Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7729522 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Taradrina




Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 18:56 - pre 90 meseci
[quote]MBranimir:
Citat:
kotlove na pelet snage 15kw i 18kw što bi bilo dovoljno ali ne znam da li su pouzdani, cena je veoma povoljna, 130-160000 din.

Ima kotao Tibet(domaći proizvod) ne treba dimnjak. Video sam ga,extra je . Hladna dimnjaka(crevo za aspirator) 😃
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 20:11 - pre 90 meseci
Kotao “Tibet” je mozda dobar ali je njegova prezentacija,ovde na forumu,bila “verujte na rec”,sa preterivanjima.Nije se marilo za Fiziku i zdrav razum !
Bilo bi interesantno procitati licna iskustva !
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.mts.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 20:33 - pre 90 meseci
Momak koji je radio(varilac) u proizvodnji mi pokazao slikice,video sam i na joutube a bio sam u firmi u Kisaču. Jedan korisnik me vodio kod sebe u kuću koja nije izolovana i troši kaže 30-40 kg max kada su mrazevi. Jbg ,nema ni on dimnjak,hladno crevo a plamenik beli plamen.
Sada moj komšija iz Pančeva razmišlje da ga kupi.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 20:40 - pre 90 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Zoncice koliko se cesto pali i gasi gorionik sada?


Kizo, gorionik na P3 radi neprekidno, bez i jednog gašenja. Podešavam mu polazni vod tako da ne dostigne temperaturu na sobnom. Radijatorska pumpa radi sve vreme, kako bi mogla da se zagreje voda u radijatorima.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 21:03 - pre 90 meseci
Citat:
dusanmijat: I meni ovo kod Zvonchice nije bas jasno. Moze malo da ljulja sistem u startu ali to mora da nalegne. Kod mene napolju minus, u kuci priprema za slavu, vrata otvorena, ne znam koliko puta, tople vode potroseno iha ha. Pumpa grijanja se ukljucuje na 63 ali nema sta da ljulja. Evo slika od prije par minuta. Kotao radi od 7 ujutro i nema niti jedno gasenje u toku dana


Dušane, iz nekog razloga ne može da nalegne. Kotao ne može da uspostavi neprekidan režim rada pumpi, a da temperatura u kotlu bude T>72C. Ako setujem da se pumpa pali na 63C, neprekidno je pali (i radi u kratkim intervalima, sa mešnim koji se sporo otvara i ne dozvoljava toploti iz kotla da izađe u radijatore) i gasi (u dugim intervalima, a tad je mešni potpuno zatvoren), a temperatura u kotlu varira od 58-65C.

Grejanje je startovano jutros u 7:30h, sa podešavanjem paljenja pumpe na 63C. U dnevnoj sobi od tog trenutka pa do 14:00h, temperatura se podigla za svega 2 stepena. U 10:44h, pumpa je radila 3 minuta i 20 sec, a onda bila isključena u narednih 10 minuta. Ovako kako je automatika radila, grejanje u radijatorima je mnogo slabije nego kad sam ja zamenjivala automatiku, iz sledećeg razloga: ja sam prvih sat vremena potpuno zavrtala mešni dok u kotlu ne bude 70C, a onda ga odmah otvarala na položaj 11h i toplota je iz kotla odmah izlazila. Kad je stigla automatika, ona startuje pumpu na 63C i krene polako (mic po mic) sa otvaranjem mešnog. Temp. polaznog voda je u tom trenutku 38-40C i ne ide odmah toplota u radijatore (jer je mešni pritvoren), pumpa radi ali ne baca tu toplu vodu iz kotla u instalaciju. Prođe pola radnog vremena intervala kad je pumpa uključena dok se mešni potpuno otvori (tad baca u radijatore negde 52C, jer je bilo postavljeno da radi po senzoru spoljašnje temperature), onda pumpa radi još malo dok se ne ugasi a mešni ide u potpuno zatvaranje i toplota više ne ide u radijatore nego ostaje u kotlu. Dok sam ja "izgravala" automatiku, posle prvih sat vremena zavrtanja i odvrtanja, ostavljala sam mešni na 11h i voda se stalno mešala, nije bilo zatvaranja tople vode u kotlu i odsecanja radijatora. To sad pravi problem što se mešni potpuno zatvara, pumpe ne mogu da uđu u neprekidan rad, radijatorska pumpa radi u kratkim intervalima, u dugačkim je isključena, a toplota u kotlu ne može da izađe iz okvira 58-65C.

Kotlovska pumpa radi sve vreme dok radi gorionik.

Ako nešto znači podatak da imam livene radijatore sa 110 stalno aktivnih rebara, a zapremina vode u kotlu je 64 litara. Pumpa ako ne radi neprekidno, nema šanse da zagreje ravnomerno radijatore po visini rebra. Sa intervalima 3 minuta radi, 10 miruje (sa zatvorenim mešnim), to se nikad neće dogoditi.

Zagrevanje radijatora je krenulo kad sam pumpu stavila da se pali na 49C, a polazni vod na 47C. Tad pumpa stalno radi, mešni je otvoren i kuća se greje.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 21:05 - pre 90 meseci
Citat:
zeljezara:
Kotao nema konstantnu radnu temperaturu 70-80.A ovo je sve nista ili at ili regulacija sa fleksibilnom modulacijom.


Kakav AT kad ne mogu vodu u radijatorima da zagrejem na normalnom režimu...treba da grejem još i bojler od 800 litara. Sa čime?
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 21:10 - pre 90 meseci
I još nešto: dok sam ja izigravala automatiku, u kotlarnici je bilo kuvanje - temperatura vazduha 19.3C. Kad sam stavila pumpu na 49C, polazni vod na 47C, mešni je otvoren, iz kotla izlazi toplota u radijatore i u kotarnici je ponovo hladno.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 22:33 - pre 90 meseci
Kad bi se kotlovska pumpa uključivala na 63, a radijatorska na 67, kad i ventil počne da otvara, ne bi bilo tih oscilacija koje, iz nekog već razloga, "patkinim letom" nazivam.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 23:14 - pre 90 meseci
Vjerujem da su svakakve opcije isprobane ali, po meni, greska je sto pumpe rade u drugoj i trecoj brzini. Ako sam dobro shvatio, problem pocinje sporim otvaranjem ventila i za to vrijeme kotao postize zadatu i ide u gasenje. Ne znam dali ta automatika ima mogucnost podesavanja duzine impulsa? Posto je to i ovako vise grijanje na guranje nego grijanje na pelet, ja cu izvaliti jednu zamisao pa makar bila i totalna glupost. Obje pumpe u prvu brzinu (tek poslije po potrebi radijatorska moze i na dvojku). Ukljucenje pumpe na 63. Zadata na 80. Poslije mjesnog, a prije ili poslije radijatorske pumpe (svejedno je) UGRADITI ELEKTROMAGNETNI VENTIL koji ce se preko tropolnog releja otvarati kad startuje pumpa. Taj isti relej ce kontrolisati elektro pogon. Kad se pumpa iskljuci, relej zatvara el.magnetni ventil dok mjesni ventil ostaje u polozaju u kom se zadesio. Kad pumpa ponovo startuje topla voda istog trenutka ide u sistem a pogon pocinje regulaciju polaza. Onda svemu tome treba odabrati odgovarajucu snagu. Jbg-a, zamrseno jeste ili jednostavno uzeti Bugarsku ili neku drugu elektroniku a CM-ovu ostaviti "u zraku"
 
0

Taradrina




Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 23:46 - pre 90 meseci
]zvonchica27

Kotlovska pumpa radi sve vreme dok radi gorionik.

Paaa....žao mi je što nije sve kao što ste očekivali. A to da pumpa radi non stop moglo je pre 2mes. da se sredi.
Srki koji se spominje,da li je srkson? Ako je on,onda tu baš neśtima.
Da,i potrośnja koja je predviđena za 14h x2,7 kg? Otkud to sada da može da radi na 9kw? I za 14,h će potrošiti više. Pr.kod mene radi oko 5h a osta je održavanje i danas je oko 25kg.
 
0

Taradrina




Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.12.2016. u 23:49 - pre 90 meseci
Duśanu i svima koji Slave Sv.Nikolu,Srećna Slava
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 02:35 - pre 90 meseci
Zvonchice
Pumpa 25-80 u drugoj brzini je za omanju osnovnu školu. Nije čudo što brzo iscrpi toplu vodu iz kotla zapremine 64 litra.
Ne prelazite olako preko rešenja koje predlaže zeljezara i dusanmijat.
Automatika HeatOn je odlična i ona uspeva donekle da ispegla nedostatke koje ima vaš sistem.
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 04:00 - pre 90 meseci
Dragi moji,

Tako je, Srki je Srkson, a punim imenom i prezimenom je Srđan Stanković.

Svi smo se mobilisali da pomognemo zvonchici27, ali izgleda da slaba vajda od svih nas zajedno.
Tamo na terenu kod zvonchice27 imamo ogromnu količinu vode u tučanim radijatorima i problem je zagrejati istu, a poznato nam je da se takvi radijatori sporo greju, ali se sporo i hlade.

Kotao-gorionik lepo radi i ravnomerno diže temperaturu unutar kotla sve vreme dok je mešni ventil zatvoren i drži odvojen kotlovski krug od radijatorskog kruga. Kotlovska petlja je jako mala tj. baš onakva kakva treba da bude i nema skoro nikakvih gubitaka toplote stalnom cirkulcijom vode, jer kotlovska pumpa radi sve vreme dok radi i kotao-gorionik. Moje zapažanje je da kotao-gorionik tom nekom naštelovanom snagom P3 sporo diže temperaturu u kotlu za tako dvojako malu količinu vode u kotlu (64 lit.). Kažem namerno dvojako malu, jer je zapremina vode u kotlu enormno mala za količinu vode u radijatorima. Ovaj odnos tj. podatak bi mogla zvonchica27 da nam dostavi.

Pošto je ne vidim nikakav problem što kotlovska pumpa radi sve vreme kad i kotao-gorionik, stoga vas pitam šta dobijamo time da kotlovska pumpa startuje na 63C?

Takvom postavkom možda bi dobili za koji minut brže zagrevanje vode u gornjoj zoni kotla, ali kad se kotlovska uključi na 63C ona će očas posla da promulja svu vodu u kotlu do otvaranja mešnog ventila na 67C, pa čak i u kotlu usled razlike temperature vode iz gornje i donje zone kotla možemo da dobijemo mini oscilacije. Ali pošto su one zanemarljive da se mi usredsredimo na najvažniji i kritični momenat otvaranja mešnog ventila na 67C i uključivanja radijatorske pumpe.

Tog trenutka hladna voda iz radijatora u manjem protoku preko mešnog ventila i povratnog voda ulazi u kotao i kreće da se meša sa vrućom vodom unutar kotla usled čega veoma brzo obara temperaturu vode u kotlu koja pada ispod 67C, te se automatski isključuje radijatorska pumpa i mešni ventil ide u zatvaranje. Temperatura vode u kotlu bi nastavila da pada prešla i 63C i ugasila kotlovsku pumpu (ako imamo takvu postavku), kotao-gorionik radi i greje vodu i opet imamo istu situaciju kao s početka gornjeg pasusa.
Interval od otvaranja mešnog ventila do njegovog zatvaranja, odnosno do rashlađivanja vode u kotlu JE JAKO KRATAK, te poveća količina vruće vode odlazi u radijatore sa ogromnom zapreminom hladne vode, a u isto vreme i ista količina hladne vode iz radijatora uđe u kotao, a koja je dovoljna da jako brzo rashladi vodu u kotlu!
Ovde je vrlo važno da napomenem da automatika otvori mešni ventil i preko pola jer senzor polaznog voda jako tromo reaguje do zadate temperature, te zato ode poveća količina vruće vode u radijatore, a poveća uđe u kotao i rashladi isti.
Da bi se ta ogromna zapremina vode u radijatorima zagrejala potreban je ogroman broj ovih gore opisanih oscilacija sa takvim postavkama, pa je zato zvochica27 postavila otvaranje mešnog ventila i uključivanje radijatorske pumpe na 49C da bi se kroz konstantnu cirkulaciju vode u sistemu ista ravnomerno zagrejala.

Po meni je najveći problem presporo podizanje temperature u kotlu i njeno brzo rashlađivanje i nemogućnost da se temperatura vode u kotlu održi u dijapazonu od 72C do 80C, pa da gorionik i ode u gašenje preko svog termostata, međutim on je od toga svetlosnu godinu daleko! (@dusanmijat - kao što vidite kotao-gorionik ne ide nikako u gašenje)

Pošto su kotlovska i radijatorska pumpa različite, snaga brzine III kod kotlovske pumpe odgovara snazi brzine II kod radijatorske pumpe pa su tako i postavljene da rade, a u cilju dobijanja ravnomerne cirkulacije vode u celokupnom sistemu. Ne znam brojeve obrtaja pumpe po svakoj brzini, pa sam zato sinhronizovao pumpe po snazi.

Svima koji slave Nikoljdan srećna slava!

Srđan Stanković

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 19.12.2016. u 09:46 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 04:17 - pre 90 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
zeljezara:
Kotao nema konstantnu radnu temperaturu 70-80.A ovo je sve nista ili at ili regulacija sa fleksibilnom modulacijom.


Kakav AT kad ne mogu vodu u radijatorima da zagrejem na normalnom režimu...treba da grejem još i bojler od 800 litara. Sa čime?


Saistim tim cm i istom regulacijom.SAMO NE KAPIRAS .Da nisam to prosao nebi ti predlago ..Sonda koja ti gasi kotao ona sjajna stavi se na at i kad at bude pun tad ce se gorionik gasit sto nepitas kizu i zorana nego mislis da nevalja kotao .Tad dobijes radnu tem kotla izmedju 70-80 a pumpe zaboravis jer imaju potrebnu tem,Sve radi radijatori dobri pumpe dobre Kotao cist ima sagorijevanje dobro .Cigla heltron i sve sto si radila je nista promaseno.
Na tako malom izmjenjivacu ne moze elektronika samo zatvara otvara gorionik se pali gasi a na takvom konstantnom radu potrosice previse.Kakve pumpe i radijatori.PITAJ KIZU MOZEL DA UGRIJE CINI MI SE DA JE SLICAN KOTAO,Koji majstor ispira radijatore .

Kota treba da radi izmedju 70-80 a u saistem 45 ili slicno i svi problemi reseni ali sa takom malom zapreminom vode necete nikad nista postic.


Smatraj ovo dobronamjerno a radi kako hoces.


[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 19.12.2016. u 05:29 GMT+1]
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 05:18 - pre 90 meseci
Srkson
Viadrus 7 članaka sadrži 50 litara vode i ja njime zagrevam 20 radijatora (oko 300 aluminijumskih rebara, što je približno 150 litara). Obe pumpe ( 32-60 ) se uključuju na 65 C i rade u prvoj brzini. Da bi se stabilizovao rad potrebno je sat vremena a nekad i duže. Takav sistem nije dobro često uključivati i isključivati i to je glavni razlog zašto sam postavio HeatOn koji kod mene obavlja sjajan posao.
Ako je i Zvonchicin sistem slične zapremine nije dobro uradjen odabir pumpi i njihovo povezivanje.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 05:48 - pre 90 meseci
Hvala svima na cestitkama. Da ste mi malo blize, rado bih vas vidjeo za slavskim stolom. Draga Zvonchice, kad vec setas gore dole, bolje je onda krenuti vecom snagom dok progrije a onda setovati odgovarajucu. Ventil neka voza elektronika. Cujemo se veceras. Pozdrav svima
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 06:42 - pre 90 meseci
I koliko je to vode kod Zvoncice u sistemu ?Moze li neko da sracuna ?
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 07:00 - pre 90 meseci
Predlagao sam zvonchici27 da se podigne snaga kotla i onomad kad je ona izigravala automatiku probala je i sa većom snagom, ali tada joj nije prihvatljiva potrošnja.
Moguće je da odabir pumpi nije dobar, te vas molim za argumentaciju i predlog rešenja. Koje pumpe staviti? S druge strane se ne slažem da su loše povezane jer sam siguran da samo tako i mogu da rade, a i sam sam se uverio na ličnom primeru da je takvo povezivanje više nego dobro.

Podići snagu kotla na maximum, setovati start radijatorske pumpe na 67C, pa da vidimo može li u kotlu da se održi 72C-80C pri stabilizaciji sistema.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 07:01 - pre 90 meseci
@zvonchica27
Ako sam dobro pročitao da vam je pumpa 25-80 nećete obezbediti stabilan rad jer je to previše za kotao 25kw i vaših 100 m2.
Da ste odmah povezali pumpu direktno kao što je predlagao Taradrina imali biste tople radijatore i bez dodatne pumpe i elektronike, ali ne biste mogli da ostvarite razliku u temperaturama vode u kotlu i polazne vode ka radijatorima jer bi sobni termostat isključio grejanje pre nego što se sistem stabilizuje.
Slabija pumpa bi sporije izvlačila toplu vodu iz kotla ali bi i radijatore sporo zagrevala što je mana gusanih radijatora. To sporije zagrevanje radijatora bi omogućilo kotlu da se ugreje i postigne radnu temperaturu.
Nemojte se više izlagati trošku. Konsultujte nekog mašinca ili dobrog majstora i ne ulažite novac odmah na prvu loptu.
Za vašu grejnu površinu nije bila neophodna kotlovska pumpa a i mešni ventil je odmah uz kotao.
Uzgred ta pumpa tako postavljena prestaje da bude kotlovska čim se otvori mešni ventil i postaje dodatna radijatorska pumpa smeštena pre mešnpg ventila.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.12.2016. u 07:16 - pre 90 meseci
Srkson, moje mogućnosti korišćenje kompjuterasu ograničene. Ne znam kako da crtam šeme povezivanja. Poslao sam par linkova gde se objašnjava kako se hidraulično odvajaju pumpe. Verujem da kod vas to tako radi ali se to ne može odmah uzeti kao pravilo da će raditi svuda.
Recimo kod mene ne bi moglo jer je sistem veliki i trom. Pumpa obezbedjuje cirkulaciju vode u jednom krugu grejnom ili kotlovskom i ne sme izazvati strujanje vode u drugom krugu bilo da je mešni ventil otvoren ili zatvoren.
I da dodam ovo nisam izmislio ja nego se uči u srednjoj školi. Bar je tako nekad bilo. Reč je o hidraulici (dinamika fluida odnosno kretanje tečnosti kroz cevovode).
Pumpu xx-80 Grundfos predlaže za grejanje preko 200 m2.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7729522 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.