Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5678 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
91.150.120.*



+1 Profil

icon Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 21:31 - pre 198 meseci
1) možda rizikujem da ispadnem glup, ali me već duže vreme kopka kako proizvođači dolaze do f-broja na objektivu.
ako se ne varam, f-broj se dobija kada se vrednost prethodnog broja pomnoži kvadratnim korenom iz 2. niz bi trebalo da čine brojevi: 0,7 1 1,4 2 2,8 4 5,6 8 itd. ako je ovo tačno, odakle se onda kod nekih objektiva kao najveći otvor blende pojavljuju brojevi 1,8 i 4? ili ja možda nešto nisam dobro razumeo?

2) kolika je stvarna upotrebljivost velikih otvora blende kod dSLR aparata, ako imamo u vidu DOF na senzorima većih dimenzija?
uzeću kao ekstreman primer 1,4: pri ovolikom otvoru DOF je toliko plitak da je slika upotrebljiva samo u nekom umetničkom smislu. zamislite da slikate grupu prijatelja koji sede u sobi ili se šetaju ulicom; nema dovoljno svetla, a nećete da koristite blic. naravno, odvrnete blendu. i na šta bi ličile takve slike? par santimetara dubinske oštrine i to je sve. u fokusu je nečiji nos i 1m levo od njega deo nečije ruke koja je slučajno uletela u istu ravan. sve ostalo više ili manje zagazilo u bokeh.
priznaćete da postoji bezbroj situacija kada u kadru ne postoji nešto što treba posebno izdvojiti, već su svi objekti podjednako interesantni. slaba je tu pomoć od velikih blendi...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 21:41 - pre 198 meseci
1. Kilometar sat kod automobila ide 0,20,40,60,...........180,200,220, a auto moze da postigne max brzinu 187 Km/h. Izvuci zakljucak.
Jedno je podatak o max otvoru blende, a nesto drugo je odnos izmedju brojeva.

2. Za nesto je potreban veliki otvor, a za nesto ne. Negde je koristan, a negde stetan. Zavisi od potrebe. Treba samo nauciti gde je sta potrebno.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 21:55 - pre 198 meseci
Citat:
maxa11:

priznaćete da postoji bezbroj situacija kada u kadru ne postoji nešto što treba posebno izdvojiti, već su svi objekti podjednako interesantni. slaba je tu pomoć od velikih blendi...


Ovo je interesantan komentar i posledica je činjenice da je mnogima, naročito na Internet forumima, kompakt digitalac prvi aparat u životu. Samim tim, nagledali su se prevelike dubinske oštrine na svojim slikama i kada pređu na DSLR sledi ono čuveno WOW kada vide da oni imaju manju. Onda to navode kao jednu od glavnih prednosti DLSR aparata.

U velikom broju slučajeva je to nepoželjno. Ja na primer mogu da kažem skoro obrnuto, tj. da sam u životu znatno češće poželeo veću nego manju dubinsku oštrinu, jer sam najveći deo svog fotografskog staža snimao prvo sa analognim SLR, a posle sa DSLR aparatom punog formata.

Dobrom tehnikom i kadriranjem često možeš da napraviš relativno malu dubinsku oštrinu i sa kompakt aparatom...

npr. Canon S5 IS






...ali sa DSLR nikako ne možeš veću od one koju ti blenda i senzor omogućavaju
 
Odgovor na temu

alagor2000
pera detlic

Član broj: 46519
Poruke: 623
*.teol.net.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 22:15 - pre 198 meseci
Ima li neka generalna preporuka kako da se na kompaktima dobije mala DOF ?
Konkretno kod SX 100 IS?
Makar bila od kamena
Svaka sila za vremena !
Ljudi su zla djeca!
Zla po cinu,djeca po pameti !
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 22:17 - pre 198 meseci
Jak tele i sto blize objektu.
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
91.150.120.*



+1 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 22:50 - pre 198 meseci
Citat:
zarsilic: 1. Kilometar sat kod automobila ide 0,20,40,60,...........180,200,220, a auto moze da postigne max brzinu 187 Km/h. Izvuci zakljucak.
Jedno je podatak o max otvoru blende, a nesto drugo je odnos izmedju brojeva.


što znači da ne postoje neke unificirane vrednosti f-broja (veličine otvora blende), već svaki proizvođač pođe odakle mu se ćefne? odnos imeđu brojeva mora da bude uvek isti. naredni se dobija kada se prethodni pomnoži korenom iz broja 2, odnosno ~1,41.

Nebojša, o tome sam baš i razmišljao; da u mnogim situacijama dSLR-om jednostavno ne možeš da dobiješ ono što želiš zbog previše plitkog DOF-a.

Za mene je to njihova daleko najveća mana.
 
Odgovor na temu

alagor2000
pera detlic

Član broj: 46519
Poruke: 623
*.teol.net.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 22:51 - pre 198 meseci
Ja sam pokusavao ovako:
Stavim aparat na Av pa max otvor blende,pa onda postavim na makro
i malo zooma ,i uspjeva donekle... :)

Makar bila od kamena
Svaka sila za vremena !
Ljudi su zla djeca!
Zla po cinu,djeca po pameti !
 
Odgovor na temu

deus and machina
Dejan Danailov
Novi Beograd

Član broj: 157022
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 23:06 - pre 198 meseci
Broj kojim se izražava otvor blende se dobija kada se žižna daljina objektiva podeli prečnikom otvora blende. značenje tog broja nije količina nečega nego se jednostavno koristi kao oznaka.

Praktična upoptrebljivost velikih otvora blende je velika ne samo na snimku, nego i u toku snimanja. Tražilo izgleda svetlije, a u velikom broju slučajeva autofokus je pouzdaniji. U svakom slučaju, lako je blendu zatvoriti, problem je što je na nekim objektivima i skroz otvorena blenda ponekad suviše mala.


Citat:
zarsilic: Jak tele i sto blize objektu.

... i da je pozadina što dalje, naravno.
________________________________
Da ste mi živi, zdravi i uzbrdo brzi!
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini13.01.2008. u 23:51 - pre 198 meseci
Da, velika dubinska oštrina je češće potrebna nego mala, ali plitak DOF je jedno od izražajnih sredstava fotografije i ne možemo biti srećni ako ne možemo da ga upotrebimo kad nam je potrebno.

Zanimljivost... Nađoh negde (Amazon ili tako nešto) poruku lika koji je kupio neki Canon kompakt sa DIGIC III (mislim A720, ali nisam siguran) i zaključio da je aparat neispravan. Zašto? Zato što mu je u modu "Kids and pets" eksopzicija suviše duga da bi zamrzao pokret, a u modu za pejzaže (kako se beše zove?) je veliki otvor blende (mislim 4). Žalio se prodavcu, pa lokalnom dileru Canona, pa glavnom predstavništvu Canona, pa centrali... sve dok nije došao do nekog od inženjera u Canonu. Inženjer mu je objasnio da "kids and pets" ne služi zamrzavanju pokreta nego da omogući što ranije okidanje sledeće slike, a blendu 4 u modu za pejzaže ni on nije umeo da objasni (a ne umem ni ja, BTW, mada nisam proverio je li zaista tako, ove modove ne koristim). Onda je lik zaključio da DIGIC III ima konstrukcionu grešku i uzeo pare nazad, kaže da će kupiti aparat kad Canon ispravi bug u procesoru.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 00:10 - pre 198 meseci
Tačno, mnogo češće napolju nalaziš po forumima ljude koji su posle kompakta pukli 5000$ za dslr i vrhunski objektiv i najednom počnu da se žale da im je po pola slike mutno.

Ono što treba znati jeste da blenda nije krug, već dijafragma pravi izreze koji su izuzetno bitni za razdvojnu moć objektiva koju određuje najveća udaljenost krajeva koji skupljaju svetlost na prednjem staklu. Drugim rečima objektiv npr 85/f1.2 ima mnogo (vidljivo mnogo) više detalja od objektiva 85/2.8 čak i kada oba stoje na istom f broju, recimo 5.6. Lično sam upoređivao Canonove 70-200 f4 i f2.8 i ovaj 2.8 ima nešto više detaljčića pri istim uslovima i istom otvoru blende, pa sam i odustao od kupovine f4 koji jeste mnogo manji i mnogo jeftiniji, ali naprosto moja težnja ka maximumu je prevagnula.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 11:05 - pre 198 meseci
Citat:
Paramecijum:
Ono što treba znati jeste da blenda nije krug, već dijafragma pravi izreze koji su izuzetno bitni za razdvojnu moć objektiva koju određuje najveća udaljenost krajeva koji skupljaju svetlost na prednjem staklu.


Mislis oblik dijafragme je bitan za kvalitet bokeh-a ?

Citat:
Paramecijum:
Ono što treba znati jeste da blenda nije krug, već dijafragma pravi izreze koji su izuzetno bitni za razdvojnu moć objektiva koju određuje najveća udaljenost krajeva koji skupljaju svetlost na prednjem staklu.

I ovo me zanima da li je tacno ili se ipak radi samo o kvalitetu izrade i ova tvdrnja nema osnova u fizici ?

Inace po meni upotrebna vrednost u objektivima tima f1,2 nije u maksimalnom otvoru blende nego u kvalitetu fotografije koju daje na manjim otvorima blende.
f 1.8 objektiv na maksimalnom otvoru blende nikada nece dati kvalitet koji daje f1,2 objektiv podesen na f1,8.


Koja je razlika u kolicini svetlosti koju propusta objektiv 80mm podesen na otvor blende 40mm i objektiva 160mm podesen na otvor blende 80mm ??
Odgovor je 0.
To je jos jedna bitna upotrebna vrednost f broja. Jer se pomocu njega mogu porediti, na neki nacin, razliciti objektivi.

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 11:14 - pre 198 meseci
Citat:
zarsilic: Jak tele i sto blize objektu.

A sta cemo sa f3,5-4,5 objektivima ?

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 11:41 - pre 198 meseci
Citat:
Inace po meni upotrebna vrednost u objektivima tima f1,2 nije u maksimalnom otvoru blende nego u kvalitetu fotografije koju daje na manjim otvorima blende.


To je po tebi koji nikada nisi video F1.2 objektiv...

Sva ta ultrabrza stakla (F1.0, F1.2) su napravljena da se koriste skroz otvorena ili malo privrnuta tj. napravljena su da sisaju svetlo tamo gde ga nema. Posto se najcesce radi o vrlo skupim objektivima kvalitet optickog stakla i svih elemenata je vrlo visok i to je razlog zbog cega takvi objektivi rade pos'o u svim uslovima i vrede svakog centa. Ali kada se izadje iz mraka i takva stakla krenes da koristis na nekim "normalnim" otvorima blende vrlo brzo shvatis da cesto visestruko jeftiniji objektiv moze opticki da bude bolji od skupog ultrabrzog parnjaka. Na primer novi Canon 50mm F1.2L je vrlo sklon hromatskim aberacijama, vinjetiranju i td. a njegov stariji F1.0 burazer je bio jos gori i kada ih testeri zatvore na F5.6 cesto im se ~20 puta jeftiniji plastik fantastik F1.8 priblizi ili ih za prcometar i prepisa... Ali praksa kaze da F1.2 objektiv uvek mozes zatvoriti a sporije staklo ne mozes otvoriti i svaka blenda vredi para, pa ko ima neka se pruzi.

 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 12:17 - pre 198 meseci
Oblik prostora koji propušta svetlost je jedno, a najveća udaljenost dve tačke koje propuštaju svetlost po objektivu je sasvim druga stvar. kvalitet izrade i komplikovani sistemi za otklanjanje aberacija su opet posebna priča.
Razlog zašto dijafragma ne ide u krug nije lepota bokeha nego upravo težnja da tačke koje primaju svetlost budu udaljene najviše moguće.
Kada je objekat u fokusu potpuno je svejedno kakav oblik ima propusni deo, može da bude pola sočiva pokriveno, svejedno je, tu se gleda samo ukupna površina koja prima svetlost ne i oblik svetlosti.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 12:56 - pre 198 meseci
...whatever...

[Ovu poruku je menjao Abdee dana 14.01.2008. u 14:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 13:15 - pre 198 meseci
Citat:
gosha: A sta cemo sa f3,5-4,5 objektivima ?

Poz. Gosha


Pomiris se sa onim sto imas. Ako ne ide vise od 3,5 onda ga ne mozes vise otvoriti.

Citat:
Abdee: Sva ta ultrabrza stakla (F1.0, F1.2) su napravljena da se koriste skroz otvorena ili malo privrnuta tj. napravljena su da sisaju svetlo tamo gde ga nema.


To pravilo vazi samo za "L" stakla (i to ne samo za 1.2). Tako su konstruisani da je akcenat na punom otvoru.
Preciznije receno postavljanjem na max otvor, degradacija slike je minimalna u odnosu na manje otvore i u odnosu na druge objektive.
Pojam da je na njima kod max otvora najbolja slika je samo uslovan. Najbolja jeste, ali u odnosu na druge objektive, a ne u odnosu na isti kada se vise zatvori.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 14:03 - pre 198 meseci
Ta fora sa ultimativnim brzim staklima je imala mnogo veći smisao u analogno vreme i korišćenje 100-200 ASA filmova. Šum na 800 ASA je već bio mnogo veći nego danas kod najnovijih modela na ISO3200. Sećam se da su slajdovi davali mnogo sitnije zrno i da su zato imali mnogo veću upotrebnu vrednost ovi sa visokom osetljivošću. Vrlo često se išlo u snimanje sa dva aparata, jedan negativ 200 ASA i u drugom slajd na 800. Snimanje u polumraku bez blica je bilo jednostavno nepostojeća kategorija.

 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 14:20 - pre 198 meseci
Abdee jes da nisam video 1.2 objektiv ali sam video fotografije napravljene sa f 1,2.

Ako mozes okaci neku fotku na f1,2 cija upotrebna vrednost tebi znaci. Ovo sto sam do sada video je mnogo plitak DOF i meni licno toliko plitak DOF ne treba jer nemam neke umetnicke sklonosti.
Znaci cak i da imam f1,2 i da mi je jednini nacin da napravim fotku da stavim 1,2 na objektivu ja bih spakovao aparat i ne bih je ni pravio. To je samo moje misljenje, mozda cu ga jednog dana promeniti.

I jos jedna stvar. Ja nisam pricao o f5,6 nego sam pricao o f<2.8 (moja greska sto nisam precizirao mada sam spominjao da f1.2 daje bolju fotku na f1.8 od objektiva koji krece od f1.8). Da li ima neki objektiv koji shisa te skupe ispod tog f-a ?

@Zarko
Samo sam skrenuo paznju na to da oni koji zele da prave bokeh fotke, a nemaju aparate/objektive sa fiksnom blendom ne treba da koriste "krajnji tele polozaj" jer ce im se blenda zatvoriti i time ce povecati DOF. Iz tog razloga nije mi jasno zasto cesto vidim savet za bokeh tipa "Jak tele i sto blize objektu."


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 15:00 - pre 198 meseci
Citat:
gosha: @Zarko
Samo sam skrenuo paznju na to da oni koji zele da prave bokeh fotke, a nemaju aparate/objektive sa fiksnom blendom ne treba da koriste "krajnji tele polozaj" jer ce im se blenda zatvoriti i time ce povecati DOF. Iz tog razloga nije mi jasno zasto cesto vidim savet za bokeh tipa "Jak tele i sto blize objektu."Poz. Gosha


Zato sto kod kompakta TELE nekoliko puta vise utice na DOF od razlike na maximalnom otvoru.
 
Odgovor na temu

Ivica M.

Član broj: 157921
Poruke: 103
*.opera-mini.net.

Sajt: www.quanta.in.rs


Profil

icon Re: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini14.01.2008. u 16:24 - pre 198 meseci
A sta radi macro mod kod kompakta? Dve slike sa istim otvorima blende, na istoj ziznoj daljini. Na jednoj ukljucen macro, na drugoj ne. Ova sa macro ima plitak DOF, a druga dubok.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Par pitanja o f-broju i dubinskoj oštrini

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5678 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.