Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon EOS 60D, Test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon EOS 60D, Test

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18979 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Canon EOS 60D, Test05.12.2010. u 23:54 - pre 162 meseci



TIMELINE

Nije retkost da se vodeći proizvođači neke industrijske branše učestalo smenjuju na mestu lidera po prodajnim parametrima. Posebno je čest slučaj da jedan od njih zadaje „domaće zadatke“ ostalima, a oni se potom trude da svoje proizvode učine boljima i sustignu, pa i prestignu trenutno vodećeg, sebi osiguravajući finansijski uspeh. Ali, koliko se često dešava da proizvođači potpuno preokrenu sopstvene planove i zamene mesta, jureći ono što je konkurent prethodno pokazao, u isto vreme potpuno previđajući planove rivala? Rekli bismo – ne baš previše često.

Otprilike se upravo to nedavno desilo – Nikon je, gledajući da iznedri aparat koji će direktnije udariti na Canon xxD seriju DSLR-ova, dizajnirao svoj D7000, telo koje po većini funkcija dostiže, a po nekima i daleko prevazilazi vrlo popularnu srednju klasu Canon aparata. Istovremeno, Canon je upravo tu klasu „devalvirao“ i spustio je za pola koraka niže, na nivo koji je blizak Nikonovom uspešnom D90. Poštovaoci Nikon tehnike imaju razloga da budu zadovoljni novoponuđenim telom, pogotovo što je D7000 aparat koji po specifikacijama pruža zaista mnogo, a cenom je dostižan za vrlo veliki broj onih koji su upravo iz finansijskih razloga sebe sputavali u nabavci Nikona D300. S druge strane, Canon je potpuno izmenio klasu „dvocifrenih“ (xxD) i učinio je novim igračem u timu, spremnim za hvatanje u koštac sa odlično prodavanim D90. „Kasno Marko na Kosovo stiže...“ glasi čuvena poslovica, koju mislilac iz naroda kao da je pisao posmatrajući foto-scenu, a okasneli pokušaj možda i nema toliko negativnih implikacija, koliko ih ima pomalo nerazumna odluka da se, praktično novoj klasi aparata, dodeli ime serije čiji nije sukcesor, čime se poznavaoci prilika potpuno bezrazložno navode na pogrešne zaključke, te se i priča o napretku zapravo posmatra kao priča o nazadovanju.

Ovakav razvoj događaja je u svakom slučaju neočekivan. Kada smo pre nekoliko meseci u testu EOS-a 7D konstatovali da nije potpuno sigurno da li isti ukida dvocifrena tela ili je samo novi „igrač“ u ponudi, još uvek nije bilo poznato da li će 60D uopšte ugledati svetlost dana. Naravno, logike je bilo u obe potencijalne odluke jer, kao prvo, 60D je dugo očekivano telo od strane Canon korisnika, posebno nakon veoma hladnog prijema prethodnika, EOS-a 50D, a kao drugo - ni eliminacija klase nije bila teška za zamisliti, u svetlu drugačije raspodele snaga, uvođenjem „sedmice“ i predstavljanjem bitno snažnijeg EOS-a 550D, nego što je za tu kategoriju očekivano, čime se stvara vrlo uzak prostor za realizaciju novog tela koje bi bilo između, a ne bi svojim potencijalom ugrozilo prodaju ostala dva.

Bilo kako bilo, Canon 60D je tu. Da li bismo trebali biti impresionirani? Dobro pitanje, ali sa krajnje komplikovanim odgovorom. Čuveni naučnik XX veka, Albert Ajnštajn, učvrstio je teoriju relativiteta, a ona je, pomalo paradoksalno, u sopstvenom obliku nekako uvek bila aktuelna i u proizvodno/trgovačkim okvirima. Što bi značilo da uspešnost novog koncepta dvocifrenog Canona zavisi pre svega od ugla iz kojeg ga posmatramo. Za neke će to definitivno biti fijasko, gledano iz tabele, uz prebrojavanje i štikliranje nedostataka u odnosu na 50D, a za neke će pak, to biti upravo ono što im je nedostajalo u planovima za realizaciju nabavke EOS-a 550D – bolje telo, unapređene ergonomije, nesputano visokom cenom zbog magnezijumskog kućišta čije usluge i tako retko koriste, a opet – uz senzor i video mogućnosti koji su i sam 550D izdigli visoko na listi najpoželjnijih DSLR-ova.




PAR DETALJA

Iako za suštinu fotografije i njen nastanak mahom nisu od krucijalnog značaja, specifikacije funkcija jesu vrlo bitan parametar sagledavanja svakog aparata. Ako ne u toku korišćenja, ono barem u toku nabavke, jer vam omogućavaju nekakav opipljiv dojam spram sume koja se za konkretan proizvod traži. Obično u tabelu tehničkih karakteristika stavljamo specifikacije prethodne generacije istog modela, ali je ovaj put čak i tako banalna akcija vrlo nepraktična. Kako uporediti aparat sa svojim prethodnikom, koji to zapravo nije? Odgovora nema, a tabela je tabela, pa ćemo Canon 60D ipak ubaciti u klinč sa 50D i 550D, da bismo videli ko je gde. Poređenje sa D90 ćemo izostaviti kao nesuvislo, zbog generacijske razlike, a posebno u svetlu onoga što je Nikon nedavno predstavio:


Tehničke karakteristike: Canon EOS 60D u poređenju sa 50D i 550D



PAKOVANJE

Standardno Canon pakovanje prati i najnoviji Canon DSLR. Na testu smo imali kit sa dobro poznatim Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS objektivom:


Canon EOS 60D, sadržaj kit pakovanja sa EF-S 18-135mm f3.5-5.6 IS objektivom

Sadržaj kutije, osim samog tela i objektiva, obuhvata LP-E6 bateriju sa poklopcem, pripadajući punjač LC-E6 (ili ovde prikazanu LC-E6E, verziju sa kablom), standardni široki kaiš za rame sa poklopcem za tražilo, poklopac bajoneta, USB kabl za povezivanje sa računarom, A/V kabl, štampano detaljno i kratko uputsvo, garantni list i tri diska koji sadrže besplatan softver i uputstvo u elektronskoj formi. Softver se, kao i do sada, sastoji od Digital Photo Professional aplikacije verzije 3.9, za razvijanje RAW fajlova, EOS Utility alata za upravljanje aparatom, Picture Styles Editora za kreiranje kolornih stilova, Photo Stich-a namenjenog spajanju snimaka u panoramu, a tu je i Zoom Browser EX, za organizaciju i pregled fotografija. Sve aplikacije su dostupne u verzijama za Windows i Mac OS.

Uobičajeno je da aparati srednje i niže klase budu ponuđeni i sa jednim ili više objektiva u tzv. „kitu“, što omogućava nabavku po bitno povoljnijoj ceni od one za koju se sam objektiv može nabaviti pojedinačno. Canon 60D se nudi u verovatno rekordnom broju kit kombinacija. Na raspolaganju je, kao osnovni kit, Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, a pored njega Canon nudi i EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS, EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM, EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM i EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS. Najčešće se izbor svodi na EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, koji rasponom nudi mnogo, a optički je sasvim solidan, ako ne za dugotrajni rad, ono barem kao dobro rešenje do kupovine boljeg.



Ostatak teksta → Canon EOS 60D, Test

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test06.12.2010. u 17:26 - pre 162 meseci
Malo se šta ima reći ili napisati posle ovako detaljne analize, kao što se slabo ima šta prigovoriti ovom aparatu.
Nedostatak MicroAF-adjustment opcije verovatno jeste najozbiljnija zamerka, mnogo više nego što je odluka da se izostavi magnezijumsko telo, ... ali opet sve to zajedno ipak ne umanjuje činjenicu da ovaj aparat daje sjajan i kvalitetan rezultat, tamo gde je najbitnije ... a to je fotografija kao konačni rezultat.

Ako bi gledali kvalitet fotografija, onda je sasvim jasno da je ovaj aparat sasvim sposoban da se u koštac uhvati sa Nikonom D7000, pa i da mu sasvim opravdano uzme kupca.

I zaista, ovo jeste aparat koji je upotpunio neku prazninu između 7d i 550d, ne ostavljajući ni malo prostora za ozbiljniju zamerku smeru u kojem Canon ide poslednjih godina.

Test je već standardno odličan, lišen svake konstatacije zasnovane na: ''Majke mi''

PS
@Storm
Da li si siguran da ti Tolstojev fotograf nije dalji rodjak?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test06.12.2010. u 17:43 - pre 162 meseci
Pa, gledajuci ovako sa strane, Nikon D7000 jeste u blagoj fizickoj prednosti, jer zahvaljujuci robusnosti i cvrstini Mg legure samog tela on sasvim lepo moze posluziti i za zakivanje eksera, cime ce svakako uzeti odredjeni deo trzisnog kolaca, i tako bar u necemu IPAK biti bolji od ovog Canona, i pomrsiti mu planove o tradicionalno apsolutnoj dominaciji po pitanju sveukupnog kvaliteta.

Sto se svega ostalog tice, daleko je Sunce... jos uvek jako, jako daleko.

Pozz





[Ovu poruku je menjao beske dana 06.12.2010. u 18:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
217.16.128.*



+3 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test07.12.2010. u 13:02 - pre 162 meseci
Ovoliki pregledi a samo par komentara!?!
Rekao bih da je test uradjen toliko dobro da jednostavno malo toga i ima da se pita :).
Prepoznatljivo i sveobuhvatno uradjen test kao i svi prethodni.
Slazem se sa autorom testa da je otprilike dostignut limit onoga sto APS-C senzor, na sadasnjem tehnoloskom stepenu razvoja, moze da pruzi.
Aparat nisam imao prilike da probam ali bih voleo. Sve oko njega je manje-vise ocekivano (osim tela koje nije mg-legura).
Ono oko cega sigurno niko ne mora da brine je kvalitet izlaza tj. fotografije i video klipova.
Lepo je sto ima mogucnost nivelisanja jacine zvuka prilikom snimanja.
Sta reci drugo za sam aparat sada,nekoliko meseci posle najave, kada smo vec znali specifikacije?
Rekao bih : evolucija i nista vise. Svi vec prave jako dobre aparate i izbacuju ih prilicno cesto tako da modeli "kratko traju"jer ih zamenjuju novi sa manjim ili vecim poboljsanjima. Premalo je prostora za revoluciju,bar za sada.
Lepa sprava nakon 50D, mada je 7D uneo pometnju po pitanju klasa. Imace i 60D svoju publiku, mada ocekujem dosta manju nego, recimo, 40D.
Sto se tice samog testa: sve cestitke. Nema potrebe da te vise hvalimo.
Pozdrav.


 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test07.12.2010. u 13:27 - pre 162 meseci
Canonu je ostalo samo da izbaci naslednika za 1000d i da dovrši započeto sa 1ds MkIV, pa da linija bude kompletna.

Kod ovog poslednjeg, se valjda i nalazi ključ za neku revoluciju, digic V ... šta li već ....
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test07.12.2010. u 16:59 - pre 162 meseci
na test je suvisno i trositi reci jedna je dovoljna - fenomenalno!
sto se aparata tice - nista manje se nije ni ocekivalo. misim da Magnezijum i nije od presudnog znacaja za ovu klasu.
uzdrzacu se od poredjenja sa nekim drugim aparatima, iako se ni najmanje ne slazem sa misljenjem iznetim par postova iznad
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-8.sezampro.rs.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test07.12.2010. u 17:13 - pre 162 meseci
Ni ja ne bih o testu :) Svetski je odradjen, nema sta.

Iako 60D nema magnezijumsko telo niti je weather-proof, nasao je jako dobru primenu kod jednog dugogodisnjeg fotoreportera
http://www.youtube.com/watch?v...ature=mfu_in_order&list=UL
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test07.12.2010. u 20:15 - pre 162 meseci
Svaka cast za test Bas si ga lepo, precizno i do krajnjih detalja ispitao. Meni se recimo ne dopada sto nema microadjust (iako ga nikada nisam koristio, dobro je imati ga za svaki slucaj) ali mi se veoma dopada sto ima sjajno reseno podesavanje audio nivoa pri snimanju klipova... te dve sitnice su mi zapale za oko

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test08.12.2010. u 07:35 - pre 162 meseci
Hvala svima na komplimentima i javljanju uopšte!
Drago mi je da vam se sviđa test, a aparat i ne zaslužuje manje truda.

Ovo je, posle dužeg perioda, krop aparat koji bih poželeo u svojoj torbi, bez dileme.
Sve stavke, koje sam u početku zamerao, ispostavile su se kao potpuno nebitne, izuzev microAF-a. Ni meni usluge te opcije nisu do sada trebale ni na jednom aparatu, ali bih svejedno voleo da je vidim.

A ovo ostalo je 5+, ništa manje. Od displeja (njegovog kvaliteta; mogućnost obrtanja meni lično i tako vrlo malo znači, mada je jako zgodna za video) do izuzetno dobrog dizajna, zbog kojeg je ovo jedan od najudobnijih aparata ikad.

JPEG mu je odličan, a RAW... nema potrebe trošiti reči - galerija je tu, pa može bolje da posvedoči o tome.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Desmodronic

Član broj: 278216
Poruke: 1
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test27.01.2011. u 08:25 - pre 160 meseci
Koliko košta ovakva klasa fotoaparata i koliko treba prosečnom neznalici da nauči da pravi dobre fotografije?

I gde može to da nauči a da nije internet?

Trenutno imam HP 945, da li je to dovoljno za dobru sliku?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test27.01.2011. u 08:41 - pre 160 meseci
Zasto ne bi bilo dovoljno?
Ne slika fotoaparat, nego fotograf.
O fotografiji imas milion knjiga, potrazi na netu "Djulijano Belic"
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test28.01.2011. u 16:34 - pre 160 meseci
Canon EOS 60D je DSLR kao i svaki drugi, u smislu "kompleksnosti" savladavanja elementarnih foto-tehnika.
Ali ipak mislim da nije dobar izbor za apsolutnog početnika, jer za njega predstavlja totalni "overkill" - nešto čiji potencijal ni izbliza ne može da iskoristi.

Zbog toga je bolje poći od jeftinijih aparata, jer se neke osnovne finte (pogotovo u likovnom smislu) mogu naučiti bilo kojim aparatom, mada je poželjno da on (čak i ako je kompakt) raspolaže manuelnim kontrolama, jer se samo tako mogu proniknuti neke osnovne zakonitosti i međusobna zavisnost pojedinih parametara.

Ne znam ništa od tom HP-u 945 (HP je imao DeskJet printer iste oznake ), ali iskreno sumnjam da ima manuelne komande. U svakom slučaju, njime možeš da vežbaš likovni aspekt fotografisanja, a kada budeš smatrao da si njega savladao, lako ćeš uložiti u bolje. Naravno, ako imaš volje i sredstava da sebi nabaviš bolji aparat odmah, ni to ne bi bilo pogrešno, ali zavisi od toga koju bi sumu izdvojio.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-11.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test28.01.2011. u 18:47 - pre 160 meseci
Paaaaa, može da bude, al ne mora da znači … što bi rekao pokojni Taško Načić.

Imati kompakt sa manuelnim kontrolama, može biti jako frustrijajuće ukoliko se vrlo brzo shvati prednost i potencijal upotrebe istih, … a pritom, kompakti sa manuelnim kontrolama koje ima smisla koristiti koštaju kao i entry level dSLR.

Generalno, ne vidim ništa loše da se odmah lagodno pristupi upotrebi ISO 3200 tamo gde treba, umesto da se pati sa f2.8 i iso 400 … i posle razmišlja o uloženim parama.
Naročito su bolne situacije: ‘’Eh, da sam imao bolji aparat’’

Citat:
Desmodronic: Koliko košta ovakva klasa fotoaparata i koliko treba prosečnom neznalici da nauči da pravi dobre fotografije?


Nakon što pročitaš uputstvo, i po koju knjigu, kao što je predložena od Đulijana Bijelića, primetićeš da postepeno praviš tehnički kvalitetnije fotografije.

Za dobre, već treba nešto drugo … a to zavisi od tebe.

BTW, Canon 60d bez objektiva košta cca 1080 evrića

Citat:
Desmodronic: I gde može to da nauči a da nije internet?


Ukucaj u google: Skola fotografije ... siguran sam da će biti rezultata.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bjdarko

Član broj: 275074
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.solarnipaneli.org


+7 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test25.02.2011. u 11:23 - pre 159 meseci
Pošto sam nov na ovom polju da li se može porediti sa Nikon-om D300s?
 
Odgovor na temu

messerschmitt
BG-NS

Član broj: 264654
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test25.02.2011. u 14:49 - pre 159 meseci
@@bjdarko ja mislim da ne moze po brzini rada i auto fokusu ali moze po kvalitetu senzora.



pitanje za administraciju ovog foruma:Jel vi imate neko takmicenje u testiranju FA kad skoro svaki test ima po dva puta? Zar nije bilo bolje da umesto 4 testa za dva aparata imate test jos jednog aparata npr. nekog pentaxa???
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test25.02.2011. u 17:36 - pre 159 meseci
Od viska glava ne boli
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test14.03.2011. u 08:12 - pre 158 meseci
Imao sam priliku da probam malo 60D, odnosno držao sam ga u rukama. Aparat je ergonomski fenomenalan! Kao saliven u ruci.
Osjetno bolji od D7000...
To mi se mnogo svidjelo.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
178.222.57.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test14.03.2011. u 11:11 - pre 158 meseci
Prelazak sa Nikona D7000 na Canon 60d ti dodje kao operacija katarakte.

Isto koštaju, i takodje progledaš
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

mipko

Član broj: 11015
Poruke: 109
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test14.03.2011. u 19:12 - pre 158 meseci
@zoran rodic: da li bi mi objasnio molim te sta znaci progledas - nije prozivanje, nego me interesuje utisak i objasnjenje. Hvala.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
178.222.145.*



+987 Profil

icon Re: Canon EOS 60D, Test14.03.2011. u 20:12 - pre 158 meseci
Mene takodje interesuje kako manji senzor, sa vise MP moze biti bolji? Sigurno ne sa KIT socivima.

Sensor Size 60D: 22.3 x 14.9mm 18MP
Sensor Size D7000: 23.6 x 15.6mm 16.2MP
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon EOS 60D, Test

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18979 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.