Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?

[es] :: PHP :: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?

[ Pregleda: 2073 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Dostanić
Salas Nocajski

Član broj: 127768
Poruke: 30
217.169.219.*

Sajt: www.isremskamitrovica.com


Profil

icon Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 12:14 - pre 198 meseci
Pokusacu da objasnim na primeru:

Napravim svoj sajt sa CMS-om...
Drugi programeri to vide i zele da otkupe PHP kod tog sajta... i korisnicki deo i administratorski...

Da li ja to da prodam... neke moje kolege mi kazu da neprodajem to nikad i ni nikako.
A ako bas hocu da prodam, prvo moram da sifrujem kod sa Cube Loader-om. Dakle njihova poenta je da svoj kod nikad nedajem drugom programeru a da on to moze da vidi.

Imate li vi neka iskustva sa tim... ?
Na koji nacin drugi programer moze to da zloupotrebi?
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
79.101.189.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 13:23 - pre 198 meseci
Može da deli tvoj kod okolo ako nije enkodovan. Ali licenca obično rešava takve stvari u civilizovanom svetu (što Srbija nije )

Lično svoje skripte koje prodajem nikad ne enkodujem sa ionCube-om ili Zend-om, uglavnom iz par razloga:

1) kupac je advanced korisnik i hoće da dorađuje kod
2) kupac nije siguran šta kupuje kad kupi enkodovanu aplikaciju (možda šaljem njegove podatke sebi na mejl)
3) mali deo potencijalnih kupaca nema na serveru instaliran ionCube loader ili Zend optimizer pa mu enkodovana aplikacija ne vrši posao
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.adsl.beotel.net.



+19 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 13:58 - pre 198 meseci
Ako su kupci nisu Srbi ili slični egzotični narodi, onda sačini kupoprodajni ugovor, to bi bilo dovoljno.
Ako su ipak odavde onda zabiberi cenu, pa ako im je baš stalo eto tebi obeštećenje od eventualne preprodaje.

Druga je stvar šta ti ustvari prodaješ, dali pravo korišćenja tvog koda na njihovom sajtu (licencu), ili kompletan projekat čime gubiš vlasništvo.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.cable-3.sattrakt.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 14:01 - pre 198 meseci
pored toga sto je Nemanja naveo, mislim da je licemerno, nesto sto je napisano sa besplatnim programskim jezikom u kombinaciji sa besplatnom bazom podataka (predpostavljam da je MySQL u pitanju), kodovati da neko drugi ne vidi programski kod. drugo je naplatiti taj program jer si ti ulozio svoj trud svoje vreme i znanje da narpavis taj program. ako bas oces da se zastitis, ubaci neku rupu u program, pa ako vidis da recimo kupac krsi licencu, iskoristi rupu i bye-bye :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 16:40 - pre 198 meseci
Razmotrimo sledeci hipoteticki primer - kupcu se svidja tvoj program i hoce da ga otkupi i prodaje okolo. To moze postici ili tako sto ce zaposliti programera da mu to napravi, ili tako sto ce platiti tebi za ono sto vec imas. Ti najbolje znas koliko bi ga kostalo da mu programer to uradi, tako da ces konkurenciju svakako dobiti, pa onda uzmi deo kolaca i daj mu to sto imas za 50%-70% toga koliko bi ga kostao programer. Ti takodje mozes da zadrzis pravo da to prodajes okolo ako imas kome. Tako ti dobijas novac a on vreme a krajnji efekat je isti. Druga varijanta je da on izgubi vreme a ti ne dobijes novac, sto ne vidim zasto bi ti odgovaralo.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
79.101.189.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 17:31 - pre 198 meseci
@kazil: Po meni je licemernije praviti backdoor na softveru nego enkodovati ga (iako je napravljen opensource softverom )
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
89.216.108.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 18:59 - pre 198 meseci
/\ slazem se... Moj kod, moja stvar, pisan na besplatnoj platformi, ili na nekoj papreno skupoj, ali same linije koda su moje i mogu da imenujem promenjive kako ja hocu (ili reimenovati ih nekim kripterom bas, apsolutno sve jedno, moj kod, moja stvar). Praviti backdoor da bi se zastitio od dalje preprodaje koda mi je prilicno bezveze (a verujem i da je ilegalno). U najmanju ruku je ne eticki, narusava osnovno poverenje prema klijentu i njegovo prema meni.
Druga stvar je ako je po ugovoru/dogovoru predvidjeno da kod bude citljiv da bi mogao dalje da se koristi - znaci prodat je i kod tj. sama aplikacija. Onda je cena obicno nekoliko puta veca jer klijent dobija aplikaciju i prava da sa njom radi sta hoce, pa i da je dalje preprodaje (naravno, da uz to da i ja mogu da je dalje koristim/prodajem).
Ako je u pitanju licenca, obicno je to regulisano "Licence Agreementom" tj. ugovorom, sta se moze sa kodom, a sta ne.
Najskuplja varijanta (bar po mojim merilima vrednosti) je exkluzivno pravo na kod, tj. aplikacija se pise iskljucivo za klijenta i on jedini ima pravo na taj kod.

btw. nikad ne kodiram kod, jer gotovo nikad klijent ne poznaje dovoljno programiranje (inace bi sam napravio svoj sajt ) a i da ga proda, nek mu je u zdravlje, ali ako saznam, verujem da bih bio ljut, mozda bi mu i malko obarao sajt ili tako nesto, mada sumnjam... Nisam razmisljao o tom toliko
 
Odgovor na temu

Miroslav Dostanić
Salas Nocajski

Član broj: 127768
Poruke: 30
217.169.219.*

Sajt: www.isremskamitrovica.com


Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 21:12 - pre 198 meseci
Citat:

btw. nikad ne kodiram kod, jer gotovo nikad klijent ne poznaje dovoljno programiranje (inace bi sam napravio svoj sajt

OK to... nego od mene traze i neke kolege koje nemaju vremena da pisu tolike redove, pa hoce da plate i zavrse posao brzo.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
79.101.189.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?31.12.2007. u 22:00 - pre 198 meseci
Ako su već kolege programeri (možda sam shvatio pogrešno, možda su kolege u nekom drugom kontekstu) onda verovatno hoće da unapređuju tvoju aplikaciju, znači prodaješ im kod. Lepo odrediš cenu koliko misliš da taj tvoj rad vredi, potpišeš ugovor sa njima u kojem tačno odrediš šta mogu da rade sa kodom a šta ne, i to je to.
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Da li prodavati svoj kod i na koji nacin?

[ Pregleda: 2073 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.