Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

U sistemu PDV-a bez firme?

[es] :: Vodič za posao :: U sistemu PDV-a bez firme?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16849 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: U sistemu PDV-a bez firme?17.10.2007. u 13:13 - pre 201 meseci
Citat:
Ali ako ostvaruje prihod onda treba da placa "porez na ostale prihode", pogledaj clan 85, stavka 14 u zakonu o porezu na dohodak gradjana:

Dobro, ali to nije tema ovde.
Citat:
Na osnovu kog clana zakona to moze da trazi?

Ima zakon o PDV-u, skini ga i pogledaj negde tamo oko 3/4 teksta su clanovi o povracaju prethodno placenog PDV-a. Znaci, firma koja nema nikakve prihode u zemlji moze od drzave da trazi povracaj PDV-a za robu i usluge za koju ta mogucnost po zakonu postoji. Vecina firmi ima da plati PDV na kraju obracunskog perioda, ali ima i onih koje naplacuju PDV od drzave, sve po osnovnoj definiciji zakona o PDV-u. E, sad, kad to tako moze onda moze za sve obveznike PDV-a i fizicko lice obveznik PDV-a moze da uradi to isto, nije mi poznat clan zakona zasto ne bi moglo. Ako nadjem vremena, citiracu konkretne clanove zakona, inace sam u nekoj guzvi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: U sistemu PDV-a bez firme?17.10.2007. u 14:21 - pre 201 meseci
Citat:
pctel: Ima zakon o PDV-u, skini ga i pogledaj negde tamo oko 3/4 teksta su clanovi o povracaju prethodno placenog PDV-a. Znaci, firma koja nema nikakve prihode u zemlji moze od drzave da trazi povracaj PDV-a za robu i usluge za koju ta mogucnost po zakonu postoji.

Sad sam pogledao zakon i video da za veoma mali broj usluga ta mogucnost postoji.

Zakon se nalazi na : http://www.mfin.sr.gov.yu/html...p;req=printpage&pageid=940

Prvo sam video clan 28. koji kaze:
Citat:
Pravo na odbitak prethodnog poreza obveznik može da ostvari ako dobra nabavljena u Republici ili iz uvoza, uključujući i nabavku opreme i objekata za vršenje delatnosti, odnosno primljene usluge, koristi ili će ih koristiti za promet dobara i usluga:....


Znao sam i ranije da mozes za racunare da trazis nazad PDV ali sada sam pomislio da mozes da uzmes nazad PDV i na automobil (ako ga koristis za promet dobara i pruzanja usluga) ali me sacekao sledeci clan:

Citat:
Član 29.

Obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu:

1) nabavke, proizvodnje i uvoza putničkih automobila, motocikala, plovnih objekata i vazduhoplova, rezervnih delova, goriva i potrošnog materijala za njihove potrebe, kao i iznajmljivanja, održavanja, popravki i drugih usluga, koje su povezane sa korišćenjem ovih prevoznih sredstava;

2) izdataka za reprezentaciju obveznika;

3) nabavke ili uvoza tepiha, električnih aparata za domaćinstvo, televizijskih i radio prijemnika, umetničkih dela likovne i primenjene umetnosti i drugih ukrasnih predmeta, koji se koriste za opremanje administrativnih prostorija;

4) izdataka za smeštaj u hotelima i sličnim objektima i izdataka za ishranu i prevoz lica.

Izuzetno od stava 1. tačka 1) ovog člana, obveznik ima pravo na odbitak prethodnog poreza ako prevozna sredstva i druga dobra koristi isključivo za obavljanje delatnosti:

1) prometa i iznajmljivanja navedenih prevoznih sredstava i drugih dobara;

2) prevoza lica i dobara ili obuku vozača za upravljanje navedenim prevoznim sredstvima.


Ovo znaci da ne mozes da trazis povracaj PDV-a sa racunom iz kafane (stavka 2 i stavka 4).

[Ovu poruku je menjao srki dana 18.10.2007. u 13:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: U sistemu PDV-a bez firme?19.10.2007. u 00:11 - pre 201 meseci
Da, ali moze recimo za renoviranje stana, vecinu majstorskih usluga, nabavku svih vrsta alata i materijala, sve komunalije (struja, voda, telefon), plin/drva/ugalj za ogrev, radnih odela i obuce. Malo li je?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: U sistemu PDV-a bez firme?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16849 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.