Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina

[es] :: Matematika :: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina

[ Pregleda: 5022 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina10.03.2005. u 19:12 - pre 232 meseci
Da vidim kako biste ovo rešili. Nije teško ali ima dosta drugačijih pristupa tako da bih voleo da vidim različita razmišljanja.

U skupu prirodnih brojeva rešiti jednačinu: .
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina11.03.2005. u 20:22 - pre 232 meseci
Prvo bih da pitam: kako se u TeX-u pise onaj znak za kongruencije? Ne umem da napisem moje resenje bez toga (mogao bih recima, ali je ruzno).
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina11.03.2005. u 22:05 - pre 232 meseci
[tex]a\equiv b\ (mod\ n)[/tex] što predstavlja ili skraćeno [tex]a\equiv_n b[/tex] tj. .
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina12.03.2005. u 14:10 - pre 232 meseci
odakle sledi da da mora biti . Posto je , , zakljucujemo da mora biti neparan broj tj. oblika . Znaci . Vazi da je (izuzev za , kada je , tj. nema resenja) pa mora biti tj. posto je mora biti . Posto je i mora biti neparan broj, tj. broj oblika . Tada je . Za imamo i odatle . Za vece od nule imamo da je sto ne vazi za levu stranu. Dakle jedino resenje je i .
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina12.03.2005. u 15:46 - pre 232 meseci
32 = 27 + 5
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina12.03.2005. u 15:58 - pre 232 meseci
Citat:
Metalnem:
Za vece od nule imamo da je sto ne vazi za levu stranu.

Dovde je sve OK, ali odakle si ovo izvukao?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina13.03.2005. u 12:09 - pre 232 meseci
Da, zeznuo sam se. Nego, kad sam nastavio postupak, video sam da ne mogu nista da uradim. Moze beskonacno da se ide na ovaj nacin.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina14.03.2005. u 20:08 - pre 232 meseci
Ne znam da li tvoj način negde vodi, no ako kažeš da si proverio i da može da se ide do beskonačnosti onda je valjda tako. Kao što sam već rekao, ima nekoliko različitih ideja (mada, istini za volju, nijedna koju ja znam ne uključuje neku briljantnu ideju već je sve manje-više šablon), pa mi recite da li je neko raspoložen da još malo razmišlja o ovom problemu ili da navedem neka od njih.

Za početak mala pomoć: postoje tačno dva rešenja ove jednačine (oba su ovde već navedena, samo treba dokazati da ih nema više).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina20.03.2005. u 18:13 - pre 232 meseci
Hajde daj resenje...
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina20.03.2005. u 20:40 - pre 232 meseci
Evo načina koje mi trenutno pada na pamet, ako nekog baš interesuje mogu porazmisliti pa pronaći još koji jer znam da sam ih ranije video nekoliko (od kojih su svi, uključujući i ovaj, bili manje-više iste složenosti).

Direktnom proverom za dobijamo dva moguća rešenja: . Sada razmatramo situaciju . Iz ovoga sledi pa sledi da je . Sada ispisujemo ostatke pri deljenju sa i nadamo se da u njihovom periodu neće biti .










(ipak se pojavio!)






Hm.. Nije sve baš kako smo se nadali, ali srećom ovi problemi se mogu otkloniti jednim trikom koji se često koristi, a to je da promenimo moduo po kojem gledamo ostatke. Dakle, sad znamo da je . Sledi:
(prosto se dobije kongruencijom)


Množeći ovo sa relacijom (takođe se lako dobija) imamo:



Sa druge strane imamo:









Zaključujemo da ni za jednu vrednost ne može biti kongruentno sa po modulu , iz čega sledi da za početnu pretpostavku dobijamo kontradikciju, što znači da su jedina rešenja jednačine parovi i .
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: [Zadatak]: Eksponencijalna Diofantova jednačina

[ Pregleda: 5022 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.