Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prečnik objektiva i LV

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prečnik objektiva i LV

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6207 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 08:01 - pre 197 meseci
ja se duboko izvinjavam Megapyxeltodi što sam bio toliko neviđeno glup da postavim pitanje na koje on već zna odgovor. trebalo je da znam odgovor još pre 40 godina, iako sada imam 30. i zašto ne bi zatvorili ovaj forum, ionako služi samo postavljanju glupih pitanja na koja neko već zna odgovor?
ne znam zašto gorenavedeni meša određivanje ekspozicije u ovu priču, kad pitanje nema veze s tim? pitao sam da li će dva objektiva različitih prečnika dati jednako eksponirane slike ako na oba namestimo blendu na f3,5, ekspoziciju 1/30sec, ISO 100? interesovalo me je da li fizička veličina stakla na objektivu utiče na količinu svetlosti koja stigne do senzora.
mogao bih i ja da prsnem od smeha što neko nije čuo ni za tačku ni za zarez, sam izmišlja pravopis (drugo lice jednine piše velikim početnim slovom, upotrebljava nekakve kombinacije slova kao što su ch, sh i sl., koje ne postoje u srpskom jeziku) razbacuje se nekakvim rečenicama bez kraja i početka... Ubeđen sam da je mnoogo smešnije (i u isto vreme tužnije) što je neko u 21. veku polupismen, nego što neko ne zna šta je TTL, grip ili ekspozicija.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 10:28 - pre 197 meseci
Mislim da ces na ovoj stranici naci mnoge odgovore: http://www.luminous-landscape.com/essays/Equivalent-Lenses.shtml
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 11:05 - pre 197 meseci
Ajde idemo redom.
1. Otvor blende, ili otvor objektiva, ili samo blenda je pojam koji oznacava propusnu moc jednog objektiva. U nasem slucaju ona nije vezana ni sa elektronikom ni sa elementarnom fizikom vec sa standardom starim gotovo stotinak godina, a jedina veza sa fizikom tj. matematikom je njeno izracunavanje gde se kao standard uzima (uvodi) relativni otvor, ili F broj koji se dobija na sledeci nacin:

F=(zizna daljina u mm)/(otvor blende u mm)

(Za racunanje F broja kod kompakta se uzima stvarna vrednost zizne daljine, a ne ekvivalntna tj. ako na objektivu pise 7,7 do 44,4 onda su to vrednosti, a ne 70 do 210. Nadam se da ovaj podatak u velikoj meri razresava Markovu nedoumicu).

Razlog uvodjenja F broja je upravo „problem“ oko pitanja koje je postavljeno u 1.postu tj. da bi se mogli usporedjivati razliciti objektivi te da bi takva usporedba bila relevantna.

Drugim recima svaki proizvodjac foto opreme je duzan da se toga pridrzava. Oznake 2.8, 4, 5.6, 8 itd. znace potpuno isto na bilo kom aparatu (objektivu) bez obzira na njegov fizicki izgled i cenu.
(Za one koje nesto vise zanima sta i kako se racuna i kakvi su odnosi izmadju numerickih vrednosti:
http://www.uscoles.com/fstop.htm )

2. Problem oko nastavnog plana i programa na odseku fotografije pri visoj tehnickoj skoli u Novom Sadu (trajanje 3 god) zahteva posebnu temu koja vise pripada MED Zoni a ne ovoj. Citiracu samo jedan post od pre 2 godine”

“Ma ko da je predavac sudeci po ovom programu nema tu necega sto ne mogu da pruze par knjiga Johna Hedgecoa (ima ih svuda btw.). Poslednje sto ti u zivotu treba je neka matora drtina koja ce da ti prica o doznama, razvijacima, kadicama i o tome kako je njegova Praktika sto puta bolja od "ovih novih" digitalaca... A "bljeskalice" da ne pominjem...”
(postavicu i link ako neko bude zahtevao).

I tad, i sad se potpuno slazem sa ovim, a od tad do danas nije nista menjano, ne znam samo na koga se onda odnosi ovo:

”kojoj se drkadzije sa raznijeh foruma vrlo jako podsmevaju”


 
Odgovor na temu

tommy61
neshic tomislav

Član broj: 68496
Poruke: 169
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 12:38 - pre 197 meseci
Slazem se sa zarsilicem, znaci f je odnos zizne daljine i precnika otvora blende koja je naravno maksimalno otvorena jednaka precniku objektiva ali samo kod objektiva sa fiksnom zarisnom daljinom sto se i lako vidi jer je precnik objektiva u vecini slucajeva isti od prvog do poslednjeg sociva, proverite, izmerite precnik starih fixnih objektiva i podelite sa zarisnom daljinom i uvek ce te dobiti maksimalan otvor blende, e sad nastaje zabuna zato sto je to kod zoom objektiva sasvim drugacije konstrukcijski reseno pa precnik prednjeg stakla nema veze sa zizom i zato se kod vecine zoom objektiva i blenda menja sa promenom zize tj zoomiranjem osim kod najskupljih gde ovor blende ostaje isti u celom zoom rasponu...

Pogledajte naprimer neki ultra zoom aparat gde wide pocinje naprimer od 6mm a prednje staklo ima tridesetak mm, taj odnos bi bio...

Znaci za zoom objektive to ne vazi... U stvari kad bolje razmislim u sve mu se slazem sa zarsilicem, obiljan covek, stariji od mene....

 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 14:00 - pre 197 meseci
Heh, Zarko to rekoh ja kad sam se bavio mislju da upisem neku fotografiju.

Mislim, i dalje se bavim tom mislju ali je Serbija iskljucena. U maju idem u Prag pa cu da posetim FAMU i verovatno prisustvujem nekim predavanjima i vidim kako izgleda, po recimam mnogih, jedna od boljih ustanova otvorenog tipa za umjetnike duge kose :)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV12.02.2008. u 15:47 - pre 197 meseci
I red bi bilo da se znanje usmeri u neke korisne delatnosti.

Prag je po tom pitanju tradicionalno jak. Nisu uspeli ni crveni da ga slome.
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Re: Prečnik objektiva i LV13.02.2008. u 12:42 - pre 197 meseci
Citat:
zarsilic: Ajde idemo redom.
1. Otvor blende, ili otvor objektiva, ili samo blenda je pojam koji oznacava propusnu moc jednog objektiva. U nasem slucaju ona nije vezana ni sa elektronikom ni sa elementarnom fizikom vec sa standardom starim gotovo stotinak godina, a jedina veza sa fizikom tj. matematikom je njeno izracunavanje gde se kao standard uzima (uvodi) relativni otvor, ili F broj koji se dobija na sledeci nacin:

F=(zizna daljina u mm)/(otvor blende u mm)

(Za racunanje F broja kod kompakta se uzima stvarna vrednost zizne daljine, a ne ekvivalntna tj. ako na objektivu pise 7,7 do 44,4 onda su to vrednosti, a ne 70 do 210. Nadam se da ovaj podatak u velikoj meri razresava Markovu nedoumicu).

Razlog uvodjenja F broja je upravo „problem“ oko pitanja koje je postavljeno u 1.postu tj. da bi se mogli usporedjivati razliciti objektivi te da bi takva usporedba bila relevantna.

Drugim recima svaki proizvodjac foto opreme je duzan da se toga pridrzava. Oznake 2.8, 4, 5.6, 8 itd. znace potpuno isto na bilo kom aparatu (objektivu) bez obzira na njegov fizicki izgled i cenu.
(Za one koje nesto vise zanima sta i kako se racuna i kakvi su odnosi izmadju numerickih vrednosti:
http://www.uscoles.com/fstop.htm )


to je odgovor koje sam hteo da čujem Žarko! hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prečnik objektiva i LV

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6207 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.