Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838879 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2014. u 21:12 - pre 114 meseci
lektori se povremeno pojavljuju na forumu pa oni to dovedu u red
Ukoliko ti traže da dopuniš dokumentaciju onda dobijaš rok u kom moraš dostaviti traženu dokumentaciju, to ulazi u onu cenu koju si već jednom platio. U slučaju da ti vrate tj odbiju zahtev onda ne znam šta se dešava.

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 20.11.2014. u 23:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 20.11.2014. u 23:44 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 00:30 - pre 114 meseci
Zamolila bih nekoga da mi napise konkretno koja dokumenta trebaju za autorizaciju medicinske skole. Vracala sam se 100 strana unazad i nista nije odredjeno, cak sam pronasla i jedan post gde pise da se autorizacija ne placa. Nameravam da krenem da ucim jezik u Sagi, da li ce mi to biti olaksica...za pomoc oko slanja dokumenat, jer sam apsolutni pocetnik u celoj ovoj prici. Hvala unapred
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 08:42 - pre 114 meseci
Sto se Sage tice, ti skupljas sve papire, predajes njima, a onda oni prevode i ostalo ( ti platis prevod naravno ali oni to nose kod prevodioca i za apostil i onda salju, rekose da je 1000 dinara po stranici i da sve izadje oko 12 000 + faktura). To je 100%. Sto se tice staza, informacija od pre 3 dana je da ne mora da se ima staz, ali posto se nikada ne zna kome ce da dodju u ruke tvoji papiri bolje da se ima. Neko odobri i bez, a neko ce mozda da trazi. I mene to nervira ali je tako kako je. Drzavni kao sto neko rece na treba. E da, dokumenti su sva 4 svedocanstva (kopije), diploma (kopija), program srednje skole, kopija pasosa i potvrda o stazu ili volontoranju.
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 11:52 - pre 114 meseci
Citat:
drtrewq:
Zamolila bih nekoga da mi napise konkretno koja dokumenta trebaju za autorizaciju medicinske skole. Vracala sam se 100 strana unazad i nista nije odredjeno, cak sam pronasla i jedan post gde pise da se autorizacija ne placa. Nameravam da krenem da ucim jezik u Sagi, da li ce mi to biti olaksica...za pomoc oko slanja dokumenat, jer sam apsolutni pocetnik u celoj ovoj prici. Hvala unapred

diploma,svedocanstva za sve cetiri godine,izvod iz knjige rodjenih i vencanih ako si u braku,potvrda gde si radila,uverenje o polozenom strucnom ispitu,plan i program iz skole,prva strana pasosa,potvrda o uplati koju ti daje banka,kopije svih dokumenata overis u opstini prevedes na engleski i zajedno sve posaljes sa njihovom semom koju si popunila.Ja jesam ucila kod sage ali nisam preko njih slala jer mozes naci i jeftiniji prevod a ti sama moras dokumenta da overis jer prilikom overe dajes svoju licnu kartu,uzgred kada kopiras dokumenta kazes da ti je potrebno za kkonkurs za posao pa overu ne placas.Prvu stranicu pasosa ne prevodis,vec samo da je overena u opstini.E sad sto se tice strucnog ispita sve zavisi kod koga ti padnu dokumenta ,ja ga imam ali posto duze nisam radila sa pacijentima traze mi jos tri meseca prakse,inace redovno sam zavrsila skolu 1996.Tako da ti je to sada lutrija.U svakom slucaju zelim ti srecu za dobijanje autorizacije.Ja sam se zalila na njihovu odluku i cekam,ako nista ponovo cu da im uplatim za tri meseca i posaljem dokumenta pa cu je valda dobiti
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 11:53 - pre 114 meseci
Citat:
drtrewq:
Zamolila bih nekoga da mi napise konkretno koja dokumenta trebaju za autorizaciju medicinske skole. Vracala sam se 100 strana unazad i nista nije odredjeno, cak sam pronasla i jedan post gde pise da se autorizacija ne placa. Nameravam da krenem da ucim jezik u Sagi, da li ce mi to biti olaksica...za pomoc oko slanja dokumenat, jer sam apsolutni pocetnik u celoj ovoj prici. Hvala unapred

diploma,svedocanstva za sve cetiri godine,izvod iz knjige rodjenih i vencanih ako si u braku,potvrda gde si radila,uverenje o polozenom strucnom ispitu,plan i program iz skole,prva strana pasosa,potvrda o uplati koju ti daje banka,kopije svih dokumenata overis u opstini prevedes na engleski i zajedno sve posaljes sa njihovom semom koju si popunila.Ja jesam ucila kod sage ali nisam preko njih slala jer mozes naci i jeftiniji prevod a ti sama moras dokumenta da overis jer prilikom overe dajes svoju licnu kartu,uzgred kada kopiras dokumenta kazes da ti je potrebno za kkonkurs za posao pa overu ne placas.Prvu stranicu pasosa ne prevodis,vec samo da je overena u opstini.E sad sto se tice strucnog ispita sve zavisi kod koga ti padnu dokumenta ,ja ga imam ali posto duze nisam radila sa pacijentima traze mi jos tri meseca prakse,inace redovno sam zavrsila skolu 1996.Tako da ti je to sada lutrija.U svakom slucaju zelim ti srecu za dobijanje autorizacije.Ja sam se zalila na njihovu odluku i cekam,ako nista ponovo cu da im uplatim za tri meseca i posaljem dokumenta pa cu je valda dobiti
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 13:33 - pre 114 meseci
Hvala!! Znaci mora da se uplati tih 1560 kruna za autorizaciju? A sto se tice te potvrde za staz, ko nam je daje...ustanova u kojoj smo zavrsili staz, ja ne znam za med. sestru kako to ide? Poslacu bez...pa sta bude. P.s ja imam diplomu o polozenom maturskom ispitu, jel to to?

[Ovu poruku je menjao drtrewq dana 21.11.2014. u 14:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
85.113.180.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 16:14 - pre 114 meseci
@drtrewq
Nije to to, maturski ispit i staziranje je totalno drugo.
Maturski ispit polazes na kraju prekvalifikacije ili redovnog skolovanja. Staziranje je kao praksa u zdravstvenoj ustanovi, radis ali nista ne dobijas (nikakav novac) samo taj "staz". Kao sto postoji radni staz.

Odes kod sefice ili nekoga ko je glavni za dom zdravlja(koliko sam upucen najbolje je 3 meseca dom zdr. + 3 meseca bolnica?)/nekog glavnog doktora ako ima ovlascenje da te ubaci da staziras ili ako imas neku vezu-najlakse.
Staziras 6 meseci ( JA NISAM IMAO ni1 dan staziranja kada sam dobio autorizaciju-s opstim smerom) i onda mozes da predas papire. A mozes i bez toga, pa ako ti se posreci-super.


@boban13
I meni su trazili taj plan i program.. oko 250 stranica X 500 din.. odrase nas :D ali daleko od toga da se ne isplati :)

Gde si u Alti btw ? Ja sam 3 sata od tebe , a mozda se desi da predjem tu uskoro. Pozdrav
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 16:54 - pre 114 meseci
Hvala. Doslo je do male zabune....kada sam trazila dokumenta iz srednje skole, od diplome nasla sam samo diplomu da sam polozila maturski rad, e sad posto sam zavrsila pre 10 godina srednju skolu ja se ne secam kakvu su oni nama diplomu izdavali, da li mi dali veliku diplomu kao ovi sa faksa ili je ta diploma da sam polozila maturski ispit, diploma da sam zavrsila srednju skolu :) Ja cu poslati na autorizaciju bez staza pa sta bude. A sto se tice plana i programa, rekli su mi da u srednjoj to vidim...i to je jedan papir samo, i kosta 1500 dinara. Nadam se da mi nece traziti to od 250 strana
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 19:16 - pre 114 meseci
možda sam ja uneo malu zabunu jer sam jednog trenutka pomislio da si lekar. Tih 250str je detaljan plan i program fakulteta a ne srednje škole. Za srednju školu pojma nemam šta ti treba jer kroz tu priču nismo prolazili.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 19:21 - pre 114 meseci
:) Ja jesam lekar, ali sam zavrsila i redovno medicinsku skolu. Svasta sam nesto ali u Srbiji sam jedno veliko nista ;) Pokusavam da udjem u sistem preko medicinske skole, a jezik tek pocinjem da ucim :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2014. u 21:41 - pre 114 meseci
Med. fakultet u NS ima plan i program za 6-o godišnje studije koji se prostire na 250str, kako si ti iz BG moguće da oni imaju to na nešto manje str. texta pa sve bude malo i povoljnije na kraju krajeva.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2014. u 12:15 - pre 114 meseci
Pozdrav svima!

Evo mene opet posle dva meseca pauze.Kao sto sam ranije pisao o odlasku u Norvesku i dobijanju boravka,sada imamjos jedno pitanje.
Kao sto se vidi u ranijim postovima radilo se o vencanju mog sina sa devojkom koja ima boravisne papire u Norveskoj.Kako je moja sada vec snaja, iz Republike Srpske a moj sin iz Srbije,resili su i vencali su se u Republici Srpskoj i papire predali za dobijanje boravka za mog sina.
Kada su predali papire rekli su im da ce cekati od 1-3 meseca.
Kada je ovih dana proslo tih 3 meseca pozvali su policiju i oni su im rekli da se moze cekati i do 12 meseci za boravak.
Ko je sada blize istini i koliko se stvarno ceka za papire?
Inace priznanje diplome za bolnicara je dobio bukvalno za neverovatnih 4 dana (za 4 dana su objavili na sajtu).

Hvala svima na pomoci.
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2014. u 11:32 - pre 114 meseci
Prosek cekanja je 9 meseci.
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.wlan.ntnu.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2014. u 17:03 - pre 114 meseci
http://www.udi.no/en/word-definitions/case-processing-times/
Dakle, moze da potraje do 9 meseci, i ako je duze onda ce da vas obaveste. Ono sto su meni rekli u SUA kada sam se prijavljivao da je uobicajeno da traje oko 6-8 nedelja, i tako je i bilo u slucaju za moje. S obzirom da moze da potraje do 9 meseci mislim da smo imali srece, ali opet neki su dobijali za par dana.
Ako on ima priznatu autorizaciju i zna jezik njega niko ne sprecava da pokusa da nadje posao, i ako dobije ponudu da se prijavi kao skilled worker. Tu dozvolu moze da dobije dozvolu za 10ak dana ako se prijavi u SUA (mozda postoji mogucnost i za early employment ali to ne znam kako funkcionise).
 
Odgovor na temu

bb4232
perica peric
stavanger

Član broj: 324681
Poruke: 16
*.bb.online.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 08:38 - pre 114 meseci
spajanje traje max 9 meseci.i ja cekam evo vec 4.to za 3 meseca dobiju oni koji traze spajanje sa nekim ko je npr.po osnovu posla dobio radnu dozvolu.pise na sajtu udi ja vezano za statistiku 45% dobije za 3 meseca,8 od 10 u toku 6 meseci,ostali u toliko 9.sad posto je on medicinar i struka je deficitarna,nzm da li bi mogao dok je u jednom postupku da ide drugi u koliko bi nasao posao.najbolje je pozvai udi za tacnu info.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
85.113.180.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 14:15 - pre 114 meseci
Nisam uspeo da produzim ili da nadjem novi posao, tako da moram privremeno da se vratim tu, pa posle kratkog vremena opet u Norge.

Opholdstillatelse kort mi je do sredine decembra, i moram da izadjem iz Norveske. Koliko dugo moram da budem u Srbiji da bih opet dobio dozvolu da udjem u Norvesku kao turista/arbeider ? Jel 90 dana(3 meseca) ?


Hvala unapred
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.215.149.112.getinternet.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 18:19 - pre 114 meseci
pozdrav svima,
ljudi, ide li neko skoro iz osla u beograd, i ako ide da li bi poneo jedan umrli laptop
hvala unapred
pedja
 
Odgovor na temu

idza026
structural engineer
Beograd, Srbija

Član broj: 323101
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 20:56 - pre 114 meseci
Citat:
JelenaiPedja: pozdrav svima,
ljudi, ide li neko skoro iz osla u beograd, i ako ide da li bi poneo jedan umrli laptop
hvala unapred
pedja


Jos uvek nisam dosao gore, pomogao bih inace
Imam pitanje, jel istina da laptopovi umiru u Norge ako su na njima ilegalni softveri i pritom su nakaceni na internet? A onda ovde u Srbiji ponovo normalno rade?
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.215.149.112.getinternet.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 21:40 - pre 114 meseci
nece umreti ako ga koristis bez microsoft abdejta...
 
Odgovor na temu

Olivera Surlic
Diplomirani farmaceut
apoteka
Bergen,Norveska

Član broj: 316063
Poruke: 11
*.170.249.62.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 21:55 - pre 114 meseci
Da li neko zna,kad se zakaze termin u Udiju,znam da se moze promeniti,za neki sledeci datum,ali ne znam da li to moze vise puta da se menja ili samo jednom,pa ako neko zna,neka kaze.
Situacija je sledeca,jos nisam dobila dozvolu,radim sa dozvolom za rani start,a porodica mi dolazi uskoro.Posto se ovde ceka na termin i po 20 dana,ja bih da im zakazem,pa ako ja ne dobijem dozvolu do tog termina,da pomeram.Da li je to pametno,ili da cekam.Molim za savet,iskusne forumase.Pozdrav i hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838879 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.