Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Licenciranje, copyright, itd.

[es] :: PHP :: Licenciranje, copyright, itd.

[ Pregleda: 1831 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
79.101.245.*



+33 Profil

icon Licenciranje, copyright, itd.16.07.2009. u 20:34 - pre 180 meseci
Verovatno nisam potrefio pravu temu, al' nekako mislim da su ljudi koji svraćaju na PHP forum najviše upućeni u ovo što bih hteo da pitam. A ako moderatorima baš ne odgovara da ova tema bude tu gde je jeste, neka je premeste negde drugde (samo ja ne znam gde :S).

E pa, hteo bih malo da proćaskam sa vama o izboru licence za neki projekat, pošto sam ja totalni laik za te "pravničke poslove". O čemu sve treba da vodim računa, i na šta treba da pazim pri izboru licence za nešto što napravim? Kako ide ta procedura?

Konkretno, pri kraju sam izrade jednog CMS-a, pa mi sad odjednom pade napamet i ta tema oko licenciranja. On će najverovatnije biti besplatan i OpenSource, pa bi shodno tome trebao da izaberem neku openSource licencu... E sad, problem je što sam ja koristio dosta 3rd party rešenja - FCKEditor, ExtJS, jQuery, ThickBox, neke PEAR-ove klase, a osnovu sistema čini Zend Framework. A svaka ta komponenta ima neku svoju licencu, pa sam nešto načuo da treba da vodim računa i o kompatibilnosti licenca, jel' tako? Uzeo sam juče malo da proučavam i čitam svaku od tih licenci, al' me posle par redova odma' zaboli glava od tog pravničkog i uštogljenog jezika kojim su pisane te stvari... :S

I da, kad u okviru licence piše da je dozvoljena izmena koda, da li to uključuje i brisanje određenih komponenti, pošto sam ja u cilju smanjivanja veličine samog projekta, brisao neke klase iz ZF paketa, zatim neke komponente iz ExtJS-a i FCKeditor-a. Da li je to dozvoljeno? Trebalo bi da jeste...

E pa da vas čujem...
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
93.86.159.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.20.07.2009. u 12:46 - pre 179 meseci
Ok, nema veze, može onda neko od moderatora da premesti ovu temu u ovaj forum: http://www.elitesecurity.org/f71-Advocacy, jer čini mi se da joj je tu i mesto. Samo naravno, taj koji je bude premeštao, neka usput obriše ovu poruku koju upravo čita.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
93.87.232.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.20.07.2009. u 15:19 - pre 179 meseci
Ne znam da li je Advocacy najpogodniji forum za ovu temu (uvek mi na pamet padne Windows vs. Linux svađa kad neko pomene taj forum ), ali ako si siguran da treba tamo da ide - prebaciću ga.

Inače, sad se setih, Robert (kazil) je nešto pisao na temu licenci ranije. Pogledaj ovo (kao i komentare )
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
93.86.159.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.20.07.2009. u 15:52 - pre 179 meseci
Pa dobro onda, neka ostane ovde... Nego ja kad sam malo pretraživao forume, pre nego što sam otvorio ovu temu, i kad sam unosio tako neke pojmove vezane za licenciranje, dosta rezultata je vodilo ka temama koje su baš na tom "Advocacy" forumu. :S

btw Hvala za link, sad ću baš malo da pogledam šta je on pisao.
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
93.86.159.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.20.07.2009. u 16:17 - pre 179 meseci
Evo već sam stigao da pročitam onaj članak na Robertovom blog-u, baš je lepo čovek izdvojio suštinu. Ali opet, to je sve ono što sam otprilike i znao o tim licencama.

Video sam i tvoj komentar, a i znao sam od ranije da sve obajvljuješ pod Creative Commons licencom, pa samo da te priupitam šta su to oni (CC) hteli da kažu ovim tekstom u njihovoj FAQ sekciji?
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.21.07.2009. u 07:30 - pre 179 meseci
Pa i nema mnogo vise od te sustine :)

Zelis da se tvoj program ne moze iskoristiti u vlasnickim programima - GNU GPL v3.

Ako zelis da se moze iskoristiti, biraj: GNU LGPL, BSD, MIT (ima jos, al' su meni ova 4 dovoljna).

Ako koristis neku biblioteku koja je pod GNU GPL, onda i tvoj mora biti pod GNU GPL.

Ako koristis neku biblioteku koja je pod GNU LGPL, BSD ili MIT, mozes staviti pod koju god zelis, samo moras naznaciti sta tudje koristis i pod kojim su oni licencama (tipa u about boxu ako je desktop, u footeru ili na about stranici ako je neka web aplikacija...)

Od ostalih licenca pogledaj jos mozda Apache i Mozzila licence, to su jos jedine koje sam vidjao pored vec navedenih :)

Svako dobro :)

P.S.: Hvala Nemanja ;)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
93.87.147.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.21.07.2009. u 15:50 - pre 179 meseci
Citat:
kazil: Ako koristis neku biblioteku koja je pod GNU LGPL, BSD ili MIT, mozes staviti pod koju god zelis, samo moras naznaciti sta tudje koristis i pod kojim su oni licencama (tipa u about boxu ako je desktop, u footeru ili na about stranici ako je neka web aplikacija...)

E taj deo me najviše zanima... Ako si čitao moju prvu poruku, video si šta sve koristim u tom projektu - ZF, FCKEditor, ExtJS, jQuery, ThickBox, PEAR, s tim što mi se nekako čini da su samo ove prve tri stvari striktne oko tih licenci i pravila korišćenja. Zend Framework je objavljen pod nekom New BSD licencom, koja bi valjda trebala da je kompatibilna sa GPL, FCKEditor nudi izbor između ove 3 licence: GNU GPL v2+, GNU LGPL v2.1+ i Mozilla Public License v1.1+, a ExtJS je valjda pod Open Source GPL 3.0.

A ja sad nigde nisam naišao na informaciju šta ja mogu da radim sa kodom gore pomenutih biblioteka. Da li moram da ga ostavim netaknutog, ili npr. mogu da brišem neke komponente koje ne koristim, a što sam recimo već i uradio u slučaju ZF-a i ExtJS, a delimično i FCKEditor-a... Kod FCKEditor-a sam čak morao ručno da menjam dve komponente (za ubacivanje linka i slike), kako bih dodao mogućnost da korisnik može iz GUI-a da ubaci neku ThickBox sliku, ili link koji se otvara ThickBox-om (da ne mora sam da kuca ono rel="thickbox", itd.). Da li bih u tim JS fajlovima trebao da napišem da sam ja uneo te izmene ili kako?

Koju licencu ja da izaberem za taj moj projekat, a da ne narušim ta pravila licenciranja, pojma nemam... Kao što sam već i rekao, taj CMS na kojem radim ne namervam da prodajem (a i ne verujem da bih mogao, pored svih ovih lib-ova koje koristim ), jer nije u pitanju CMS opšte namene, kao Drupal ili Joomla, već custom-izovan, pa mi nekako glupo da za njega tražim pare. (al' staviću i opciju za donaciju za svaki slučaj )

 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.22.07.2009. u 07:39 - pre 179 meseci
Sad sam na brzaka bacio pogled, jedino je ExtJS striktan po tome (GNU GPL).

Ja licno bih isao sa GNU GPL v3, tako je sigurno da si ispostovao svacije licence, a to sto si rekao da ti neces da prodajes, ova licenca ce osigurati da ni drugi ne mogu da je prodaju ;)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
91.150.96.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.22.07.2009. u 12:58 - pre 179 meseci
Ok, hvala svima koji su odgovarali na ovoj temi na savetima, tj. Robertu i Nemanji. Ako se setite još nečega, pišite...
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
..2.252.195.static.beotel.net.



+19 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.22.07.2009. u 20:34 - pre 179 meseci
Što se tiče modifikovanja biblioteki,
možeš slobodno da ih modifikuješ, ali uz obavezu da ostaviš copyright netaknut i podatak o licenci i obavezno na vidnom mestu staviti da je ovo izmenjena verzija i da na konkretnom URLu mogu naći originalni projekat.

Roberte, ispravi me ako grešim.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.23.07.2009. u 07:11 - pre 179 meseci
Nema sta da te ispravljam, tacno tako kako si rekao :)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
93.86.207.*



+33 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.23.07.2009. u 11:25 - pre 179 meseci
"Vidno mesto" je širok pojam... :D Šalim se, ok, mislim da mi je sad jasno šta sve moram da odradim. Hvala još jednom svima. ;)
 
Odgovor na temu

Tudfa
Jovicevic Vladimir

Član broj: 152699
Poruke: 384
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Licenciranje, copyright, itd.24.07.2009. u 20:40 - pre 179 meseci
Možda bi vredelo da baciš oko na Digitalus CMS, ja sam dobio to kao preporuku odakle da hvatam fore za korišćenje novih Zend klasa (Zend_Application...) iz 1.8-ce

vidim da si pomenuo da koristiš Zend, jquery i još par stvari od kojih se većina kol'ko sam primetio koristi i tamo.
Pa sad ne mora da znači da će uopšte pomoći, ali možda je vredno da se baci pogled..
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Licenciranje, copyright, itd.

[ Pregleda: 1831 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.