Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva

[es] :: Matematika :: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva

[ Pregleda: 4812 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Fermion
ucenik

Član broj: 273771
Poruke: 237
*.mbb.telenor.rs.



+13 Profil

icon Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva16.12.2010. u 22:27 - pre 162 meseci
Evo jednog zadatka iz časopisa "Tangenta" broj 61, sa stranice 34., "Trigonometrijski oblik kompleksnog broja; polinomi", zadatak broj 5.

Treba rešiti sistem jednačina:




Ja sam zadatak pokušao da uradim na sledeći način: svođenjem na drugi sistem, tako što sam tri jednačine dobio kombinovanjem date tri: od prve oduzeo treću, od treće drugu i od druge prvu i zatim analogno rešio i taj sistem oduzimanjem jednačina, i svakim sparivanjem jednačina dobio sam . Pri tom je više puta upotrebljen uslov , koji jasno mora da važi. Ovo ipak ne znači da rešenja ima beskonačno mnogo. Primetimo da se isto to moglo dobiti za bilo koji sistem poput ovog gde ja a realan broj:




Ipak postupak se može nastaviti sada sabiranjem jednačina iz polaznog sistema po dve čime se dobija nov sistem za čija rešenja mora da važi da trojka brojeva koja je rešenje zadovoljava uslov . U svakoj jednačina eliminiše se po jedna promenljiva i dobija se nešto jednostavniji oblik sistema, koji je ipak prilično obiman za rešavanje, iako, rekao bih, ovakav postupak može da se nastavi.

Ja sam zatim pokušao da pronađem jednostavnije rešenje ubacivanjem kompleksnih brojeva i korišćenjem nejednakosti između aritmetičke i geometrijske sredine, ali ipak nisam uspeo da dođem do rešenja na taj način.

Iz same simetrije polaznog i dobijenih sistema jednačina nameće se zaključak da realnih rešenja nema.

Ako neko zna da ovo reši ili ima ideju kako bi se to što jednostavnije moglo uraditi bio bih zahvalan da mi odgovori.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva17.12.2010. u 08:58 - pre 162 meseci
Sistem jednačina

,
,


nije ekvivalentan sistemu

,
,
.

Zaista, sabiranjem svih triju jednačina dobija se trivijalna jednačina , što znači da su prethodne tri jednačine zavisne. To je zato što je



Moraš voditi računa da se iza transformisanog sistema možeš vratiti u polazni.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fermion
ucenik

Član broj: 273771
Poruke: 237
*.mbb.telenor.rs.



+13 Profil

icon Re: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva17.12.2010. u 09:36 - pre 162 meseci
Ja imam rešenje bez postupka:
, gde je

Naravno, rešenja su i permutacije ove trojke zbog simetrije polaznog sistema.

Takva rešenja zaista zadovoljavaju uslov:


Naravno, sistem nije ekvivalentan, ali se dobije tačna veza x, y,z, koja može da olakša rešavanje polaznog sistema.

Inače, ovaj dokaz neekvivalencije je zaista sjajan. Puno vam hvala.

Međutim kako onda ovo rešiti? Ono što sam ja u prvoj poruci izneo, sve i da se može nastaviti, baš i nije praktično rešenje, jer ne dovršivši ga sam već ispisao dve stranice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva17.12.2010. u 09:56 - pre 162 meseci
Dakle, od prve jednačine oduzmi treću, od druge prvu, a treću jednačinu zadrži.

,
,
.

Prvu jednačinu podeli sa , a drugu sa . Ovde se koristi uslov .

,
,
.

Od druge jednačine oduzmi prvu.

,
,
.

Podeli drugu jednačinu sa

Kada se zameni u prvoj jednačini, a potom prva jednačina podeli sa dobija se sistem

,
,
,

gde je . Ovde smo iskoristili uslov . Dakle, je jedan od dva primitivna treća korena iz jedinice. Zbog simetrije isto važi i za . Zbog , brojevi i su različiti primitivni treći koreni iz jednice. Znači,

,
,
.

Zamenjujući i u trećoj jednačini i uzimajući u obzir da je i i potom deleći treću jednačinu sa dobija se da je .

Dakle, i su međusobno različiti treći koreni iz jedinice.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fermion
ucenik

Član broj: 273771
Poruke: 237
*.mbb.telenor.rs.



+13 Profil

icon Re: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva17.12.2010. u 11:18 - pre 162 meseci
Svaka čast na rešenju. Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Sistem jednačina - rešenja u skupu kompleksnih brojeva

[ Pregleda: 4812 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.