Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704970 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 08:48 - pre 87 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Citat:
Vidic Miroslav:
Citat:
xicolina servis:
uvek iza kotla trokraki ili cetvorokraki ventil pre svih potrosaca

Sa kotlovskom pumpom ili bez?


Obavezno sa kotlovskom pumpom!!! Citajte postove pre godinu ipo dana, gde sam objavio drasticnu razliku sa i bez kotlovske pumpe. Posle toga je pola foruma ugradilo kotlovsku i svi su prezadovoljni.


Ako postoji kotlovska pumpa onda mešni ventil nije prvi iza kotla.
Zato sam pitao xicolina da malo detaljnije objasni. Postoje rešenja sa kotlovskom i bez kotlovske pa mi nije u potpunosti jasno šta znači "pre svih potrošača".

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 28.02.2017. u 10:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 28.02.2017. u 10:26 GMT+1]
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:03 - pre 87 meseci
Citat:
malden mb:
opet vi šumom a ja drumom,moj kotao ima samo 17 litara,spremnik ima 200 litara,pumpa između spremnika i kotla cirkulira konstantno sa vodom koja je u rasponu 60*~80*C,kakva hladna voda za boga miloga gdje ju vi vidite u mojoj shemi da ulazi u kotao,ponavljam voda je minimalno 60*C a maksimalno 80*C u cirkulaciji kroz kotao ovisno o protoku preko troputnog u krug grijanja kojeg regulira acc20, ja sam jasno rekao da sam zagovornik kod grijanja na pelet spremnika topline veličine samo onolike koliko je potrebno za osiguranje temperature polaznog voda ili krače peglanje tj.da ne padne temperatura kod paljenja plamenika niže od zadane polazne,zašto bi grijao spremnik topline od nekoliko stotina ili tisuća litara vode kod kotla kojem mogu regulirati sagorijevanje, zašto bi ulagao u skladištenje kad mogu u regulaciju sagorijevanja,em je jeftinije em je lakše za održavanje,pa i spremnik ima gubitke negdje sam čitao do 10%, računajte 1000 litara treba zagrijati i na to imate u stanju mirovanja/skladištenja 10% gubitka,baš i nije mala cifra,a viadrus u 22 35kW (imam ga u paralelu spojen sa pelet kotlom-odvojemi su elektromagnetskim ventilom koji regulira termostat sa viadrusa) ima triput više vode u kotlu nego moj kotao,duže drži temperaturu vode ali i više troši tu temperaturu u stanju mirovanja/čekanja pa ima potrebu ili ga nadogrijavati plamenikom ili vodom iz spremnika,kod mene nema toga, plamenik isporučuje toplinu malo veću nego što je objekat može preuzeti i višak ostaje u cirkulaciji kotlovskog kruga taman toliko dok acc20 počne tražiti novu temperaturu i plamenik se pali samo zbog toga a ne zbog održavanja kotlovske vode ili vode u spremniku topline,za moje znanje spremnik topline veće litraže je samo za kotlove kod kojih se ne može regulirati sagorijevanje a kod pelet grijanja rješava se pametnom regulacijom,eto ja i dalje ne vidim potrebe za trokrakim ventilom u mojoj shemi a vi mi objasnite kako i zašto treba jer ste rekli da fali i da je potrebna,kod čovjeka koji ima sasvim drugačiji pristup rješavanju problema od mene vidjeli ste to što stalno tupite šablonski,moja šablona je bez spremnika topline kod peleta i svega ostaloga što taj spremnik povlači kao dodatni trošak, sve sam argumentirao kako i zašto je tako kod mene a nisam rekao i nikad neču reči to sam kod nekoga vidio i to je u redu pa tako mora biti i kod ostalih


Apsolutno vas razumem i izvinjavam se zasto nisam obrazlozio svoje misljenje. Nisam ja bas toliko pametan, pa mi je trebalo malo vise vremena da shvatim poentu. Sustina je da ste vi sa tih 200 litara samo prosirili zapreminu svog kotla i on sada umesto 17 ima 217 litara. Hocete da kazete da kako se kotao zagreva, podjednako se zagreva i AT i ta voda kruzi kroz kotao i bojler i zagreva se ravnomerno. To je logicno i normalno razmisljanje i u tom pogledu se apsolutno slazem sa vama, tj o nacinu vaseg razmisljanja, medjutim ima tu nekoliko stvari sa kojima ja imam argumente da branim svoj stav. Sve sam shvatio, ali opet cu ja da guslam ono moje da je taj kotao projektovan sa malom litrazom da bi se sto brze zagrejao i sto pre postigao radnu t, pa tek onda da tu toplotu distribuira dalje. To vam je kao kada bi na autu skinuli termostat na glavi motora i samo ga probusili da voda non stop cirkulise i to u velikom krugu kroz hladnjak! Leti bi se mozda nekada i ugrejao na 88 stepeni, ali kada je hladnije, nebi nikada motor postigao radnu t i onda bismo brzo morali na generalnu. To je jedno obrazlozenje za trokraki na povratu. Drugo obrazlozenje je da vrh i dno AT nisu podjednako zagrejani iako postoji kotlovska pumpa koja bez smetnji vrsi cirkulaciju kroz kotao i AT. Problem je sto se u kotao vraca hladna voda iz radijatora, a pogotovo je to opasno sto je vas kotao sa malom litrazom. Trece obrazlozenje je to sto vi imate ACC 20 na trokrakom iz radijatorskog kruga i sto je ACC 20 napravljen za trokrake ventile, pa nema senzor kao ovaj moj ESBE CRC 141 koji kontrolise t povrata u kotao, pa kada to zadovolji, onda vija radijatorsku. Taj ACC 20 i svi ostali pogoni za trokrake rade tako sto, ili vrse funkciju da stite kotao, ili da zadovolje i regulisu t prema radijatorima. Tako da tu lezi problem koji je mozda i kljucni. Da sam na vasem mestu, ja bih stavio obican trokraki na povrat u kotao i taj ACC 20 stavio na njega, ima da radi savrseno, a za trokraki u radijatorskom krugu bih stavio neki pogon i neku regulaciju koja vam se svidja. E sada, vi imate pravo kod jedne stavke, a to je da se povratna voda iz bojlera TPV, koja je valjda minimum 50-55 stepeni, mesa sa povratom iz radijatora i onda ipak podize t povrata u kotao za odredjenu vrednost, tako da to utice dosta pozitivno na sistem i to dosta znaci kotlu. Tu je jedini spas za ovaj vas sistem jer tako funkcionise. E sada, opet i tu postoji jos jedan potencijalni problem, a to je da je taj bojler TPV mozda dosta udaljen i da tu ima dosta gubitaka, pa onda i problem oko povrata iz bojlera TPV kada se voda iz njega potrosi, pa treba ponovo da se zagreva... Zato ja trvrdim da je skolski da tamo gde sam rekao mora da stoji trokraki termostatski ili trokraki sa tim ACC 20. Ne sumnjam ja da to sve radi kako treba. Sto bi Grejac rekao: "Grejanje moze da radi i na bastensko crevo i radice, ali kako?" Sada izvinite sto ja to sve pricam ovako, ali volim da argumentima branim svoje stavove i jos jednom ponavljam da ja nisam kompetentan i nisam bas srecno resenje za one clanove koji zele da im grejanje samo radi, pa makar i na bastensko crevo!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:24 - pre 87 meseci
Citat:
dukimen:
Totalni sam laik u tom pogledu, ali mi deluje kao rasipanje energije i dodatni trosak za kupovinu AT.

U mom poslu kod projektovanja kuca, ako se kuca projektuje kao AT koristi se sunceva energija a ne energent.


AT se koristi tamo gdje energija moze da pobjegne a ne tamo gdje se moze da kontrolise.Kod peleta se moze kontrolisat nije ko sunce zadje za oblake.Bolje sagorijevanje se moze postici na milion nacina nemora bas sa AT.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:30 - pre 87 meseci
Citat:
Vidic Miroslav:
Citat:
mladen.jovic:
Citat:
Vidic Miroslav:
Citat:
xicolina servis:
uvek iza kotla trokraki ili cetvorokraki ventil pre svih potrosaca

Sa kotlovskom pumpom ili bez?


Obavezno sa kotlovskom pumpom!!! Citajte postove pre godinu ipo dana, gde sam objavio drasticnu razliku sa i bez kotlovske pumpe. Posle toga je pola foruma ugradilo kotlovsku i svi su prezadovoljni.


Ako postoji kotlovska pumpa onda mešni ventil nije prvi iza kotla.
Zato sam pitao xicolina da malo detaljnije objasni.


Aha, ok, naravno. Pa i ja sam prvo uradio sistem bez kotlovske pumpe, pa kada sam stavio automatiku, onda sam shvatio da mora kotlovska da bi to sve radilo kako treba. Radilo je meni to i bez kotlovske, samo sam senzor stavio gore u cauru, kao zmajdinov TrmRglt, ali to nije radilo za ono cemu je i namenjeno da radi. Pored toga me je jedan clan iz Makedonije kontaktirao jer on ima istu automatiku i rekao mi da su mu inzinjeri i tehnicka podrska firme ESBE rekli da automatika nece raditi kako treba bez kotlovske pumpe i da je to normalno iako na shemama nigde nema ucrtana pumpa. Do duse nema ni radijatorska ucrtana, ali se ona nekako podrazumeva. Tvrdim i da zmajdinov TrmRglt radi isto, samo sto nema spoljni senzor. Uslov za to je da obe pumpe rade konstantno, o tome sam pisao ovde.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:34 - pre 87 meseci
Mladene,znaš i sam ali da kažem za one kojima nije jasno kako radi Seltron ACC 20.
Ima dve sonde.
Jedna se ubacuje u čauru kotla,meri temperaturu u kotlu i na osnovu nje uključuje/isključuje pumpu u kotlovskom krugu.
Druga sonda stoji u čauri na povratu, meri temperaturu u povratnom vodu (ulaz u kotao),reguliše otvaranje/pritvaranje ili zatvaranje mešnog ventila na onoliko koliko je zadato tj.ne dozvoljava da u kotao uđe voda hladnija od zadate.
Kada temperatura povrata bude veća od zadate,mešni ventil je skroz otvoren i uspostavljena je potpuna cirkulacija kotao—akumulator.
Kada se gorionik isključi i kada se temperature u kotlu i povratu približe na 1 ºC,pumpa se isključuje,mešni ventil se skroz zatvara tako da su kotlovski i radijatorski krug potpuno razdvojeni.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:40 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Citat:
dukimen:
Totalni sam laik u tom pogledu, ali mi deluje kao rasipanje energije i dodatni trosak za kupovinu AT.

U mom poslu kod projektovanja kuca, ako se kuca projektuje kao AT koristi se sunceva energija a ne energent.


AT se koristi tamo gdje energija moze da pobjegne a ne tamo gdje se moze da kontrolise.Kod peleta se moze kontrolisat nije ko sunce zadje za oblake.Bolje sagorijevanje se moze postici na milion nacina nemora bas sa AT.


Slazem se sa vama, ali posle prosle grejne sezone koji sam pregurao sa gorionikom koji ima modulaciju, ipak sam se odlucio za AT. Sve sam to napisao na forumu i obrazlozio, uradio sistem i potvrdio svoje razmisljanje. AT jeste skupa investicija, ali ne moze nista da se poredi sa tim. Da ne pisem ponovo, pisao sam dosta o tome. Osnovna prednost AT je da se auto vozi non stop autoputem u 5. brzini 120 kmh i da tako najmanje trosi, a ne da vozimo auto od 3000 kubika 40 na sat i to po vijugavim putevima gde samo saltamo 1., 2., 3. brzina, ponekad 4. i 5.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:41 - pre 87 meseci
Citat:
dukimen:
Totalni sam laik u tom pogledu, ali mi deluje kao rasipanje energije i dodatni trosak za kupovinu AT.


Rasipanje energije a nazvali ga AKUMULATOR,SABIRNIK,SPREMNIK TOPLE VODE.
Baš čudno?!?!

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.67.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 09:50 - pre 87 meseci
Ne bih o imenima, to ne mora nista da znaci. Kod takvog spemnika postoje gubici. Objasnjenje M.Jovica mi je jasnije.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:03 - pre 87 meseci
AT ugradjuju svi oni sto imaju stare kotlove i lose gorionike.Kotao sa instalacijom moze vrlo uspjesno da se koristi kao spremnik toplote.Ko u to nevjeruje taj ugradi spremnik toplote 900 l .Pa ispadne veci spremnik nego kuca.Sad ovi novi kotlovi i gorionici mogu da prate tem kotla tako da to nije potrebno.Zauzima prostor ne stedi komoditet imas svakako.Pelet moras da naspes u kos i da pepeo ocistis i sa at ili bez at.Ako imas kontrolu tem zasto grejati neku povrsinu at i sve one cijevi ventile pa onda sve to izolirat stvarno nevodi nikud .Moj gorionik uspjesno drzi kotao oko 70 c polaz 40-45-50 kad koliko treba.Isiguran sam da to nije lose tako.

Sad i ako imas stari gorionik uspjesno zamijenis regulaciju i etoga radi prati tem .Nema pali gasi i odrzavanje plamena to je proslost.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 28.02.2017. u 11:14 GMT+1]
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:06 - pre 87 meseci
Ima gubitaka,naravno.
Kada se ne koristi voda iz AT,za 1 h temperatura
padne za oko 0,5 ºC.
Mladen nije ni objašnjavao princip rada regulatora
ali važno da ti je bar nešto jasnije.
Napreduješ.


- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:17 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
AT ugradjuju svi oni sto imaju stare kotlove i lose gorionike.Kotao sa instalacijom moze vrlo uspjesno da se koristi kao spremnik toplote.Ko u to nevjeruje taj ugradi spremnik toplote 900 l .Pa ispadne veci spremnik nego kuca.Sad ovi novi kotlovi i gorionici mogu da prate tem kotla tako da to nije potrebno.Zauzima prostor ne stedi komoditet imas svakako.Pelet moras da naspes u kos i da pepeo ocistis i sa at ili bez at.Ako imas kontrolu tem zasto grejati neku povrsinu at i sve one cijevi ventile pa onda sve to izolirat stvarno nevodi nikud .Moj gorionik uspjesno drzi kotao oko 70 c polaz 40-45-50 kad koliko treba.Isiguran sam da to nije lose tako.


Delimicno se slazem sa vama da AT ima odredjene gubitke, ali to je mnooogo manje nego gubici kotla kada radi na maloj snazi. Viadrus U22S od 30kw ima gubitke od 1,5kw bilo da gorionik radi na 3 ili na 30 kw. E sada, ukoliko radi na 3 kw, onda mu je iskoriscenje 50%, a ako radi na 30kw, onda je iskoriscenje 95%. Naravno pricam o iskoriscenju snage, a ne o nekom drugom.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:23 - pre 87 meseci
Samo da kažem da imam kotao Viadrus sa 5 rebara (25 kW),kupljen nov isto kad i gorionik EcoPell (pre 5 godina).
Nego,nešto razmišljam,ako bi se zamenila mesta ulazu i izlazu na AT (ulaz dole a izlaz gore),onda verovatno ne bi radilo kako treba?
A ubeđen sam 100 % da je bolje imati AT od 900 litara i kuću od 100 m² nego kuću od 900 m² i AT od 100 litara.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:26 - pre 87 meseci
Jeste upravu si.
To da kotao ima najvisu iskoristivost kad radi maksimalno.Samo me muci ta duga podpala koja trosi i zapremina AT.Za vece objekte treba veca zapremina Zacas skine toplinu akumuliranu u at.Za mene je nekako bolje da kotao ima stalno radnu tem recimo 70 a gorionik nije bitno nek seta po snagama samo nek drzi 70 c i onda je skoristivost 90%

Samo vidi za vrijeme ovog minusa nemogu tacno da se sjetim dali je tvoj post ili tihog gdje se kaze.

Kad sam ukljucio gas na onom minusu nije bilo one drasticne potrosnje kao kod peleta.Ja sam se grijao na naftu i za sat potrosi 1.5 litra u prelaznom periodu kad zazimi podignem polaz i tad mi trosi 1.6 -1.7 litara na sat kod peleta sa 15 skoci na 60 kg.Kod uglja 20 tona banovica isto grije kao 12 do 15 tona peleta.A ZASTO

Ja mislim sto su intervali popunjeniji nema ono nalozis pa cekas dok upali pocne da grije.Najvise se energija gubi kad se prave duzi razmaci.Eno valiant gasni kondes kotao ima modularni rad.



[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 28.02.2017. u 11:47 GMT+1]
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:28 - pre 87 meseci
Gledao sam emisiju na nasoj TV, ne znam koja je emisija u pitanju, gde u Svedskoj ugradjuju(ukopavaju u zemlju) akumulatore od 28.000 litara koji se preko leta pune preko solarnih panela, pa se ta vruca voda koristi celu zimu za grejanje!!! Zamislite to!!!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:33 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Jeste upravu si.

Samo vidi za vrijeme ovog minusa nemogu tacno da se sjetim dali je tvoj post ili tihog gdje se kaze.

Kad sam ukljucio gas na onom minusu nije bilo one drasticne potrosnje kao kod peleta.


Ja sam to napisao, i to je tacno. Gas je sa cenom od 37 dinara jeftiniji od peleta. Znaci da bi pelet morao da kosta ispod 15 dinara da bi se grejao na njega, posto je iskoriscenje gasnog kotla veca nego kod ovoga na pelet. Dakle 2 tone peleta moraju da budu vise nego duplo jeftiniji od 1000 kubika gasa da bih se grejao na njega. Ako gas ostane na 37, a pelet ne padne na 15 dinara, nema svrhe da se grejem na pelet.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:46 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Jeste upravu si.

Samo vidi za vrijeme ovog minusa nemogu tacno da se sjetim dali je tvoj post ili tihog gdje se kaze.

Kad sam ukljucio gas na onom minusu nije bilo one drasticne potrosnje kao kod peleta.Ja sam se grijao na naftu i za sat potrosi 1.5 litra u prelaznom periodu kad zazimi podignem polaz i tad mi trosi 1.6 -1.7 litara na sat kod peleta sa 15 skoci na 60 kg.Kod uglja 20 tona banovica isto grije kao 12 do 15 tona peleta.A ZASTO

Ja mislim sto su intervali popunjeniji nema ono nalozis pa cekas dok upali pocne da grije.Najvise se energija gubi kad se prave duzi razmaci.Eno valiant gasni kndes kotao ima modularni rad.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 28.02.2017. u 11:36 GMT+1]


U ovoj priči ja nigde ne vidim upotrebu akumulatora.
Na najvećoj zimi,čini mi se,nisam prelazio 50 kg.
Ko mi garantuje da bi bez AT trošio 30 ili 80 kg?
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 10:54 - pre 87 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Citat:
zeljezara:
Jeste upravu si.

Samo vidi za vrijeme ovog minusa nemogu tacno da se sjetim dali je tvoj post ili tihog gdje se kaze.

Kad sam ukljucio gas na onom minusu nije bilo one drasticne potrosnje kao kod peleta.


Ja sam to napisao, i to je tacno. Gas je sa cenom od 37 dinara jeftiniji od peleta. Znaci da bi pelet morao da kosta ispod 15 dinara da bi se grejao na njega, posto je iskoriscenje gasnog kotla veca nego kod ovoga na pelet. Dakle 2 tone peleta moraju da budu vise nego duplo jeftiniji od 1000 kubika gasa da bih se grejao na njega. Ako gas ostane na 37, a pelet ne padne na 15 dinara, nema svrhe da se grejem na pelet.


Ono mene interesuje zasto kod gasa ne skoci potrosnja tri puta kao kod peleta kad zaazimi.Ili kod nafte sa 1.5 na 1.7 A pelet sa 15 na 60.

A gradu gdje ja radim pokusavali su da iskoriste toplotu zemlje i koriste kao akumulaciju.Rezultat je bio zemljotres.Znam covjeka sto busi rupe za sonde rezultat pukotine na objektima .Nece priroda da se igras sa njom.
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
..57.134.cable.dynamic.cat.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 11:46 - pre 87 meseci


Da, gas je jeftiniji od peleta! Bojim se biće i posle poskupljenja. Videćemo na leto. Ja sam se pola januara grejao na pelet a pola na gas. Nisam koristio nikakve teoretske vrednosti iskorišćenja, kalorijske vrednosti i sl. ...........................................
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 11:52 - pre 87 meseci
akumulator toplote kod grejanja na pelet je opterecenje za potrosnju peleta ,problem su kotlovi sa malim iskoriscenjem 50 ,60 procenata dimnjaca vrela ruku da sprzite ,kotao Viadrus toplotni ucinak prema vodi 60 procenata sa turbolatorima mozda 65 ne vise i oni kostaju .Oko40 procenata ode kroz dimnjak taj gubitak ne moze da ispegla ni AT ni silna automatika , da moze drugacije proizvodjac bi to uradio u fabrici to je osnovni problem .
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-1.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2017. u 12:09 - pre 87 meseci
Ne bih se složio oko učinka viadusa ....ovde na forumu je to naj zastupljeniji kotao
Ta iskorišćenost je daleko veća od 65%
Ecopell 35
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704970 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.