Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS

[es] :: Elektronika :: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS

[ Pregleda: 4983 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS30.09.2007. u 13:29 - pre 202 meseci
Problem je u tome sto pri opterecenju sijalicom od 60W ili 100W na izvoru +283V gde je i prikacena povratna informacija za komparator u ic-u, napon padne na 200v i ne mrda ni navise ni nanize(obrcem pot. ali ne mrda).Kada radi u praznom hodu tada drzi napon od 283V koji podesim potenciometrom.Osciloskopom sam merio napon na gejtu izlaznih tr. i on je povorka cetvorki gotovo kao 'nozem isecene', sa amplitudom od vise od 10V(priblizno 12V).Celu elektroniku napajam ispravljacem od 12V dok fetove napajam iz akumulatora.Struja potrosnje je 7,xxA za sijalicu od 60W i oko 15A za sijalicu od 100W.Ove struje ne znam koliko su tacne jer ih merim nepreciznim ampermetrom ali su otprilike u tim okvirima.Jedino na sta sumnjam jeste trafo, tj. na formule koje koristim pri izracunavanju ali sam pogledao u dvema knjigama skinutim sa neta i to su te formule. Probao sam i sa trafoom iz pc napajanja i identicno ista situacija. Pri ovim testiranjima fet-ovi se prilicno brzo zagreju,u roku od 30-60 sekundi na temp. pri kojoj nemogu da drzim hladnjak rukom.Merio sam napon i odmah nakon dioda,dakle pre one zavojnice (forward mode filter choke, iz knjige je i uzeta formula za Lmin,dok sam karakteristike za 'self gaped iron powder toroid core' nasao na netu (ono ne umem da prevedem tj. ono self-gaped i forward mode, ako nekom treba sajt ove firme postavicu)) i napon je identican kao i na izlazu tj. na kondenzatorima.Slika dc-dc 283V je sema koju sam rucno crtao,posto sam sve radio na papiru, na njoj su i sve formule.Ukoliko uocite neku gresku ili su vam potrebni dodatni podaci o radu kola mogu ih premeriti osciloskopom i poslati vam slike (slikanne mobilnim).Dakle da li je problem u proracunu trafoa ili negde drugde jer nemogu nikako da izvucem vise od 200V.Slika Image000 je slika kako izgleda prakticno,tj. sklop je radjen na raster ploci a veze fet-ova odozdo pojacane Cu zicom 2,5mm^2.Pri probi skinuto je parce zice za strujno ogranicenje i tu stavljeno parce tanke licne (otprilike kao osigurac).
sema 'dc-dc283V' [img=http://img154.imageshack.us/img154/3186/dcdc283vyd3.th.jpg]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milan_obr
Milan Kojadinović
ETV
Obrenovac

Član broj: 141234
Poruke: 222
*.magnetplus.net.



+24 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS30.09.2007. u 14:41 - pre 202 meseci
Pozdrav Kolegama.

Čemu ti služi drugi sekundar, za neg. napon. On ne učestvuje u pov. sprezi.Meriš li i na njemu napon.
(Pad napona). Nešto si pogrešio, primar od 0,6 zav. (1zav) nije baš uobičajen za napon primara 12.V DC.
Izvuci pomoćni sek. 1 zavoj, pa posmatraj na njemu dešavanje u jezgru transformatora.
"Licna" ne nože biti na mestu šenta. Kod struje od 15.A, dešava se veliki pad napona. (Dođe licna kao potrošač).
(Proveri osciloskopom Ugs, ali tačno na sorsu i gejtu a ne G-GND, videćeš o čemu govorim.)

Milan.
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS30.09.2007. u 15:47 - pre 202 meseci
Broj primarnih navojaka ( a samim tim i sekundarnih ) mora biti dosta veci ( bar 2 x 5 navojaka na primaru za jezgro EI33, iz PC napajanja ).
Tvoj trafo ima malo navojaka na primaru pa odlazi u zasicenje - i zato se fetovi zagrevaju ( cudno da ih do sada nisi spalio ).

Sada vidim gde si napravio gresku u proracunu. Za Pjezgra si uzeo vrednost od 4.25 cm^2 ? Ne znam odakle ti ova vrednost ? Pjezgra je povrsina srednjeg stuba jezgra. Povrsinu od 4.25 ( koju ti koristis za proracun ) ima neko ekstra veliko jezgro ( nesto tipa EI60 ili vece, koje ti naravno ne koristis ).
Za tvoju informaciju, jezgro EI33, iz PC napajanja ima Pjezgra od oko 1.1 cm^2.

I da, pogresno si okrenuo faze na izlaznom kalemu.
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS30.09.2007. u 18:57 - pre 202 meseci
Da za PC jezgro i koristim P=1,3cm^2,dole levo u uglu na papiru seme 'dc-dc283V' pise jezgro iz PC napajanja,a inace imam neko jezgro 4,25cm^2 koje sam prvo namotao,pa sam pomislio da mu je tih 0,24T puno (2400Gauss jer sam procitao da do 50kHz se ide sa Bsat/2 sto je 2500Gauss=0.25T) pa sam onda namotao ovo jezgro od PC-ija. I na izlaznom kalemu nisam pogresno orijentisao faze (u knjizi pise za ovakvu kontrolu napona 'Mutually Coupled Forward-mode Filter Choke' na drugoj grani) da upravo i treba ovako orijentisati zato i ne kontrolisem tu granu jer kontrola ide preko kalema,za ovo sam se odlucio jer se dosta srece ovakva kontrola u praksi a i u jednom od projekata sa ovog sajta (Borivoja Jagodica) se upravo i koristi ovakva kontrola. Kasnije cu koristiti i ovu minus granu. E sada ja sam prebrojao zavojke kod rasturanja trafoa iz PC napajanja i mislim da on koristi 3 zavojka sto se i dobija jer kada 155V(napon prim)/12V(sekundara)=12.91=13; u primaru ima 40 zavojaka a zatim sledi 40/13=3.07=3 zavojka. Kada se u formuli (po kojoj sam ja i racunao) i primeni Upri=155V i P=1.3cm^2 za jezgro PC napajanja to se i dobije 40 zavojaka u primaru. Po toj formuli ja sam i izracunao da za jezgroEI-33 iz PC napajanja treba 2 zavojka.

Sve u svemu problem jeste pravila licna,jer kada sam merio napon iza bio je nepunih 9V. A i javljao mi se pad napona preko zica kojima sam povezivao sklop pa je i bilo manje napona na samom trafou. Hvala milan_obr i to mi je drugi put da me zezne pad napona na kablovima.

Moguce da je broj navojaka u primaru mali (2 navojka),na sijalici od 60W i naponu 230V trosi tacno 7,3A a pri istom naponu i 100W sijalici trosi 12A i tranzistori se greju pri obema snagama,a mozda i zbog malog hladnjaka.Takodje mislim da je ovo previse struje za ove snage.

@mm-tech Ako bi mogao da navedes kojom formulom (relacijom) dobijas da je za jezgro EI-33 potrebno 2x5zavojaka.

Evo i nekih slika sa osciloskopa( u nazivu slike imate sta predstavljaju i koliko je V po podeoku). Bune me jedino slike signala Uds i napona na jednom od dva kalema primara trafoa.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.209.*



+128 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS30.09.2007. u 19:27 - pre 202 meseci
malo si ti prikratio računicu, bar kod pc-ja. tamo je 7 navojaka (3+4 produženo) pa još prstenče pride. preskačeš djuti sajkl koji ti zeza računicu.
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS01.10.2007. u 08:10 - pre 202 meseci
@guja011 Da upravu si.Pogresno sam pogledao na kojim izvodima je izlaz za 12V,izlaz je na druge dve nozice trafoa,pa je na ovih 3 dodato jos 4 zavojka. Evo stranica iz dve knjige M. Brown-a koji je na netu zastupljen po ovom pitanju i gde su formule. Pri izracunavanju primara ovde se nigde ne navodi duty cycle sem kod sekundara (jer kako pojedini ovde navode bice da je problem u primaru).E sada me stvarno zanima po kojim formulama se racuna broj zavojaka jer sam pregledao ovaj forum ( a i google). Guja011 je na nekom od foruma dao link ka mislim westhost i projekat 80 (ako sam dobro spelovao) i ovde je naveden samo konacan broj zavojaka za neko jezgro (etd49 mislim i to 4 zavojka).Ukoliko bi neko mogao da postavi naslov knjige ili neke druge upute ka literaturi gde se mogu izvuci potrebni proracuni ili ukoliko zna neka postavi. Hvala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS01.10.2007. u 14:29 - pre 202 meseci
Ja sam pravio slicni pretvarac sa 1x300V dc u izlazu, feritni trafo iz PC napajanja, i bez problema sam opterecivao sa 200W, bez velikih padova napona.U primaru za 12V se stavlja 2x3 eventualno 2x4 namotaja. Zica mora da bude sto veceg preseka,najbolje 6-8 upredenih 0.35mm.Primari se motaju razredjeno,tih tri namotaja se rasporedi celom duzinom, prvo jedan pa preko njega drugi,srednji izvod izlazi gore,kao kod originalnog trafoa onaj izvod od 2x12 ili 2x5v, koji vec. Nisam probao da namotavam bifilarno oba namotaja odjednom,mislim da bi to bila greska u ovom slucaju.
Na 200W fetovi se pomalo zagreju,ali ja sam imao 4kom.
U sekundaru onda po ovome ide oko 80 namotaja,ali lako ces odmotati ako imas viska. I nikako ne motaj primar preko sekundara,primar neka bude ispod.
Nista novo ti nisam rekao sigurno.Ali ako ti je ferit ok,onda je do broja namotaja.
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS01.10.2007. u 21:34 - pre 202 meseci
Evo, vidi ovde : http://www.bcae1.com/trnsfrmr.htm

I jos nesto. Kada koristis povratnu spregu za regulaciju napona, proracun se mora zasnivati na minimalnom naponu koji ce se pojaviti na ulazu ( obicno 10.5V za uredjaje napajanje iz akumulatora ).
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS02.10.2007. u 07:27 - pre 202 meseci
Dakle premotao sam ovaj veci trafo od 4,25cm^2,tj. samo primar i umesto jednog stavio 2 zavojka.Sekundar nisam imao potrebe da premotavam jer sam bio motao 4 zica fi0.8mm pa sam umesto 2 uparene koristio samo po jednu kako ne bi premotavao sekundar. Ponasanje je opet bilo isto a gresku sam pronasao. Osnovna greska jesu dovodvni kablovi na kojima dolazi do pada napona pa je ulazni napon na fetovima oko 8.6-9V,a tu su i dodatni gubici od 15W i vise.Druga greska je bila i ona licna. Treca greska je bila manji broj zavojaka u sekundaru jer sam motao odnos 1:26 sto je malo jer na fetovima je mali napon da bi odnos bio zadovoljavajuci.Nakon premotavanja tj. prepravke trafoa sa pocetka ovog posta rezultati su gotovo identicni kao i kada je imao 1 zavojak a da greska nije u onim formulama evo slike sa sajta iz posta mm-tech -a kako je potrebno 2 zavojka za jezgro EI-33.Da i slike sa osciloskopa koje prikazuju Uds i U na trafou nisu dobre jer osciloskop nesto zeza (tacnije potenciometar na vremenskoj bazi) pa prikazuje onakav signal dok je ustvari signal gotovo pravilna cetvrtka osim pika pri pocetku cetvrtke.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS02.10.2007. u 09:12 - pre 202 meseci
Nisi dobro procitao uputstvo za koriscenje onog programcica. Za primary voltage treba da stavis dvostruku vrednost ulaznog napona ( u tvom slucaju 24V ). Nemoj da povecavas vrednost magnetne indukcije u jezgru ( jer to dovodi do povecanog grejanja jezgra ). Optimalna vrednost je 2000G ( odnosno 0.2T ), a bolje je uzeti jos manju vrednost.
Inace povrsina srednjeg stuba jezgra EI33 nije 1.30cm vec 1.14cm.
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS02.10.2007. u 13:07 - pre 202 meseci
''If the output says that you need 13 turns, you'd round up to 14 turns and each half of the primary would have 7 turns. From the previous diagram, you'd have 7 orange turns and 7 green turns on the core.''

Nisam pogresno procitao uputstvo vec lepo pise,a stvarno ne razumem zasto ga je tako iskomplikovao sa tih 24Vpp kada koristi istu formulu koju i ja koristim.Ja motam navojke bifilarno, 2 navojka 8xfi0,8mm Cu zice za EI-33 sto ce reci 4 navojka po uputstvu sa sajta.Inace 2400Gauss-a ili 0.24T je Bsat/2 za ovo jezgro tako da nema problema,pogledao sam na sajtu proizvodjaca.A za P jezgra upravu si, sada ga lepo premerih ali to ne unosi veliku gresku.

Nego na 50 zavojaka sekundara (pri cemu ima 2 navojka primara za jezgro od 4,25cm^2) dodah jos 5 zavojka i kada sam pobao u praznom hodu fino radi i vuce impulsno po oko 300mA dok kada ga opteretih sa 60W sijalicom i pri podesenom naponu na 236V probio je IRFZ48N.
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS02.10.2007. u 17:03 - pre 202 meseci
Jel ti radis sa frekvencijom od 50KHz ? Na ovoj frekvenciji Bsat je dosta manje od 2400G. Procitaj pazljivije datasheet. 5000G jeste maksimum, ali pri dosta nizim frekvencijama ( na 20KHz ). ( Eto zasto sam rekao da je za jezgro EI33 potrebo 2x5 navojaka za primar - ja sam koristio B=1000G )
Postoji jos jedan razlog zasto se nikada ne koristi tako mali broj navojaka. Da bi pretvarac pravilno funkcionisao, magnecenje jezgra mora biti potpuno identicno u obe poluperiode. Namotaji moraju biti motani bifilarno ( ali to si vec znao, sigurno ).
Kada je ovako mali broj navojaka, dovoljno je da jedan od njih malo vise zahvata jezgro, i eto problema. Ne vidim zasto je problem, da na tako velikom jezgru ( gde ocigledno ima dovoljno mesta ) namotas koji namotaj vise ( a i ne radis sa snagama reda kilovata, da bi se plasio gubitaka u bakru ).

Koje ti je to jezgro ( sa Ae=4.25 ) - mozda je problem u njemu ?
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS11.10.2007. u 20:19 - pre 201 meseci
Dakle, malo me zabolela glava pa sam bio zabatalio problem. Nego posle zajebavanja potrazio sam pomoc i pronasao gde je greska. Lak zica kojom sam namotavao ima slabu izolaciju (lak izgleda nije namenjen visokim ucestanostima i visokim naponioma) a kako ja nisam izmedju slojeva ubacivao izolaciju vec na 30-ak navojaka kada u primaru imam 2-4 navojka sijalica od 25W za 220V izmedju bifilarno motanih zica razlicitih navojaka svetli pomalo, sto ce reci da kada otkacim povratnu spregu i pustim da trafo radi u praznom hodu bez ogranicenja struje i kada otkacim kompletno kolo pocev od gretza pa nadalje, on vuce i 3.5-4.2A jer su mi spojeni krajevi zica (iako razlicitih zavojaka, jer lak probija) da bih dobio srednji izvod. Posle unistenja dva feta i to ne strujom vec naponom (tokom cestih promena transformatora desilo mi se dva puta da zica koja ide sa feta na trafo pipne nedovoljno ispraznjeni elektrolit koji bude i na 100 i vise V) ostavim ovo ali sada sam konacno doakao losoj lak zici bar za ovakav sklop. Do proboja lak zice ne dolazi odmah vec upocetku pri vecim opterecenjima ona pocinje sve vise i vise da provodi (ne greje se uopste, bude hladna kao spricer) a ovo probijanje se manifestuje upocetku jako visokim pistavim zvukom koji jedva da cujem i javljanja na trenutke nekih harmonika u pomocnim zavojcima koje sam izvukao tankom zicom i prikacio na osciloskop. Naime posle duzeg rada od 10-ak minuta jasno se cuje kao neko varnicenje u jezgru i struja sve vise raste do trenutka kada pocne i napon na sekundaru da pada.Moram da kazem da sam bio spustio i frekfenciju na otprilike 32kHz.
Jezgra sam koristio razna. Ono od 4,25cm^2 EE je neko koje sam nasao u nekom Ei-Nis uredjaju (ja stvarno ne znam koji je uredjaj bio jer sam dobio deo odlomljene stampane ploce sa izvodima ka trafou), pa zatim isto iz nekih starih Ei uredjaja jezgra EE 1,8cm^2 kao da su iz nekih prastarih lampaskih radio aparata jer nemaju stampanu plocu vec one papucice na nekom 'kartonu'. Spojio sam bio i 3 komada EI-33 iz racunara (jedno do drugog kako bi povrsina preseka jezgra bila 3 puta veca,telo sam sam napravio koristeci prespan i super lepak) kako bih mogao da motam samo 2 navojka u primaru i rezultati su izostali,jer je greska bila u zici.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa dc-dc pretvaracem. SMPS

[ Pregleda: 4983 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.