Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno

elitemadzone.org :: MadZone :: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 40503 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 12:44 - pre 170 meseci
Neznam da li je vec bilo reci ovde o tome, zaboravio sam pa reko da samo potvrdim.

Treba da mi jedan covek koji je daleko od mene izvrsi isplatu pa ja razmisljam da bi najlakse to bilo preko ziro racuna. Ja imam racun otvoren u banci a on samo treba u nekoj banci kod njega da popuni uplatnicu sa mojim brojem i da meni pare legnu na racun, jel tako?

Pitanje je da li postoji mogucnost neke zloupotrebe ako ostavim svoj broj tekuceg racuna?

Ja pretpostavljam da ne moze nista biti, posto sam do sada milion puta drugim ljudima, firmama (telekom, eps...) uplacivao na taj nacin. Mislim nebi firme davale tako olako svoje brojeve da moze da se zloupotrebi. Moze li samo neko da potvrdi?

Evo i slika uplatnice i mogu li samo iskusniji da mi kazu sta sve od ovih stavki treba da se popuni za uplatu fizickom licu (meni)



^
Neka me neko ispravi ako treba

Uplatilac: Njegovo ime

Svrha uplate: Sta da stavi kao svrhu uplate? Mozda "Prenos sredstava"

Primalac: Moje ime

E sad nisam siguran da li treba popuniti sifra placanja, broj modela i poziv na broj.



[Ovu poruku je menjao barakuda111 dana 10.05.2010. u 13:54 GMT+1]
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 12:56 - pre 170 meseci
Najgore što može da ti se desi jeste da ti neko uplati keša :)

Što se tiče popunjavanja, iz mog iskustva se piše i za primaoca i za uplatioca Ime i prezime (ili ime firme/udruženja), Adresa kao i poštanski broj i grad.
Svrha uplate nisam siguran ni da je bitna, a koliko vidim, više šalteruša na pošti jednostavno ignorišu to polje ma šta ti napisao.
Račun primaoca je obavezan, podrazumeva se.
Iznos se (iz nekog razloga) piše ovako =1000,-
U valutu se može a i ne mora upisati "RSD".
Uplatnicu uvek valja potpisati.

Uplatnicu treba uvek popuniti čitko i ne treba ništa naknadno prekriživati jer se onda uplatnica smatra nevažećom.
Toliko od mene :)
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 12:58 - pre 170 meseci
sifra placanja,

broj modela i poziv na broj (odobrenje)

Da li to treba popuniti i ako treba sta se stavlja?
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:01 - pre 170 meseci
Poziv na broj je proizvoljan broj, ako se ne varam, i služi kako bi druga strana lakše razlikovala uplate. Npr, imam 3 Petra Petrovića u bazi podataka, i sad da ja ne tražim nikoga po adresi kada mi nešto uplati, jednostavno im kažem da za poziv na broj upiše svoju jedinstvenu šifru (0001, 0002, 0003). Ili još bolje, mogu da im kažem da napišu tamo nešto tipa "0001-05-2010" što znači da mi određeni Petar Petrović uplaćuje nešto za mesec Maj, 2010 godine.

Šifra plaćanja nisam siguran za šta služi, čini mi se da u nekim poštama ima tabela sa šiframa plaćanja i opisom. Lično kada plaćam harač mojem faxu, šalteruša uvek dopiše nešto i baš mi ništa ne spomene šta, kako i zašto je to tamo.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:04 - pre 170 meseci
Ovako sam uplacivao fizickim licima na njihove racune i sve sto treba je od koga, kome, iznos i broj racuna.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:06 - pre 170 meseci
Da li je obavezno da se stavi u Primalac i Uplatilac puna adresa, grad, postanski broj? Ja mislim da je dovoljno ime i prezime
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:12 - pre 170 meseci
Ma ne mora nista da se stavi, samo broj racuna i sifra naloga (transakcije po nalogu gradjana, mislim da je 289 preko e-bankinga ili 189 u banci, ali znaju to u banci, nije problem).

Ono sto je bitno znati je da preko tvog racuna ne sme biti veci promet od 1,2 miliona dinara neto za 12 meseci ukoliko ne zelis da platis porez na dobit. Ukoliko zelis, go ahead;))))
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:15 - pre 170 meseci
Citat:
Ma ne mora nista da se stavi

To sve zavisi koliko je teta u pošti raspoložena. Veruj mi, lakše je provesti 1 minut u pisanju adrese i pošt. broja nego kasnije da zadržavaš red dok pišeš te stavke natenane.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:30 - pre 170 meseci
Citat:
burex: To sve zavisi koliko je teta u pošti raspoložena.


Pa lepo objasnis toj teti iz poste da je duzna da ti prihvati tako popunjenu uplatnicu jer je popunjeno sve sto je potrebno.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:30 - pre 170 meseci
Citat:
burex: To sve zavisi koliko je teta u pošti raspoložena. Veruj mi, lakše je provesti 1 minut u pisanju adrese i pošt. broja nego kasnije da zadržavaš red dok pišeš te stavke natenane.




jace od mene ":):)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:33 - pre 170 meseci
Citat:
Pa lepo objasnis toj teti iz poste da je duzna da ti prihvati tako popunjenu uplatnicu jer je popunjeno sve sto je potrebno.

Hah, da, dok se 10 uzyebanih penzosa iza tebe dogovaraju kako će da ti odvrnu vrat :D
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:42 - pre 170 meseci
Hehe... ima i humora. Sta vise covek moze da trazi

Hvala na pomoci
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 13:42 - pre 170 meseci
Dokle god ima poziv na broj i sifra naloga, nema potrebe ni slovo da se stavi. Ja kad placam racune e-bankingom, nista ne upisem, samo transakcija po nalogu gradjana i sistem mi automatski izabere sifre placanja, a dovoljno je ukucati racun, iznos i pravilan poziv na broj.

Moze da ti struju, telefon ili bilo sta, auto, kamion, plati Petar Petrovic ko god oce dokle god je ispravan poziv na broj, broj racuna i sifra placanja, jer niko tamo ne razvrstava i ne rasknjizuje po imenu, prezimenu, adresi, vec po pozivu na broj i broju racuna.
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 14:06 - pre 170 meseci
@cozmo_im
mozda ti ne popunjavas, ali aplikacija popuni za tebe ...

inace trebalo bi da se popuni:
-sve sa leve strane
-ziro rn primaoca,
-iznos naravno
-sifra placanja (kao sto rekose ovde pounice teta, ako ne stavis, ali mozes da stavis 189)
-valuta = rsd

svakako da ime i prezime uplatioca nije identifikacioni podatak, ali se pojavljuje na izvodima ...
a i ljudi cesto pisu dodatne podatke tipa broj ugovora u svrhu placanja


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 14:51 - pre 170 meseci
Ja sam živeo u ubeđenju da preko opšte uplatnice ne mogu da se uplate pare fizičkom licu, da može samo pravnom. Da li grešim?

Da li, na primer, ja mogu da dam moj lični broj tekućeg računa nekom i da mi on u bilo kojoj pošti uplati pare preko opšte uplatnice? Ili ja nekom fizičkom licu (u kojoj god banci da ima račun) da uplatim preko e-banking usluge, na isti način kao što plaćam sve račune? Do sam su mi uplaćivali u istoj banci u kojoj ja imam račun i mislim da nisu popunjavali ništa, nego su samo izdiktirali moj broj računa (ili dali zapisan na papiriću) i rekli koji iznos žele da uplate.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 15:03 - pre 170 meseci
Da bi zloupotrebio tvoj racun mora da ima licnu kartu kao tvoju i da ima cekovnu karticu kao tvoju.... i da pri tom izgleda kao ti.... i da ume da se potpise kao ti :)

U tom slucaju moze da uradi sta god hoce sa tvojim racunom a u protivnom jedino moze da izvrsi uplatu.

Nije potrebno popunjavati bilo sta sem broja racuna mada neke snajke na salteru te nece pustiti bez toga. Ti podaci sluze iskljucivo za debugging (ako dodje do nekog sranja pa mora da se radi pretraga uplate) a ne kao neki parametar bitan za sam prenos.

@cozmo_im

To za > 1,2Mil nije tacno.

Moras da razlikujes uplatu zarade od transakcije po nalogu gradjana.

Kada se uplata vrsi kao "transakcija po nalogu gradjana" onda se to ne racuna kao zarada i moze da ima koliko god hoce uplata i na to ne mora da plati porez. Mada ukoliko pocne da barata vecim svotama (>EUR 15K) onda je banka duzna da od uplatioca uzme sve podatke i da takvu transakciju prijavi agenciji za sprecavanje pranja novca.

Kada su u pitanju zarade to se uplacuje po posebnim siframa i osnovima i na te transakcije se mora platiti porez ukoliko prelaze odredjenu cifru (1,2Mil je bilo za 2009 godinu) koju svake godine racuna zavod za statistiku (tri puta godisnji prosek u republici).

Sto se tice sifre uplate, nije preterano bitno da se zna. Snajke na salteru to znaju.

Ako sifra uplate pocinje brojem 1 onda je to gotovinska transakcija
Dvojka je za elektronske transakcije a trojka za bezgotovinske (prenosi).
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Misa_exclusive
Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 15:04 - pre 170 meseci
^Naravno da mogu fizikom licu.
u polju SVRHA UPLATE samo napišeš "Uplata na račun" i to je to
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 15:17 - pre 170 meseci
ili promet opojnih sredstava
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 15:52 - pre 170 meseci
Citat:
etjen: ili promet opojnih sredstava :D

Ma mozes i cicaglisu tu nacrtati ako je sluzbenica raspolozena :D

Inace moguce je i dici pare... Dok sam koristio studentku master karticu cale kreno da uplati neku kintu i salterusa ladno krenula da mu isplacuje bez ikakve provere bilo cega a na osnovu broja racuna napisanog na komadu papira koji joj je dao. Naravno posle wtf pogleda skontala je sta radi
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno10.05.2010. u 18:08 - pre 170 meseci
Citat:
del-boy: Ja sam živeo u ubeđenju da preko opšte uplatnice ne mogu da se uplate pare fizičkom licu, da može samo pravnom. Da li grešim?


Upravo ovako sam uplatio liku pare pre neki dan. Br. racuna je bio broj njegovog tekuceg racuna.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Broj tekuceg racuna, da li se sme ostavljati javno

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 40503 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.