Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

uzemljenje telefonske instalacije?

[es] :: Elektronika :: uzemljenje telefonske instalacije?

[ Pregleda: 3364 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 08:59 - pre 180 meseci
kod brata mi relativno često strada ono spojeno na tel. linju, najčešće adsl modemi, a prije naravno klasični modemi za pc...naravno, to se dešava za vrijeme nevremena, grmljavine itd.

sad se ja pitam može li se tu napraviti nešto pored toga da se linija tel. linija ištekava svaki put kad grmi?
(pogotovo jer su djeca zadužena za zaštitu toga, pa...heh..)

nadalje pitam, da li je telefonska parica uopće uzemljena na ikakav način?
(npr. na način sličan uzemljivanju električne mreže u trafostanici)
imam tu malo niže na mojoj zgradi telefonski ormarić ali ne znam jel uzemljeno išta drugo osim same kutije itd.

ne vjerujem baš u ove prenaponske zaštite(ipak njima su zadnji put čak se i topile žice telefonske instalacije) pa više pitam ovo u vezi samog uzemljivanja.
tj. ako se telefonska instalacija uzemljuje, kako se to radi?
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 15:42 - pre 180 meseci
Slican problem imam i ja ali sa UTP kablom , mada mi izgleda slicno . Od udara groma strada sve , tesko je zastititi 100% !
Ali postoji nacin bas takvih zastita u koje ti ne verujes .
Kako je bilo do pre 40-60 godina , kod mene stoji podzemna instalacija sa metalnom kutijom koja ima zastitu sa osiguracima i sa nekim elementima koji su ubaceni pored isto za neku naponsku . Kabl koji ide iz zemlje je u nekoj cevi kroz koju prolaze kablovi , ta cev je uzemljena preko neke sajle na uzemljenje na metalnoj kutiji .
Znaci kabl , osiguraci , zastita sve je u farqadejevom kavezu ili metalnoj kutiji , danas kako to izgleda ne znam . Jedino sto znam za ove vazdusne kablove, sto idu od zgrade do zgrade u vazduhu je najgora kombinacija i toga ima (takve kombinacije nemaju uzemljenje ).
To se radilo u komunisticko-socijalistickom sistemu telefona (neprijatelj slusha) a prijatelj ne cuje dobro okreni nulu :) Na zalost nije nista uradjeno od tog perioda osim prodavanje magle ...

 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 16:17 - pre 180 meseci
Kao sto kaze Pedjolino,,,,

Sta da Ti pisem,savetujem,komentarisem kad NE verujes u prenaposku zastitu !!!

Ne zaboravi da svaki taj NO-Name modem ima na ulazu i neku,makar kakvu,fusersku zastitu od prenapona,

ALI !!!----To NE funkcionise ako je racunar NE-Uzemljen !!!

Uzemljenje racunara je JAKO BITNO !!!


PS: Telefonska instalacija se NE uzemljuje u kucama/ stanovima !!!
Ona je uzemljena u centrali,i to sa +em na masu !!!

Tako da bilo koja akcija oko eventualnog nasilnog uzemljenja bilo kojeg voda ( A ili B) dovodi do javljanja zauzeca
na tom broju.----Nema potrebe za tom igrarijom,,,ja sam se dosta igrao---i platio !!!--Pre dosta godina.






[Ovu poruku je menjao robert63 dana 27.06.2009. u 18:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 19:19 - pre 180 meseci
Uzemljenje nije vezano niti masa od kompjutera za ovakvu konekciju pa cak ni UTP prema kucistu !
Naravno da ima potrebe zastititi uredaj od preteranog naboja iz atmosfere .
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 19:36 - pre 180 meseci
Svaka ti cast !
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 19:38 - pre 180 meseci
Sta sam sad lose napisao ?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 19:44 - pre 180 meseci
Nista,,,,,, Pedjolino,,,

Mi ni ne znamo na kakvu digitalnu centralu je vezan njegov telefon?
Ali bilo kako bilo,,uzemljenjene dolazi u obzir.

poz

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 28.06.2009. u 09:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?27.06.2009. u 20:00 - pre 180 meseci
Nisi ti nista lose napisao mozda ja nisam objasnio , ali stvar ima da bude kako treba , havarija nekad coveka opameti da treba da reaguje na vreme e sad pitanje koliko smo svesni nepredvidjenih situacija .
Pozz i nemo da budes namrgodjen sve ce to da prodje , kisa oblaci pa dodje i ono lepo vreme ali sa mnogo jakog sunca sto opet nije po nasoj volji ...
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?28.06.2009. u 22:29 - pre 180 meseci
Citat:
PS: Telefonska instalacija se NE uzemljuje u kucama/ stanovima !!!
Ona je uzemljena u centrali,i to sa +em na masu !!!

samo u centrali?
onda nije ni čudo da stradavaju stvari spojene na tel. liniju..heh...

ja sam bliže centrali od njega i meni se to ne događa..a kako i bi, kad se preko njega sve ionako isprazni...lol!

ja više pitam na razini samog sistema kakva je zaštita od tih prenapona koji zviznu u mrežu i onda putuju dok ne nađu mjesto gdje će u zemlju...a to mjesto je redovito kod mog brata.

a u vezi zaštita od prenapona(npr. neka utičnica sa zaštitom i za tel. liniju) i zašto im ne vjerujem: pa kako rekoh, ako se kablovi tope od jednog takvog udara, onda nekako ne vjerujem tim malim mov-ovima i sl.

ovo za uzemljivanje pc-a ne tangira pošto se radi o adsl modemu, a to je zaseban uređaj koji nema nikako svoje vlastito uzemljenje...ako mu prenapon dođe preko parice(a baš se to događa) onda jednostavno preskoči na masu od lan priključka i otuda preko pc-a nekuda na nulu (jer mislim da je instalacija nulovana, nije uzemljena) i usput prži sve kuda prolazi, znači sam adsl modem i mrežnu od pc-a.
ali sve i da jest pc uzemljen, ne vidim kako taj prenapon pouzdano odvesti u zemlju PRIJE nego dođe do adsl modema.

radi se o ovom modemu
http://gigaset.com/shc/0,1935,hq_en_0_120185_rArNrNrNrN,00.html
koji je sam po sebi odličan uređaj(i ja imam isti), ali naravno, nije previđeno da takve energije dolaze preko parice...

još me više kopka kuda taj ubilački impuls uopće uđe u mrežu?
pa svi su kablovi pod zemljom...
heh vjerovatno amaterski izvedena sama mreža...ali opet, ako se uzemljenje vrši samo u centrali, onda nije ni čudo...
bilo bi logičnije da recimo svako tolko (metara kabela) postoje neki uzemljivači u sklopu sistema...

i općenito je to zanimljiv problem jer kolko vidim češće radi problem telefonska instalacija(češće prži uređaje) nego 220v mreža.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?28.06.2009. u 23:14 - pre 180 meseci
Pa ti imas daljinsko umrezavanje preko ADSL ? predpostavljam jer sam video tvoj link koji si postavio , mislim da bih mogao nesto da uradis po pitanju neke zastite ?
Dok to ne budes resio bice sigurnije vaditi pre nevremena ! i posle prolaska nevremena !
To ti pisem iz nekog drugog iskustva jer imam jedan prost indikator , to je neonka vezana jednim krajem na uzemljenje a druga veza slobodna zica nekih 40m i vidim kako se ponasa praznjenje , bas je ovakav opis da je najvece praznjenje , pri dolasku nevremena u toku je kada je jako praznjenje svakih 5 sekundi i na kraju nevremena slicno kao na pocetku !
Neku slicnu muku imam i ja zato sam pokrenuo temu http://www.elitesecurity.org/p2312296
Mislim da je ovo slicna tema kao za moj slucaj sa UTP .
U pravu si ti sto si opisao da ne verujes u takve zastite , naravno to jeste opravdano ali ! samo iz tog razloga kada je veliki naboj praznjenja , na zalost tada ni veca zivotinja ne izdrzava takve udare , a kamoli C-Mos tehnika u kompijutere .

Ja cu u mojoj temi objaviti sta sam preduzeo po pitanju ovakve zastite jer sam i ja takodje skeptik za jeftine i lose zastite , upakovane u malu kutiju , to nece biti takav moderan uredjaj ali ce biti veoma efikasan i vidljiv - hm naravno opet ono zlatno pravilo >>> vaditi pre nego opali ali i videti kad treba <<< nazalost ovo mora tako . Ako bas hocu fizicki da se zastiti uredjaj , onda mora malo i mehanicke naprave koja ce da odalji prikljucak , dok se ne zavrsi nevreme .
Zamisao za takav uredjaj mi je dala neonska cev , ona svetli kad dolazi do praznjenja , nema neki narociti kapacitet i moze se iskoristiti za impuls koji nebi lako sprzio elektroniku koja bi detektovala mehanickom sklopu da odalji prikljucak , naravno to bi radilo samo po impulsima i vremenu cekanja za sledece konektovanje preko tajmera . Toliko o mojoj zamisli , nije to tako nemoguce napraviti .

Mogu se iskoristiti za varnicare , elektronske cevi (lampe iz starog tv-a) koje takodje imaju mali kapacitet i time uzimati impulse .
Pozz

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 29.06.2009. u 00:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?28.06.2009. u 23:52 - pre 180 meseci
UUUuuuffff,,jeeee

Onaj ko ova dva posta procita u jednom cugu ( Na jedan udah)
a da ne potrazi dopunsku bocu sa kiseonikom--Taj je pravi Frajer !!!!
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: uzemljenje telefonske instalacije?29.06.2009. u 00:23 - pre 180 meseci
Pusti sad emocije , problem je krupan .
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: uzemljenje telefonske instalacije?

[ Pregleda: 3364 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.