Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3923904 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.02.2014. u 23:57 - pre 125 meseci
Pre neki dan sam napokon položio zakletvu u Beogradu. Nije bilo nikakve dodatne provere, taj događaj je zapravo osmišljen kao svečanost. Popunili smo papire za statistiku, dobili one papire za izbore i posle je u svečanoj sali konzul održao govor, onda su sledili kratak program (glumci čitali odlomke iz knjiga), himna, zakletva i na kraju slikanje i šampanjac. Osoblje ambasade je vrlo ljubazno i spremno da pomogne. Sve to traje negde oko sat i po.

Što se ljudi na zakletvi tiče, po mojoj slobodnoj proceni bilo je dve trećine mađarskih i trećina slovenskih prezimena. Rekao bih da je velika većina bila iz Vojvodine.

Na kraju, čini mi se da sam dobro izabrao što sam sve radio preko ambasade u Beogradu - na samoj predaji nisu bili neprijateljski nastrojeni, već naprotiv vrlo ljubazni i profesionalni, i posle više nije bilo nikakvih provera, ni telefonskih, ni na samoj zakletvi. Hronologija je bila sledeća: april 2013 - zakazivanje predaje zahteva u ambasadi; druga polovina juna 2013 predaja; polovina januara 2014 dolazak pisma da je državljanstvo odobreno i zakazivanje zakletve; polovina februara 2014 zakletva.

Ako nekog zanima još nešto, rado ću da odgovorim.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 10:43 - pre 125 meseci
Budimpesta uradi sve za mesec dva eventualno tri,moj slucaj sad ide kod predsednika koliko sam shvatila,a onda se samo cekaju zakletve,imala je pravo ova sluzbenica u Segedinu kad je rekla da se samo red na zakletve ceka jako dugo jer ima odredjen broj ljudi koliko moze biti pozvano na zakletvu a nekad hiljade ljudi cekaju na red i onda se ceka vise meseci dok ti dodjes na red,tebi je sigurno odoboreno tj zavrsen ti je proces ali cekas zakletvu.
 
Odgovor na temu

damirh
Damir Hadnadjev
Oxfordshire

Član broj: 104515
Poruke: 143
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 12:05 - pre 125 meseci
ako ste ostavili e-mail @gmail.com, proverite spam folder. Tamo je mene cekao poziv na zakletvu pre koji dan. Predao na konzularnom danu u Petrovom selu krajem septembra ako se dobro secam i pre koji dan u spam folderu ceka poziv na zakletvu u Segedinu.
Konzularne dane je pravila ambasada iz Subotice pa moguce da zato nije bilo naknadne provere znanja jezika.
Poziv je stigao za 13. mart a cujem da su neki dobili pozive i za 6. mart.

edit: mozda je bio i kraj avgusta, ne secam se tacno
 
Odgovor na temu

Miki21000

Član broj: 320823
Poruke: 16
*.ssp.dialog.net.pl.



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 13:53 - pre 125 meseci
Jel ima iko da je prosao zakletvu u Segedinu da napise par recenica kako je bilo.

HVALA

 
Odgovor na temu

Miki_1988
Novi Sad
Novi Sad

Član broj: 319469
Poruke: 22



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 14:50 - pre 125 meseci
Ljudi, pomogajte... Znaci, imam zakazan termin 17 og. Ali to je neradan dan, zvao sam ambasadu nekoliko puta i niko se ne javlja.... sta da radim?? pomozite mi molim vas. KAKO DA SAZNAM DA LI JE TADA RADNI DAN AMBASADE?
 
Odgovor na temu

MarizaBG
Beograd

Član broj: 311720
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 16:25 - pre 125 meseci
Neko je pitao kako izgleda zakletva u Segedinu.Dakle, svakog prvog četvrtka u mesecu.Kada udjete u svečanu salu videćete stolove za kojima sedi nekoliko matičarki.Pronadjite koja je vaša (svaka je uzela predmete po početnim
slovima prezimena).Dajte joj svoj srpski pasoš i predstavite se.Verovatno će Vas nešto pitati.Ništa posebno npr. čime se bavite, odakle ste i sl.Budie sigurni i jasni u odgovorima.Kod nje se potpišete na nekoliko mesta ona Vam da neki papir vezano za statistiku da ga popunite.Obratite pažnju gde treba da ga ostavite kad ga popunite.Posle ide himna i zakletva i prozivanje redom gde Vam uruče drzaljanstvo.Nema šampanjca,slikanja i slično.Tako je bilo u januaru kada sam ja išla.
 
Odgovor na temu

MarizaBG
Beograd

Član broj: 311720
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 16:39 - pre 125 meseci
Izvinjavam se,zakletva je bila u decembru.
 
Odgovor na temu

marij
Marij Krkljes
Srbija

Član broj: 321380
Poruke: 12
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+15 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 19:37 - pre 125 meseci
Pozdrav svima,
Treba mi neka iskustvena pomoc
Ja sam predao papire u avgustu u Madjarskoj i sve je proslo OK
Dobio sam pre neki dan poziv na zakletvu u Tompu 20 febr. cetvrtak.
Rekose mi da je tamo strasna kontrola od 1 jan., JA JEZIK NE ZNAM !!!!

Da li ima neko ko je polagao zakletvu u Tompi sad u januaru, i kakvo je iskustvo sa proverom jezika?

Cuo sam da daju neke slike da se opisuju, traze da ima prepricavas dogadjaje i slicno...
Molim Vas za pomoc
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 19:43 - pre 125 meseci
Prelistaj malo forum unazad!U decembru imas opisano u nekoliko postova,kako je to izgledalo,zakletva je bila 12 ili 13,trazi po danima i naci ces.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 19:46 - pre 125 meseci
Cula sam da je na zadnjoj zakletvi u Tompi svi prosli,jer se valjda puno naroda zalilo pa je Viktor morao malo popustiti,mozda i ne bude nikakve provere,uci jos ovih 5 dana koliko imas,nauci pojmove kao sto je zgrada,ulica,auto,planina,more,deca,igrati se,drzati,nositi, i jos nadji tako neki reci za koje mislis da bi mogle biti na slikama, moja drugarica je tako uradila,par dana pre zakletvu je danima ucila za slike,znaci sto vise reci,i PROSLA JE u Tompi,na zakletvi koja je bila u decembru. Samo opusteno, jer nervoza sve unisti.
 
Odgovor na temu

marij
Marij Krkljes
Srbija

Član broj: 321380
Poruke: 12
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+15 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 20:36 - pre 125 meseci
Citat:
joksla:
Prelistaj malo forum unazad!U decembru imas opisano u nekoliko postova,kako je to izgledalo,zakletva je bila 12 ili 13,trazi po danima i naci ces.



Hvala, pogledao sam :-)
 
Odgovor na temu

marij
Marij Krkljes
Srbija

Član broj: 321380
Poruke: 12
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+15 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 20:38 - pre 125 meseci
Citat:
dejanab92:
Cula sam da je na zadnjoj zakletvi u Tompi svi prosli,jer se valjda puno naroda zalilo pa je Viktor morao malo popustiti,mozda i ne bude nikakve provere,uci jos ovih 5 dana koliko imas,nauci pojmove kao sto je zgrada,ulica,auto,planina,more,deca,igrati se,drzati,nositi, i jos nadji tako neki reci za koje mislis da bi mogle biti na slikama, moja drugarica je tako uradila,par dana pre zakletvu je danima ucila za slike,znaci sto vise reci,i PROSLA JE u Tompi,na zakletvi koja je bila u decembru. Samo opusteno, jer nervoza sve unisti.



Hvala, iz SU si?
Imas li malo vise info?
Bas mi je frka, razmisljam da odlozim zakletvu.
Ne znam da li je to pametno?
 
Odgovor na temu

marij
Marij Krkljes
Srbija

Član broj: 321380
Poruke: 12
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+15 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 20:45 - pre 125 meseci
Citat:
Gagga84:
Znam slucaj koji je bio vracen sa zakletve u Subotici, da li verujes? Dok su ljudi u holu cekali, jedan se covek tu nesto setao u masi i kao pitao koje su vam boje pantalone i jos neka pitanja slicnog debilnog tipa. U toj grupi ljudi koji su isli, i koje slucajno znam, vratili su jednu zenu koja se nije snasla. Samo joj je rekao da moze da ide pa da proba ponovo kad nauci bolje. Jako je diskutabilno koliko se gde ceka, gde je duze a gde krace, bitno je da si nam ti sve lepo i VRLO KORISNO objasnio. Evo ja sam predala u Madjarskoj, jer mi je, verovao ili ne, to mesto bilo blize od Beograda i Subotice. I nisam isla na dodatnu proveru, a drzavljanstvo mi je odobreno!

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.02.2014. u 00:38 GMT+1]

Super CESTITAM za odobreno drzavljanstvo Gagga
Reci Gagga mi gde si pozvana da polazes zakletvu?
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.02.2014. u 20:55 - pre 125 meseci
Citat:
marij:
Citat:
dejanab92:
Cula sam da je na zadnjoj zakletvi u Tompi svi prosli,jer se valjda puno naroda zalilo pa je Viktor morao malo popustiti,mozda i ne bude nikakve provere,uci jos ovih 5 dana koliko imas,nauci pojmove kao sto je zgrada,ulica,auto,planina,more,deca,igrati se,drzati,nositi, i jos nadji tako neki reci za koje mislis da bi mogle biti na slikama, moja drugarica je tako uradila,par dana pre zakletvu je danima ucila za slike,znaci sto vise reci,i PROSLA JE u Tompi,na zakletvi koja je bila u decembru. Samo opusteno, jer nervoza sve unisti.



Hvala, iz SU si?
Imas li malo vise info?
Bas mi je frka, razmisljam da odlozim zakletvu.
Ne znam da li je to pametno?


Da iz SU sam,tj zivim ovde vec dve ipo godine,nemoj odlagati,kasnje ce ti biti samo teze
 
Odgovor na temu

jazzmetez
nema
nema

Član broj: 309730
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.02.2014. u 11:06 - pre 125 meseci
eto da se pohvalim , konacno, posle godinu dana, bio sam na zakletvi , zakleo se i dobio drzavljanstvo , blago meni.. sreca sreca rados' .
Sledece nedelje zavrsavam pricu oko pasosa, i tako.....
Ako se neko pitao o kom gradu , selu je rec..u pitanju je Asotholom..... prijatna zena maticarka, sve je proslo u najboljem redu.
E sad kazu da se vrsi revizija na predaji zahteva za pasos oko znanja jezika,pa mogu da vam uteraju ako ne znate isti i posalju dopis nekom organu koji je zaduzen
za citav postupak i zaprete oduzimanjem drzavljanstva.....stoga.....pamet u glavu , jezik za zube...dupe uza zid...
 
Odgovor na temu

hui7

Član broj: 12278
Poruke: 43
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+46 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.02.2014. u 13:31 - pre 125 meseci
Citat:
Preatorian:
Najsvežije informacije koje je moja profesorica Mađarskog dobila lično od Mađarskog Konzula u subotici je sledeće :
- Treba da znate da se sporazumete sa službenikom.
- Vokabular treba da je oko 2500 reči (ili barem da deluje da imate veliki fond reči)
- Ako PRIČATE sa službenikom normalno (znači dobar dan , izvolite ovo su moji papiri ... Jeste moj deda je bio državljanin ... ) a ne samo odgovarate (da , ne, jeste, deda ..) nećete imati većih problema
- Traži se osnovno , znači osnovno , poznavanje mađarske kulture , minimum znanje koji su na nacionalni praznici.
- Službenik ne mora ali može da vam postavi neko opšte pitanje.


Sa 2500 reči, možeš već da čitaš novine! Razumevanje reči iz konteksta se u većini evropskih jezika dešava pri rečniku oko 1500 do 2000 reči, a za mađarski oko 3000. Taj podatak sam pročitao negde, čini mi se pouzdana studija. Tako da, ako doguraš do 2500 reči onda si daleko više od A1. Mislim na imenice, glagole, prideve itd u svim oblicima, ne po promenama. Moj rečnik koji obnavljam i širim skoro svaki dan je oko 1100 reči i razumem npr dosta toga što pričaju prijatelji mađari na fejsbuku, mada onako kontekstualno, ne u potpunosti. Bitno je koristiti moderne knjige pri učenju jezika, koje ti uvode nove reči po statističkoj učestalosti istih u pisanom i izgovorenom jeziku.

Po mom iskustvu, mađarski je vrlo specifičan zbog prefiksa i postfiksa. Jezik je vrlo težak za učenje dok se ne ukapira taj "način razmišljanja". Nakon prelaska te barijere, težak je isto kao i prosečan evropski jezik.
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.02.2014. u 15:27 - pre 125 meseci
hui7,slazem se u potpunosti,meni je pre par dan nesto kliknulo u glavi i skoro da vec po sluhu mogu da predpostavim koji sufiks gde ide,bas mi se puno izbistrila slika oko toga da sam skontao kako jezik funkcionise!Sutra cu da zovem Mórahalom da se raspitam o mom predmetu,jer mi je zena iz Budimpeste kad sam zvao prekljuce rekla da su mi papiri jos u decembru poslati za Mórahalom,gde sam i trazio zakletvu,da li ce mi dati bilo kakvu informaciju ne znam,ali pokusacu.Sa ovim se i potvrdjuje prica,da je najveci problem to cekanje na zakletve,gde veliki broj ljudi ceka.Da sam naveo neko drugo mesto za zakletvu vec bi imao pasos u rukama,ali dobro,bitno je samo da se sve dobro zavrsi i da je pri kraju.Za sve koji cekaju zakletvu u ovom mestu,mozda sutra bude lepih vesti :) Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Miki21000

Član broj: 320823
Poruke: 16
78.10.150.*



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.02.2014. u 19:48 - pre 125 meseci
@MARIJ

Jednostavno nemoj ici,tamo je cuveni VIKTOR koji je vrlo strog rigorozan sa slikamai .Bolje dobro nauci jezik i nemoj se sramotiti da dodjes tamo da se izblamiras za medalju.

Da li neko zna da li jos vodi ona baba i cerka iz Subotice u K'halas?
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.02.2014. u 20:44 - pre 125 meseci
Evo na ovom linku a ima i Youtube video se spominje ucenje madjarskog u Subotici na kursu, i da je cena kursa 7000dinara namenjen bas predaju papira.

http://pannonrtv.com/web/?p=109641

Ovde je i govorio neko iz madjarskog konzulata na youtube videu u pocetku, i kaze da je madjarska strana zahtevala da obrate paznju na kriterijum jezika, i da nazalost ima vise stotina slucajeva gde nisu bas odusevljeni znanjem kandidata, i da ne mogu bas pohvalno da svode racun prema madjarskoj.
 
Odgovor na temu

kako

Član broj: 321419
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.02.2014. u 10:26 - pre 125 meseci
Halo,
ovde sam nov,pa me interesuju sledeca saznanja......
Da li centar tamo se spominje neki Tomislav vodi u madjarsku da predaju u Budimpestumda li je neko isao sa njim i ako moze na pp da pusti u koju adresu jer u Budimpesti ima puno kancelarija,
Gde jos moze da se preda u Madjarskoj bez zakazivanja,sve moze na pp/
E da znam dovoljno madjarskog za samu predaju jer sam ucio po to centru od Tonislava,pa ako njegovi prolaze u Budimpesti valjda bi prosao i ja,
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3923904 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.