Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VPN preko ADSL - treba savet

[es] :: Enterprise Networking :: VPN preko ADSL - treba savet

[ Pregleda: 6536 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon VPN preko ADSL - treba savet22.12.2007. u 23:06 - pre 198 meseci
U pitanje je manja firma koja ima racunare na tri lokacije (ukupno desetak). Svakodnevno se prenose podaci pa se razmislja da se to unapredi. Posto svuda ima adsl resenje bi trebalo biti vpn. Provajder je eunet.

Otisao sam tamo i zamolio za neku ponudu ali odmah krece prica da ce trebati jedan server, moze PII, instalirace linux itd itd. Kakva je situacija jos jedan racunar i monitor u maloj kancelariji bi samo smetao. Malo sam gledao i vidim da postoje ruteri sa vpn podskom.

Sta biste predlozili za ovaj slucaj?

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

BRABUSBL
Djukic Momcilo
Banja Luka

Član broj: 75946
Poruke: 15
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet23.12.2007. u 16:41 - pre 198 meseci
Moze ruter, ili neki drugi Layer3 uređaj, s`tim da moraš imati fiksne IP adrese na svim lokacijama.
Djuka
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
147.91.216.*



+18 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet24.12.2007. u 08:51 - pre 198 meseci
Da li si razmisljao o OpenVPN-u? Mozes ga instalirati pod Windows-om, napraviti bridge sa LAN-om, tako da svi budu u jednoj mrezi. A moze i rutiranje da se napravi, cisto da bi se smanjio broadcast i nepotrebno slanje paketa.

http://openvpn.net

A sto se tice statickih IP adresa... http://www.dyndns.com i nema da te boli glava oko toga.
YU2MP
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet24.12.2007. u 19:05 - pre 198 meseci
Sto se tice IP adrese ne bi trebalo biti problema. Eunet svakom adsl korisniku daje dinamicku dns tipa korisnicko_ime.eunetadsl.com

Mene je vise zbunilo sto stalno pominju vpn server cija instalacija kosta 260eur.

Cuo sam se sa drugarima, jedan preporucuje program zebedee http://www.winton.org.uk/zebedee/ pa cu da probam


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

velibor
Velibor Mijacevic
Novi Sad

Član broj: 521
Poruke: 45
79.101.179.*

ICQ: 6671459


Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet16.01.2008. u 21:09 - pre 198 meseci
Ako ti treba da te lokacije samo međusobno komuniciraju, Telekom nudi uslugu ADSL VPN gde Telekom na svojim ruterima kreira jedan VLAN za sve tvoje lokacije. Cena usluge je ista kao za "obični" ADSL sa dinamičkom adresom. Imam tako povezano 13 lokacija širom Srbije (još 17 čeka na povezivanje u sledećih mesec dana) zajedno sa nekoliko SHDSL linkova i optikom u centrali firme. Sem jeftinih WAN rutera na svakoj lokaciji (npr. LevelOne FBR-1418TX od 30€ ili nešto slično drugih proizvođača) ništa drugo ti ne treba od opreme, a čak ni to ako hoćeš sve u jednoj mreži. Telekom daje svoje standardne ADSL Huawei modeme ali sa konfigurisanom statičkom adresom. Ako hoćeš da ti svaka lokacija ima "svoj" izlaz na internet onda ti ADSL VPN ne odgovara.
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet17.01.2008. u 11:34 - pre 198 meseci
Kombinacija adsl modem + RouterBoard 150 (sa MikroTik OS) se meni pokazala kao idealna za ADSL.
Uz povezivanje lokacija za medjusobnu komunikaciju, svaka lokacija ima i pristup Internetu.
Naravno potrebno je imati staticku ip adresu na ADSL kako bi mogli da se podese tuneli.
Cak i to nije neophodno, potrebno je imati bar jednu staticku ip adresu.
Mislim da http://www.dyndns.com ne moze pomoci, jer tuneli se podesavaju ukucavanjem ip adrese a ne FQDN.

Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet28.01.2008. u 20:25 - pre 197 meseci
Moram priznati da nisam znao sta da ocekujem. Probao sam hamachi, izvanredno. Ali treba dalje, nesto kao pcanywhere, fajl transfer, remote desktop, dovoljno. Probao sam neke VNC programe ali imam problem da ih antivirus programi prepoznaju kao napad i brisu. Pitanje je koji program tog tipa ne aktivira antivirus.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet29.01.2008. u 09:59 - pre 197 meseci
Moj ti je savet (pretpostavljam i vecine) da zaje*es te hajmachije i ostala sra*a. Stavi lepo Layer 3 uredjaje i na njima podigni tunele.
Sve ostalo je po meni amatersko resenje, narocito sa tim third party programima.


Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet29.01.2008. u 16:26 - pre 197 meseci
Recimo da se slazem s tobom, danas malo skuplje ispada jefitnije i bolje na duzi rok. medjutim, firma nije moja, niti sam to radio. Da bi krenuo dalje morao bi da imam nesto konkretnije, pa napisi ako ti nije tesko. Cene ce se kasti same.

Ono sto nudi eunet kosta 260 eur + racunar.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
80.93.231.*



+28 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet29.01.2008. u 23:36 - pre 197 meseci
Napisao sam iznad, na svakoj lokaciji adsl modem sa eth portom + RouterBoard 150 (sa MikroTik OS). Modem pretpostavljam da obezbedjuje provajder, tako da ti preostaje samo kupovina RB150. On je odokativno oko 80 EUR, ali je velicine kutije cigareta, mozda malo veci, tako da je mnogo neprimetniji nego neki PC racunar.
Konkretna realizacija sastoji se u podizanju PPTP servera na jednom od uredjaja, i podesavanje PPTP klijenata na preostalim uredjajima. Druga varijanta je podizanje IPSec tunela izmedju uredjaja. Uglavnom nekoliko nacina da se resi problem, da ne ulazim u detalje. Podrazumeva se da bar jedna lokacija ima staticku javnu ip adresu (za PPTP varijantu), ili na svim lokacijama javnu staticku ip adresu (za IPSec varijantu).
E sad, ako je Eunet za znanje trazio 260 EUR to je sad druga tema, ali svakako da treba na sve uracunati i taj trosak.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

dix
Yu-Bg

Član broj: 29938
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet07.02.2008. u 23:26 - pre 197 meseci
Ja sam imao odlicnih iskustava sa Linksys adsl ruterima koji imaju mogucnost VPN tunela. Stablino rade i lako se koriste. Koliko imas korisnika na lokacijama?
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet08.02.2008. u 11:14 - pre 197 meseci
Koliko se secam neki liksys ruteri su imali limit od najvise 2 ipsec tunela...
To moze da bude jedina prepreka ako je u pitanju vise lokacija.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

dix
Yu-Bg

Član broj: 29938
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: VPN preko ADSL - treba savet09.02.2008. u 17:37 - pre 197 meseci
Linksys AG241 ima 10 tunela a cena mu je oko 65 eura otprilike
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: VPN preko ADSL - treba savet

[ Pregleda: 6536 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.