Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857342 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

janas
jana smiljic

Član broj: 326509
Poruke: 3
*.80-202-203.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2014. u 15:01 - pre 114 meseci
probala sam tako ali mi nije uspelo
 
Odgovor na temu

Softwareutvikler
SamSvojMajstor

Član broj: 324086
Poruke: 8



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.12.2014. u 23:41 - pre 114 meseci
Citat:
janas: probala sam tako ali mi nije uspelo


Zahvaljujući Nešku, ovde imas 10gb materijala i ovde 35gb.

[Ovu poruku je menjao Softwareutvikler dana 10.12.2014. u 12:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nemanjajandric
Banja luka

Član broj: 326631
Poruke: 1
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2014. u 02:39 - pre 114 meseci
Ljudi,skoro sam poceo planirati da otputujem,radim,i ako bude mogucnosti preselim se u Norvesku.
Zanima me,da li mi mozete reci sta je najbitnije od papira da odmah pocnem traziti,zavrsio sam srednju skolu,teh.drumskog saobracaja.
Posjedujete li informacije,koliko je tesko naci posao u ovoj struci,i ako ne budem mogucnosti da radim u struci,moze li se radna viza dobiti ukoliko npr. konobarim?

Kontam da puno vise sanse za pronalazak posla mogu imati ukoliko nekog od nasih ljudi poznajem gore,tako da,ukoliko ikakve informacije imate,POMAZITE.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2014. u 16:07 - pre 114 meseci
Toliko stranica pisanih...uzalud..
Ako se vec odlucite na odlazak u Norvesku.. potrudite se malo . Ima skoro sve (99%)na forumu, pisano je sve 15 puta. Imate pretragu..

Nema vise svrhe posecivati ovaj forum.. sve ista pitanja, sve novajlije koje se ne potrude da procitaju ni prethodnih 5 stranica..

I posle se ljutite kada covek nece da vam odgovori ili " pomogne" .. a vi to ne radite sami ..

[Ovu poruku je menjao Medaggz dana 10.12.2014. u 20:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.12.2014. u 16:35 - pre 114 meseci
Jel mogu I ja da budem konobar u Norge za 4500e cuo sam da Blic pise da mogu;)

Citam sta se pisalo zadnjih 6-7 meseci na temi i sad shvatam zasto je vecina starih clanova napustila, od 40 strana jedno 20 su ista pitanja, a posto niko da uzme I brise ih ljudi su digli ruke i kontam da ce se opet isto pitanje pojaviti u razmaku 3-4 poruke.

Aj da I ja pitam nesto usput. Jel jedini relevantan mail za Sak onaj [email protected] ili ima jos neki? Ja sam izgleda corav jer ne videh drugi. I ako neko ima mail Sare Jovic posto vidim da joj je dosta ljudi pisalo ako moze da mi ga posalje na pp.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.12.2014. u 11:49 - pre 114 meseci
Evo u medjuvremenu sam se snasao,raspitao i dobio odgovor,i sad dal je nesto u medjuvremenu menjano ili onima sa redovnom skolom nikada staz nije ni trebao vec su sirene lazne info zbog ovih sa prekvalifikacije ne znam,ako je tako zahvalite se onima zbog kojih ste isli 6 meseci da radite za dzabe a da niste ni morali




Pripravnicki staz to jest praksa se trazi od osoba koje su se prekvalifikovale, to jeste zavrsile za medicinasku sestru-tehnicara u roku 1 ili 2 godine i u slucajevima gdje je skola zavrsena prije 10 godina i vise.

Ako ste zavrsili redovno i opsti smjer, onda vam nije potrebna dokumentacija o praksi/pripravnickom stazu.



Pozdrav


Vennlig hilsen

Sara Jovic

seniorrådgiver/ Senior Adviser

Tlf. 21529700

www.sak.no




 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2014. u 17:31 - pre 114 meseci
Da li je neko cuo za ovaj novi zakon koji planiraju da uvedu u februaru? U svakom slucaju trazice se za medicinare Bergen test, drzavni ispit i strucni ispit i mnogo ce da kosta. Za lekare i med. sestre se sigurno uvodi za bolnicare ne znam. I vazice samo za nas van EU. Ako neko podnese zahtev za autorizaciju pre februara, da li ce da se to odnosi i na njega?
 
Odgovor na temu

ksenija81
Beograd

Član broj: 314854
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2014. u 18:32 - pre 114 meseci
Jedno pitanje za Bobana i sve one koji imaju EU pasose pa znaju :) Da li moze u UDI-u da se se registracijom kao EU gradjanin , uz tillkallingsvikar ugovor o radu , dobije neograniceni boravak u Norveskoj? Koliko meseci boravka se dobija uz takav ugovor?
Veliki pozdarv za stare forumase i hvala!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2014. u 18:42 - pre 114 meseci
na UDI sajtu uopšte ne postoji poglavlje vezano za ugovor o radu, ili nije postojao u Julu kada samo prijavljivali ostatak porodice. Elem na sajtu ti traže datum dolaska, adresu gde boraviš i najbližu policisku stanicu gde da pošalju tvoju aplikaciju. Ugovor o radu sa odštampanim formularom koji će ti Udi poslati mailom nosiš u policiju. Ne znam da ti odgovorim onaj deo oko dužine trajanja ugovora, znam da je jedan momak sa HR pasošem i ugovorom od 3 mes dobio dozvolu boravka od godinu dana.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

ksenija81
Beograd

Član broj: 314854
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2014. u 19:26 - pre 114 meseci
Hvala Bobane na odgovoru. Registrovala sam se preko Aplication portala , dobila termin 02.01.2015., i ugovor su mi poslali. Brine me samo koliko cu moci da boravim ovde , jer vreme prolazi a posla bas i nema. U policiju nosim Ugovor o radu, pasos (kopije i originale) i søknad koji su mi poslali posle registracije jel tako?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2014. u 23:03 - pre 114 meseci
tu postoji neka začkoljica. to bi zvučalo ovako nekako - imaš pravo neograničeno da se zadržavaš ali ako nemaš posao onda bi trebalo da posle 6mes izađeš iz Nor ali ti niko ne brani da se sutra odmah vratiš. ono što je tebi u ovom trenutku bitno je da ne postoji pogranična služba sem kada dolaziš avionom iz ne EU zemlje pa samim tim oni nemaju uvid da li si ti napuštala nor ili nisi.
dokumenta koja sam ja nosio su :odštampan mail koji mi je poslao UDI, ugovor o radu, pasoš i ugovor o zakupu stana. Oni su sve kopirali a ugovor o iznajmljivanju stana ih nije zanimao. To je bilo u Januaru, u međuvremenu znam da je jedan naš član foruma nosio papire u policiju ali su njoj tražili i 3 isečka plate. Da li je to neka nova praksa ili ona jednostavno nije imala sreće pa naletela na kret.... to ne umem da kažem.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

sajo1
miki kiki
neradim
neradim

Član broj: 326692
Poruke: 2
46.99.83.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2014. u 19:43 - pre 114 meseci
pitanje za bobana dali nesto zna za ostrvo svalbard kako funkcionise tamo za gradjane srbije dali mogu naci poso tamo mislim da se radi o rudnicima ili uopste dali imas neki sajt za potraznju posla tamo
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2014. u 23:24 - pre 114 meseci
Svalbard isto funkcionise kao i Norveska. S srpskim pasosem ne mozes nista, i o tome je cak neko pisao ranije.

Tamo je manji porez dosta, dosta, jer skoro "niko" nece da ide tamo da radi jer je dosta hladnije nego ovde.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 00:33 - pre 114 meseci
Citat:
sajo1:
pitanje za bobana dali nesto zna za ostrvo svalbard kako funkcionise tamo za gradjane srbije dali mogu naci poso tamo mislim da se radi o rudnicima ili uopste dali imas neki sajt za potraznju posla tamo

Svalbard jeste deo norveške ali ne važe ista pravila kao u Nor. Recimo za Svalbard ti ne treba radna viza ali jedini način da odeš do tamo je brodom iz Norveske. postoji jako malo privatnih kuća uglavnom su to kuće koje pripadaju kompanijama koje rade na Svalbaru i koliko sam ja proveravao i pričao sa Norvežanima gotovo je nemoguće iznajmiti smeštaj.
Ako ne dolaziš organizovano sa turističkom grupom verovatno će tražiti da im pokažeš koliko sredstava imaš i ako ne budu zadovoljni vratiće te nazad prvim brodom. (ovo sam pročitao na sajtu svaldbarda
U prevodu na Svalbard se ne može pre nego što se dobije posao na njemu. Kako do posla tamo to ne znam da ti kažem ja sam slao aplikacije u nekoliko navrata ali nikakva korist od toga.
inače nije u pravu medaggz u onom delu da niko neće tamo, ja znam i norvežane koji su želeli tamo ali nisu prošli na konkursu. To je vrlo zatvorena sredina sa tačno definisanim potrebama za radnicima kojih profila i koliko. Nisu ni hladnože tako strašne jedino što oni od godišnjih doba imaju zimu i kasnu jesen :-) nađi na netu sajt svaldbarda sve tamo piše pretpostavljam i imaena kompanija koje tamo rade pa pokušaj da im pošalješ mail.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 02:46 - pre 114 meseci
Zato sam i stavio navodnike.. I onaj mali deo koji hoce, ne moze da dobije nista.. i ja poznajem par. Ostali nece..

Boki kakvo je vreme u Alti , dolazim u petak, a putujem u subotu.. jel nije kao u Karasjoku? Ujutru -30, uvece + 3.. i tako sve u krug :D Glava mi puce.
 
Odgovor na temu

Polinikk
Student

Član broj: 308653
Poruke: 37
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 03:06 - pre 114 meseci
Pozdrav svima. Ima li neko od upucenijih clanova voljan da da dobronameran savet gde da trazim bilo kakav posao u skandinaviji?. Imam Eu pasos i nameru da trazim nesto za rad, moze sezonski, od nove godine do proleca. Fabrike ribe, ugostiteljstvo, farme, ski centri itd. Bilo gde u Nor. Ne planiram da ostajem gore duze . Od maja sam u toplijim krajevima :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 07:57 - pre 114 meseci
mi se vrtimo oko 0C nije išlo ispod -10. Ovde dostižemo vaše radne temperature u Januaru i delimično u Februaru, inače je ovde prosek zimi 0 do -10
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:4642:23d2:0:a02f:7476:9..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 09:44 - pre 114 meseci
Da li neko zna kako da se konkurise za mesto u vrticu ako dete nema personnummer? U semi na netu (Bærum komuna) ima kao obavezno polje da se ukuca i potvrdi, iako su rekli da ima nesto ispod toga u semi za one koji nemaju pn, ne mozemo nista naci...
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:2d96:af0b:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 11:31 - pre 114 meseci
Ja sam prijavio svoju cerku bez personnummer-a u Trondhajmu i vec ide u vrtic 2 meseca.
Na sajtu za prijavu deteta je postojao kontakt za one koji nemaju personnummer :) (konkretno email adresa [email protected]) i od njih sam vrlo brzo dobio odgovor i otvoren nalog za application portal (nisam siguran da se tako zove). Tu sam se prijavio i posle par dana (imali smo srece) smo dobili ponudu za vrtic.
Ovo je ono sto sam ja nasao kao kontakt za vasu komunu [email protected]. Nisam siguran da je to bas to ali vredi pokustai, ima i broj telefona ali sajt nesto ne radi trenutno.
Napisite/recite im koja je situacija i trebalo bi da budete blizi resenju.
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2014. u 11:55 - pre 114 meseci
Imam mogućnost da snimim sve što može da se gleda preko NRK sajta, sa uključenim NO prevodom. Dajte predloge, pa ću sa kolegom neškom da vidim gde ćemo uploadovati i kako. Trenutno snimam side om side, i nadam se da će u toku dana biti gotov prvi serijal od 8 epizoda.

Ja dosta provodim vremena u prevozu, i slušanje radija je super, ali bih nekad nešto gledao, posebno zbog prevoda jer mi pomaže da učim reči, a i da bolje razumem. Serije koje su na sajtu NRK nemaju mogućnost da se downloaduju, koliko ja znam... Ako imate predlog za serije koje bi gledali na fonu/tabletu bez potrebe da ste na netu, pišite.

Dakle, mogu biti i dečije serije (razgovetnije pričaju)


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857342 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.