nivoa šuma.


...i tako dalje...
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 18:54 - pre 160 meseci
Nebojsa

A sto tebe toliko cudi "iscudjavanje" dvojice clanova foruma kada ti kazu da nikada nigde nisu videli test u kojem dominiraju "mecava" uporedni semplovi?

I, mani se tog preteceg tona... to ne prilici jednom super moderatoru, pogotovo iskazano na nacin koji ti demonstriras.

I, da...

Citat:
Nebojsa Milanovic: Ako bi tvoj prikaz bio takav da mi ne saopštava ništa novo što već ne znam, onda ne bih ništa napisao, a ako bih u njemu video nešto novo što do tad nisam znao, zahvalio bih ti se na informaciji..

... zahvaljujem na informaciji.


Pozz




 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 18:56 - pre 160 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ako bi tvoj prikaz bio takav da mi ne saopštava ništa novo što već ne znam, onda ne bih ništa napisao, a ako bih u njemu video nešto novo što do tad nisam znao, zahvalio bih ti se na informaciji..


Pa eto, nisam znao da se fotografije mećave mogu iskoristiti u testu fotoaparata i objektiva.

Hvala ti.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test04.02.2011. u 19:18 - pre 160 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: @Zoran, beške

... ali znam da praviti haos na ES-u više nećete.

Amin.


Inace standardno dobar test Nebojsa...

Hoce li biti skoro nesto od Nikona




mod edit: uklonjen flamebait na kraju poruke


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 08.02.2011. u 00:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
217.16.134.*



+3 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test10.02.2011. u 11:04 - pre 160 meseci
Nebojsa da li si imao problema sa autofokusom sa 50mm 1.8, koji je poznat po tome da cesto masi na vecim daljinama?
Iz fotografija sa testa vidi se da je fokus bio veoma dobar. Da li je u pitanju dobar primerak pedesetice ili je to zasluga autofokusnog sistema na 60D? Kako se isti taj objektiv ponasa na drugim telima, npr. trocifrenim?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test10.02.2011. u 12:45 - pre 160 meseci
@beške:

Rekao sam da bilo kakva uvreda, prozivka, provokacija, tendenciozno izvrtanje/tumačenje, ili bilo šta slično, usmereno prema bilo kome, nije dozvoljeno na forumu. Ako imaš nešto lično nekome da kažeš, možeš to da uradiš preko privatnih poruka.


@radisasvr:

Dobro si primetio taj skoro mini test tog objektiva. Sve blende u njemu sam uradio potpuno zasebno (bez stativa) i fokus je svaki put bio na mestu. Nisam imao nikakvih problema kada je bilo iole više svetla.

Unutra sa slabim sobnim svetlom znao je pomalo da šeta napred-nazad, ali to je za njega potpuno normalno, a tu greše i mnogo skuplji objektivi. Čim je svetla nešto više, nije bilo nijedne greške niti nepreciznosti na 60D.

Ukupno gledano, bolje mi se pokazao nego onaj koji je bio na starom testu, taj je u kombinaciji sa 30D nešto više grešio. Ovaj komad nisam probao na drugim telima za sada, probaću ga uskoro pa ću ti reći ako želiš.

 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test10.02.2011. u 15:46 - pre 160 meseci
Naravno, moglo bi da bude korisno.
Ako se pokaze da na trocifrenim nije tako precizan to bi znacilo da AF na 60D radi jako dobro. Sa druge strane, ako i na trocifrenim isto gadja znali bi smo da je do primerka pedesetice. Samo bi bilo dobro isprobati i na starijim, recimo 400D ili 450D.
Ja imam jedan ,rekao bih, solidan primerak. Na 30D mi je ponajvise gresio. Na 450D gresi ali u dobrim svetlosnim uslovima ipak manje. Na 550D mi je mozda i najmanje gresio ( ovo je vise subjektivno , nisam testirao).
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.165.249.62.customer.cdi.no.



+1 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test14.02.2011. u 20:48 - pre 160 meseci
Au, što 60D mnogo oštri! Baš sam pomislio kako su oni primeri "kroz sneg" pre svega jako preoštreni, pa sam onda video još tabelu sa oštrenjem 0-7.
Po mom mišljenju jako preteruju sa količinom oštrenja i sve od 2 na dalje je već jako preoštreno.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test14.02.2011. u 22:18 - pre 160 meseci
Jeste, to je to karakteristično Canon oštrenje, poznato već dugo (ovde maksimizirano zbog kvalitetnog objektiva).

Kao što i rekoh u tekstu, kadar sa snegom vrlo dobro pokazuje koliko je velika ta varijacija oštrine od minimalne (0) do maksimalne vrednosti (7).

Slažem se da je vrednost 2 neki optimum za kasniju obradu, podsećam da je default pozicija u standard modu vrednost 3 (za koju mnogi govore da je već previše).
 
Odgovor na temu

PhaseLinear

Član broj: 279312
Poruke: 20
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test14.02.2011. u 22:57 - pre 160 meseci
Po pitanju ostrenja moram da primetim da je osetna razlika od 0 do 7 i to kroz sneg.
Bilo bi lepo videti i u dobrim vremenskim uslovima razliku izmedju 0 i 7 na istom kadru.
Verovatno bi sve vrednosti preko 2-3 bile previse isforsirane (za neku dalju obradu).
U "sneznim" uslovima mozda bi isao do 4.

.zzoP
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test14.02.2011. u 23:20 - pre 160 meseci
Previše ili ne, Canon tako oštri, viđali smo to na svakom testu.

Ovde se baš dobro vidi zbog oštrog objektiva i strukture kadra, ali nije to ništa novo.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
77.40.150.*



+1 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test15.02.2011. u 08:59 - pre 160 meseci
Pa meni jeste novo, jer sam poslednjeg imao 30D koji je po defaultu ipak mnogo manje oštrio.

Pretpostavljam da je to zbog velikog povećanja broja piksela, pa da bi se zadržala količina oštrenja na nivou cele slike (za štampu ili full screen ekran), diglo se oštrenje na nivou piksela.
Ipak je previše za moj ukus. Ja bih ga sad ovde držao na 0 ili 1 max.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test15.02.2011. u 16:45 - pre 160 meseci
U odnosu na 30D ovo jeste novo, 30D je dosta manje oštrio (razlog je jasan, zbog površine elementarnog piksela to mu je mnogo manje trebalo).

Seti se da u vreme 30D nismo ni pretpostavljali da će u ovom kvalitetu uspeti da uguraju čak 18Mp na APS-C senzor. Verujem da se mnogi sećaju da kada je nakon 350D/30D izašao 400D sa 10 Mp na takvom senzoru, već na njemu se video osetan pad oštrine i uopšte definicije po pikselu. To je 40D sa istih 10Mp, ali sa drugačijom arhitekturom senzora popravio.

Ovo danas je čak 18Mp, i da bi se to kvalitetno ostvarilo povećanje oštrenja u odnosu na stare modele je neizbežno. Treba im se priznati da su to dobro uradili, mada ako se gleda po pikselu to je dosta slabije od tog 30D recimo, što je i razumljivo.

Slično važi i za 5D, njega sam detaljno poredio sa ovim novim 18Mp crop aparatima, i iako oni prikazuju sličnu ukupnu količinu detalja, 5D iz istih razloga to radi sofisticiranije i sa manje artefakata (plus nudi i neke druge prednosti, dinamika recimo, itd.)
 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test15.02.2011. u 20:11 - pre 160 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic

Ovo danas je čak 18Mp, i da bi se to kvalitetno ostvarilo povećanje oštrenja u odnosu na stare modele je neizbežno. Treba im se priznati da su to dobro uradili, mada ako se gleda po pikselu to je dosta slabije od tog 30D recimo, što je i razumljivo.



Verovatno ovde lezi razlog da se meni iso1600 i iso3200 sa 30D daleko vise dopadaju nego iste te iso vrednosti sa 550D (narocito kada se govori o jpegu) bez obzira na to sto 30D pokazuje izvesnu kolicinu kolornog suma. Meni licno je peglanje suma koje radi 550D na visim iso vrednostima (govorim o jpegu) jednostavno bilo neprihvatljivo. Sve od iso 1600 nadalje sam obavezno pucao raw ako su mi snimci bili iole vazniji. Sa 30D sam apsolutno opusteno koristio iso1600 i 3200 na jpeg-u. Nije bilo muljanja detalja kao sada. Znam da se mnogi nece sloziti samnom ali moje iskustvo je takvo i tu lezi deo razloga zasto sam posle par meseci odustao od 550D i spustio se jednu stepenicu unazad (ustvari dve) i vratio se na na 450D. To naravno ne znaci da mislim da su novi aparati losi vec da naprosto MENI ne nude dovoljno razloga da bih to platio skoro duplo vise.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test15.02.2011. u 20:42 - pre 160 meseci
Ne znam šta da kažem, osim da ne kapiram javno deklarisanje protiv pixel-peepinga, a na kraju se sve očigledno svodi na 100% kropove.

Kada sam radio test 7D, uporedio sam ga 1:1 sa 40D i isečci su svima dostupni. Jednostavno, ja ne znam otkud sad ta neka sumnjičavost, priča o preteranom oštrenju (oštrenje je SLABIJE nego ranije i apsolutno nije preterano - na defaultu je isto kao i kod 99% drugih aparata, slike ne lažu - pa proverite), problematičnom ISO-u itd.

Od svega je jedino tačno da 18MP senzor traži nešto jaču optiku (ali ne i preterano jaču, koliko se preteruje po forumskim diskusijama), te da je obradu potrebno prilagoditi sitnijim pikselima.

Gledanje na 100% vas, prilikom svake takve akcije, eksponencijalno udaljava od suštine fotografije i čini da vidite problem gde ga nema. Ma šta pokušavao sa svojim 40D (koji još uvek imam), nikad nisam uspeo da izvedem nešto slično onome što sam uspeo sa tim 18MP senzorom, nezavisno od tela.

Kad se uradi downsize na 10MP ili upsize manje fotke na 18MP, u oba slučaja 18MP senzor odnosi laku pobedu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test15.02.2011. u 20:59 - pre 160 meseci
i sta sad covek treba da zakljuci ovde?

da je 30D bolji od 40D, obzirom da je 550D bolji od 40D, a 30D bolji od 550D?

hmmm... cudno je to kad se ljudi dohvate pixel peepinga, jako cudno...





 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nova srednja klasa: Canon EOS 60D - test

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25224 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.