Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Diskus henria i bol u s1 delu kicme

[es] :: Nauka :: Diskus henria i bol u s1 delu kicme

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23076 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gost




Profil

icon Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 12:10 - pre 179 meseci
Kako izleciti diskus henriju?Imam bol u s1 regiji,u listowima i tabanima.Rengen kicme pokazuje samo ispravljenu lumbalnu lordozu.Bol traje 7meseci.Pijem rapten duo,koristim ketonal mast i konjsku mast.Pijem vitamine i mydocilin.Sumljam na henriu diska?vase misljenje
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 13:08 - pre 179 meseci
Diskus hernija se ne može izlečiti.

To je ozbiljno stanje koje zahteva miltidisciplinarni pristup, daleko ozbiljniji od onog koga možeš dobiti u našim fizijatrijskim ustanovama. I ti nemaš pravu diskus herniju, nego eventualno protruziju L5S1 diska, ali pristup i tom problemu je sličan.

Koliko godina imaš i kako si dobio to ?

uzgred, temu si otvorio u pogrešnom forumu
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 13:57 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Diskus hernija se ne može izlečiti.


Moze, ali samo hirurski. Protruzije i prolapsi nece nestati sami od sebe i to je najveca zabluda u nasem narodu, da to moze da se zaleci banjama. Ako ti disk pritiska koren zivca pritiskace ti koren zivca i ne ide nigde, bol vremenom utihnjava ali kao posledica "odumiranja" pritisnutog nerva i desenzitizacije mozga na bol, uz zadrzavanje svih fizickih i fizioloskih ometaja.

Moja supruga je nedugo nakon porodjaja u 2007-oj imala masivni prolaps L5 na S1 i S2 uz fiziolske poremecaje, oduzimanje levog stopala i uzasne bolove. Bila je skoro godinu dana na svemu sem morfijuma. Operisana je u aprilu 2008 na VMA, to zadovoljstvo nas je kostalo nekih 80k (uz bolnicke troskove i MRI i ostalo) ali je vredelo svaku paru, da kucnem u drvo sad posle vise od godinu dana jedina posledica koja joj je ostala je umanjeni ahilov refleks na levoj nozi (koji joj je ostao zato sto je cekala toliko dugo da se odluci na operaciju), ne trpi nikakve bolove i fizicki je aktivna. Ljudi se generalno boje te operacije i nije bas svejedno da ti neko skalperom petlja oko kicme i zivaca ali je jedino konkretno resenje i koliko sam video na VMA na odeljenju neurohirurgije obave bar nekoliko tih operacija dnevno.

Sve ostalo je nazalost pain management i ucenje kako da zivis sa bolom i kako da se eventualno ne povredis jos vise. A za prevenciju su inace ok, bar u Pancevu, jes da ono odljenje za fizikalnu terapiju dole izgleda kao kazamat i da se nalazi pored mrtvacnice , ali vidim da su je naucili koje vezbe da radi da ucvrsti misice ledja i stomaka da joj se ne desi novi prolaps i ona se toga rigirozno pridrzava svakodnevno (za razliku od mene koji se krivim za tastaturom i izgleda cekam da i ja odem pod noz )
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 14:00 - pre 179 meseci
Btw, rendgen koliko ja znam ne moze da otkrije herniju, za to moras na MRI ili cat-scan.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.242.*



+7 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 15:49 - pre 179 meseci
Da,na rendgenu se ne vide fiziološko-patološke promene na mekim tkivima.
Zato su jedino pouzdani CT i MR,gde je ova poslednja metoda najpreciznija.
Citat:
Gost: Kako izleciti diskus henriju?

Na to pitanje ovde nećeš dobiti odgovor koji će te zadovoljiti to je sigurno.

Četrdeset godina već živim sa tim problemom i u tom periodu nema šta nisam probao i koristio od tog hemijskog đubreta,akupunktura,blokada,ventuza,rendanog rena,kostolomaca,a šlag na tortu su stavili upravo stručnjaci za LS kičmu.

Od šest nalaza različitih specijalista,tri mi predlažu operaciju,tri ne.
Čak se na jednom MR snimku nije ni videlo ništa iako je prethodni bio pozitivan.
Normalno da je u takvoj situaciji moj glas takođe za ne.

Trenutno više nemam akutnih ispada,nekakva jutarnja lagana ukočenost je prisutna,koja veoma brzo nakon odrađenih vežbi popusti.

Od ogromne količine raznoraznih diklofenaka jedino što mi se desilo je oštećen sluh.
Sada ne pijem više ništa,ali ne skidam sa kičme terapijske magnetiće.

Da su i uvertiru u ovo moje stanje napravili takođe lekari tu nema spora,jer kada sam u detinjstvu povredio kičmu i otišao kod lokalnog lekara,rekao mi je da idem kući i da stavim VRUĆ CREP na taj deo i sve će biti u redu!?!
Čak me ni na rendgen nije slao,dobro u to doba ovi savremeni dijagnostički metodi su bili u domenu SF-a.

Ustanovi prvo tačno koji je tvoj problem,po mogućstvu putem MR i tek onda rešavaj šta ćeš.

Po meni kinezi terapija je u takvim situacijama veoma moćna i tu sokobanjska mnogo pomaže.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 16:06 - pre 179 meseci
mmix, diskus hernija se ne može izlečiti, Kosuth-on post ti je najbolji dokaz za to.

Operecijom je tvojoj supruzi samo uklonjen deo diska koji je pritiskao kičmenu moždinu i nerve, ali ništa nije urađeno u smislu lečenja, jer lečenje diskus hernije ne postoji.

Tvoja supruga je imala dosta sreće, jer joj je i nakon odstranjivanja tog dela diska ostatak u potpunosti održao funkciju. To nije moralo da se desi, a oni kojima se to desi, to tumače da je diskus hernija "izlečena". Ništa nije izlečeno, samo je hernija isečena i očišćena, ali degenerisan disk je ostao i može zadavati i dalje probleme.

Kosuth, kakve magnete koristiš?
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
93.86.225.*



+363 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 16:54 - pre 179 meseci
Ovde imate interesantan tekst na temu:

http://www.stetoskop.info/Diskus-hernija-3404-c46-content.htm
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 19:54 - pre 179 meseci
Eh sad nije sija nego vrat, ako cemo bas ispravno diskus hernija nije ni bolest vec stanje pa samim tim nije ni podlozno lecenju. Recidiv posle operacije se javlja otprilike u 1 u 10 osoba a ako pratis fizikalnu terapiju i ojacas muskulaturu da smanjis rizik od buduceg pucanja fibroznog zida taj problem je minimizovan. Ono sto je problem je sav taj materijal koje je izasao napolje a najveci problem je materijal koji se zavukao u nervni kanal i upalio se i pritiska nerv, izaziva konstante upale, bolove i fiziloske posledice. Banja i kinezi terapija moze da ti pomogne dosta ako ti fibrozni zid nije pukao i ako je disk samo deformisan pritiskom (samo jacanje trbusnjaka i ledjnih misica ce skinuti veci deo tereta sa tog diska), ali onog trenutka kad zid pukne banja je zamajavanje, mozes samo da se nadas da mlaz nije otisao ka zivcu.

Nikog ja ne nagovaram na operaciju, svako je odgovoran za svoju kicmu, ali je isto tako cinjenica da je medicina malo uznapredovala u zadnjih X godina i da postoje alternative zivotu sa bolom, alternativa je mozda zastrasujuca ali je treba razmotriti u razgovoru sa neurohirurgom da se vidi dal je operacija kako kazu "indikativna" i taj razgovor treba obaviti sto pre jer pritisnuti zivac vremenom gubi funkciju. Ja naravno nisam merodavan da bilo kome kazem da treba da ima operaciju, mogu samo da iznesem svoja iskustva posto sam uglavnom ja pricao sa lekarima jer je ona bila poludrogirana lekovima i istraumirana svojim stanjem. Ono sto znam je da je ispravljena lordoza isto sto je i ona imala i da ista izaziva neravnomeran pritisak na lumblane diskove i tu vrstu hernie pri kojoj dolazi do pucanja zadnjeg zida (lordoza pritiska disk napred i isteze/tanji zid pozadi gde isti puca).

Goste, nemoj da ti bude zao, na VMA (ako se nije promenila cena) je MRI na licni zahtev 9000 dinara, termin kod neurohirurga je bio 1500 na licni zahtev i lepo odneses MRI snimke i nalaz radiologa (tad ces vec znati dal je hernia) i popricas sa covekom o svojoj dijagnozi i o tome koliko ozbiljna je tvoja povreda. Samo sto se meni cini da ti nisi odavde? Ako je verovati IP adresi ti si u kaliforniji? Ako da, pravac kod GPa.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 20:01 - pre 179 meseci
Ako te ne mrzi da citas 40-ak strana o tome evo ti moj diplomski rad, pisao sam ga bas na tu temu, svaki aspekt lumbalnog sindroma je detaljno objasnjen.

http://quickupload.net/em3ecrwel0pt/Diplomski.zip.html

[Ovu poruku je menjao Ironije dana 28.07.2009. u 21:13 GMT+1]
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.242.*



+7 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 20:13 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:Kosuth, kakve magnete koristiš?

Sada koristim ono što se na multilevel tržištu moglo naći,tzv."lutajuća srca" i zadovoljan sam njima,ali ne i njihovom cenom.
Citat:

Da,tvoja supruga je imala ludu sreću....

Kada mi je jedan neurohirurg na modelu LS kičme objašnjavao taj hirurški zahvat,OMA je prestala da me boli kičma....
O čemu se radi?
Da bi se došlo do degenerisanog diskusa prilazi mu se sa leđne strane tako što se izbrusi onaj leptirasti deo pršljena,toliko da instrumenti mogu da priđu diskusu,a brušenje se izvodi tik uz kranijalni nerv,e sad sve to može da prođe kako treba,ako hirurg ne kihne,ne zagrebe ga grlo itd.i najčešće i bude taj deo intervencije u redu.

Srđan Knežević nije bio te sreće i znaš kako mu je sada,a taj doktor Repac je i meni nešto čeprkao oko kičme,ali pre nego što je unesrećio Srđana,no hvala bogu...

Šta se sada dalje dešava?
Obrušena kost od pršljena stvara kalus i on je najčešće mnogo nepravilnijeg oblika i zauzima veću zapreminu nego pre brušenja i zarastanja i tada se ne mali broj puta desilo da pacijent za kratko vreme mora ponovo pod nož,jer sada kalus pritiska kranijalni nerv i uzrokuje nesnosne bolove,iste kao i pre intervencije.

Dakle,slavi dan kada si saznao da je sve u redu i pretpostavljam da je tvoja supruga dobila savet da joj vežbe za lumbalni mider sleduju za ceo život,sa još sijaset drugih saveta kako da se ponaša u tom stanju.

Da se razumemo,hirirška intervencija je jedino opravdana u slučaju gubitka fizioloških funkcija usled diskus hernije,sve ostalo se može rešiti pogotovu fizikalnom i kinezi terapijom.

Magneti takođe pomažu,ali to je već druga tema.

I da,na kraju mi je hrurg rekao još ovo:Pre operacije ste još uvek normalan čovek,a posle operacije ste definitivno invalid,jer pobogu,vama fali deo tela.


[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 28.07.2009. u 22:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 28.07.2009. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 20:16 - pre 179 meseci
Kosuth, ne znam na šta misliš, ti magneti o kojima govoriš su veoma jeftini, lutajuće srce je najskuplje od njih i košta par desetina EUR, ali je to samo jedan magnet. Stavi neki link da vidimo malo bolje.

Ozbiljniji magneti za LS kičmu koštaju 500-tinak EUR (i to ne neodmijumski, oni su još skuplji), mislio sam da tako nešto koristiš.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.242.*



+7 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 21:09 - pre 179 meseci
E,jbga,sad znam i ja da ima jeftinijih,ali tada još nisam znao.
imaš pp
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 23:37 - pre 179 meseci
Prijatelju, jedan prijateljski, a i strucni savet, zaHebi magnete ... Za tih 500-ak evra mozes da kupis cak i aparat za pulsirajuce elektromagnetno polje koji se koristi po ambulantama i jos da ti ostane para za neki DDS ili TENS da te resi bolova. Lepo ti zdravstvenu knjizicu u ruke i kod lekara da trazis uput za fizijatra.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 23:41 - pre 179 meseci
Pojasni malo sve to, daj neke linkove...
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme28.07.2009. u 23:58 - pre 179 meseci
npr. http://www.electronicdesign.co...=view&id=154&Itemid=33
ne znam tacno koliko kosta ali ovo im je najbolji aparat koji proizvode, ostali imaju manje opcija i logicno je da su dosta i jeftiniji. U svakom slucaju ne mislim da je pametno davati pare na prirodne magnete, cije blagotvorno dejstvo ni u jednoj naucnoj studiji nije dokazano.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme29.07.2009. u 00:25 - pre 179 meseci
Ironije, to jeste all-on-one stvarčica, ali mnogo puta je dokazano da struja nema baš nikakvog efekata na diskove zahvaćene degenerativnim promenama. zato sam i rekao da je potreban multidisciplinarni pristup.

Za ovu boljku o kojoj se priča po mom mišljenju to ne vredi.
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme29.07.2009. u 03:24 - pre 179 meseci
Moja mama boluje godinama od diskus hernije, ne znam tacno koji disk je u pitanju. Jedino sto joj je pomoglo i sto joj i danas pomaze da se oslobodi bolova (a ne pitaj sta sve nismo probali) je aparat Painpast, radi na principu niskofrekventne struje. Fizijatar joj ga je preporucio prosle godine.

Dobila je uz njega i pojaseve za termoterapiju u koje moze da stavlja lek i nekad ga tako koristi, a nekad samo elektrode. Cena mu je bila oko 10.000 din, ne znam sad da li se nesto promenilo, uglavnom ne moze se kupiti po radnjama vec samo po preporuci doktora. Evo ovde imas doktora koji prica o tome http://www.youtube.com/watch?v=j4On58SefiI .
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme29.07.2009. u 08:41 - pre 179 meseci
Moj cale je imao problem sa diskus herniom ...
Jedini nacin je kao sto je i mmix rekao je operacija sve ostalo je produzavanje agonije ili ublazavanje bolova ..
Vrlo je komplikovana , i postoji mogucnost da se ostane nepokretan ceo zivot ...

Posle operacije obavezna rehabilitacija tj. fizioterapija , vezbe za kicmu sto vise ,
i do kraja zivota ne dizati nista teze od kasike ...

Evo vec 17 godina posle , ne zali se hoda i spava normalno ...
a kad se setim bolova koje je imao i koliko je inekcija primao i lekova popio pre toga ...
mogao bih komotno reci da se potpuno izlecio .


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme29.07.2009. u 09:45 - pre 179 meseci
U terapiji lumbalnog sindroma elektroterapija se koristi pre svega zbog svog svog analgetskog dejstva, i to najcesce TENS (nrp. aparat PainPast) i DDS. Moze se upotrebljavati i IFS. U konkretnom slucaju ne mozemo pricati o disku zahvacenom degenerativnim promenama jer nemamo sve potrebne podatke, pre svega starost pacijenta, duzinu trajanja bolova, pocetku simptoma ... Na osnovu podataka koje imamo mozemo utvrditi samo klinicki oblik lumbalnog sindroma (lumbalna radikulopatija) i eventualno mesto lezije (koren S1: • Kompresija senzitivnog korena – bol i poremećaji senzibiliteta na zadnjoj strani potkolenice, na spoljnoj strani stopala i četvrtom i petom prstu stopala. • Kompresija motornog korena – pareza, hipotrofija i hipotonija mišića koji podižu petu i savijaju prste stopala, usled čega pacijent ne može da stoji ili hoda na prstima odgovarajuće noge.) Bez vise podataka ne mozemo da znamo o kom stadijumu LS se radi (akutni, subakutni ili hronicni). Po stadijumima se naravno razlikuje i terapija kao i delotvornost iste. U toku svog istrazivanja sprovedenog u KC Kragujevac dosao sam do sledecih podataka o zastupljenosti fizikalnih agenasa u terapiji LS:

Terapija ¦ Br. paci.¦ %
UZ ¦ 30¦ 100
DDS ¦ 18¦ 60
TENS ¦ 11¦ 37
ES ¦ 10¦ 33
KTh ¦ 10¦ 33
IFS ¦ 7¦ 23
EF ¦ 6¦ 20
Laser ¦ 5¦ 17
Parafin ¦ 3¦ 10

(UZ - ultrazvuk, ES - elektrostimulacija, KTh - kineziterapija, EF - elektroforeza)

Od ovog broja pacijenata, njih 21 (70%) je imao isti klinicki oblik kao Gost. Ove podatke sam, kao i link do onog aparata u proslom postu, naveo samo informativno, i opet kazem, LS nije bezazlena stvar, nemojte nista raditi na svoju ruku vec sto pre se obratite svom lekaru da bi se pocelo sa blagovremenim lecenjem.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7173 Profil

icon Re: Diskus henria i bol u s1 delu kicme29.07.2009. u 13:20 - pre 179 meseci
off-topic postovi obrisani, drzite se teme i "don't feed the trolls".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Diskus henria i bol u s1 delu kicme

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23076 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.