Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

e-banking...na koji nacin funkcinise?

[es] :: E-Poslovanje :: e-banking...na koji nacin funkcinise?

[ Pregleda: 5135 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
82.131.178.*

ICQ: 337366387


Profil

icon e-banking...na koji nacin funkcinise?02.12.2005. u 16:04 - pre 223 meseci
Zanima me na koji nacin sve moze da se realizuje e-banking? Kod Delta banke se dobije cd, kod nekih token, kod nekih smart citac...mene konkretno zanima kako sve to funcionise, detaljnije...za cd znam, ima javni i tajni kljuc, ja vrsim enkripciju, druga strana dekripciju itd...kako je u ostalim slucajevima?
 
Odgovor na temu

swift021
PlayThatFunkyMusic
Detelinara

Član broj: 76420
Poruke: 7
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: e-banking...na koji nacin funkcinise?03.12.2005. u 02:24 - pre 223 meseci
E-Banking funkcionise u nasoj egzoticnoj drzavi, manje vise dobro, sto zavisi od aplikacije za koju se opredelis.

Zadnje dve godine licno sam radio na 3 aplikacije, i izdvojio bi Halcom. Njega podrzava vecina banaka (skoro sve). Jedna kartica za sve banke i racune u njima (npr. u mom slucaju 2 t.r. u Vojvodjanskoj banci, 2 u Kulskoj i 4 u Aik banci). Sve to u jednom programu, sa jednom karticom i sa jednom pristupnom sifrom. Program je pregledan, jednostavan, pouzdan, siguran i brz. Jedino bi interfejs trebalo malo popraviti i jos par drugih sitnica, ali to je najmanje bitno.

Stavis karticu u citac, pokrenes program, ukucas sifru i radis.
Opcije: 1.pravjenje naloga, naravno 2.izvodi 3.promet i trenuno stanje na racunu u toku dana 4.imenik-adresar firmi ..... i sto je najbitnije mozes u svakom momentu pristupiti bilo kom izvodu, nalogu, prometu na dan (pritom koristiti razlicite filtere), unazad do dana pocetka koriscenja programa. Program pamti sve sto je radjeno, sto i te kako ume da bude korisno i prakticno. To je u nacelu to, mada tu ima jos razlicitih opcija i podesavanja.

Znaci kontaktiras banku, podneses zahtev za Halcom, platis karticu (na koju se ceka par nedelja posto se prave u Sloveniji, odakle je i potekao Halcom) i citac kartice (card reader), dodje covek iz banke, sve to instalira na kompjuter koji je namenjen za E-bank i mozes da pocnes sa radom. Kad se jednom to odradi, kasnije dodavanje novih racuna iz iste ili neke druge banke je krajnje jednostavno.

Sigurnost, jednostavnost, brzina odnosno usteda vremena o kojoj je suvisno i pricati. Ko proba, vise se sigurno nece hvatati za olovku i trcati u banku.

Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.
 
Odgovor na temu

Ivan Antić
Beograd

Član broj: 33405
Poruke: 22
*.metrohive.neobee.net.



Profil

icon Re: e-banking...na koji nacin funkcinise?03.12.2005. u 08:55 - pre 223 meseci
Ako sam dobro razumeo, tebe zanima tehnički deo...

Kod smart kartica takođe postoje sertifikati, a u njima ključevi. Razlika između kartice i CD-a je u tome što sama elektronika smart kartice ne dozvoljava da se pročita tajni ključ, i što se sva enkripcija odvija na samoj kartici.

Tokeni ne služe za enkripciju podataka već za autentifikaciju korisnika.

Moje lično mišljenje o Halcomu (takođe nakon dve godine administriranja) se više-manje poklapa sa swift021-ovim. Ta aplikacija (tj paleta modularnih programa) postaje složenija i uskoro će moći da se poredi sa zapadnim rešenjima.
Tu se klijentska aplikacija vezuje na Bančin server (preko interneta ili direktno na Bančine pristupne linije - ako ih ona ima), sa njim komunicira po rezervisanom portu i prenosi enkriptovane podatke. Server onda razmenjuje podatke sa Bančinim centralnim sistemom.

Inače, na karticu ne mora da se čeka dve nedelje (!) već 1-2 dana, pošto se izrađuju u predstavništvu Halcoma u Beogradu.

[i.]
 
Odgovor na temu

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
82.208.198.*

ICQ: 337366387


Profil

icon Re: e-banking...na koji nacin funkcinise?03.12.2005. u 10:32 - pre 223 meseci
Ok, hvala ljudi, pomogli ste mi dosta. Moze li neko samo malo detaljnije da mi objasni sta se desava kod placanja, ali sa tehnicke strane. Kao na primer kod placanja sa CD-om, kad klijent izabere opciju "Plati" (samo primer dajem), racunar uzima 2 kljucima, vrsi enkripciju, salje to banci, ona vrsi dekpriciju itd...jasno mi je malo i za ovo sa citacima i tokenima ali cisto da vidim kako to stvarno funkcionise.
Recimo, kako to token vrsi autentikaciju, na koji nacin....nesto sam citao u jednoj banci, mislim HVB da je token uredjaj koji generise sifru koja je validna 30 sekundi...moze malo detalja?
 
Odgovor na temu

Ivan Antić
Beograd

Član broj: 33405
Poruke: 22
*.IT-AUSTRIA.NET.



Profil

icon Re: e-banking...na koji nacin funkcinise?05.12.2005. u 08:42 - pre 223 meseci
Stvarno tako i funkcioniše :)

Svaki platni nalog se lokalno elektronski potpiše, što osigurava da je baš ovlašćenik potpisao dokument i da se ne može naknadno promeniti (autentičnost i integritet). Nalog se onda enkriptovan šalje Banci, koja ima klijentov sertifikat (javni ključ) na osnovu kojeg validira nalog.

Što se tiče tokena, oni ne služe za enkripciju. Konkretno, u slučaju HVB Online Banke, za enkripciju je zadužen SSL (128-256 bita) preko kojeg ide sva komunikacija. Token generiše privremene lozinke koje prepoznaje Bančin server. Ukratko - ti u svakom trenutku u tokenu imaš jedan 6-cifreni broj koji "pripada" samo tebi. Ako uneseš ličnu ličnu identifikaciju i baš taj broj koji tada važi, sistem to uzima kao dokaz da si to ti. Detalji (protokoli, algoritmi, itd) spadaju u tzv blackbox - ne otkrivaju se.

Više detalja o tokenima i SSL-u imaš na HVB-ovom sajtu, a o SSL-u imaš brdo informacija širom web-a.
[i.]
 
Odgovor na temu

.iznogud
IT Support
Zagreb

Član broj: 21291
Poruke: 6
*.net.globalnet.hr.



Profil

icon Re: e-banking...na koji nacin funkcinise?07.12.2005. u 10:25 - pre 223 meseci
Tokeni... ne znam o kojem se tipu radi, ali većina njih radi na principu OTP-a (one time password)... ta šifra se generira pomoću ključa koji se importira kako u token tako i u bazu banke... ujedno koristi se i vremenska baza (svaki token ima svoj interni sat) koja je poznata banci.... token generira OTP i pristupa bančinom sajtu... sever banke po broju tokena u bazi pronalazi ključ i po vremenu logiranja kreira isti takav OTP (koji u pravilu ima valjanost 30-40 sec) i onda ih uspoređuje....
zna se dogoditi da tokenu oslabi baterija pa se interni sat resetira.. u tom slučaju se sutentifikacija ne može potvrditi i token treba zamijeniti novim, ili promjeniti bateriju i ponovo ga inicijalizirati sa ključevima.... laički rečeno.. tako to ide..
Coito ergo sum!
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: e-banking...na koji nacin funkcinise?

[ Pregleda: 5135 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.