Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?

[es] :: Baze podataka :: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?

[ Pregleda: 3040 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 15:18 - pre 161 meseci
Pozdrav ljudi,


Potrebno mi je par saveta,tj. kako tema glasi za projekat na faxu treba da uradim konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata ,kojeg kasnije prevodim u fizicki nivo i generisem bazu podatka u Oracle SQL Developeru.Što se tiče tog nije mi frka nista,vec bi zeleo da cujem savete od ljudi koji imaju vise iskustva s modeliranjem baza podataka,s tim da sam ja realtivno skoro poceo da se bavim s tim.Zanimaju me nekakvi predlozi,npr koji sve entiteti bi u modelu trebali biti prisutni,kakvi odnosi izmedju njih ,o cemu bi trebao ovaj model da vodi brigu a o cemu ne itd..

Hvala unapred
alea iacta est
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 18:28 - pre 161 meseci
Pazi to nije nimalo naivan posao. Prvo moraš da skupiš dokumentaciju. Moraš da vidiš šta sve postoji u sistemu. Malo je bezveze da pitaš koje tabele bi trebalo da koristiš. Treba prvo dobro, ali dobro da analiziraš rad sistema, da sve to skupiš u dokumentaciju i da onda iz toga kreneš da praviš procese pa na osnovu tih procesa da praviš entitete (tabele).
Ja sam za diplomski (master) rad radio bazu podataka za studentsku službu i sakupio sam oko 50 stranica dokumentacije u vordu. To sam posle pretočio u BPvin model, model procesa, a onda sam napravio ERvin modele (logički i fizički). To sam posle eksportovao u mysql bazu podataka. Sve ukupno imao sam 100 tabela. Kad sam počinjao nisam se nadao tome. Razmišljao sam u smislu to je nešto o profesorima, nešto o studentima, predmetima. Međutim kad se uhvatiš u koštac sa problemom onda tek vidiš koliko toga ima da se odradi.

Srećno u radu. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 18:37 - pre 161 meseci
Razumem šta pričaš,međutim ,meni svakako ne treba toliko kompleksan posao..treba mi jednostavna bazica,ono početnički nivo za prvi seminarski rad iz baza podataka...Pogrešno si me shvatio ,meni zapravo treba kratak opis biznis dela i samog rada sistema,tj. kada sam govorio o entitetima nisam mislio na tabele i sve atribute u njima koje postoje,već samo raspored ,šta treba da bude posebno a šta ne..koliko znam "tabele" ne postoje u konceptualnom modelu baze podataka,već tek kada on prevede na fizički nivo.U svakom slučaju hvala na odgovoru.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao chachka dana 25.01.2011. u 19:35 GMT+1]
alea iacta est
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 20:17 - pre 161 meseci
Ako ti treba "jednostavna bazica" onda nisi trebao da biraš ovu temu. Ovo je mnogo komplikovan sistem u stvarnosti tako da ne vidim svrhu da modeluješ sistem koji u modelu izgleda jednostavno a u stvarnosti komplikovano. Poenta tog modelovanja je da se sakupe kompletni zahtevi od korisnika da kasnije ne bi došlo do zabune. Recimo dođe ti poslodavac i kaže hoću bazu za studentsku službu, samo nešto najosnovnije. Onda ti kreneš da radiš i ako nisi dobro izmodelovao onda poslodavac kaže, pa ajde ubaci mi da mogu da pratim uplate školarina. Ti kažeš ok, nisam za to razmišljao ali uradiću. Onda se poslodavac javi i kaže, pa što nisi ubacio da mogu da štampam spisak studenata na predavanjima. Ti kažeš da se niste za to dogovorili. On kaže da je mislio da se to podrazumeva. I tako dalje dok ti jednom ne pukne film, i počneš da razmišljaš zašto ti se to dešava. Tad ćeš se opametiti i shvatićeš poentu dobrog projektovanja.
Znači projekat služi prvo tebi i članovima tvog tima (develper baze, administrator baze, programer, dizajner) da bolje razumete sistem, ali istovremeno služi i kao neka vrsta ugovora između vas i naručioca baze.


Ako već hoćeš nešto jednostavnije za seminarski uzmi neki jednostavniji sistem (na primer bazu podataka za neku cvećaru, možeš videoteku, ja sam radio bazu podataka za biblioteku ona je dosta manja od ovog, imaš je na forumu, ili bazu podataka za podršku prodaji, imaš primer Northwind baze ona dolazi uz Access, itd).
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 21:06 - pre 161 meseci
Hehe,ponovo sam pročitao svoju temu što sam napisao i zaključio sam da sam je pogrešno napisao i zato me nisi shvatio..ja zapravo i ne treba da radim fizički dio posla ,samo konceptualni ,na par prostih primera da pokažem profesoru da shvatam pravila modelovanja baze podataka,tj da nekakve osnovne enitete napišem,definišem domene,biznis pravila i veze među domenima..a onda da to "inžinjerski" dokumentujem u word dokumentu,fizički deo i SQL upite smo radili na vežbama..ne treba da uradim kompletan funkcionalan sistem,ovo su tek osnove koje smo učili.

.Kako god u svom ovom nesporazumu ja sam na kraju odradio posao i poslao prvu verziju profi na proveru,zahvaljujem druže na odgovoru i veoma te dobro razumem o toj priči poslodavac dođe ovo ,hoće ono ,nama profesor programiranja često priča o tom problemu ,međutim to je pitanje samog ugovora ti kad sklapaš s nekim ugovor poslodavac ti je dužan da ti izjasni svoje i korisničke zahteve sistema kojeg je potrebno napraviti.Kada se dovoljno razrade problematika onda "izvođač radova" bi trebao da dostavi potpuno jasno definisanu dokumentaciju poslodavcu u kojoj tačno stoji spisak "stvari" koje taj sistem treba da ima po njegovom shvatanju,u koliko ima nekakvih nesaglasnosti onda bi se to trebalo korigovati ,posebno u slučaju dodataka automatski se menja i cena radova ;)..Tek onda kada je sve dogovoreno i potpisano crno na belo izvođač počinje s radom i kasnije ga nije više briga da li nešto sistemu fali jer je poslodavac potpisao sve što je dogovoreno da se uradi.A što se tiče korisničkih zahteva mi na fakultetu imamo poseban predmet u 3. godini mislim,a to je još jedna duga priča ;)

Toliko o mom shvatanju ;)
alea iacta est
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 21:26 - pre 161 meseci
Ne znamo se tako da nisam znao koliko je tvoje predznanje o pomenutom problemu. Iz definicije problema mi se činilo da nisi u potpunosti siguran šta ti treba. Česti su takvi slučajevi, pa sam hteo da ukažem na to. Izvini ako se nismo razumeli.

Odlično je što si uradio to za ispit. Ali još kad bi postavio ovde to što si uradio to bi bilo još bolje. Deljenje znanja je plemenito
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?20.01.2011. u 22:53 - pre 161 meseci
Naravno,postaviću kompletan projekat kada mi profesor odgovori da li mi je sve priznato i bez gresaka.Generisati ću i fizički model i DDL skriptu.Inače radimo u Sybase Power Designer-u modelovanje.

Pozdrav
alea iacta est
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?25.01.2011. u 18:28 - pre 161 meseci
Evo moj rad i rad moga kolege,sve je to kao sto rekoh na pocetnickom nivou.Ali moze posluziti za pocetak ;)
alea iacta est
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?25.01.2011. u 18:56 - pre 161 meseci
Nemam Sysbase Power Designer da pogledam modele. Znaš li možda jel radi taj softver na Linuksu?
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?26.01.2011. u 01:20 - pre 161 meseci
Ne nazalost,to mu jedina mana..ja koristim crackovanu verziju u edukativne svrhe..inace licenca mu kosta oko 12 000 dolara mislim..
alea iacta est
 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?08.02.2011. u 00:14 - pre 160 meseci
Nemoj muciti ljude sa PowerDesigner-om :)
Imas 1 bitan dijagram, uradi screenshoot i postavi.

A sto se tice komentara na model, gledao sam samo ovaj za studente.
I ovako, situacija ti je da ovo nikada neces moci da doteras savrseno u potpunosti. Ovo je veoma obimna tematika.
Tako da ti preporucujem da ne ides u sirinu previse nego da ono sto zamislis to odradis do kraja.

Prvo sto bih ti ovde svakako napomenuo jeste da bi mogao da razmisljas o kompozitnim kljucevima, na ovakvim problemima daju bolje performanse.

Nedostaje:
1. Drzava, grad i teritorijalna organizacija (odakle je student gde se nalazi fakultet i sl).
2. Objekti koji pripadaju fakultetu. Prostorije u tim objektima. Svrha i kapacitet tih prostorija (radi organizacije ispita i predavanja)...
3. Fond casova svakog predmeta, plan nastave, vidovi nastave, broj bodova po predmetu informacije o ocenama po ispitima itd..
4. Raspored ispita, status prijava, raspored studenata po prostorijama, evidencija ocena...

I onda kada na sve to dodas problem da predmeti se menjaju, smerovi se menjaju, i moras da cuvas i istorijske podatke, tek onda pocinje zabava :D

Ovo sto mi je ovako na prvi pogled palo na pamet.

Inace je ono...ok. Moze da prodje.
Predpostavljam da si radio po osecaju, kako tebi izgleda da ovo treba da se odradi, i da nisi radio neku preteranu analizu zahteva i istrazivanje.
Jer se zakon sto se tice visokog skolstva dosta promenio u poslednjih nekoliko godina i stvari ne funkcionisu bas ovako vise kada se pogleda 'ispod haube'
Ako te bas zanima, mozes da procitas zakon o visokom skolstvu, ako nista vise dobices jos ideja o novinama i ispravkama.

P.S
Ako nemas na faksu uputstvo skini neciji diplomski ili ozbiljnije odradjeni seminarski i ukradi nacin na koji su formatirali svoje radove.
Onom dokumentu ti treba reformatiranje
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Konceptualni model podsistema fakulteta o evidenciji studenata?

[ Pregleda: 3040 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.