Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32938 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?22.07.2010. u 20:37 - pre 167 meseci
Citat:
steve585: Sta treba jednom racunovodji:
1) Oracle
2) SAP
3) Tablicni kalkulator (Excel)

Sve to moze raditi na Ubuntu-u.

Stedis na troskovima licenciranja OS-a.

U ovoj kombinaciji Windows-i mi izgledaju kao nepotrebni.

Izmedju nas, u ovoj kombinaciji cena Windows-a je... smesna. :D Oracle + SAP. To nije malo ni srednje preduzece.

Ali ne - ni pera sa apotekom nije preduzece. On je preduzetnik. Preduzece ima vise zaposlenih. Ako samo radi svoje knjigovodstvo (a obicno ne radi - vec ima externu uslugu za to), onda mu treba malo vise od jednog istovremenog pristupa, za pocetak - jer sasvim sigurno nijedan rukovodilac nece pristati na to da ne moze da pogleda stanje jer racunovodja knjizi. Ako imas zaposlenog racunovodju onda on ima sta da knjizi bar 5-6 sati dnevno - a ti koji vodis preduzce moras da ponekad pogledas i sta je on uradio. Plus, sto neko iz komercijale takodje treba da ima uvid u kartice poverioca, plus....

Ajde da ne brkamo STR / preduzetnika i preduzeca.

BTW - sumnjam da ima 5% radnji koje imaju jedan racunar koji radi sve, a popodne cepa GTA - a da koriste racunovodstvo na tome. Verovatno veliku vecinu radi placeni spoljni racunovodja, a oni, mozda, rade samo neku mini-evidenciju. Stanje, promet, kasa... to nije poslovna aplikacija, to je glorifikovano blokce u najboljem slucaju.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?22.07.2010. u 20:57 - pre 167 meseci
Citat:
bogdan.kecman: nije tema za to ali ..
- vezano za libmysql (linkovanje): http://www.mysql.com/about/legal/licensing/foss-exception/,
- sto se tice gpl-a, ne biras ti koju licencu hoces vec mysql definise kada ti koja licenca vazi... to je jedna od stavki koju pljuju godinama razna "udruzenja" (zakljucno sa Montijem koji je taj ceo sistem osmislio i implementirao) a koji je pitanje na sta ce da lici u buducnosti posto je oracle najavio da ce sve to mnogo da uprosti (posto trenutno uopste nije potpuno jasno kako funkcionise tacno mysql licencing model bilo kome ko nije advokat i preko 50% korisnika mysql-a koji ga koriste kao gpl i misle da ga koriste legalno su u stvari u breach-u i teoretski bi morali da plate licencu, naravno uz sitne izmene to bi mogli da zaobidju - fora je sto mysql ab a posle toga i sun nisu imali nameru nikoga da ganjaju za te sitnice. pitanje je kako ce se prema tome odnositi novi gazda. ono sto je korisno je sto ce to biti 1/1 jasno, nece biti nedoumica kao do sada)

inace, ja to sto pricam "sta moze, a sta ne moze", tj kad se placa a kada ne, ne vezujem za gpl vec za direktan odgovor od legal departmenta koji sam dobio kada sam prvi put trazio da mi objasne - sta je dzaba a sta mora da se plati. Uopste se nisam zanimao "zasto je tako", samo sam trazio "tumacenje", i to bila prva stvar koju sam trazio kada sam se zaposlio u mysql ab-u, posto me to uvek zanimalo a nije bio niko da mi objasni. To je bilo dosta pre nego nas je sun kupio a koliko sam ja upoznat, nista od toga nije menjano (svi dokumenti za licence su isti jos od 2006) (a da je menjano nekako tesko da bi se to desilo bez da nas obaveste :D ).


Izvini, ali pročitao sam uslove i ipak mislim da ih nisi dobro razumeo iako si tražio objašnjenje.

GPL nije kompatibilna sa svim FOSS licencama. To znači da ne možeš linkovati npr. GPL2 kod i GPL3 kod, pa da samim tim ako koristiš npr. GPL2 biblioteku, ne možeš svoj program da licenciraš sa npr. GPL3. Ovaj izuzetak konkretno znači da smeš da linkuješ MySQL biblioteke i sa svojim npr. GPL3 programom, pod naznačenim uslovima. Dakle, oni ti daju dodatne dozvole po pitanju FOSS licenciranja tvog programa i to je sve.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

gbsss

Član broj: 154723
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?23.07.2010. u 09:52 - pre 167 meseci
Da li je Linux ekonomsiki isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?
Pitanje na mestu, ali opet pa pogresno.
Nije bitno koj je operativni sistem, nego pitanje je da li mozes da pruzis podrsku za ostale operativne sisteme posto si ti tezak zagovornik windowsa?!
Sto se tice programiranja to nije problem, u danasnje vreme dosta imas dosta kompajlera koj mogu da kompajliraju za razlicite platforme isti kod.
Ja licno bi ti preporucio da pises za sve operativne sisteme.
Srecno!!!
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?29.07.2010. u 09:03 - pre 167 meseci
Autor teme je postavio takve osnovne predpostavke, da je besmisleno uopste i pominjati Linux, a kamo li pricati o ekonomskoj upotrebljivosti. Ako je ciljano trziste STR sa jednim racunarom koji se koristi i za vodjenje nekakve poslovne evidencije i za igranje FIFA jer gazdanema drugi racunar, onda nemamo o cemu da pricamo.

Medjutim, iz toga izvoditi zakljucak da je ekonomski neisplativo razvijati poslovne aplikacije za Linux je smesno... U toj postavci Linuxa nema.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?29.07.2010. u 09:47 - pre 167 meseci
Citat:
VladimirCDT: Ako je ciljano trziste STR sa jednim racunarom koji se koristi i za vodjenje nekakve poslovne evidencije i za igranje FIFA jer gazdanema drugi racunar, onda nemamo o cemu da pricamo.

Kad malo bolje razmislim, za ovakve klijente, bar po meni, nije isplativo razvijati bilo kakve aplikacije. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?09.08.2010. u 20:37 - pre 167 meseci
Linux u STR radnji?

Evo slika iz Panto supermarketa iz Herceg Novog...malo je mutna slika, ali vidi se linux login ekran. To je racunar na kasi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?17.08.2010. u 09:26 - pre 166 meseci
I po ko zna koji put u ovakvim diskusijama da kazem:

LINUKS NIJE ZAMENA ZA VINDOUZ.

Totalno pogresna opservacija autora bloga. Mogao bi malo da prouci kako je sve to nastajalo, kada su nastale prvi sistemi sa prozorima, prvi multitasking.

Open ofis nije program sa vindouza, vec je to juniks aplikacija koja je izdata i u varijanti za vindouze. Open ofis jeste zamena za M$ ofis.

Linuks postoji ugalvnom u verziji za servere i desktop masine. Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera.
Sto se tice desktop resenja tu je vec stvar malo drugacija i mogu se ocekivati izvesni problemi u radu. Ali za razliku od vindouza za koji morate periodicno da radite 'clean install' ja ubuntu apgrejdujem od verzije 7 bez potrebe da brisem bilo sta.

I Vindouz i Linuks imaju svoje prednosti i mane. Pricati o tome da je jedan perfektan, a drugi s*a*e uopste nije svrsishodno.
Na poslu mi je vindouz na desku, svi moji serveri su linuks, osim onih koji su se tu vec zatekli.
Kuci koristim Ubuntu, na laptopu mi je licenciran vindouz.

Ne igram igre, ne instaliram razne plagine i sistemi mi rade fantasticno vec godinama.

Ocekujem sve vise kvalitetnog softvera za Linukse i sve vecu zajednicu u tom pogledu, kao i sve vise poslovnih primena linuks desktopa.
I ne mislim da ce M$ da propadne zbog toga, ali ce nam svima biti mnogo lakse kada mozemo da biramo.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?17.08.2010. u 09:30 - pre 166 meseci
Citat:
Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera.

Suvise jaka tvrdnja..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?17.08.2010. u 10:38 - pre 166 meseci
Da, nemojmo preterivati. To sto je windows desktop istorijski busan iz gomile razloga ne znaci da ista filozofija vazi za servere, narocito za GUI-free setupe.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
212.235.185.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?17.08.2010. u 10:51 - pre 166 meseci
Citat:
mmix: Da, nemojmo preterivati. To sto je windows desktop istorijski busan iz gomile razloga ne znaci da ista filozofija vazi za servere, narocito za GUI-free setupe.


Busni su i Linux i Windows serveri, zavisi od dana (i exploita na taj dan)... (a koji je trenutno busan vidimo po top temama u Advocacy :))

Od unrealircd servera na linuxu, pa do SMB2 exploita na windowsima... :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 298
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?17.08.2010. u 19:10 - pre 166 meseci
Mani se Linux-a, nema budućnost ovde.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?20.08.2010. u 06:54 - pre 166 meseci
U poslovnom okruženju, prednosti Windowsa u odnosu na Linux su retke, ali veoma značajne za onoga kome to treba. Prva prednost je AD zbog činjenice da stanice možeš da masiraš koliko i kako hoćeš preko grupnih polisa, dok dovoljno dobar ekvivalent u Linuxu ne postoji, štaviše, teško da ga je moguće napraviti jer svaka Linux distribucija vodi svoju politiku.

Druga prednost je otvaranje MS Office dokumenata koje je ravno avanturizmu ako se koristi OpenOffice (da, trude se oni, ali to još uvek nije to). Doduše ovo je donekle rešivo sa Wine emulatorom u kome koliko znam MS Office tradicionalno radi odlično.

I mislim da se tu lista prednosti Windows u odnosu na Linux platformu završava. Kome ove dve stvari nisu preterano bitne, mislim da nema razloga da koristi Windows, koji košta, koji je sporiji, i uz koji kupujes licencu za antivirus kao dobar dan. Ako bih ja danas pravio informacioni sistem ili poslovnu aplikaciju, u svakom slučaju bih izabrao Linux ili Unix, u kombinaciji sa Java okruženjem, a sa posebnim osvrtom na web aplikacije....
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?20.08.2010. u 07:47 - pre 166 meseci
Jedna od bitnih elemenata informacionog sistema preduzeća je njegov održavanje. Sve što vodi njegovom poskupljavanju ima loš uticaj na odluku prilikom wegove kupovine. Forsiranje Linux platforme znači znatno skuplje održavanje pa i o tome treba voditi računa.

S druge strane, već sada postaje neophodnost da pored dekstop aplikacije, inforamcioni sistem ponudi i web okruženje za bar neki deo funkcionalnosti. To su već dve platforme, tako da ima smisla organizovati sistem tako da se lako može implementirati na različitim platformama a aplikacije razvijati prema interesovanju na tržištu.


 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?20.08.2010. u 08:32 - pre 166 meseci
Ja ne mogu da uočim na koji način je održavanje Linux enterprise mreže skuplje od Windows ekvivalenta.

Cene licenciranja za Windows uopšte nisu male, da ne govorim o MS SQL serveru, a pride još dolaze i licence za MS Office i antivirusno rešenje. Ako je poenta u tome da Linux admini koštaju više nego Windows admini, da koštaju, ali u jednoj firmi koja ima stotine računara, mnogo se više može uštedeti na licencama nego na administrativnom osoblju.
 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

Član broj: 172809
Poruke: 509
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?20.08.2010. u 23:25 - pre 166 meseci
Moje lično mišljenje je predvođeno onom starom: "Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji.".

Linux, besplatan operativni sistem - svima dostupan, u odnosu na Windows - ULTRA STABILAN, a opet mnogo je manje pravih majstora Linux-a nego Windows-a. Razlog tome je verovatno to što svi laici, od kada se pojavio Windows 95 i njegov GUI, kada pomisle na x86 mašinu vide mašinu koja radi pod Windows-om. Svi novopečeni korisnici traže da im se na kućnim mašinama vrti Windows, da bi klinci igrali igrice, da bi se DViX pustio sa 2 klika ili sam (je*eni Autorun). Kada se jednom nauče na kućnom računaru, šta mislite na kom OS bi želeli da rade na poslu!?

Sad objašnjenje prve rečenice u post-u:

• Većina e-banking aplikacija kod nas ima razvijene klijente samo za Windows.
• Većina programera već ima gotove aplikacije za Windows (čitaj: delove koda koje je moguće uz manje prepravke iskoristiti u novoj alikaciji), jer je ranije Windows imao još veći udeo na tržištu nego što ga sada ima.
• Programer nije i sistem i mrežni administrator po defaultu - Treba naći Linux administratora (kojih opet ima manje nego Windwos administratora)
• Linux distribucije uglavnom nemaju besplatnu podršku - ako negde zapnem znači pouzdati se na community (koja je opet manja - do duše aktivnija) ili izdvojiti platiti još.
• Malo duže vreme za razvoj jer Linux i ako više user friendly nego ranijih godina još uvek nije tako user friendly kao Windows. (lično mi najviše smeta nedostatak clipboard-a)

MS-ovi razmaženi korisnici su navikli na PnP-ove i Autorun-ove i Clipboard-e i Running path-ove i jednostavne permisije i male razlike između administratora i korisnika i čuda - koja BTW imaju kao posledicu drastično slabiju stabilnost sistema. (90% računara koje sam čudom prilika bio prinuđen da servisiram zeznula je gamad sa usb pen drajvova - čudesni Autorun feature...)

Razvijao sam Linux embedded sistem i aplikaciju za njega, i to čudo radi ali mislim da bih 5x manje vremena utrošio da sam jednostavno koristio WindowsCE i VS ali eto Linux je besplatan kao i alati koje sam koristio. Ako uzmemo da je Time = Money onda mi se isto hvata. Međutim ovde je stvar malo komplikovanija jer kod Embedded uređaja korisnika i ne zanima pod kojim OS-om to radi, a baš bih voleo da neko objasni korisniko zašto mu ne radi e-banking klijent na Linuxu...

Zaključak: Windows je grozna platforma, ali ne možeš sam protiv svih.

Prema ovome Linux i MAC OS korisnika je nešto manje od 12%...

Ukoliko postoji mogućnost da se aplikacija portuje na Linux uz male troškove onda "Zašto da ne?", ali svakako Windows kao first choice platforma.

Teško mi je da poverujem da je nekom IE default browser, makar on radio i za MS...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?21.08.2010. u 00:15 - pre 166 meseci
Citat:
stefanpn
• Većina e-banking aplikacija kod nas ima razvijene klijente samo za Windows.

Ja sam predhodnu banku promenio jer nije podrzavala linux ebanking, i kad su me pitali zasto napustam banku rekao sam ebanking. Banci trebam ja sa svojim kesom a ne ona meni. I kad krenu klijenti da im odlaze da vidis kako menadzment reaguje....

Citat:
stefanpn:
• Većina programera već ima gotove aplikacije za Windows (čitaj: delove koda koje je moguće uz manje prepravke iskoristiti u novoj alikaciji), jer je ranije Windows imao još veći udeo na tržištu nego što ga sada ima.

Zavisi u kom je to jeziku pisano, ako uzmes javu to samo preneses i startujes ne moras ni da kompajliras ponovo :)

Citat:
stefanpn:
• Programer nije i sistem i mrežni administrator po defaultu - Treba naći Linux administratora (kojih opet ima manje nego Windwos administratora)

Nije ali isto tako po defaultu imas mnogo vise losih Windows administratora koji sami sebe zovu admnistratorima nego sto ih ima na linuxu, opet uz vise ponuda za linux administratore bilo bi ih vise na trzistu. Jos kad uzmes srbiju sa velikom stopom nezaposlenosti, bato poslodavci postavljaju uslove :)

Citat:
stefanpn:
• Linux distribucije uglavnom nemaju besplatnu podršku - ako negde zapnem znači pouzdati se na community (koja je opet manja - do duše aktivnija) ili izdvojiti platiti još.

Pa ja jos nisam naisao na problem koji uz 2-3 seach upita nisam nasao na netu.

Citat:
stefanpn:
• Malo duže vreme za razvoj jer Linux i ako više user friendly nego ranijih godina još uvek nije tako user friendly kao Windows. (lično mi najviše smeta nedostatak clipboard-a)


O kakvom nedostatku klipborda pricamo o tome ako ugasim aplikaciju ? Pa sto da je gasim i palim non stop ? A o vremenu razvoja ne vidim recimo sto je Eclipse na windosu bolji i laksi za razvoj od Eclipse sa linux-a ili MacOSX-a

 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

Član broj: 172809
Poruke: 509
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?21.08.2010. u 00:53 - pre 166 meseci
Banka ima više od 80% klijenata koji koriste Windows i manje od 4.6 % (po statistici, ma da u stvarnosti nije ni 2%) koji koriste Linux.

Da li će tih 2% da se prilagode banci ili će banka njima... Ne znam, ma da mislim da je većini od tih 2% ljudi posao ispred ličnog ubeđenja da trebaju koristiti OSS.

• Da li su administratori "loši" ili "dobri" ne znam, bitno je da završe posao za koji su plaćeni.

• Ili si majstor Linux programiranja ili nisi imao potrebe da radiš neke specifične poslove. Meni je problem lakše rešiti korišćenjem Windows API-ja nego pod linuksom, treba mi 2 - 3 search query-ja samo da dođem do informacije da li u opšte postoji biblioteka koja ima metodu/funkciju koja radi nešto slično onome što meni treba.

• Iz tvog posta vidim da ti koristiš Javu za razvoj, ja je izbegavam koliko god mogu (jednostavno mi se ne dopada), a Eclipse je jedno čudovište od IDE-a koje pojede 1GB Rama za doručak i malo mu je... U javi sigurno nisi mogao da radiš neke specifične stvari kao što je pristupanje I/O registrima, ili kernel tick f-ji i sl, što znači da od upravljanja Real time sistemima u Javi nema ništa (bar kod mene, ja nisam toliko dobar sa Javom, ako neko zna način neka me obavesti)

Pitanje je bilo: "Da li je ekonomski isplativo u ovom trenutku razviti knjigovodstveni softver za linux platformu", ja kažem da je isplativijie za Windows. Meni lično se čini da dalja diskusija nastaje iz nekih ličnih ubeđenja a ne realno sagledane situacije.

Da, mislim da je Linux bolji operativni sistem (kao neko ko se bavi informatikom kao naukom), međutim tržište određuje ko ima najveći udeo (što znači i obični korisici a ne samo informatičari).
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?21.08.2010. u 01:02 - pre 166 meseci
Pa banka je ta koja zeli da ima maksimalno moguce "musterija", i ako
zeli da ima i tih kako cenis 2%, svakako ce se potruditi da osvoji i taj deo korisnika.

No dobro, svaka banka ce da proceni koliko korisnika joj je dovoljno u odnosu
na troskove razvoja tih "dodatnih" resenja kojima siri bazu korisnika.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?21.08.2010. u 01:06 - pre 166 meseci
Citat:
stefanpn
U javi sigurno nisi mogao da radiš neke specifične stvari kao što je pristupanje I/O registrima, ili kernel tick f-ji i sl, što znači da od upravljanja Real time sistemima u Javi nema ništa (bar kod mene, ja nisam toliko dobar sa Javom, ako neko zna način neka me obavesti)


Nisam bas siguran da je bilo sta od tih "specificnih stvari" potrebno za... ehm... poslovne aplikacije (hint hint: naslov teme :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stefanpn
Total anonymous
Programer

Član broj: 172809
Poruke: 509
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?21.08.2010. u 01:17 - pre 166 meseci
Po nekad jeste... :)

Zamisli situaciju, STR ima fiskalni printer i vagu, vaga je povezana na pc putem RS232 ili LPT (ECP ili EPP mod) potrebno je da aplikacija koja koristi protokol X putem koga komunicira sa vagom očita stanje na istoj, pošalje to na fiskalni printer (s' kojim takođe komunicira na RS232 putem protkola Y) i prosledi zapis ka tabeli u bazi na serveru.

Svrha našeg rada je automatizacija knjigovodstva...

Edit: Setio sam se kako se to može odraditi na Javi. Napiše se lepo biblioteka u C/Cpp-u da posreduje između jave i OS/Hardware-a, ali opet bi ta biblioteka morala zasebno da se kompajlira za svaki OS.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32938 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.