Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?

[es] :: Matematika :: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15214 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2790 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?12.11.2009. u 08:33 - pre 176 meseci
Nisi dobro pročitao moju poruku:

Citat:
Nedeljko: Pa, ako su se popeli na krov, onda je to slučaj ekvivalentan slučaju voza bez kupea i pregrada, tj. uz pomoć sile trenja itekako mogu da prežive.


Dakle, krov <=> voz bez kupea i pregrada.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.52.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?12.11.2009. u 14:12 - pre 176 meseci
Ako ja ne gresim to je ovaj zadatak.

Na jednoj pruzi dva voza jure u susret brzinom og 200 km/sat na pravoj pruzi. U trenutku sudara imaće relativnu brzinu od 400 km/sat i
potpuno elastičan kontakt preko odbojnika. Vagoni su od izuzetno čvrstog materijala i neće se pri tom deformisati niti će skliznuti sa šina.
Vozovi su super moderni tako da se ne zna šta je lokomotiva ni gde je ni šta su vagoni, ne vidi se ni gde su vagoni spojeni tako da
vozovi izgledaju kao dugačke gusenice.
U svakom vozu nalazi se po jedan putnik. Imaju li šanse da prežive sudar?

E sad me zanima nesto logicne prirode...
Ko je bre taj Chuck Norris koji moze na brzini od 200 km/h da stoji ili hoda na krovu voza ? Na 50-70 km/h je tesko zbog vazduha a zamisli na 200 km/h
Ako stoje na krovu koja je verovatnoca da nece pasti sa voza prilikom elasticnog sudara, nije on bas tako elastican na ovoj brzini ?

I dalje mi je zadatak i resenje sucmurasto, resenje mi je nelogicno na osnovu zadatka koji je postavljen...
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?12.11.2009. u 22:11 - pre 176 meseci
Citat:
Nedeljko: Nisi dobro pročitao moju poruku:
Dakle, krov <=> voz bez kupea i pregrada.

Pa u redu je, Nedeljko, ali nema takvog voza, zadatak je principijelno postavljen -
radi se o "normalnom" vozu.
A rekao sam da postoji i takva mogućnost uz, naravno, uslov i da su i lokomotive šuplje
Citat:
ptak 13.:
E sad me zanima nesto logicne prirode...
Ko je bre taj Chuck Norris koji moze na brzini od 200 km/h da stoji ili hoda na krovu voza ? Na 50-70 km/h je tesko zbog vazduha a zamisli na 200 km/h :D
Ako stoje na krovu koja je verovatnoca da nece pasti sa voza prilikom elasticnog sudara, nije on bas tako elastican na ovoj brzini :) ?

I dalje mi je zadatak i resenje sucmurasto, resenje mi je nelogicno na osnovu zadatka koji je postavljen...


Slažem se - gledano realno - ali zadatak je principijelno postavljen!

Čak se može postaviti i pitanje - zašto bi pali sa krova?
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.broadband.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?13.11.2009. u 00:00 - pre 176 meseci
Ovaj zadatak je sasvim u redu.Sjećam se da sam pročitao
u nekom vozu upozorenje "Bježite na krov ako primjetite da vam u
susret juri drugi voz".Pa opet:"Nagni se kroz prozor što više možeš",
ITD.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.52.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?13.11.2009. u 00:10 - pre 176 meseci
@galet@world
Moglo bi se postaviti pitanje zasto bi pali ? Ali odgovor-a moze biti vise, tipa zbog gubitka ravnoteze, vetra, straha, svesti, klizavosti krova ( medjusobno trenje obuce i krova ) i jos gomila...

Citat:
zzzz: Ovaj zadatak je sasvim u redu.Sjećam se da sam pročitao
u nekom vozu upozorenje "Bježite na krov ako primjetite da vam u
susret juri drugi voz".Pa opet:"Nagni se kroz prozor što više možeš",
ITD.


To po sistmu bezite na krov zgrade ako prizemlje gori a zanimljiv ti taj voz, jel to onaj iz Harry Potera sa perona devet i tri osmine a ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?13.11.2009. u 07:09 - pre 176 meseci
Citat:
ptak 13.: @galet@world
Moglo bi se postaviti pitanje zasto bi pali ? Ali odgovor-a moze biti vise, tipa zbog gubitka ravnoteze, vetra, straha, svesti, klizavosti krova ( medjusobno trenje obuce i krova ) i jos gomila...

Moguće je, ali i ne moraju pasti s voza ni zbog čega od toga što si naveo.



Hvala na pažnji

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 13.11.2009. u 20:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?13.11.2009. u 08:23 - pre 176 meseci
Citat:
ptak 13.: To po sistmu bezite na krov zgrade ako prizemlje gori a :) zanimljiv ti taj voz, jel to onaj iz Harry Potera sa perona devet i tri osmine a ? :)


Nije, nego .

Pa, ako na tom krovu bar čučneš i osloniš se na ruke, nema šanse da padneš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
109.93.33.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?13.11.2009. u 13:24 - pre 176 meseci
Citat:
galet@world: Moguće je, ali i ne moraju pasti s voza ni zbog čega od toga što si naveo.



Hvala na pažnji i "razumevanju"


Slazem se, moguce je ali ne mora da znaci. Nema na cemu, i nemoj ove navodnike na razumevanje, lose izgleda

Citat:
Nedeljko: Nije, nego .

Pa, ako na tom krovu bar čučneš i osloniš se na ruke, nema šanse da padneš.


Uh, zaboravio sam odavno sam citao prvi deo Pottera
Cucnes i oslonis se na ruke, moguce, slazem se ! Mada velika je brzina, ali dobro...
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

šogolj
Student
Sarajevo

Član broj: 185517
Poruke: 8
*.bbone.utic.net.ba.

Sajt: www.etf.ba


Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?05.04.2010. u 19:35 - pre 171 meseci
sto se tice vozova .. to je ja mislim fazon kao i kod lifta koji pada u neboderu ... ono sto zelim reci je da ako putnici skoce u vozu u tacno odredjeno vrijeme pri sudaru dva voza sa perfektnom tacnoscu onda postoji najveca sansa za preziviti ;D ...
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?05.04.2010. u 20:40 - pre 171 meseci
Sto se tice vozova...
Jeste probali nekada jedan vrlo jednostavan eksperiment:
- stojite u vagonu (kupeu) u vozu koji se krece i skocite pravo uvis koliko mozete (ali ne toliko da udarite glavu u krov)
Kada doskocite da li ce to biti u istoj tacki odakle ste i skocili ili ce se pod pod vama "pomeriti" u pravcu kretanja voza?
Ako bi vas neko gledao spolja (stoji neko pored pruge) kroz prozor, kako bi njemu delovao ovaj skok? Da li bi i njemu skok delovao vertikalan ili bi delovao kao da se krecete i horizontalno?

Da fizika nije ovakva kakva jeste, skakanje po vozovima bi inace bio vrlo rizican sport a sila inercije, skakali ili ne, deluje pa deluje
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?06.04.2010. u 21:33 - pre 171 meseci
Ako voz promeni brzinu klretanja dok si "ni na nebu ni na zemlji" razbićeš se. A ako se voz kreće konstantnom brzinom problem treba razložiti na slučajeve bezvazdušnog prostora i postojanja atmosfere, uticaja drugih polja osim gravitacionog itd.
Pored toga treba uzeti u obzir i amortizere na kojima se vagon ljulja, tvoju sposobnost da održiš ravnotežu. Dakle pokrenuo si veoma složeno pitanje. Savremena "nauka" ne može da odgovori na sva ta pitanja osim približno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zanimljiv zadatak - zna li ko resenje ?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15214 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.