Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Server na privatnoj IP

[es] :: SOHO Networking :: Server na privatnoj IP

[ Pregleda: 2504 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Server na privatnoj IP16.09.2007. u 21:20 - pre 202 meseci
Da li postoji nacin da se pristupi kompjuteru sa privatnom IP adresom?

Konkretno, instalirao sam apache server na kucnom kompjuru u svrhu pregledanja sajtova i uopste istrazivanja.. Drugi kompjuter (koji je preko lan-a povezan sa prvim) moze normalno da pristupi serveru i otvara stranice koje ovaj hostuje.. Sada glavni kompjuter na kome je instaliran apache (sada ga vec mogu zvati server :)) je povezan na internet preko speedtouch adsl rutera.. Od provajdera dobijam dinamicku privatnu IP adresu.. Sada sa tim sto je dinamicka znam da se izborim (znam da postoje razni dyndns servisi), medjutim problem mi stvara to sto je adresa privatna, pa ne mogu da pristupim kucnom serveru 'izvana'..
Prijatelj je probao traceroute do moje IP adrese i ona padne na serveru od mog provajdera.. Traceroute od mog kompjutera do te IP adrese (na kome je ovaj prvi pao) izgleda ovako:

Code:

ivan@ivan-desktop:~$ traceroute 81.93.65.21
traceroute to 81.93.65.21 (81.93.65.21), 30 hops max, 40 byte packets
 1  SpeedTouch.lan (10.0.0.138)  0.982 ms  0.782 ms  0.934 ms
 2  TS-BL-4-Fe0-0.teol.net (81.93.65.21)  25.294 ms  26.802 ms  23.854 ms


Da li postoji ikakav nacin da rjesim ovaj problem, tako da mi server bude vidljiv. Nazalost, molbu provideru da mi to omoguci mozete iskljuciti kao odgovor..

Googlanje nije dalo narocite rezultate, na linku http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=258558 se govori o slicnom problemu, ali mislim da se to rjesenje ne moze primjeniti u mom slucaju..

Poz.

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP16.09.2007. u 21:24 - pre 202 meseci
Ima li taj ruter mogućnost forward-ovanja portova?
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP16.09.2007. u 21:32 - pre 202 meseci
Da, ruter ima mogucnost forwardovanja portova (NAPT). Ovo sam pokusao da podesim tako sto sam stavio da sve zahtjeve spolja na port 80 salje na adresu 192.168.0.1:80 (to je ip adresa servera).. Mozda ovo nisam dobro podesio, medjutim cak i da podesim moj ruter, mislim da ce problem ipak praviti server od provajdera, koji pretpostavljam takodje vrsi ulogu rutera, a njemu naravno nemam pristup..
U svakom slucaju evo kako stoje stvari u kucnoj mrezi (jedini faktor koji mogu promjeniti)
IP kompjutera na kome je inst. apache: 192.168.0.1
IP adresa adsl rutera: 10.0.0.138
Ovom adsl ruteru imam pristup i mogu podesavati sve na njemu, medjutim, mislim da ce problem opet praviti server od provajdera na koga se ruter kaci..

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP16.09.2007. u 21:56 - pre 202 meseci
Sad sam tek pročitao detaljnije tvoj prvi post. Ako ti provajder daje privatnu adresu, onda ne vredi ništa, pošto naravno da neće pristati da na svom ruteru radi forwarding. Ostaje ti samo da probaš sa hamachi-jem ili da menjaš provajdera.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP16.09.2007. u 22:06 - pre 202 meseci
Da, tako sam i mislio.. Ne znam uopste da li iko nudi javnu IP adresu.. Na sajtovima od lokalnih providera nema nikakvih informacija po tom pitanju.. Primjetio sam da wireless korisnici imaju staticku IP, ali opet nisam siguran da li je javna ili privatna.. Mada, to je vec OT na ovu temu, u svakom slucaju, hvala na odgovoru!

Poz.

 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 08:17 - pre 202 meseci
Moguce da pogresno pretpostavljam ali...

Ti grijesis u tome sto mislis da ti provajder daje privatnu adresu - NE. Ti imas Teol ADSL prikljucak i modem koji izigrava router. Tvoj modem ima PUBLIC IP za vezu sa netom i PRIVATE IP za vezu sa tvojom kucnom mrezom. Znaci, ADSL modem ima 2 mrezna interfejsa. Tvoji racunari ga vide njegov privatni IP.

Kako saznati public IP? Pa negdje u konfiguraciji modema ga imas, na pocetnim stranicama. Takodje, to sto si uraido sa preusmjeravanjem porta - RADI. Ja sam prije par mjeseci tako podesio na sestrinom compu (trebo mi je remote access) i tu nema problema. Mislim da se zove Virtual Servers ili kako vec... Znaci preusmjeravas sve konekcije sa WAN port 80 (public IP) na neki LAN IP (192.168.0.x - port 80) i tvoj server postaje vidljiv sa 'vanjske strane' tj za citav internet.

Ne znam tacno, ali mislim da kad bi taj ADSL modem / router spojio preko USB porta na PC i kad bi se on ponasao samo kao modem onda bi ti na PCu imao dostupnu public IP kao kad si se spajas sa obicnim modemom. Ali u tom slucaju nemozes spojiti jos racunara preko istog uredjaja na net (moze, ali sa dodatnom karticom, rutiranjem i bla bla bla,,,,,)
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 08:57 - pre 202 meseci
Ovako, ruter i jeste spojen preko USB porta (ali ruter emulira mrezni interfejs, tako da se ponasa kao da sam ga spojio preko mrezne kartice), jer mi je mrezna kartica bila zauzeta (komp. je umrezen u LAN). Dakle ovako izgleda:
Komp B (192.168.0.2) -> komp A (192.168.0.1) -> ruter (10.0.0.138) -> internet

Na kompu A se vrti apache server i komp B moze normalno pristupiti svim fajlovima koje ovaj hostuje. Cak i da podesim port forward (napt) na mom ruteru (10.0.0.138), opet ostaje teol server na koga se moj ruter kaci. Mislim da u tom serveru lezi problem. Opet nisam 100% siguran, a niko od prijatelja trenutno nije online da to provjeri, ali prosli put kad smo pokusavali, traceroute naredba je upravo padala na tom serveru od provajdera, sto ce reci da na njemu nije podesen port forwarding ka mom kompjuteru. Nije ni imala prilike da padne na mom ruteru, pala je ranije (kao sto se vidi na traceroute od mog kompjutera, pala je bas na serveru na kog se moj ruter kaci)..

Mozda nisam u pravu (nadam se), pokusacu jos jednom podesiti taj NAPT na ruteru, pa cu vidjeti da li ce biti ista od toga, ali sve mi se cini da je Miroslav u pravu..

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 09:46 - pre 202 meseci
Pitanje je samo da li tvoj ruter dobija javnu adresu ili ne. Moguće je naravno i jedno i drugo. U podešavanjima rutera bi trebalo da možeš da nađeš IP adresu rutera i da vidiš da li je javna ili ne. Ili u krajnjem slučaju, da pozoveš provajdera pa da pitaš.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 10:17 - pre 202 meseci
Potvrdjeno je, ruter dobija privatnu IP adresu..
Mislio sam da mozda postoji neki servis, npr. server sa javnom adresom na koji bi se povezivao preko svog kucnog kompjutera nekom VPN konekcijom, tako da bi mi taj server pruzao samo vidljivost (javnu IP), dok bi se fajlovi nalazili na mom kucnom kompu.. To je samo neko moje razmisljanje, medjutim, vise se onda isplati zaista i hostovati fajlove na tom serveru, sto se, jeli, uglavnom i radi :)

Hvala svima na odgovorima!

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 10:26 - pre 202 meseci
Imaš hamachi http://www.elitesecurity.org/t...elne-LAN-mreze-preko-interneta ali to nije za neku ozbiljnu primenu. Ako bi imao neki spoljni server, onda bi bilo jednostavnije da on i hostuje sadržaj, kao što si rekao.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP17.09.2007. u 22:02 - pre 202 meseci
A ti imas klasican Teol ADSL?
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
89.216.199.*



+165 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP18.09.2007. u 07:38 - pre 202 meseci
pogledaj ovaj program
koji se sasvim jednostavno instalira,ima toliko funkcija, a ne vuče dosta memorije

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Server na privatnoj IP18.09.2007. u 09:24 - pre 202 meseci
Citat:
A ti imas klasican Teol ADSL?

Nisam siguran na sta mislis, koristim start paket od 1gb kod teol-a.. Dakle obican paket.

@deki77:
Hvala na linku, siguran sam da ce nekom biti od pomoci, ali:
Citat:
Easy File Sharing Web Server is a Windows program that allows you to host a secure peer-to-peer and web-based file sharing system without any additional software or services.


OS mi se bas i ne mijenja zbog ovog.. :)


 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Server na privatnoj IP

[ Pregleda: 2504 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.