Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32940 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 09:32 - pre 162 meseci
Opa! Nisam znao da je Wikipedia na MySQL-u. Ne verujem da je njihova baza "tabela sa 10.000 recorda". Ventura, za malo da ti poverujem da MySQL nije za ozbiljnije primene.
U poslednjih nekoliko godina samo sam imao kontakta sa MS SQL bazom, a MySQL nikada nisam ni pogledao. MS SQL je odlična baza i uopšte nije za podcenjivanje (čak ni Express verzija), ali mi kolege koje rade sa Oracle i MS SQL, kažu da je Oracle za red veličine bolji. Ja im verujem i mislio sam da svi ozbiljniji sistemi koriste Oracle.

Što se tiče OSS bagova, iz ličnog iskustva (kao korisnik) mogu potvrditi da ih ima i te kako. Ali razlika je da koristim besplatan softver za koji ne plaćam podršku i očekujem da će biti nekih bagova. Za kritične procese treba platiti podršku (ili softver) i tada bih očekivao da taj softver radi besprekorno.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 10:00 - pre 162 meseci
Hm, pitam se zašto bi postojalo zvanje tipa MySql Cluster inženjer (koje ima Bogdan Kecman), da je MySql baza za CD klubove??
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 10:25 - pre 162 meseci
Naravno da je MySQL Enterprise upotrebljiv, samo vidi link

http://www.mysql.com/products/enterprise/

gde je download dugme? Sve sto ja vidim je buy now i try now. Klikni buy now, uzmi neki pristojan vek upotrebe baze (recimo 5 godina) i sracunaj koliko ce da te kosta naspram one-time licencni troskova drugih proizvodjaca. free my ass. I izvinite ali i userbase za MySQL koji ima exposure i iskustvo sa enterprise grade MySQLom je sigurno daleko manji nego za Oracle i MSSQL, ako ni zbog cega drugog onda zato sto je najmladji od te brace.


component, ja koristim i Oracle i MSSQL i ja kazem da je MSSQL bolji. Samo sto u situaciji "mesovite" IT okoline (a vecina veclikih firmi je sarena) Oracle ima prednost jer radi na vecem broju platformi. Iskreno, da se ja nesto pitam u MSu postojao bi MSSQL za linux, ta lojalnost sql tima prema sopstvenoj OS platformi je stetna.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 10:46 - pre 162 meseci
Zar jezgro Enterprize i besplatne verzije nije isto: ako pričamo o tome koliko šta-znam upita, može da podrži, pa ne-znam transakcije, lockovanje, koji engine itd.
Normalno da će mnogi platiti Enterprize ili će kupiti Oracle ili MSSQL - ti što kupuju nisu ludi, stavili su sve na papir.
Samo ne bih rekao da MySQL - znači i ovaj besplatni - predstavlja naivno rešenje. I to ne kažem na osnovu iskustva :) nego neke logike kad vidim gde se koristi, čitam šta stručnjaci pišu o tome itd.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 10:50 - pre 162 meseci
Citat:
agvozden: Pre 15-tak godina nije bilo M$ vindouza.


Zaznuo si se za jednu dekadu. Vin postoji već punih 25 godina.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 10:53 - pre 162 meseci
Citat:
mmix: component, ja koristim i Oracle i MSSQL i ja kazem da je MSSQL bolji. Samo sto u situaciji "mesovite" IT okoline (a vecina veclikih firmi je sarena) Oracle ima prednost jer radi na vecem broju platformi. Iskreno, da se ja nesto pitam u MSu postojao bi MSSQL za linux, ta lojalnost sql tima prema sopstvenoj OS platformi je stetna.


Možeš li nam navesti neku mogućnost koju MS ima, a ORACLE nema?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 11:24 - pre 162 meseci
MySQL Enterprise i community edition (dakle free verzija) se softverski uopste ne razlikuju. Sa Enterprise ti placas podrsku i to je to. I mislim da dobijas jos neke profi alate za administraciju i monitoring svega.
Mozda se Bogdan javi da potvrdi ovo.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 11:29 - pre 162 meseci
Dobijaš i licencu da isporučuješ svoj zatvoreni kod koji se oslanja na njihovu bazu. To je glavna kvaka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 12:09 - pre 162 meseci
identity column

I pre nego sto pocente sa "postoji workaround (znam)" i "indetity column je sh*t, zato ga oracle nema" demagogijom da vas odmah zaustavim. Ne mislim da je bolji, to je bio samo test Zapravo mislim da su OBA podjednako dobra za odredjene primene i ne bih se libio da upotrebim bilo koji od ta dva za odredjenu primenu i okruzenje. U takvim pricama ucestvuje izmedju ostalog i cena (zadnji put kad sam gledao oracle je at-level-par bio skuplji za od 50% do 400% u zavisnosti od toga koliko "koser" hcoes da budes). Ko hoce da uzme Oracle samo zato sto je Oracle i da plati skuplje ja nemam nista protiv, ali ne volim te price Oracle fanboja "Ma radio sam sa SQL serverom, Oracle je bolji". Nije, samo je malcice drugaciji i oba zahtevaju da znas kako radi engine da bi napravio optimalno resenje. Ako hocete spit-fest internet je prepun, samo google "why is X better then Y" i ima da se nacitate gluposti do mile volje, u svim mogucim kombinacijama X i Y. Zato i ne mozes da nadjes realne "strucnjake" jer nikad ne znas koliko mozes verovati "objektivnosti".

Nisam strucnjak za MySQL, znam otprilike izokola neka iskustva (takodje nestrucnih) ljudi koji su probavali mySQL community u ent okruzenju i imali su problema sa InnoDB i nisu bili zadovoljni (sto opet kazem ne mora da znaci nista), dal je to reseno u Enterprise ne znam. Po svoj logici InnoDB sors bi morao da bude isti u oba ali cisto zdravorazumski ako je sors isti i ako je potpuno pokriven sa GPLom zasto nema publikovanog sorsa ent verzije za download dok ne platis pricy support (uz koji btw dobijes "gratis" proprietary licencu)? Isto tako, ajd nek uzmemo i da je identican build, ljudi koji koriste mysql za cd klubove i slicno nemaju know-how da dijagnostikuju i optimizuju baze za ent okruzenje, nazivati njih primerenom user bazom je malo preterano, ipak je to skill koji zahteva hands-on iskustvo. A za menjaje sorsa MySQLa u ent okruzenju cu se samo nasmejati, tacno mogu da zamislim nevericu na licima ljudi iz Enterprise Risk Menadzment grupe kad bi im rekao "Znate ovaj problem mogu ja da vam resim, moram samo da promenim sors MySQL Servera"

Nedeljko, taj deo mi iskreno nije bio bas najjasniji, koliko citam po sajtu MySQL licenca je GPL+FLOSS, sto omogucava da koristis mysql pod bilo kojom OSI approved lincencom, a u spisku approved licenci je i LGPL koji dozvoljava linkovanje. Po tome ti onda ne treba pricy verzija. Isto tako ako ne smes da linkujes na community edition i treba ti ent sta se desava ako ne produzis ent licencu?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 12:39 - pre 162 meseci
Citat:
Nedeljko: Zaznuo si se za jednu dekadu. Vin postoji već punih 25 godina.


Nisam rekao od kada postoji, već od kada se masovno koristi. (ostoje i BlueRay i HD diskovi, pa ne vidim da se masovno koriste - dakle nema ih, na to sam mislio)

Uostalom, mislim da svi koji su se ovde raspisali, da su promašili temu, definitivno!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 13:43 - pre 162 meseci
Citat:
mmix: Nedeljko, taj deo mi iskreno nije bio bas najjasniji, koliko citam po sajtu MySQL licenca je GPL+FLOSS, sto omogucava da koristis mysql pod bilo kojom OSI approved lincencom, a u spisku approved licenci je i LGPL koji dozvoljava linkovanje. Po tome ti onda ne treba pricy verzija. Isto tako ako ne smes da linkujes na community edition i treba ti ent sta se desava ako ne produzis ent licencu?


Ne, to ti ne omogućava da koristiš MySQL pod bilo kojom navedenom licencom, već da svoj kod licenciraš jednom od GPL nekompatibilnih FOSS licenci. Dakle, svoj kod možeš da staviš pod LGPL ako hoćeš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 13:47 - pre 162 meseci
Što se komercijalne licence tiče, u njoj su navedeni uslovi korišćenja, pa i šta se dešava prilikom isticanja. Nisam je čitao, ali to nema veze sa FOSS izdanjem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 14:05 - pre 162 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne, to ti ne omogućava da koristiš MySQL pod bilo kojom navedenom licencom, već da svoj kod licenciraš jednom od GPL nekompatibilnih FOSS licenci. Dakle, svoj kod možeš da staviš pod LGPL ako hoćeš.


A, ok, znaci mozes da se linkujes na mysql ali samo ako pustis tvoj kod pod bilo kojom od foss licenci? thx
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
188.125.1.*



+19 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 14:57 - pre 162 meseci
1.kad sam spomenuo do 100 000 konekcija, mislio sma na cluster, sory nisam napisao.
kad staviš oracle na cluster koji može to podnijeti, za sql server ti treba 3-5 puta jači hardware za istu stvar jer je sql server trom.
ne znam ni da li uopće win server 2008 podržava HA cluster.
znam samo d aoni imaju za hpc cluster.

2. - 700 000 konekcija na mysql-u na jednom serveru, a koristi se kao nosql
http://yoshinorimatsunobu.blog...-mysql-as-nosql-story-for.html

3.licenca mysql-a je takva, ako koristiš neki driver za bilo koji jezik i ponudiš korisniku da sam skine mysql, ne treba ti licenca i ne moraš dati code.
- ako tvoj program ima podršku za još jednu bazu recimo postgresql ili sql server, ne treba dati code i ne treba ti licenca.
- ako je web aplikacija, ti za korisnika odradiš podešavanje, skidanje baze i sve ostalo i nemaš problema ili mu staviš automatski kod instalacije programa


4.ako platiš support ustvari kupio si licencu s kojom se dobivaju dodatni alati, nakon godine dana kad licenca istekne, ne bi trebao koristiti te alate, ali te nitko ne provjerava

5.tko koristi mysql: facebook, wikipedia, paypal itd......

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:18 - pre 162 meseci
Citat:
MarkoBalkan: 3.licenca mysql-a je takva, ako koristiš neki driver za bilo koji jezik i ponudiš korisniku da sam skine mysql, ne treba ti licenca i ne moraš dati code.
- ako tvoj program ima podršku za još jednu bazu recimo postgresql ili sql server, ne treba dati code i ne treba ti licenca.
- ako je web aplikacija, ti za korisnika odradiš podešavanje, skidanje baze i sve ostalo i nemaš problema ili mu staviš automatski kod instalacije programa


Je li, a u kom to filmu? Mogao bi svoje stavove bar da potkrepiš nečim. Koliko vidim proizvođač tvrdi drugačije

Citat:
FOSS License Exception

What is the FOSS License Exception?

Oracle’s Free and Open Source Software ("FOSS") License Exception (formerly known as the FLOSS License Exception) allows developers of FOSS applications to include Oracle's MySQL Client Libraries (also referred to as "MySQL Drivers" or "MySQL Connectors") with their FOSS applications. MySQL Client Libraries are typically licensed pursuant to version 2 of the General Public License ("GPL"), but this exception permits distribution of certain MySQL Client Libraries with a developer’s FOSS applications licensed under the terms of another FOSS license listed below, even though such other FOSS license may be incompatible with the GPL.


Takođe, GPL izričito dozvoljava slobodnu distribuciju. Svejedno je da li si mu isporučio MySQL ili ga je on sam skinuo. Dozvoljeno je i jedno i drugo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
188.125.1.*



+19 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:25 - pre 162 meseci
ovo je bilo, ako su promijenili, onda se ispričavam.
zato onda koristiš firebird ili postgresql.
radiš u php-u ili pythonu, pa ionako se daje code, bilo da je php ili python.
tko će ići gledati tvoj code?


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:28 - pre 162 meseci
To nikada nije bilo, već je samo jedan od članova (koji inače radi tamo) izneo dezinformaciju i kasnije se izvinio i ispravio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.teletrader.com.



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:34 - pre 162 meseci
Je li mmix, a kako gledaš na fundamentalnu glupost MS-a da u UNIQUE koloni ne možeš imati više od jedne NULL vrednosti, a jednu možeš?NULL se tamo tretira ko i bilo koja druga vrednost, a ne kao "nedefinisano", "odsustvo vrednosti" itd. Recimo, u svakoj drugoj bazi je rezultat poređenja NULL i NULL jednak NULL, a ne TRUE, kao kod MS-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:38 - pre 162 meseci
Znaci
a) ne znas da li SQL Server uopste podrzava HA cluster (da, podrzava) ali
b) znas da je Oracle bolji?

Ok, ubedi me u tri reci.

I btw, i Oracle i MSSQL su ultra brzi u noREL modu koriscenja (PK scan + one row/page retrieve). AKo ne verujes premeri sam na istoj platformi, to bar nije tesko. Svi oni ce posle n operacija tog tipa kesirati ceo PK extent i najkoriscenije stranice i dobice maksimalan IO boost (mem-to-mem query). Ali hej, ako bivsi Sun/Oracle MySQL konsultant kaze da je MySQL superioran u odnosu na druge, moramo mu verovati. Sta znaju Oracle i MS sta je kesiranje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?16.12.2010. u 15:45 - pre 162 meseci
Citat:
Nedeljko: Je li mmix, a kako gledaš na fundamentalnu glupost MS-a da u UNIQUE koloni ne možeš imati više od jedne NULL vrednosti, a jednu možeš?NULL se tamo tretira ko i bilo koja druga vrednost, a ne kao "nedefinisano", "odsustvo vrednosti" itd. Recimo, u svakoj drugoj bazi je rezultat poređenja NULL i NULL jednak NULL, a ne TRUE, kao kod MS-a.


Zasto glupost, to je jednostavno jedna od specificnosti sql servera (nista drugacija od identitya na oracleu). Ako znas specificnosti platofrme znas kako i da iskoristis onda iskorsitis

AKo ti ne odgovara tu je SET ANSI_NULLS ON i vozis.

Sto se tice single NULL u UNIQUE, ako ti smeta tu je NOT NULL, ako pak hoces multiple NULLs postoji workaround sa unique indexom na view nad tabelom (ako me secanje dobro sluzi neki slovenacki sqldev je to otkrio).

/edit: vidim ovde u knjizi za SQL 2008 internals da ce sledeci SQL da ima ANSI_NULLS zakucan na ON i da ce podrzavati multi-null u unique. Eto, sledeca verzija Cekamo Denali

[Ovu poruku je menjao mmix dana 16.12.2010. u 17:02 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32940 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.