Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kontekstno slobodni jezici - zadatak

[es] :: Art of Programming :: Kontekstno slobodni jezici - zadatak

[ Pregleda: 3038 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Kontekstno slobodni jezici - zadatak24.12.2009. u 20:06 - pre 174 meseci
Imam problem sa jednim zadatkom:

Neka je (polinom nad N) i . Dokazati da je kontekstno slobodan ako i samo ako je .

Smer <= (kada je imam polinom stepena 1) mi nije problem, to je trivijalno, ali ovaj drugi će mi doći glave.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak24.12.2009. u 23:49 - pre 174 meseci
Koristi se lema o razrastanju za KS jezike (engl. pumping lemma) koja kaže da za svaki KS jezik postoje takvi da se svaka reč može zapisati kao gde da za svako važi .

Dovoljno je pokazati da tvrđenje ne važi za jer on pripada i klasama višeg stepena. Pretpostavljajući da jeste KS, po slučajevima kako sve može da se podeli trebalo bi da dođe do kontradikcije u svakom slučaju.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 25.12.2009. u 11:45 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 00:30 - pre 174 meseci
Zapravo ne gleda se po slučajevima da se broje a-ovi i b-ovi već je dovoljno samo pogledati reč za .

, jer je , a sa druge strane
, jer je

Sledi da reč ne pripada jeziku pa polazna pretpostavka da je on KS nije tačna.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 25.12.2009. u 01:40 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
217.65.204.*



+2790 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 07:47 - pre 174 meseci
Neka je , dužina pumpanja i . Tada postoje reči takve da je , , i tako da za ma koje važi .

No, tada za svako postoji tako da je , odakle je . Ukoliko je pak polinom stepena bar dva sa pozitivnim vodećim koeficijentom, postojaće takvo da za sve važi , a samim tim i za . Tada će takođe za biti ispunjeno , pa za i imamo kontradikciju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 10:11 - pre 174 meseci
Citat:
Goran Rakić: Dovoljno je pokazati da tvrđenje ne važi za jer on pripada i klasama višeg stepena.


Ovo je ključna stvar. Ja sam sve vreme pokušavao da dokažem da tvrđenje ne važi za polinom opšteg oblika , što mi nikako nije uspevalo.

Hvala puno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2790 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 11:54 - pre 174 meseci
Pa, dao sam dokaz za opšti polinom stepena bar dva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 12:19 - pre 174 meseci
Nedeljko, "hvala" je bilo upućeno obojici ;)

Samo sam konstatovao da ne bih imao problem da rešim zadatak da sam uočio da slučaj može da se uopšti.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 18:46 - pre 174 meseci
A ja sam stavio komentar da nije ta činjenica ključna, jer se može pokazati i bez nje. OK, olakšava posao, mada meni i dalje nije jasno kako se opšti slučaj svodi na taj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 19:41 - pre 174 meseci
Da, izgleda da sam se ja ipak zaleteo. Stepen polinoma traži ne-nula koeficijent uz vodeći član. Moje "rešenje" samo pokazuje da L nije KS za polinome stepena 2 što je uže tvrđenje.

Hajde da pokušam da ispravim, može se posmatrati polinom stepena k.

Dalje po binomnoj formuli .

Za uz dobija se druga nejdnakost potrebna za kontradikciju da je napumpana reč duža od , a kraća od .




[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 25.12.2009. u 21:28 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kontekstno slobodni jezici - zadatak25.12.2009. u 21:23 - pre 174 meseci
Po Lagranževoj teoremi o srednjoj vrednosti je q(n+1)-q(n)=q'(c) za neko c iz intervala (n,n+1). Obzirom da za polinom q stepena bar 2 sa pozitivnim vodećim koeficijentom q'(x) teži beskonačnosti kad x teži beskonačnosti, počev odnekle će biti q'(x)>k, kolika god da je konstanta k, pa skup svih q(n), gde n ide preko N, neće moći da obuhvati nijedan odozgo neograničen aritmetički niz, a po pumpiung lemi bi morao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Kontekstno slobodni jezici - zadatak

[ Pregleda: 3038 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.