Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 26268 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.hermes-softlab.com.



+2 Profil

icon Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 12:13 - pre 172 meseci
U uputstvu za plocu imam deo koji mi pokazuje kako da povezem front panel (reset, paljenje, laampice ...) problem je sto ovo prvi put radim i ne znam kako da odredim gde mi je na kablu + a gde -. Gledao sam ovo http://www.youtube.com/watch?v=NrtpYSH2qI0&feature=related ali da proverim za svaki slucaj da li je ok da uvek gledam obojenu zicu i da mi je na toj stranui +?
 
0

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.46.*



+13 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 13:15 - pre 172 meseci
Sto se tice glavnih prekidaca (Power i RESET), nebitno je kako okrenes konektor, samo da trefis 2 prave iglice i 100% radi. Polaritet je bitan kod HDD_led i PWR_led, tj. ako spojis kako treba onda svetli a ako okrenes naopako onda ne svetli. Odmah da te utesim da se apsolutno bezbedno kako god da okrenes, tj. nista se nece pokvariti ako pogresis i okrenes naopako. Bitno je samo da trefis prave iglice i nista ne brini. Jednostavnom metodom probe i greske naci ces dobar polaritet kada sijalice (led diode tacnije) svetle.

Pozdrav!
 
0

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 14:55 - pre 172 meseci
apsolutno stoji sto kolega gore kaze.

Koja je ploca i kuciste, mozda je netko od nas radio s tim komponentama pa ti odma kaze sto i kako?

 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 22:07 - pre 172 meseci
Hvala mnogo mi je lakse kad znam da nista ne moze da crkne. Posto sam pocetnik pokusacu da slozim neka pitanja:
Ploca je: http://www.gigabyte.com.tw/Pro...ducts_Spec.aspx?ProductID=3065
Kuciste je: http://www.xigmatek.com/product/chassis-asgard.php#6
Pitanja:
1)Kada bdem montirao cpu cooler njegov kabl ubadam u deo na ploci gde pise CPU_FAN, jel i tu bitan +,-?
2) Ima neki ulaz na ploci ATX_12V jel se ubada ovde nesto?
3) Jedan kabl od napajanja ide u PWR_FAN, a drugi u neki veliki beli ulaz (mnogo pinova) ATX pise?
4) Imam SYS_FAN1 i SYS_FAN2 sta ovde ide?
5) U PWR_LED ide sve sa front panela to je mislim ok?
7) Obelezio sam sta mislim da treba da se poveze da nisam preskocio neki deo?

8) Da li se napajanje spaja sa jos necim osim sa ova dva kabla na ploci?
9) Da li da prvo montiram procesor i cooler na plocu pa tek onda da bacim ploc kuciste?
10) Kada sve zavrsim i startujem komp ako mogu da udjem u bios da li to znaci da je sve dobro spojeno?
11) Kuciste ima jedan cooler napred uu sebi gde se ono kazi na ploci?

Hvala unapred, sutra pocinjem spajanje :)
 
0

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 22:29 - pre 172 meseci
1. Da, ubadas ga u CPU fan. Polaritet je bitan ali nemoras mnogo da brines jer ga ni nemozes krivo prikljuciti zbog oblika konektora.

2. Ubadaju komarci a mi zastekavamo:) Tamo idu dodatnih 12V iz napajanja za CPU. Mali cetvrtasti konektor, vidjet ces i opet ako malo obratis paznju neces promasiti zbog jedinstvenog oblika.

3. Tako je. PWR_FAN je opcija, ukoliko ga ima napajanje - sluzi da bi ploca (BIOS i drugi programi koji prate temperature) ocitavala (i eventualno korigirala) broj okretaja ventilatora na napajanju, primjetit ces da ima samo jednu zicu vjerojatno. Spomenuti veliki konektor je glavni konektor ATX napajanja i ima 24 pinova. On je obavezan!!

4. SYS_FAN 1 i 2 su opet opcije kao i PWR_FAN, samo sto su ovo ocitanja sa ventilatora na kucistu, obicno prednji i zadnji 92/120mm ventilatori.

5. PWR_LED je samo POWER LED, znaci samo LE dioda koja svijetli kad je komp ukljucen. Oko tih diodica i tastera vazi ono sto je kolega gore napomenuo.

6. USB front panel? Audio paneli?

7. Napajanje se spaja sa svakom komponentom u racunalu, al to valjda znas :) Samo prouci manual od ploce, nije tesko. U nacelu to je to ATX "veliki" 24 pin i mali 4 pin.

8. Postoji vise nacina montaze i vise teorija zasto, netko voli ovako netko onako. Ja preferiram da se RAM, CPU i hladnjak postavi van kucista. Pazljivo molim, LGA 775 je malo zeznut - prouci upute!!

9. Sanse su velike da je tako, jos ces bolje znati nakon nekog opterecenja masine.

U nacelu, svi su konektori razlicitog oblika, svi su konektori tako napravljeni da je jako tesko nesto promasiti. Dobro prouci sve upute prije nego krenes spajati, takodjer i po netu ima dosta uputa i slikovitih/video tutorijala kako sklopiti masinu. Samo hrabro i pametno naprijed!

sretno i javi kako napredujes!!

 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 22:38 - pre 172 meseci
Prouči ovu stranicu: All about the various PC power supply cables and connectors

U 4-pin ATX_12V se obavezno ubada odgovarajući konektor sa napajanja



Sys_FAN1&2 (PWR_FAN) ne moraš da prikopčaš ništa, ventilatori na kućišti najverovatnije imaju drugačije konektore (sa "razdelnikom"?), tako da ćeš njih da prikačiš direktno na odgovarajuće konektore iz napajanja (potrudi se da ne dele napajanje sa hard diskom)

Svi konektori su uglavnom tako napravljeni da ih nije moguće spojiti na pogrešan način (osim silom)

;)
 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 22:40 - pre 172 meseci
Hvala puno, ako zeznem tesko da cu d ase javim dok ne uzmem nive delove :) (ne daj boze)
CPU-a sam se najvise plasio ali citajuci mimslim da sam skapirao:
1) Izvadim CPU iz mog starog racunuara
2) On ima na sebi valjda neke zareze tako da ne moguu pogresno da ga ubacim
3) Samo ga spustim u leziste bez pritiska
4) zatvorim onu kukicu
5) E sad da li treba i cime da skinem termalnu pastu koja je ranije bila na procesoru?
6) Nanesem termaln pastu preko 80% povrsine procesora toliko tanko da se bkvalno providi
8) Stavim cooler i zasrafim

Mislim da nista nisam preskocio.
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 23:13 - pre 172 meseci
Ako nemaš knjižicu od matične preuzmi je ovde pa pažljivo prati uputstvo koje je vrlo detaljno...


Prikačeni fajlovi
 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)04.03.2010. u 23:21 - pre 172 meseci
Pa sa ovoliko imformacija tesko da cu nesto da zeznemm samo jos ta jedna stvar. Posto mim je procesor iz starog racnuara. Ima li potrebe da cistim star pastuu sa njega pre nanosenja nove. I ako ima ima li neki poseban nacin za skidanje? Negde kazuu treba koristiti alkohol negde ne.

Da li je ok koristiti aceton (za skidanje laka sa noktiju)?

[Ovu poruku je menjao Valerij Zajcev dana 05.03.2010. u 09:10 GMT+1]
 
0

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)05.03.2010. u 19:05 - pre 172 meseci
Staru pastu skidaj obavezno i stavljaj novu. Za pocetak uzmi neku krpicu i trljaj, tek ako je jako zapeceno ili tvrdo pribjegavaj nekoj kemiji.
Napomenuo bi da je dovoljna tek kap (velicine zrna rize) nove paste tek toliko da se stvori gotovo nevidljivi sloj izmedju CPU-a i hladnjaka. Prouci malo upute na http://www.arcticsilver.com/#

 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 10:26 - pre 172 meseci
Cao, evo me sa novog racunuara :) MMalo iskustava:
1) Pasta na procesoru je bas jako zapekla (ali bas) trljao sam 100% alkoholom i vatom ma nec ni da zagrebe. Onda sam pribegao druugoj metodi zeo sam jednuu ID karticu sa ostrom tankom ivicom i 'sastrugao' zapekli sloj, ostatak sam skino alkoholom. Trljao sam i trljao i na krajuu nije bilo glat cisto vec je ostao krug kao senka gde je bila prosla pasta.
Novuu pastu sam naneo koliko je manje zrno graska i razvukao po celoj povrsini, obicnom vizit kartom sam radio razmazivanje.
Postavio cooler i omlio se bogu.
2) Neverovatan problem limce na pozadini kucista gde s konektori koje sa dobio uz kuciste ima one male pipke sto treba da se saviju jao majko sa savijem jedan kriv vadi plocu pa opet 2 sata sam gubio zivce :) banalan problem.
3) Dugme Power i Reset mi radi lepo.
Ali ne znam na ovom kucistu gde su lampice. U kucistu sam imao dva kablica +p led i -p led njih sam ubo tamo gde na ploci pise PWR_LED ne znam sta su ta dva kablica ni dal sam trebao tu daih zastekam :)
4) Imamm cooler na prednjem del kucista gde njega da uustekam?
5) Jedan kablic iz kucista im je HD_AUDIO???

Odoh sada da prikopcam prednji USB pa se vracam :D

//edit
Ah, da zaboravio sam i ovo temperatuura CPU-a mi je (u bios) 29-30c, ovo je predpostavljam ok (Intel DualCore D805), ima li neki free program kojim mog da pratim temperatur CPU-a iz windows-a?
 
0

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 10:42 - pre 172 meseci
speedfan odlican program koji mjeri, izmedju ostalog, temperaturu CPU

http://www.almico.com/speedfan.php
 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 12:36 - pre 172 meseci
Da li ovakvo stanje temeperature ok? Koja je optimalna za intela, mislim kada da znam da nesto nije redu, sve vreme ima stres zbog ove temmperature?

 
0

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
77.46.219.*



+7 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 13:25 - pre 172 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: Da li ovakvo stanje temeperature ok? Koja je optimalna za intela, mislim kada da znam da nesto nije redu, sve vreme ima stres zbog ove temmperature?

Not to worry about anything.
Temperatura zavisi od toga koji posao daš kompjuteru da obavlja. 3D rendering? Neće biti na ovih idealnih (po meni) 30-40 stepeni.
Ako ti je temperatura procesora sada, u ovo doba godine, u "idle" modu, preko 50 stepeni, tu nešto nije kako treba, osim ako se ne radi o Presscot jezgru. Ta jezgra su posebna priča.
Dakle, ako imaš temperaturu kao na slici dok sluškaš muziku i slično, sve je ok.
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
109.93.47.*



+21 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 14:53 - pre 172 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: 4) Imamm cooler na prednjem del kucista gde njega da uustekam?


Na slobodan konektor iz napajanja ovakav



PS
Cooler (eng) = hladnjak (srp)
FAN (eng) = ventilator (srp)

Dakle NEMAŠ cooler na kućištu nego ventilator

 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 15:06 - pre 172 meseci
Citat:

Na slobodan konektor iz napajanja ovakav



PS
Cooler (eng) = hladnjak (srp)
FAN (eng) = ventilator (srp)

Dakle NEMAŠ cooler na kućištu nego ventilator
;)
Citat:

Taj problem sam resio, ventilator sa kucista sam prikljucio na PWR_FAN na ploci i radi. Inace nemam taj beli kabl da ga prikacim na napajanje durektno ima samo taj mali crni sa 3 pin-a i njega sam prikljucio tu gde jesam.

Citat:

Not to worry about anything.
Temperatura zavisi od toga koji posao daš kompjuteru da obavlja. 3D rendering? Neće biti na ovih idealnih (po meni) 30-40 stepeni.
Ako ti je temperatura procesora sada, u ovo doba godine, u "idle" modu, preko 50 stepeni, tu nešto nije kako treba, osim ako se ne radi o Presscot jezgru. Ta jezgra su posebna priča.
Dakle, ako imaš temperaturu kao na slici dok sluškaš muziku i slično, sve je ok.

Sad mi je lakse ne prelazi 38 za sada.

Glupo pitanje koje sam pitao oko lammpice, lampica mi je dugmetu od kucista, i to samo crvena. A mislim da bi trebalo da ima i zelena (onda je valjda za HDD) al nju ne vidimm.
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
109.93.47.*



+21 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 15:11 - pre 172 meseci
PWR_FAN bi bio za nekakav ventilator, koji hladi napajanje (ako tvoje napajnje ima ventilator sa takvom kontrolom), al' 'ajd sad nema veze važno da radi...

 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 15:34 - pre 172 meseci
Ovo temp2 je ovde CPU uporedio sa temparatuure sa drugim programmom koji mi se ne svidja ovaj speed fan cu da koristimm.
Temp1 je System temperature. Sta je to tacno?
Da li treba da brinem za GPU?
 
0

awaks
° Zadovoljan na birou
° Kraljevina

Član broj: 65994
Poruke: 381

Sajt: www.6yka.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 16:52 - pre 172 meseci
System temperature je najvjerovatnije temperatura chipseta, Northbridge mozda... Sto se tice GPU ako je mjereno pod opterecenjem nemas frke jer graficke idu do 100 stepeni pogotovo ako su pasivno hladjene :D
Koja je graficka kod tebe u pitanju?
"Hladna glava, toplo srce i čiste ruke..."
 
0

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)06.03.2010. u 22:01 - pre 172 meseci
Citat:

System temperature je najvjerovatnije temperatura chipseta, Northbridge mozda... Sto se tice GPU ako je mjereno pod opterecenjem nemas frke jer graficke idu do 100 stepeni pogotovo ako su pasivno hladjene :D
Koja je graficka kod tebe u pitanju?

GeForce 7300GT. Pa dobro koristim win 7 necuu da lupim ali mislim da on koristi dosta od graficke (bio neki MS seminar) pa je zato opterecena pretpostavljam. Za svaki slucaj videcu da dodam neki cooler na nju.

Jedno pitanje jos (znam da smaram) cini mi se da mi se ventilator cuje malo vise (na CPU-u) ovaj je u pitanju http://www.thinkcomputers.org/...ke-isgc-100-cpu-cooler-review/ a njega sam bas odabrao jer sam cuo da je tih. Da li mozda treba neka opcija da se podesi za njega (prvi put koristim nesto sto nije box cooler)?
 
0

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Povezivanje kucista sa maticnom plocom i ostalim delovima :)
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 26268 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.