Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883683 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rvisi

Član broj: 38389
Poruke: 12
85.222.163.*



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 09:09 - pre 160 meseci
Zna li neko sta je konkretno potrebno od papira i gde to moze da se vidi?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 09:54 - pre 160 meseci
Citat:
rvisi: Zna li neko sta je konkretno potrebno od papira i gde to moze da se vidi?

I mene to isto interesuje...

Znaci sajtovi sa informacijama su:
http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/Szabadka/hu/Konzuliinfo/
http://www.allampolgarsag.gov.hu/

Pronasao sam ovaj dokument:
http://www.mfa.gov.hu/NR/rdonl...1/0/224_2010_korm_rendelet.pdf Da li je to sto treba da se popuni ?

Da li biografiju mogu da napisem kod kuce i da donesem?

Od dokumenata sta treba tu vlada prava konfuzija... posto nisu bas tacno precizirali.

Ali ja mislim da mi treba:
- moj izvod iz maticne knjige rodjenih preveden na madjarski kod sudskog prevodioca
- izvod iz knjige umrlih za oca preveden na madjarski kod sudskog prevodioca (ili mozda da izvadim izvod iz maticne knjige rodjenih ? )
- izvod iz knjige umrlih za dedu preveden na madjarski kod sudskog prevodioca (ili mozda da izvadim izvod iz maticne knjige rodjenih ? )
- treba valjda i dve slike ( nemam pojima koje velicine... valjda ko za pasos)













 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 12:04 - pre 160 meseci
Koliko ja znam, trebalo bi da izvadiš:
- svoj izvod iz rođenih
- izvod svog oca ili majke
- izvod svoga dede ili babe
i izvod pradede koji je rođen pre 1921g. (ili ako ti je deda rođen do 1921)

Pa onda su mi rekli u konzulatu kada samm ih zvao, da nađem neki dokaz da je neko moj (tata, deda, pradeda) bio mađar i da je to negde zapisano. Radna ili vojna knjižica.
I svojeručnu autobiografiju. Ne nešto složenu, ali da znaš da je napišeš. I da te papire koje nađeš na sajtu na potpisuješ, jer moraš tamo kod njih lično. Zato što se odmah i prezime menja ako dobiješ mađ. državljanstvo.

Verovatno da to nije sve. Jer mi nisu rekle ni koje slike, ni da li da kopiram nešto...
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 12:09 - pre 160 meseci
Dokumenta koja je potrebno popuniti se mogu naci na ovoj stranici. Postoje i popunjeni primeri.

Osim toga treba izvod iz maticne knjige rodjenih (original i prevod na madjarski), izvod iz knjige rodjenih vasih predaka ili krstenice, vojne knjizice izdate od Madjarske (tacnije A-U Monarhije). Bitno je jasno pokazati, i papirima potkrepiti, vasu vezu sa pretkom rodjenim u Madjarskoj.
Papiri o bracnom stanju. Ako ste razvedeni, onda vam treba papir o presudi, takodje preveden kod sudskog tumaca.

Treba jedna slika 3.5x4.5 (velicina za pasos)

Licna isprava i fotokopija (pasos ili licna karta)

Biografija se pise kod kuce, rucno (ne kuca se na nekoj masini). Svi dokumenti se popunjavaju kod kuce sa napomenom da se sve potpisuje ispred konzula.

@damilica
Koliko ja znam prezime se menja samo u slucaju da trazis i popunjavas i papire za promenu prezimena.


[Ovu poruku je menjao endre85 dana 31.01.2011. u 13:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 13:28 - pre 160 meseci
Citat:
damilica:I da te papire koje nađeš na sajtu na potpisuješ, jer moraš tamo kod njih lično. Zato što se odmah i prezime menja ako dobiješ mađ. državljanstvo.


Kakvo bre crno menjanje prezimena ??
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 14:07 - pre 160 meseci
Možda sam se pogrešno izrazio.
Pošto u mađarskom jeziku ne postoje slova kao što su: đ, š, č, ć i ž. Tako da ako se neko preziva Petrović, sigurno će mu drugačije pisati na pasošu ili državljasnstvu.
Ne znam toliko mađarski. ali čini mi se ako se neko preziva Šandor sad će biti Sándor.

Na to sam mislio. Jer su mi naglasili u konzulatu da nikako ne popunjavam mesta predviđenja za potpis.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 14:22 - pre 160 meseci
Hvala za dokumente/primere kako se popunjava.

Ok kontam.... Nasao sam http://www.allampolgarsag.gov.hu/images/nevmodminta.pdf to u vezi imena na madjarskom.

Znali neko kako se onda na primer na madjarskom pise Petrovic ?

A da li treba da izvadim i papir da nisam krivicno osudjivan?
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 14:30 - pre 160 meseci
Citat:
damilica:
Pošto u mađarskom jeziku ne postoje slova kao što su: đ, š, č, ć i ž. Tako da ako se neko preziva Petrović, sigurno će mu drugačije pisati na pasošu ili državljasnstvu.
Ne znam toliko mađarski. ali čini mi se ako se neko preziva Šandor sad će biti Sándor.


Koliko ja znam, primer ti ne valja jer od ovoga uopste ne prave problem. Ni meni za slovo š nije bio potreban papir za promenu prezimena. Ako se neko zove Petrović, onda ce se po pravopisu voditi na HU kao Petrovics (ne znam zasto ne Petrovity i necu da ulazim u to).
Evo primera za promenu. Sabau Petru -> Szabó Péter. Opet, potrebno je priloziti neko obrazlozenje, dokaz za promenu imena.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 15:39 - pre 160 meseci
Citat:
endre85: Koliko ja znam, primer ti ne valja jer od ovoga uopste ne prave problem. Ni meni za slovo š nije bio potreban papir za promenu prezimena. Ako se neko zove Petrović, onda ce se po pravopisu voditi na HU kao Petrovics (ne znam zasto ne Petrovity i necu da ulazim u to).
Evo primera za promenu. Sabau Petru -> Szabó Péter. Opet, potrebno je priloziti neko obrazlozenje, dokaz za promenu imena.



Nisam rekao da prave problem, nego sam čisto konstatovao da se delimično menja prezime i ime, ali samo u mađarskom pasošu i državljanstvu.

Citat:
gogi77: Hvala za dokumente/primere kako se popunjava.

Ok kontam.... Nasao sam http://www.allampolgarsag.gov.hu/images/nevmodminta.pdf to u vezi imena na madjarskom.

Znali neko kako se onda na primer na madjarskom pise Petrovic ?

A da li treba da izvadim i papir da nisam krivicno osudjivan?


Treba i papir da nisi osuđivan i da nisi kažnjavan.
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 15:54 - pre 160 meseci
Ja nisam imao papir da nisam krivicno osudjivan, a nisu mi ni trazili.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 16:09 - pre 160 meseci
Citat:
endre85: Ja nisam imao papir da nisam krivicno osudjivan, a nisu mi ni trazili.



Čekaj, kada si ti bio, i gde?

Ja kada sam ih zvao da zakažem termin, rekli su mi da vadim da nisam osuđivan i kažnjavan! A zakazao sam u Beogradu.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 00:24 - pre 160 meseci
Citat:
endre85: Ja nisam imao papir da nisam krivicno osudjivan, a nisu mi ni trazili.

A koja pitanja su ti postavljali na razgovoru. Da li mozes tu informaciju da podelis sa nama?
Posto nam je to najbitnije o cemu se konkretno prica na razgovoru.
A za papire nije problem poneti viska pa ako ne treba lako cu vratiti kuci visak.
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 00:45 - pre 160 meseci
Nista specijalno me nisu pitali. Kad razmislim nisam ni puno pricao. Konzul je redom trazila potrebne papire i usput je proveravala da li je sve sto treba uredno popunjeno. Razmenili smo par reci nevezano za proceduru jedino kad su prikupili sve papire i jedan od pomocnika je otisao da overi priznanicu da sam predao papire i pokrenuo proceduru. Mislio sam da ce na razgovoru citati autobiografiju i eventualno postaviti par pitanja, medjutim nisu.
Inace ja sam predao papire u Beogradu. Pretpostavljam da je ista prica i u Subotici.

Ali pazi, meni je madjarski maternji jezik i ne smem da tvrdim da nece dublje ispitivati ako provale da neko pokusava da se provuce iako ne zna jezik. Zato sam i rekao u ovoj temi, da ako znate samostalno da napisete autobiografiju, ne bi trebalo da imate nikakvih problema. Pod samostalno mislim i bez recnika. No nisam merodavan da procenim do koje mere ce pustati.

@damilica
Pre dve nedelje u Beogradu. Ja sam na taj papir o osudjivanosti skroz zaboravio. Tek ste me danas podsetili da sam i to mozda trebao poneti. Ako im zafali valjda ce mi javiti da im posaljem. Oprosti nisam ti odgovorio ranije, nisam dobio na mail obavestenje o novoj poruci. Nakon gogijevog posta sam dobio.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 09:22 - pre 160 meseci
endre85, izvini ako smaram i ako sam dosadan, ali da li možeš da se setiš šta su te tačno pitali?
Ono kao:

Dobar dan. Kako se zoveš?
-DObar dan. Ja sam endre85.


... i tako dalje.

Znam da to nije merodavno kada ja budem išao, ali možda mi bude lakše sad dok još uvek ponavljam mađarski.
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 14:30 - pre 160 meseci
Citat:
damilicaendre85, izvini ako smaram i ako sam dosadan, ali da li možeš da se setiš šta su te tačno pitali?
Ono kao:

Dobar dan. Kako se zoveš?
-DObar dan. Ja sam endre85.


... i tako dalje.

Znam da to nije merodavno kada ja budem išao, ali možda mi bude lakše sad dok još uvek ponavljam mađarski.


Tesko (proslo je toliko brzo i lako da zaista ne vidim potrebu). Komentarisao sam sebi da je ovo bilo mnogo lakse i bolje nego sto sam ocekivao.

U sustini odes u dogovoreno vreme. Uvedu te u prostoriju gde primaju stranke, zamole te da sacekas konzula. Naravno svima se uredno predstavis. Konzul je pitao (bila je zenska osooba, ali cu nastaviti da pisem u muskom rodu), zasto smo izabrali Beograd za predaju dokumentacije, gde planiramo da polozimo zakletvu. Mislim, nije ni njima u interesu da se dugo smaraju sa strankama, tek bi onda ceo proces trajao beskonacno dugo. Ovako, kako stvari stoje treba cekati oko tri meseca za obradu podataka.

Mogu te pitati cime se bavis, razgovarati o bracnom stanju, gde planiras da polozis zakletvu ukoliko odgovor bude pozititvan, eventualno o razlozima za potraznju HU drzavljanstva.

Ako nesto bas ne znas kako da napises na madjarskom jeziku, pitaj na PM.

P.S.: Da li jos neko ima problema sa postovanjem? Slanje poruke traje vecno, i redovno mi se postave dve poruke. Nisam probao da li je isto i u drugim temama.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 15:33 - pre 160 meseci
Biće to zanimljiv susret.
A da li slučajno znaš, da li mogu da povedem rođaka kome je takođe maternji mađarski jezik? Čisto kao podršku, ili tako nešto?

Nisam najbolje shvatio, gde da položiš zakletvu?
U Srbiji ili Mađarskoj? U Subotici ili Beogradu? Ili nešto treće?

p.s. Imao sam i ja problema sa postovanjem. Redovno mi se duplira post, pa uvek brišem jedan koji je višak.
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 15:55 - pre 160 meseci
Pretpostavljam da mozes.

Sto se tice zakletve mozes da biras gde hoces (Bg, Su, HU). Imas i pitanje na jednom od papira koji je potrebno popuniti.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
..c.cable.static.telemach.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.02.2011. u 23:05 - pre 160 meseci
Ime i prezime menjaš na svoj zahtev. Ako si ti Milan Petrović i ne želiš da menjaš ime onda ćeš verovatno biti upisan kao Petrovic Milan. Ovo za menjanje/vraćanje imena više postoji iz istorijskih razloga, pošto su mnogi Mađari nakon prvog svetskog rata promenili prezime kako ne bi imali problema sa dokumentima u novonastalim državama. Npr. Györfy je promenjen u Djerfi. Sa zahtevom za promenu imena je poželjno da doneseš i dokaz da ti je predak imao prezime koje ti želiš, ne možeš ti samo tako bezveze da biraš prezime...
 
Odgovor na temu

estony
Student
Novi Sad

Član broj: 274931
Poruke: 3
193.137.168.*



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.02.2011. u 03:41 - pre 160 meseci
Ljudi u vreme ovakve krize i nije na odmet nabaviti ovaj pasoš, ja bih to preporučio svakom ko ga može izvaditi. Naravno i ja bih želeo ovaj pasoš.


Hteo bih da upitam forumaše ukoliko su upućeni da li mi vredi pokušavati... Ovako:

Mađarski sam učio daaaavnooo i nisam ga govorio ni sam ne pamtim od kada, malo sam ga više svesno potiskivao, Prošlo je mnogo vremena ali bi se možda uz podećanje nešto i moglo uraditi. Ali me više brine drugi "detalj", da li se ovaj sporazum primenjuje i na baksuznu Bosnu, konkretno Bihaćki kanton. Ona je pre Trijanona bila zajednička teritorija Austrije i Mađarske.

Hvala

[Ovu poruku je menjao estony dana 02.02.2011. u 05:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.02.2011. u 03:50 - pre 160 meseci
Situacija sa srpskim imenima nije bas jednostavna. Iako je u madjarskoj gramatici definisano da se strana imena ne prevode, vec pisu kao i u "originalnom" pismu samo bez kukica i kvakica ako one postoje, situacija u stvarnosti je malo drugacija. Tako, najcesce dolazi do toga da se licna imena delimocno prevode (npr. Boris Tadić -> Borisz Tadics) dok npr. geografska ne (Vladičin Han -> Vladicin Han). Probacu veceras da nadjem na netu poslednje izdanje pravopisa, i mene interesuje da li su updejtovali ovo pravilo.

Prilikom promene prezimena (imena), potrebno je priloziti kao dokaz nesto od sledecih stavki:

-izvod iz knjige rodjenih (sopstveni ili od nekog pretka); primedba: neka zvanicna dokumenta su na dva jezika ili su barem bila, pa je zato moguce koristiti i sopstvene papire. No ovo pretpostavljam ne vazi za vecinu sa foruma. Doduse sad cujem kuci da ponovo planiraju izdavanje izvoda na dva jezika.
-(skoro bilo koji) dokument izdat od strane Madjarske, a odnosi se na podnosioca zahteva ili nekog od predaka;
-prevod od strane neke njihove drzavne uprave za prevod i overu;
-misljenje odgovarajuceg odseka njihove naucne akademije;
-nesto trece; primedba: po ovim papirima odakle sam ovo preveo poprilicno su fleksibilni




 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883683 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.