Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IS modovi na Canon IXUS 800 IS

[es] :: Digitalni fotoaparati :: IS modovi na Canon IXUS 800 IS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6323 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:08 - pre 202 meseci
Naime na ovom fotoaparatu postoji tri moda stabilizacije slike. Jasno mi je šta znače prva dva (Continuous i Shoot Only), ali me zbunjuje treći mod Panning.

Pa pitam o kakvoj se to vrsti stabilizacije radi i u kojim uslovima je treba primenjivati?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:15 - pre 202 meseci
U svakodnevnom radu koristite Shoot only mod.

Panning mod se koristi kada snimate nešto u pokretu. On tada doprinosi onom željenom zamućenju pozadine, a čuva oštrinu objekta koga pratite u njegovom kretanju (stabilizuje po jednoj, ali ne i po drugoj osi) .

Naravno, da bi to bilo ispunjeno, potrebno je da pomeranjem aparata što tačnije pratite objekat koji se kreće.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:31 - pre 202 meseci
Primer panninga:




 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:44 - pre 202 meseci
Hvala puno Nebojši na jasnom objašnjenju a Žarku na primeru.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
p-12.48.eunet.yu.



+35 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:50 - pre 202 meseci
Taj skijaš nije nikakav primer.



 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 22:51 - pre 202 meseci
Mali dodatak:

Ovi Žarkove slike nisu najbolji primeri paninga, jer tipični snimci tog tipa se prave kada osa aparat-obekat sa osom kretanja objekta snimanja čini ugao od 90 stepeni.

Tada je taj efekat oštrog objekta u pokretu, a zamućene pozadine - najjači.


EDIT:

utrča Zoran dok sam ovo pisao. Tačno, ovo su mnogo bolji primeri.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS13.09.2007. u 23:28 - pre 202 meseci
Naslov teme je IXUS!!!
A ne DSLR???







 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 00:15 - pre 202 meseci
Evo ovako.
Kada se vec razvila tema da malo razjasnimo!
Panning je funkcija koja spada u grupu inteligentnih funkcija na foto aparatima. Ona nije SERVO mada na pojedinim primerima na nju lici.
Primeri koje je izlozio zoran_dojkic kao i ja u svom drugom postu upravo NISU demonstracija panninga bez obzira sto se u nazivu faila Zoranovog primera krije rec panning. Oni se jednostavno mogu napraviti i aparatima koji ovu funkciju ne poseduju, ili aparatima koji je poseduju, ali je iskljucena.
Kako funkcionise panning?
Aparat na celokupnom polju slike detektuje objekat koji se krece i definise ga kao referencu i doklegod je on u polju slike, uvek ce se fokus obavljati prema njemu.
Sta to znaci?
Ako se detektovani objekat (predmet u kretanju) krece prema aparatu, od aparata, pod raznim uglovima itd, sve dok je u polju slike, bice izostren. To znaci da aparat nije potrebno pomerati da bi podesio fokus tacku.

Ako kazem da je skijas na prvoj fotki bio u gornjem levom uglu, a na poslednjoj u donjem desnom i da su prilozene fotografije kropovi rafalnog snimka relativnio nepomeranog aparata, proizilazi da je u sustini to pravi primer panninga.

Panning je proces (ne nacin) snimanja i na osnovu jedne fotografije se ne moze doneti zakljucak da je rec o njemu. Mora se pogledati niz fotografija (ako je prezentiran), ili osloniti na komentar autora.

Zamucena pozadina je posledica primene dve tehnike snimanja. Jedno je panning (radi pozicioniranja fokus tacke), a drugo je klasicna metoda pomeranja aparata radi dobijanja zeljenog efekta.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 14.09.2007. u 02:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 08:53 - pre 202 meseci
Bitno je u svemu da shvatim poentu funkcije, jer uz fotoaparat ide samo CD sa PDF uputstvom na hrvatskom jeziku, ali za aparat koji nema IS (IXUS 700). Na Canonovom sajtu naravno nema mnogo podrške za korisnike, ali zato ste mi vi tu

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 09:14 - pre 202 meseci
Osim toga IXUSi imaju jos par skrivenih funkcija koje nisu obuhvacene uputstvom a veoma su dobrodosle; narocito naprednijim korisnicima.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
p-14.75.eunet.yu.



+35 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 09:41 - pre 202 meseci
Citat:
zarsilic:Panning je funkcija koja spada u grupu inteligentnih funkcija na foto aparatima. Ona nije SERVO mada na pojedinim primerima na nju lici.

E, pa nije. Panning - praćenje objekta aparatom, koji se kreće poprečno, kao biciklista i slično. Engleska reč Panning nastala od pojma ispiranja zlata u posudi nalik na tiganj, laganim pomeranjem u stranu, gledali ste u vestern filmovima. Ranije, bez autofokusa se radilo odokativno, izoštriš na put gde objekat treba da prođe i čekaš da dođe ispred tebe. Sa autofokusom aparat počne sa daljinom na kojoj je objekat prvi put uhvaćen u kadar i izoštrava kontinualno - neprekidno, u servo modu. To je upravo ono što Svetlana ima na svom aparatu - Continuous, a taj Panning verovatno pored praćenja autofokusom i produžava blendu ispod 1/125 s da bi se dobila razmazana pozadina zbog pokreta aparata. Znači da mora da se škljocne dok je aparat u pokretu, jer se sa produžavanjem ekspozicije dobija velika dubinska oštrina zbog zatvaranja blende, što je na malom formatu senzora još izraženije. Biraju se oblačni dani (prvi primer), ili se slika u senci sa pozadinom kroz koju prodiru sunčevi zraci u protivsvetlu, tipičan primer je biciklista. Namerno se bira ekspozicija ispod minimalne određene pravilom 1/žižna daljina objektiva=1/ekspozicija.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 10:48 - pre 202 meseci
Citat:
zoran_dojkic: Sa autofokusom aparat počne sa daljinom na kojoj je objekat prvi put uhvaćen u kadar i izoštrava kontinualno - neprekidno, u servo modu.


To je servo, a ne panning.
Kod ovih malisana (prvi je to primenio Panasonic), nivo "inteligencije" je pomeren za jedan (ili dva) stepena vise.
Panning je funkcija koja po odredjenom algoritmu objedinjuje dve napradne funkcije: servo i face detekt. Kada bih imao taj algoritam ispred sebe, tacno bih vam pokazao gde je petlja.

Sto se tice parametara snimanja (nisam ih naveo u prethodnom postu), tacno je da aparat postavlja sto duzu expoziciju (vreme) ako se izabere panning mod.Ostalo sve vazi onako kako sam napisao u prethodnom postu.

Sto se samog naziva tice, vesti marketing Panasonika je izvorno poreklo reci PANNING, domisljato pretvotio u Panasonic Ingenering pa sad manje upucenim deluje kao da su ga oni izmislili.

Zorane,
uzbmi neki aparat sa ovom opciom (po mogucnosti Ixus) pa lepo polako i pedantno ispitaj sve ovo sto sam napisao:
Na koji nacin detektuje objekat u pokretu, kako ga prati i kako reaguje na pomeranje i da li je potrebno pomerati aparat da bi se to pracenje ostvarilo.
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 11:07 - pre 202 meseci
Ovaj moj IXUS 800 IS ima tu funkciju. Zbog toga sam i postavila temu.
Ajde sada kad ste načeli skrivene opcije, dajte malo detaljnije o tome.
Ja sam inače dobro proučila uputstvo (skinula sam i verzije na francuskom i engleskom), i stalno ga "potežem".
Iako ja lično nisam napredni korisnik, možda će nekome ko čita ovu i slične teme koristiti (a možda i ja nekad u svom životu postanem "napredna").
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 11:43 - pre 202 meseci
e, bre, podigli ste fotografiju na nivo doktora mehanike i fizike.
svetlana, ajde ti kreni prvo od osnovnih opcija i savladaj elementarne stvari, pa posle napreduj... ličiš na vozača koji još nije uvežbao menjanje brzina a već bi da diže auto na dva točka.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.236.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 12:44 - pre 202 meseci
ne razumete se međusobno... zarsilic priča o panning modu auto fokusa, a ostali o panning modu stabilizacije u čemu i jeste poenta teme ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 14:17 - pre 202 meseci
In photography, the panning technique is used to suggest fast motion, and bring out foreground from background. In photographic pictures it is usually noted by a foreground subject in action appearing still (i.e. a runner frozen in mid-stride) while the background is streaked and/or skewed in the apparently opposite direction of the subject's travel.

The term panning is derived from panorama, a word originally coined in 1787 by Robert Barker for the 18th century version of these applications, a machine that unrolled or unfolded a long horizontal painting to give the impression the scene was passing by. (Barker also invented the cyclorama in which a large painting encircles an audience.)

http://www.ephotozine.com/article/Camera-panning
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 17:21 - pre 202 meseci
Citat:
Paramecijum: e, bre, podigli ste fotografiju na nivo doktora mehanike i fizike.
svetlana, ajde ti kreni prvo od osnovnih opcija i savladaj elementarne stvari, pa posle napreduj... ličiš na vozača koji još nije uvežbao menjanje brzina a već bi da diže auto na dva točka.


Ma ja sam samo pitala šta znači panning u opcijama stabilizacije slike, da znam da li to treba da koristim i ako treba kada, jer nisam imala nikakvo objašnjenje u uputstvu. Ostali su se raspričali i razvili diskusiju što je pozitivno.

Inače auto bez problema vozim na dva točka
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS14.09.2007. u 19:25 - pre 202 meseci
Citat:
svetlanalane: Inače auto bez problema vozim na dva točka ;)



Samo pazi da ne raskantaš mašinu
 
Odgovor na temu

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
89.216.241.*



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS22.09.2007. u 22:26 - pre 202 meseci
Žarko, šta bi sa opisom onih skrivenih funkcija na IXUS 800 IS?

Ja već naučila sve ostalo
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: IS modovi na Canon IXUS 800 IS22.09.2007. u 22:30 - pre 202 meseci
pusti funkcije... daj da vidimo rezultat dosad pređenog gradiva.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: IS modovi na Canon IXUS 800 IS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6323 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.