Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stallman protiv web aplikacija

[es] :: Advocacy :: Stallman protiv web aplikacija

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13570 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.dhcp.embarqhsd.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 19:34 - pre 187 meseci
@jockeal

To bi bilo odlično, Srbiji i svetu će to biti potrebno protiv MS$ i njegovog čeda Digimon-a. Živeo Open-Source!
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 19:34 - pre 187 meseci
e da je to tako lako ne bi bile razvijane tehnlogije ala FITL ili RITL vec bi prosto iskopali ulice postavili optiku i sve gotovo ali jednostavno to nije moguce uraditi brzo, to je proices koji ce ko zna koliko dugo da traje i dokle god se ne zavrsi o nekim bajnim bandwidth-ima po glavi korisnika ne treba sanjariti mnogo

ja licno ne nameravam da koristim takve servise, i ne vidim nacin da me nateraju, sem ako nemaju neke orvelovske namere a onda ova tema iz tehnickog domena prelazi u socpatoloski i tu nemam sta da posebno kazem
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.22.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 19:45 - pre 187 meseci
Citat:
nemysis: @jockeal

To bi bilo odlično, Srbiji i svetu će to biti potrebno protiv MS$ i njegovog čeda Digimon-a. Živeo Open-Source!


Naravno da bi bilo odlicno,jer ovakav problem koji nam je pred vratima,moramo barem usporiti...i pokazati "pocetnicima u kompijuterima" sta je offline koje su prednosti,kolika je sigurnost,kolika je prednost.Recimo sigurnost svog racunara sa offline OS-om zavisi od Vas,dok za sigurnost online OS-a nemozemo reci da je stvarno siguran.Postoji velika mogucnost spijuniranja.Jos zamislite vladine kompijutere koje koriste neki online OS,pa takve kompanije moci ce da prodaju razlicite informacije od javnog i nacionalnog znacaja svakome ko ponudi malo vise para.Etika online OS-a je losa,ako budemo uveli online OS-eve,onda zasto kad npr.nadjemo devojku,zaljubimo se...zasto bi smo imali seksualne odnose u kuci...izadjimo napolje,posto ce ionako nasa privatnost biti narusena.Legnemo na klupu...pa ko voli da gleda neka cepa.


 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.all.de.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 19:55 - pre 187 meseci
@jockeal

Ja se štitim koliko mogu, nekad i preterujem, paranoja. Ali ne želim da delim tek tako moje podatka po Internetu-u.

Ne može se sve sakriti, ali se bar može Hacker-ima otežati gde god se to može. Problem je samo što normalni korisnici se mnogo ne razumeju u zaštitu svojih kompjutera, pa ostavljaju otvorena vrata svim napadačima.

Neko je spreman zarad udobnosti da koristi Skype. Da u Torrent programima otvori da ostali vide njegovu IP adresu, a to će uskoro biti veoma kažnjivo, već je počelo.

Ko se štiti on je relativno a ne potpuno siguran.

Ne treba koristiti Web aplikacije uopšte.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 19:59 - pre 187 meseci
@jockeal: Eff sada i ti si ga "odsrafio", ne zeli niko egzibicionizam u parku :)
Jos smo mi daleko od online OS-ova i mainframe-ova, ali uz svu tu kliku koju prave ti Web 2.0 promoteri, sasvim je moguce da ce se tehnologija razvijati u tom pravcu.

Fakat je da prilikom registracije na sajtovima covek upisuje svoje podatke u otvorenom obliku, cime administratoru sajta, na tacni daje svoje informacije, zasto administrator nekog sajta moze da procita br. telefona, adresu stanovanja ili ID number? A da toga korisnik nije ni svestan? Naravno, ovo prethodno navedeno se odnosi na sajtove koji zahtevaju takve informacije.

@nemysis: Ne valja preterivati, ja koristim Web aplikacije, i dalje cu da ih koristim, ali samo one, koje zadovoljavaju moje kriterijume poverljivosti podataka. Skype rado koristim i u njemu ne vidim neki security hazard. Sto se tice Torrent-a, on kao protokol nije kaznjiv, kaznjiv je nelegalan materijal koji se razmenjuje u tim mrezama.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.22.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 20:11 - pre 187 meseci
Od web aplikacija podrzavam samo YouTube i linkedin.Sve ostale ne koristim.Jer iskreno mrzim Facebook i myspace.Ali ni jedna ni druga web aplikacija nisu tekve da mogu da ruse offline programe.Ja govorim o usluznim online programima kao sto je naprimer Sumov "Photoshop" http://www.sumo.fi/products/sumopaint/ !

Sumo je vec poceo da ima platne pakete,kako bi mogao da zabelezis fajl na njihovom serveru...sto znaci da program naizgled izgleda besplatno,sto ustvari nije.
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.crelm.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 21:00 - pre 187 meseci
Ja smatram YouTube kao servis a ne kao aplikaciju. I ja mrzim Facebook i myspace. Suviše su mi nesigurne.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 21:06 - pre 187 meseci
Citat:
jockeal
Sumo je vec poceo da ima platne pakete,kako bi mogao da zabelezis fajl na njihovom serveru...sto znaci da program naizgled izgleda besplatno,sto ustvari nije.


cek a jel bas sve mora da bude besplatno?

dalje koliko sam primetio nikako ti ne brani da free of charge snimis fajl na svoj disk :)
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 21:21 - pre 187 meseci
Uopste ne vidim svrhu koriscenja online aplikacija za photo editing. Kada postoji toliko free i Open Source resenja, koja mogu sasvim solidno da posluze obicnom korisniku. E sada ko hoce efekte i kojekakve munje, taj i treba da iskesira $589.99 i eto editovanja do mile volje.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.250.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 21:51 - pre 187 meseci
I ja isto tvrdim da su OpenSource programi su mnogo bolji za koriscenje,nego online programi.

Citat:
pri3rak: cek a jel bas sve mora da bude besplatno?

dalje koliko sam primetio nikako ti ne brani da free of charge snimis fajl na svoj disk :)


A na koj HDD mislis,na onaj koji mi je na nekom serveru...posto ti za online OS ne treba HDD.Verovatno ce kompijuteri za 10 godina imati cim se pale direktan pristup online OS-U,tj. automatski po paljenju racunara ukljucuje se internet i dize OS.(Veliki sam futurista...nemojte pogresno da shvatite)

E sad ukoliko mislis na trenutnu situaciju (sadasnjost) naravno da mogu da zabelezim na HDD.I ta opcija je zasada besplatna,barem kod sumovog photo editora!
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.86.17.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 22:06 - pre 187 meseci
Ko želi privatnost neka se momentalno diskonektuje, jer gde postoji mreža tu nema privatnosti.

Pitanje plaćanja usluge nema veze sa privatnošću, bar koliko ja to shvatam, nego sa potencijalnom korisnošću. Npr. blog. B92.net je besplatan servis, a MTS nije besplatan. I šta, teoretski ako želiš da koristiš bilo koji, npr. blog ili da zoveš mobilnim, ostavljaš nekakve lične podatke, nezavisno od toga dal se sam servis plaća ili ne.

 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 22:11 - pre 187 meseci
Citat:
jockeal: I ja isto tvrdim da su OpenSource programi su mnogo bolji za koriscenje,nego online programi.



A na koj HDD mislis,na onaj koji mi je na nekom serveru...posto ti za online OS ne treba HDD.Verovatno ce kompijuteri za 10 godina imati cim se pale direktan pristup online OS-U,tj. automatski po paljenju racunara ukljucuje se internet i dize OS.(Veliki sam futurista...nemojte pogresno da shvatite)

E sad ukoliko mislis na trenutnu situaciju (sadasnjost) naravno da mogu da zabelezim na HDD.I ta opcija je zasada besplatna,barem kod sumovog photo editora!


ovaj ja nekako zivim u sadasnjosti i naravno da sam mislio na ovo sadasnje doba u pogledu snimanja fajla na disk :)

sto se tih racunara koj bi se odmah po ukljucivanju kacili na webOS, ovaj ne znam jesi li mozda upoznat sa konceptom thin client? to sto pominjes je samo varijacija na temu i ni malo futuristicki barem ne u nekom iole pozitivnom kontekstu
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.250.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 22:28 - pre 187 meseci
Da upoznat sam sa Thin client-om.

Koliko sam razumeo ti si protiv thin client-a.Pa i ja sam,ali ako predjemo na online OS,kako ce biti drugacije?Sta imas nelegalan XP,kliknes na Mozilla Firefox ili Opera pa tek tada kucas www.moj-online-os.com ili sta?Pa normalno da ukoliko dodje do online operativnih sistema i pratecih web aplikacija,da ce da koristimo takve masine.A za oni koji kazu da ce ipak ostati na svojim starim konfiguracijama i PC-ijima,prevarili su se,nece postojati vise rezerne komponente,zato sto vise nema potrebe za sadasnjim desktop/laptop masinama.

Citat:
drbogi: Ko želi privatnost neka se momentalno diskonektuje, jer gde postoji mreža tu nema privatnosti.

Pitanje plaćanja usluge nema veze sa privatnošću, bar koliko ja to shvatam, nego sa potencijalnom korisnošću. Npr. blog. B92.net je besplatan servis, a MTS nije besplatan. I šta, teoretski ako želiš da koristiš bilo koji, npr. blog ili da zoveš mobilnim, ostavljaš nekakve lične podatke, nezavisno od toga dal se sam servis plaća ili ne.


Izvini drbogi,a da li ti mozda mislis da si trenutno ne-siguran,i da se do tvojih podataka moze lako doci.E,kada ti neka velika Dev kompanija bude silom poturila online OS,e tada tada ce biti druga situacija.Neces smeti nista da stavis na taj njihov server.Bice kao u onoj prici.

Kaze

Doselio se neki evropljanin u Ameriku,u Washington D.C. pre 40-tak godina,i sada ima dete koje je na koledzu na nekom fakultetu u Kini ili sta vec.A njegov otac inace veliki borac protiv geneticko uzgajanog i mesanog voca i povrca,pomisli da zasadi,krompir i jos poneko voce i povrce.E sad nema nikog da mu pomogne.Pise on sinu email-om da mu nije dobro boli da ga kicma,i da bi rado okopao zemlju da zasadi voce i povrce u basti.Ubrzo potom mu stize poruka.Nemoj slucajno da kopas, sakrio sam "ono".Pet minuta nakom procitane poruke,starcu u kucu dolazi FBI,CIA, Zelene beretke,kopaju po basti, i nista ne nadju.Sledeceg dana sin mu salje email,nadam se da ti je basta do sada vec okopana!



 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija19.11.2008. u 22:49 - pre 187 meseci
pazi nisam ja protiv koncepta thin client-a, postoji sasvim lep broj slucajeva gde se mogu upotrebiti na dobrobit ljudi, ali jesam protiv toga da evolucija toga postane dominantni model racunarstva u buducnosti kako ti predvidjas

e sad samo bih rekao da je davati cvrste prognoze u IT veoma nezahvalan posao, postoje ljudi koji se time cak "profesionalno" bave pa promase posteno, a kamoli ovako uzgred, ne mislim da imas zbog cega da se sada bojis, jer ukoliko se racunarstvo bude usmerilo na tu stranu to ce ti biti najmanji problem od svih jer ces u tom slucaju vec uveliko ziveti u orvelovskoj drzavi :)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 06:56 - pre 187 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Mail server je dovoljno komplikovan za podesavanje da se to ne isplati. Ne mislim samo na server vec i na podesavanej domena, DNS-a, neophodnost fiksne javne IP adrese i slicno. To prosto nije nesto sto ce svako da stavi kod sebe. To mozemo da uradimo ti ili ja kojima je postaviti mail server kao dobar dan. Vecina se ne snalazi ni sa ukljucivanjem ADSL rutera...


Procitaj moju poruku jos jednom, molim te.

Ja nijesam tvrdio da je "licni mail server" prakticno rijesenje za siroku populaciju danas. Ustvrdio sam da ocekujem da ce uskoro funkcija biti upakovana u malu kutiju (referenca na NAS "servercic") i pojednostavljena da odradi posao sirokoj ekipi, mnogo siroj nego sto je ja i ti definisemo. "ADSL router" je mnogo, mnogo pojednostavljena verzija "profesionalnog rutera". Kad se ti "licni mail serveri" pojave, budi ubijedjen da ce bit vrlo ograniceni, ja uopste ne ocekujem webmail, na primjer, u prvoj iteraciji.

Razlog zasto vjerujem da ce se to desiti je sto je cijena neophodne infrastrukture (staticka IP adresa i domen, vidi moju prethodnu poruku), vec sada postala veoma pristupacna ekipi na Zapadu (a oni definisu trziste, ma kako meni krivo bilo sto i ekipa tamo nije u slicnoj situaciji), te da vec postoji veoma pristupacan hardver (NAS servercici, koji se relativno pristojno prodaju), a koji je idealan kandidat da se takva funkcija u njega ugradi.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-159.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 08:56 - pre 187 meseci
Pratim ovu temu i pitam se sta je to online OS?
Ako mislite na nesto tipa youOS, heh:
Citat:

YouOS was shut down July 30, 2008 because the developers have not actively developed it since November 2006. They also could not find a use for it themselves. They have since moved on to other projects


Mislim lepo je to da covek ima web desktop ali kad crkne internet ili servis odose i svi podaci ;)

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 09:02 - pre 187 meseci
Ja uopste ne govorim o ceni, nego neophodnosti odredjenog nivoa znanja da bi se sve to namestilo. Osim ako ne izmisle novi p2p mail protokol, pa da mozes kao sype da ukucas username i passsword i ono sve samo radi. Ovako kako sada stoji stvar sa protokolima, znanje i odgovarajuca infrastruktura su neophodni.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 09:59 - pre 187 meseci
Tacno, ali ces za takve stvari uvek imati neke freelance informaticare ovde, hint: "Perin mali-razume se u racunare, cuda cini" :) Opet ima covek mnostvo tutoriala na internetu koji "doslovce" i najgorem debilu omogucavaju da podigne mail server, jos kada se uracunaju forumi poput ES-a i mnogih drugih, potrebna je samo dobra volja. No, ja mislim da je Stallman hteo da skrene paznju ka Web aplikacijama, one ne postoje od "juce", ali polako dolazi do narusavanja privatnosti. Veliki problem predstavljaju, nemam adekvatan opis, ali recimo "preko potrebni" poput Pay Pal-a, gde covek nema alternativu. I niko ne moze da garantuje da u buducnosti nece poostriti mere za registraciju. Sve u svemu ceo IT zajedno sa celim tim Web App hype-om polako "klize" ka centralizaciji. Dovoljno je pogledati neku od "spaghetti IT" emisija sa zapada poput BBC Click on line, gde se sve to protura kao novo, moderno, in, groovy, web experience. I sada je sasvim logicno uz sav taj marketing, da ljudi misle da je to nesto dobro, a u sustini je najobicniji bullshit, koji proturaju japiji, jer su grunuli ogroman kes u sve to i sada im je zao da sve to propadne, jer je njihova bulja u pitanju. A to otudjenje informacija je samo sporedna pojava.

A sto se tice Web OS -a, to je jedna neizmerno glupa, neefikasna(citaj: skupa), i nebezbedna stvar, da je totalni apsurd uopste pominjati ga.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
77.46.233.*



+43 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 10:11 - pre 187 meseci
Mozda zvuci glupa ali za cirka 15 godina vecinu operativnog softvera cete vuci sa interneta, ide se ka tome polako...
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove, oni svaki mail koji vi obrisete sacuvaju, pa i svaki provajder u Srbiji ima racunar iz BIA koji belezi saobracaj, u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.

Sto se tice Stallmana covek je oboleo ili je primio pare da prica to sto prica, ono sto ste hteli to ste dobili :)
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 10:13 - pre 187 meseci
@dimković

web 2.0 je da danas korisnik više ne vidi razliku između desktop aplikacije za email tipa Outlook i mail.goole.com - čak se ljudi više sviđaju mogućnosti google maila nego outlooka.


---

još jedan interesantan sajt:

www.280slides.com

ljudi su napravili Objectiv-J po ugledu na Applov Objectiv-C - iskopirali su neke od Apple biblioteka u JavaScript-u i hvale se kako Objectiv-C kod može da se pokrene u browseru ;)

dakle još malo pa će biti svejedno da li pišeta Desktop offline aplikaciju ili Web Online aplikaciju :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Stallman protiv web aplikacija

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13570 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.