Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Knjigovodstvo posle 01.01.2005

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Knjigovodstvo posle 01.01.2005

[ Pregleda: 5337 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Knjigovodstvo posle 01.01.200503.11.2004. u 20:39 - pre 236 meseci
Zna li neko sta ce biti sa komisionima posle uvodjenja PDV?Neki kazu da ce se ukinuti, a 90% butika radi kao komision.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

loopia
Västerås - Niš

Član broj: 17415
Poruke: 114
*.ni.sbb.co.yu.

Sajt: loopia.rs


Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200516.11.2004. u 09:11 - pre 236 meseci
Kao komisiona delatnost, neće se isplatiti, jer će porez biti najveći. 18% porez na usluge + 18% porez na proment, to je isuviše velika stopa. Moraće da promene delatnost.

Surova je stvarnost i realnost.
--------------------------------------------------------------
Loopia Web Hosting | Budite uvek vidljivi! -> http://loopia.rs
--------------------------------------------------------------
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200526.11.2004. u 21:00 - pre 236 meseci
Sada je porez 20% i na marzu 20%, pa su kao sto rekoh 90% butika sa komisionom robom.Ne radi se o porezu nego o ulazima za komisionu robu, koja je turska i kineska tj svercovana, pa je jedina mogucnost da ona bude u radnji da se zaduzi komisiono.U tom smislu sam postavio pitanje, jer ako ukinu komision koji ne podrzava PDV i fiskalne kase, kako ce 90% butika prodavati stranu (svercovanu) robu, a nije resenje da se zatvore butici, a ako ostanu komisioni kako ce PDV da funkcionise za komisionu robu.Voleo bih da cujem Dinkica sta on kaze, ko je lud a ko zbunjen.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.200.62.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200526.11.2004. u 21:07 - pre 236 meseci
Citat:
kako ce 90% butika prodavati stranu (svercovanu) robu


Hoces da kazes da drzava treba da misli kako da omoguci ljudima da ne placaju porez? Jedan od razloga zasto se PDV uvodi je da se ovakvi eliminisu, jer upadaju u sivu (da ne kazem crnu ekonomiju)
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200528.11.2004. u 22:31 - pre 235 meseci
Izgleda da se nismo razumeli, ja se bavim knjigovodstvom i mene interesuje tehnicko pitanje sta ce biti sa komisionima posle 31.12.2004. zato sto je ostalo mesec dana do tada, a kao sto rekoh 90% butika sa svojim vlasnicima i zaposlenima ne zna sta ce biti sa njima, pa sam u tom smislu pitao da li neko zna nesto o ovome ukljucujuci tu i Dinkica, posto u zakonu o PDV nema ni rec o ovome.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200528.11.2004. u 22:53 - pre 235 meseci
Citat:

a kao sto rekoh 90% butika sa svojim vlasnicima i zaposlenima ne zna sta ce biti sa njima, pa sam u tom smislu pitao da li neko zna nesto o ovome ukljucujuci tu i Dinkica, posto u zakonu o PDV nema ni rec o ovome.


Ako butici ne mogu da posluju legalno u plusu onda ce prestati da postoje, a radnici ce naci neka druga radna mesta - as simple as that...

Mislim bilo bi iracionalno da se o tome pita zakon o PDV-u, Dinkic ili Pera Kojot Super Genije - bilo bi najjace da se napravi fond za socijalnu pomoc vlasnicima radnji koji prodaju svercovanu robu :-)

Zar nije poenta zakona o fiskalnim kasama i PDV-u upravo da se takva vrsta ekonomije zauvek ukine?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200529.11.2004. u 06:58 - pre 235 meseci
osloboditi poreza robu koja je ilegalna (svercovana)
moram priznati sama ideja mi vrlo cudno, i neprirodno zvuci, cak mislim da bi bilo logicnije da se takva roba oduzme, ili bar naknadno ocarini/oporezuje, zasto bi takvi "butici" imali bolje uslove poslovanja nego oni koji rade legalno (kad ih vec "trpimo").

Citat:
Ivan Dimkovic: bilo bi najjace da se napravi fond za socijalnu pomoc vlasnicima radnji koji prodaju svercovanu robu


ko zna kakve su im ideje do sada padale napamet, LOL





So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dialup.neobee.net.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200529.11.2004. u 06:59 - pre 235 meseci
Citat:
kamicak: Izgleda da se nismo razumeli, ja se bavim knjigovodstvom i mene interesuje tehnicko pitanje sta ce biti sa komisionima posle 31.12.2004. zato sto je ostalo mesec dana do tada, a kao sto rekoh 90% butika sa svojim vlasnicima i zaposlenima ne zna sta ce biti sa njima, pa sam u tom smislu pitao da li neko zna nesto o ovome ukljucujuci tu i Dinkica, posto u zakonu o PDV nema ni rec o ovome.
Pozdrav.

Pogledaj ovo:
http://www.poreskauprava.sr.go...ge=pdv/odgovori.jsp&pid=50
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

holivud
Slobodan Milosevic
Dedinje b.b.

Član broj: 40003
Poruke: 11
*.83.beocity.net.

Sajt: www.poreskauprava.sr.gov...


Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200507.12.2004. u 19:33 - pre 235 meseci
Ne mogu da nista ne napisem mada nemam obicaj da se prepucavam po forumima.
Vi (svi koji dajete odgovore) ste bolesni ljudi ako mislite da je ovaj jadni Srpski narod u sirotinju uvela svercovana roba i sta ste se navrzli na coveka koji samo zeli da sazna sta ce biti sa komisionim radnjama? Pa javite se Dinkicu da vam da dozvolu da po Srbiji jurite svercere i komisionare i oduzimate im robu!!!!!!!
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200507.12.2004. u 20:36 - pre 235 meseci
Evo do kraja godine jos 24 dana, i niko ne zna da mi odgovori na postavljeno pitanje.Sajt poreske uprave je pisan izgleda za one gore (mislim na ovaj forum),ljubitelje fiskalnih kasa i PDV-a, jer naravni nista ne govori konkretno osim da ce ukinutu sivu ekonomiju, koja je naravno pala sa Marsa, ili mozda izmislila Amerika, ili komunisti, novi svetski poredak, alkaida..............
Pozdrav Sumadiskom Holivudu.
 
Odgovor na temu

holivud
Slobodan Milosevic
Dedinje b.b.

Član broj: 40003
Poruke: 11
*.83.beocity.net.

Sajt: www.poreskauprava.sr.gov...


Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200507.12.2004. u 23:35 - pre 235 meseci
Sasvim slucajno sam se zainteresovao ko proizvodi neke fiskalne kase, pa se setih i oznake jedne od najcescih u upotrebi i dodjoh do nekih zanimljivih podataka:

1)kasu proizvodi "CaSist Ltd" Sofia, Bulgaria, 105 Tzar Samuil St.
2)cena kase je 114€ bez DDS ili 136.8€ sa pretpostavljam porezom.....
3)cena te kase je bila pre 2-3 meseca od 12500 din. do 13500 din. kod nas.
4)nekako sam saznao da poreskih obveznika koji moraju imati kasu ima 150000.

Pretpostavimo da Bugari za kupovinu recimo 100 000 fis. kasa nisu dali nikakav rabat, pa su nasi uvoznici tako platili 11 400 000€
Pa ih zatim nama prodali za u proseku 175€ i tako pazarili oko 17 500 000€
i ostvarili zaradu od 6 100 000€
Ne zelim ni da pomenem pretpostavku da je tom prilikom verovatno izbegnuta i carina i nas a kamoli Bugarski porez a da ne spominjem da su Bugari verovatno za tu kolicinu kasa dali i upola jeftiniju cenu (navedena cena je maloprodajna)

I tako mi dobismo legalno iz Bugarske "digitrone" (za koje sam usput saznao da su namenjeni Bugarskim kondukterima u busu) i lepo Bugarima lepo onima koji podelise 6,5 miliona € i istim potezom ubismo sivu ekonomiju. Jos samo da je neko oduzme komisionu i svercovanu robu pa da nam je onda ponovo proda sa fiskalnim racunom.
Ups!!!!
Dadoh im ideju, ko zna mozda i za to organizuju tender. Vidim ima kandidata koji bi se dobrovoljno prijavili..

Razmislite Gospodo sto branite fiskalizaciju i PDV i sve druge namete koje nam namece...... koga branite i kome pomazete?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200508.12.2004. u 09:25 - pre 235 meseci
Prvo, odgovor na pitanje:

Za one firme (i komisione) koji su u PDV zoni (imaju preko milion dinara prometa na godišnjem nivou) vodi se dvojno knjigovodstvo, kao i posebno praćenje ulaznih i izlaznih PDV obaveza. Porez se plaća na uvezenu robu, ali porez plaća i "komisionar". Ako "komisionar" nije u PDV zoni, nema prava za odbitak poreza, ili drugim rečima, biće skuplji od onog koji ima promet na godišnjem nivou veći od milion dinara. Dužnost knjigovođe je da na mesečnom nivou prati godišnji promet klijenata, i kada klijent dostigne promet od milion dinara, on/ona ulazi u PDV zonu.

Čovek vam je dao link do direktnog odgovora na vaše pitanje od strane institucije koja će sprovoditi zakon o PDV-u. Postavlja se pitanje da li ste vi kao većina knjigovođa koje poznajem (uključujući i mog knjigovođu) bili bar na jednom kursu o uvođenju PDV-a?

Note: ja nisam knjigovođa ali se interesujem za svoj posao, pa sam "slučajno" saznao...

Note2: Prijavite se na kurseve o uvođenju PDV-a za knjigovođe ako hoćete da se bavite tim poslom.

Što se tiče priče o komisionima, to je jedno vreme bilo popularno kao što je to do nedavno bilo sa otvaranjem ribolovačkih radnji i kladionica. Sada vidim da svaki drugi dan niču 1 EUR shops. Suludo! Kada bi ti koji otvaraju takve radnje znali da postoji i drugačiji sistem odabira posla od toga "šta komšija radi".

Što se tiče priče o nametima... Od Nemanjića na ovamo država uzima namete na različite načine, i na taj način se obezbeđuje njeno funkcionisanje. Pogledajte primer sistema poreske politike u SAD... PDV se primenjuje u preko 140 država i verovatno postoji dobar razlog za to...

A priče, ko koga brani, gledaj sirotinjo šta ti rade, i slične gluposti jeste retro priča onih koji promovišu ideju "Srbija se saginjati neće".

Sasvim je druga priča to što do sada niko nije odgovovarao za propast privrede u 90.tim. Lično znam slučajeve gde je direktor određene velike firme ima krivičnu prijavu već više godina sa dokazima da je upropastio nekoliko hiljada radnika, ali naš pravosudni sistem još se neda.
 
Odgovor na temu

holivud
Slobodan Milosevic
Dedinje b.b.

Član broj: 40003
Poruke: 11
*.83.beocity.net.

Sajt: www.poreskauprava.sr.gov...


Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200508.12.2004. u 11:13 - pre 235 meseci
Da sam juce umro nebi ovo znao...

Što se tiče priče o nametima... Od Nemanjića na ovamo država uzima namete na različite načine, i na taj način se obezbeđuje njeno funkcionisanje. Pogledajte primer sistema poreske politike u SAD... PDV se primenjuje u preko 140 država i verovatno postoji dobar razlog za to...

postoji imaju 140 miliona *edera koji vole da ih neko...

Daj te mi standard kao u SAD pa ce te dobiti i PDV
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200508.12.2004. u 11:27 - pre 235 meseci
kako drzava da ti da standard, ako nema resurse? ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Knjigovodstvo posle 01.01.200508.12.2004. u 11:37 - pre 235 meseci
Ovde neki likovi ko da su apsolvirali na serijalu "Mile vs Tranzicija" :-)

Ajde... sad ce slave i ozderavanje i napijanje, proci ce - there there...

Tema zakljucana, odgovori su stigli a momcima koji nece da placaju porez preporucujem da se presele u neku od banana drzavica gde ne postoji oporezivanje (mada u vecini istini za volju postoji sales tax) - vidi se kako te drzavice cvetaju.





DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Knjigovodstvo posle 01.01.2005

[ Pregleda: 5337 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.