Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

openSUSE-total biginner

[es] :: Linux :: openSUSE-total biginner

[ Pregleda: 2731 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Luka Skrbic

Član broj: 180571
Poruke: 328
79.101.217.*



Profil

icon openSUSE-total biginner20.06.2008. u 21:15 - pre 192 meseci
Trenutno skidam OpenSUSE 11.0 ... Pocetnik sam. Skidam neki LiveCD od 650MB. Kada skinem da li treba da narezem da disk pa onda kad upalim komp da pravim particije? Da li u sebi ima boot?
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
*.ptt.yu.

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: openSUSE-total biginner22.06.2008. u 19:34 - pre 192 meseci
Nisam probao ali ako je kao i ostale LiveCD distribucije, verovatno se podigne komplet OS sa CD i u sebi eventualno ima integrisanu opciju za setup na hard disk.Kad pokrenes setup u njemu imas opcije za sredjivanje harda ( dodavanje, brisanje particija itd). Moj savet - nemoj da pustis da sam podesi particije jer ume da napravi njesra - obrise sve stare particije, kreira nove po svojoj proceni, tj. ako na hardu imas neke bitne stvari moze da se desi da ostanes bez podataka).
Znaci, kad dodjes do dela sa particijama idi na Custom i ako znas sta hoces podesi sam.
Pretrazi ovaj forum, ima dosta tema o tome.
Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: openSUSE-total biginner22.06.2008. u 20:44 - pre 192 meseci
Citat:
Luka994: Kada skinem da li treba da narezem na disk
Da. Rezi kao Image, ne kao cistu kopiju onoga sto si skinuo. Nemam Nero, ni Win, ali su ljudi ovde to pricali puno puta, ima tamo neka opcija "Burn as Image" - e, to koristi.
Citat:
pa onda kad upalim komp da pravim particije?
Udjes u BIOS, cekiras da startuje sa cd/dvdrom-a, restart. Kad krene, sve ce ti biti jasno, sve zivo pise :-) Probas tako kako je, bez ikakvog instaliranje, sve radi.

Ako odlucis da instaliras, imas posebnu opciju, pa polako. Kao sto rece NenadSM, prilikom najvaznije stvari - particionisanja - obrati paznju da izaberes ono gde sam odredjujes sta i kako, bilo da se zove Custom ili Manual. Treba ti jedna particija sa oznakom "/" velicine nekih 4 - 10 GB i jedna "swap" velicine ispod 1 GB (teoriski 2x koliko imas memorije, ali je to cesto previse u novije vreme) i to je sve. Ako trazi kakva da bude, biraj ext3 fajl sistem za "/", za swap ne pita nista.

Citat:
Da li u sebi ima boot?
To si resio onim rezanjem kao Image.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: openSUSE-total biginner23.06.2008. u 16:29 - pre 192 meseci
http://news.softpedia.com/news...ling-openSUSE-11-0-88371.shtml
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: openSUSE-total biginner

[ Pregleda: 2731 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.