Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zapper generator - automatizovanje rada

[es] :: Elektronika :: Zapper generator - automatizovanje rada

[ Pregleda: 8098 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alexxandar
Aleksandar Jovanović
Freelancer/Part time developer
127.0.0.1

Član broj: 16375
Poruke: 84
91.185.115.*



+59 Profil

icon Zapper generator - automatizovanje rada25.12.2008. u 20:20 - pre 187 meseci
Pozdrav svima,
Nekima je verovatno poznat ovaj uređaj, oni koji ne znaju šta je to ima dosta priče na tu temu ovde.
E sada poenta ove teme, da bi terapija Zaperom bila potpuna, uspešna možda bi najbolje bilo reći pravilna. Tretman treba da ide ovako:
7 minuta uređaj radi, 20 minuta pauze,7min radi, 20min pauze, 7radi i kraj. E sada majka mog druga je kupila knjigu izumitelja Zapera u kojoj i piše kako ide ta terapija i kako i zašto leči itd. Poenta je da su ljudi lenji čak i kada je zdravlje u pitanju i mrzi ih da gledaju na sat kako bi merili terapiju. Pa me je zamolila da malo automatizujem Zaper tako da kada se jednom aktivira radi kao što sam već opisao, pauza bi bilo uređaj isključen.
Evo šeme iz knjige, i spisak delova.
Šema Zappera http://img.photobucket.com/albums/v378/Alexxandar/zapper.jpg
Delovi http://img.photobucket.com/albums/v378/Alexxandar/delovi.jpg
U suštini koliko sam ja razumeo, 555 kolo radi u astabilnom modu uz kondenzator koji se postepeno prazni i menja mu frekvenciju i na taj način se vrši prelaz preko spektra frekvencija koje su dobre protiv bakterija, virusa itd.
Dve bakarne lule iz spiska delova, ili bolje reći cevi su "elektrode" za koje osoba drži u šaci u toku terapije. Između "elektrode" i šake se nalazi gaza ili obična maramica natopljena fiziološkim rastvorom ili jednostavno slanom vodom, radi bolje provodljivosti. Pošto je to malo dosadno i onemogućava čoveka da išta radi tokom terapije, oni su to rešili korišćenjem onih anti statičkih narukvica.
Problem je u tome što moje znanje elektronike jednostavno nije dovoljno dobro, jesam elektrotehničar ali računara :P
Eksperimentisao sam u Proteusu ali nikako ne mogu da napravim da funkcioniše.
Ovako sam realizovao Zaper u Proteusu http://img.photobucket.com/alb.../Alexxandar/zapper_proteus.png
Našao sam na internetu šemu za timer sa 555 kolom koji se može podesiti da radi više minuta: evo jednog isto iz proteusa koji radi oko 3 ipo sekunde.
http://img.photobucket.com/albums/v378/Alexxandar/timer.png

Ja sam pokušavao da napravim kombinaciju da prvi tajmer radi 7 minuta a drugi 20 uz brojačko kolo koje bi ponavljalo taj ciklus 3 puta. S tim što mi nikako ne ide da napravim da prvi kada se isključi aktivira drugi :(

Poenta je da kada se uređaj aktivira(tasterom) on odradi svoju terapiju i sam se isključi uz LED indikaciju stanja npr zelena svetli kada radi žuta kada je pauza.

Ako neko ima znanje da to napravi, molio bih da to i učini i okači ovde kompletnu šemu ili makar da mi da neke konkretnije smernice kako to uraditi, pa ako uspem ja ću ovde okačiti to.

Šeme su tu zato što ja smatram da ako već zvanična medicina nije besplatna onda alternativna treba da bude, inače majku mog druga jedan elektroničar je odrao da joj napravi zapper za 3500din(sada opet pogledajte šemu i recite vredi li to toliko).

Hvala što ste čitali, pa i ako ne znate da rešite problem... slobodno možete da napravite kome god da je potrebno ;)
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.phy.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Zapper generator - automatizovanje rada26.12.2008. u 08:04 - pre 187 meseci
Citat:
Alexxandar
1) U suštini koliko sam ja razumeo, 555 kolo radi u astabilnom modu uz kondenzator koji se postepeno prazni i menja mu frekvenciju i na taj način se vrši prelaz preko spektra frekvencija koje su dobre protiv bakterija, virusa itd.


2) Šeme su tu zato što ja smatram da ako već zvanična medicina nije besplatna onda alternativna treba da bude, inače majku mog druga jedan elektroničar je odrao da joj napravi zapper za 3500din(sada opet pogledajte šemu i recite vredi li to toliko).



1) loše si shvatio, frekvencija se ne menja, fiksna je.
2) loše smatraš, alternativna medicina je obično skuplja jer je fina metoda za šišanje naivaca.
ova tvoja spravica sa sve kutijom vredi deset puta manje od navedene cifre.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.phy.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Zapper generator - automatizovanje rada26.12.2008. u 08:20 - pre 187 meseci
Citat:
Alexxandar
3) Problem je u tome što moje znanje elektronike jednostavno nije dovoljno dobro, jesam elektrotehničar ali računara :P
Eksperimentisao sam u Proteusu ali nikako ne mogu da napravim da funkcioniše.
Ovako sam realizovao Zaper u Proteusu http://img.photobucket.com/alb.../Alexxandar/zapper_proteus.png



pa kad proteus neće da zažmiri na jedno oko na tvoje previde.
gledano spram originalne šeme (oznake komponenti) , malo si izgrešio vrednosti delova:
C1: po knjizi je 10nF , kod tebe je 1000.
C2 je 4,7nF a kod tebe 470nF
R2 je 3,9 KILOoma a kod tebe 3,9 OMA
R4 nije naveden na šemi, nije toliko bitan ali sigurno nije ispod 1kiloom a kod tebe je 3,9 OMA

ne znam šta si hteo sa ovim vrednostima ali 555 ipak ima neka ograničenja.

drugo, da bi menjao frekvenciju trebao bi malko drugačiju šemu i naravno znanje kako se menja freq (donja f , gornja f,
vreme promene tj kolko ciklusa u vremenu ili zadatom prozoru ako je tako jednostavnije za shvatiti).
 
Odgovor na temu

Alexxandar
Aleksandar Jovanović
Freelancer/Part time developer
127.0.0.1

Član broj: 16375
Poruke: 84
91.185.115.*



+59 Profil

icon Re: Zapper generator - automatizovanje rada26.12.2008. u 12:16 - pre 187 meseci
@guja 011
Hvala na odgovorima,
prema knjizi frekvencija treba da se menja, najbukvalnije uredjaj treba da prodje kroz čitav spektar "lekovitih" frekvencija :P
Ako hoćeš skeniraću iz knjige listu frekvencija i šta koja frekvencija ubija.
I da... naravno da uređaj vredi 10 puta manje od naplaćenog, šišanje neupućenih ništa drugo.
Hvala za ispravke iz Proteusa(ja se bolje snalazim u EWB ali proteus mi je delovao kao bolje rešenje).
U svakom slučaju imaš li možda neko rešenje kako uraditi tajmere za naznačen rad?
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.phy.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Zapper generator - automatizovanje rada26.12.2008. u 12:30 - pre 187 meseci
mož knjiga da kaže šta hoće, ali sa fiksnim vrednostima i frekvencija je fiksna.
što se tiče tajmera, najbolje je da batališ 555 (i kao tajmer i kao oscilator) i uradiš kao što i kinezi rade sa kontrolerčetom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zapper generator - automatizovanje rada

[ Pregleda: 8098 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.