Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta posle Ubunta???

[es] :: Linux :: Sta posle Ubunta???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4417 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Sta posle Ubunta???12.01.2009. u 11:59 - pre 186 meseci
Lep, mali, jednostavan (slackware fazon jednostavnosti ). U suštini liči na slackware ali ima MNOGO bolje urađen package manager (pacman). Možda će ti trebati malo vermena da se snađeš ako sad Ubuntu koristiš, ali to nije ništa strašno. Meni je Arch posle Slackware-a i Gentoo-a extra jednostavan, a i mnogo više mi se sviđa od prethodna dva zbog pacman-a. Imaju dosta dobar wiki gde je gomila stvari objašnjena... Gentoo wiki mi je bio manje-više homepage dok nisu izgubili podatke. Od tad visim na Arch-ovom kad mi nešto zatreba...
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.49.*



+4 Profil

icon Re: Sta posle Ubunta???12.01.2009. u 12:11 - pre 186 meseci
Pa po meni nema boljeg linux-a od Arch-a-ja ga koristim od aprila meseca prosle godine i prezadovoljan sam ;)
Imaj u vidu da je ipak u pitanju distro za iskusnije linux korisnike(ali imas odlican forum i sjajan wiki na home strani ;))ali nije bas toliki hc kao Gentoo i za razliku od njega je binarna distribucija tj oslanja se na gotove pakete pa nema smaranja oko kompajliranja
Slackware jeste odlican distro ali moze ti zasmetati sto njegov package manager ne razresava depove automatski(moras rucno da dodajes ovisnosti)a i gotovih paketa ima manje pa dosta cesto moras da kompajliras source-doduse postoji par korisnih alatki koje ti(znacajno)olaksavaju sve ovo-swaret,slapt-get i checkinstall a na raspolaganju imas i slackbuilds skripte ;)
Ja sam Slack koristio dve godine pa sam presao na Debian koji me je privukao gomilom softvera na dvd-ovima i lakocom instalacije paketa(koristio Etch izdanje oko godinu dana)i sada koristim Arch-iskreno nema sanse da se sada vratim na Slack i da se drndam oko stvari koje na drugim distroima rade zdravo za gotovo-apt-get install ili pacman -S i dovidjenja :)
Takodje ako hoces nesto da naucis i Debian je za to odlican-on se otprilike nalazi na sredini linije koja odvaja iskusne korisnike i pocetnike-lak je za instalaciju,dodavanje softvera je vrlo jednostavno preko apt-a i Synaptica ali se vecina stvari konfigurise iz konzole ;)

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.49.*



+4 Profil

icon Re: Sta posle Ubunta???12.01.2009. u 12:22 - pre 186 meseci
Pa da
Pacman je zakon-jednostavan,brz sa prostom sintaksom i svega par komandi koje trebaju u svakodnevnoj upotrebi :)
Ja nesto nisam primetio da je Gentoo nesto brzi od Arch-a a potrebno je toliko smaranja oko kompajliranja koje na kraju ispadne neopravdano jer dobitak u brzini i nije neki ;)
Arch takodje pored binarnih paketa ima i ABS koji funkcionise na slican nacin kao i portage a pravljenje novih paketa iz modifikovanog source-a po zelji korisnika je boza kada se uporedi sa onim hororom kod deb i rpm paketa
Takodje init leveli su organizovani po BSD maniru na lak i jednostavan nacin a sve je to deo Arch parole koju Del Boy pominje "jednostavnost pre svega" ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sta posle Ubunta???12.01.2009. u 17:59 - pre 186 meseci
Ja sam ga instalirao na jednu particiju (Arch ovaj najnoviji, core x_64), isao sam po onom Wiki
uputstvu, i kada sam dosao do apdejtovanja (# pacman -Syy), on je poskidao nove pakete ali iz
nekog razloga nije hteo da ih instalira, dakle to je bio prvi problem na koji sam naisao, a radio sam
sve po uputstvu (bar mislim da jesam) mada necu ovde o tome, otvoricu mozda posebnu temu za
pitanja oko Arch-a, ako bude trebalo... ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Sta posle Ubunta???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4417 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.