Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izasao je Open Solaris

[es] :: Unix :: Izasao je Open Solaris

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15970 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Izasao je Open Solaris07.05.2008. u 20:54 - pre 193 meseci
Ne mogu da verujem da jos niko nije pisao, pa evo - ja cu. Pre neki dan je konacno izasao "Project Indiana" tj. Open Solaris 1.0 . Za razliku od ostalih izdanja zasnovanih na Open Solaris kodu (Nexenta, Bellenix...), ovo je projekat koji Sun direktno podrzava. U pitanju je kreacija Ian-a Murdock-a, poznatog po Debian Linux projektu.

OS je jos uvek malo grub po ivicama i nedostaje par sitnica, ali ono sto ima radi sjajno, i sve je jako, jako utegnuto i na mestu. Glavne novine su Role Based Security, ZFS, DTrace, Solaris Zones kontejneri, kao i Xen hipervizor. Dostupna je i Virtual Box virtuelizacija, koja daje jednostavan interfejs za koriscenje virtuelnih masiina, uz veliki spisak podrzanih operativnih sistema, kao i novi package management sistem, uz mogucnost instalacije sa interneta.

Sistem se distribuira kao LiveCD, uz mogucnost instalacije na hard disk. Mene je toliko impresionirao da sam se odlucio da ga instaliram, a svima preporucujem da ga bar probaju. Jos uvek vracam bekap, ali za sada sve radi sjajno! Kao sto je neko napisao, ovo je ono sto Ubuntu zeli da bude kad poraste :). Da, cak dolazi i sa nVidia drajverima :D.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris07.05.2008. u 21:25 - pre 193 meseci
Kako nije bilo reci, sigurno da jeste o ovome: http://www.opensolaris.org - cak su davali i da se naruci dupli DVD kit... ja imam bas to.

A ti verovatno ciljas na zvanicnu Sun-ovu verziju: http://www.opensolaris.com

U svakom slucaju vredno paznje!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris07.05.2008. u 21:52 - pre 193 meseci
I?

Kakvi su utisci? Brzina? Usability?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris08.05.2008. u 09:03 - pre 193 meseci
Za pocetak vrlo povoljni. Imam par sitnica da resim, file manager mi je malo spor, ali inace sve radi jako fino. Generalno, sistem je jako brz i jako responsive, a, sto je jos lepse, svako kome se ne svidja moze da sedne, nadje ZASTO je nesto sporo (dtrace), i krene da resava bas taj problem. :) Dalje, spisak drajvera koji su ukljuceni u pricu je jako impresivan, mnogo bolji nego na Solaris 10. Desktop je jako lepo sredjen, fontovi npr. imaju odradjen hinting mehanizam, a ko voli sareno tu je i Compiz....

Ima par bubica i decijih bolesti, npr. fali podrska za mp3, ali to je, verovatno, delom i do licenciranja.Na ovo treba gledati kao na Fedora-u u odnosu na RH EL: test bed za "things to come" na serveru, i napredni desktop za one koji se ne boje da dobiju bleeding edge. U tom kontekstu, sistem je sjajan, posebno za 1.0. Mislim da ce sistem posebno prijati developerima, pre svega zbog dobro integrisane Java-e, ali i zbog jako fino resenog package sistema. Ne samo da je sistem jednostavan, i jako dobro dokumentovan, vec su i metapaketi jako simpaticni. Primer: Apache / MySQL / PHP stack, sa dodatnim menijima ima metapacket po imenu webstackui. Pokrenete :

Code:
pkg install webstackui 


i sve je instalirano. Slicno se instaliraju netbeans, studioexpress ili glassfish application server. Konacno, dokumentacija je za 1.0 sasvim, sasvim dobra. Ima sve sto treba da ima, man pages su unix style, detaljne i jako informativne. Vidi se da je 1.0, ali - pa, da je 1.0 bilo koje Linux distribucije bio ovakav, Linux bi odavno bio na vrhu. Ovo nije pravljeno sa ambicijom da bude za krajnjeg korisnika, bar se meni tako cini, vec pre svega za developera, i nekog ko zeli da uci o novim tehnologijama. Kao takvo je sjajno. Cak i za krajnjeg korisnika sistem je vrlo podnosljiv, ali fale neke stvari na koje je on navikao. Neces se pokajati ako skines CD i probas, stavise ocekujem da ces ga, posle malo igranja, instalirati u virtuelnoj masini, cisto za igranje. Takodje, konacno, ovde je stabilnost ipak vidno na prvom mestu, tako da opensolaris 1.0 ima poslednji firefox 2.0, a ne 3.0 beta kao neki Linux-i koji sebi pretenduju da daju "Long Term Support" i "Enterprise Desktop Ready" titule. Vidi se razlika, i vidi se da sistem ima viziju sta zeli da bude.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
89.110.203.*

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris08.05.2008. u 20:11 - pre 193 meseci
Fino, na prvi pogled lepo radi (neko rece zivahno :-) i slazem se da je jedno od prijatnijih iznenadjenja (za mene bar :), pogotovu zato sto probam nesto sa oznakom 1.0, a uglavnom sve radi, kada se samo setim linux-a pre par godina.. :)
moram priznati da se lomim da li da ga instaliram ili ne..., ali nekako osecam da cu popustiti pod pritiskom :)




[Ovu poruku je menjao strba dana 08.05.2008. u 21:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris09.05.2008. u 15:51 - pre 193 meseci
Ako nekoga zanima, mp3 radi - uz komercijalni fluendo dekoder. Evo kako :

- Idite na fluendo shop i "kupite" mp3 decoder. Centa je 0 EUR, samo se treba sloziti sa licence agreementom.

Link

- Raspakujte ga, i onda iskopirajte sam plugin (.so fajl) u lib dir gstremaer-a :

Code:


# bunzip2 fluendo-mp3-3.solaris-intel.tar.bz2
# gtar xvf fluendo-mp3-3.solaris-intel.tar
# cd fluendo-mp3-solaris-intel/
# cp libgstflump3dec.so /usr/lib/gstreamer-0.10/ 


- Omogucite gstremaer-u da vidi i libgcc. Ovo je malo tupavo, ali to su verovatno istorijski razlozi zasto je nesto u /usr/lib, a nesto negde drugde.... Samo napravite symlink. Posle toga proverite da li sve radi, i da li gstremaer vidi kodek:

Code:

# ln -s /usr/sfw/lib/libgcc_s.so.1 /usr/lib/libgcc_s.so.1
# gst-inspect flump3dec


Voila. Od sada sve aplikacije koje koriste gstreamer pluginove (totem i rhytmbox) imaju pristup mp3 dekoderu.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris09.05.2008. u 21:45 - pre 193 meseci
Ja danas probao Live CD na jednoj prilično standardoj desktop konfiguraciji i nakon što se podigne X sve se zamrzne :-(
Izbaci i neki error ali sam zaboravio koji... probaću na drugom računaru, ali baš sam se smorio.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris10.05.2008. u 08:28 - pre 193 meseci
Kod mene je sve živo prepoznao (sem TV kartice što i nisam očekivao). Definitvno je dobro odrađen i uz malo "gimnastike" sve živo imaš (što ti je potreban za lagodan rad).
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.214.*



+37 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris10.05.2008. u 17:45 - pre 193 meseci
Malo me nervira sto Ubuntu i Fedora imaju isti design kao openSolaris, ali dobro, ne izgleda lose u svakom slucaju. Koliko sam primetio sa hardwerske strane su ga odradili maximalno, sve zivo prepoznaje sto je jedan veliki + ... Veoma je brz i stabilan, nema nikakvog zakucavanja, nekako je ostar. Za 2 dana testiranja samo ovo mogu da kazem. Videcemo kako ce se stvari odvijati ubuduce..
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris10.05.2008. u 19:24 - pre 193 meseci
Citat:
Danilo Cvjeticanin: Malo me nervira sto Ubuntu i Fedora imaju isti design kao openSolaris, ali dobro, ne izgleda lose u svakom slucaju.


?! Da, Ubuntu, Fedora i jos XY distroa koji teraju GNOME okruzenje "Design" - to je GUI, dok je onaj stari SUN-ov Solaris 10 dolazio sa SUN-ovim GUI, koji je daleko od srecnog resenja, zato sada OpenSolaris tera GNOME kao svaki normalan linux...
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.214.*



+37 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 08:53 - pre 193 meseci
Nemoj biti tako sarkastican :P !
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 09:00 - pre 193 meseci
Na jednoj opensuse masini (amd x2 4400) pod virtualbox-om nije hteo ni da se pokrene live cd. Ne znam zasto, mozda je do virtualbox-a, ali je na toj masini sve update-ovano, tako da nije da je do zastarelih paketa...

Na mojoj kucnoj masini (barton 2600) se live cd podigao odmah, ali mrezu nije mogao da iskonfigurise (nedostaje mu drajver za nforce2 ethernet adapter, kao i za intel modem (536EP), ali to nisam ni ocekivao, ali za nforce2 (pogotovu sto ima za sve ostalo od nforce2 pri pokretanju live cd-a) sam ocekivao). Sad, mozebit da bi se instalirao kako treba sa sve tim nforce2 ethernet drajverom, ali nemam mesta da probam :) a i ne bih da kvarim potpuno radeci opensuse.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 10:23 - pre 193 meseci
Meni kuci radi super na nForce 4 / Athlon X2 i Realtek kartom . Ako ti ne radi sa LiveCD-a ne verujem da ce raditi i instaliran bez drajvera. Skini nfo drajver, ako se odlucis, i nece imati problema. Evo, Ovde ima spisak svih mreznih karti i drajvera. Dobra stvar kod solarisa je stabilan ABI, tako da ce ti ovo raditi i na svim buducim verzijama, pa i ako prodje neki kernel update / upgrade jednom instaliram drajver ce normalno nastaviti da radi.


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.214.*



+37 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 10:38 - pre 193 meseci
Nego koji je najbolji forum pratiti vezan za Solaris? Ja sam naisao na par komada i nisam nesto extra zadovoljan. Uglavnom su svi bazirani na tvrdu administraciju i na sve vezano za javu. Ok, kontam i zasto. Zanima me ostali deo ovog operativnog sistema. Software, hardware itd..
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 11:20 - pre 193 meseci
Ja sam probao Live CD, nekako mi djeluje malo živahniji od Linux-a, čak i Gnome je malo mekaniji za oči. Ono što mene trenutno muči u vezi sa njim su drajveri. Nema drajvera za mrežnu Realtek RTL, modem Conexant HSF i RAID kontroler. Eh sad, instalirao bih ga, a drajvera šta nađem, ali mi je kritičan ovaj RAID. Ne vidi mi HDD-ove uopšte...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.214.*



+37 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 16:32 - pre 193 meseci
Hmm meni realtek RTL radi..
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 17:13 - pre 193 meseci
Realtek radi i meni, na nForce-u, kao sto rekoh.... A za RAID, sta ti kaze HCL / Big Admin?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris11.05.2008. u 18:00 - pre 193 meseci
Skinuo sam os200805.iso, narezao na CD, pokrenuo i pojavilo se samo nekoliko redova i prompt "grub> _". Da li je moguce da je uzrok ovome sto sam moj PC "razbio" na delice - uzeo novo, super malo kuciste, unutra je samo (manje) napajanje, mb+CPU+memorija, a drajvovi (hdd) i cdrom su externi, pomocu onih adaptera "IDE na USB"? Ostali narezani Live CD ali Linux, se boot-uju normalno. Evo kako izgleda menu.lst za Solaris:

#
#pragma ident "@(#)install_menu 1.1 05/04/15 SMI"
#
default=0
timeout=30
splashimage=/boot/grub/splash.xpm.gz
foreground=ffffff
background=444444
title OpenSolaris 2008.05
kernel$ /platform/i86pc/kernel/$ISADIR/unix
module /boot/x86.microroot

title OpenSolaris 2008.05 text console
kernel$ /platform/i86pc/kernel/$ISADIR/unix -B livemode=text
module /boot/x86.microroot

title Boot from Hard Disk
rootnoverify (hd0)
chainloader +1
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris12.05.2008. u 08:28 - pre 193 meseci
Probao sam na drugom računaru i Live CD se podigao, ali kao i svaki, spor je i onda mi se nije dalo mnogo zezati sa tim. Instaliraću ga na disk uskoro kad se dokopam slobodne mašine pa ću onda vidjeti.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Izasao je Open Solaris13.05.2008. u 00:50 - pre 193 meseci
Za razliku od Nexente i Belenixa iz opensolaris.org distroa ovaj sun-ov OpenSolaris mi nije prepoznao integrisanu mreznu nforce ethernet adapter, moracu da stavim mreznu sa Realtek cipom kao za zvanicni Solaris 10 by Sun... :/

 
Odgovor na temu

[es] :: Unix :: Izasao je Open Solaris

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15970 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.