Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855140 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2014. u 18:27 - pre 115 meseci
Dobar vam je link ostavio gogi77 treba 100% tranzitna viza za Veliku Britaniju verovatno si prosao greskom sluzbenika inace su oni veoma rigorozni po tom pitanju.

"Aerodromska tranzitna viza košta €39 dok je tranzitna viza koja uključuje napuštanje aerodroma (isključivo radi tranzita) ili tranzit kopnenim putem €71"

http://www.klubputnika.org/ser.../23-evropa/104-velikabritanija
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.189.97



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2014. u 20:55 - pre 115 meseci
Citat:
MiToman:
Ljudi zna li ko kakva je procedura kad dobijes ponudu za posao pa onda i radnu dozvolu na osnovu nje na godinu, radna stigla posle 3 mjeseca, i taman posle par radnih dana zatvori se sykehjem. Jel se moze dalje traziti posao ili se mora izaci iz zemlje. Radna dozvola postoji.. Jel se neko susreo sa slicnom situacijom?


Na sljedecem linku mozes pronaci vise info o tome i prema tome bi mogao ostati u No 6 mjeseci da trazis novi posao, ukoliko imas vazecu boravisnu dozvolu.

https://www.udiregelverk.no/no...lendingsforskriften/kap6/6-11/

To se naravno odnosi samo na faglært-e.

Ali u svakom slucaju najbolja adresa, kojoj se trebas obratiti da bi bio 100% siguran je Udi. Posalji mail i u roku par dana ces dobiti odgovor. pozz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
148.122.44.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2014. u 21:59 - pre 115 meseci
Citat:
MiToman:
Ma imaju referense. Sve je Ok sto se toga tice. Pitanje je samo jel se moze firma promjeniti posto je radna dobijena na osnovu posla kod drugog poslodavca koji je zatvorio dom i koje je vrijeme do kojeg se mora doci do sleceg ugovora.


6 meseci po prestanka radnog odnosa ili dana kada prestane da vazi radna dozvola, recimo moja je do 6.2016 ako ostanem sutra bez posla mogu biti jos 6 meseci u norveskoj, da mi dozvola vazi do 1.2015 onda bi morao imao papire do tog dana, nema veze sto je poslodavac prestao da radi ako ima dozvolu, 6 meseci je bezbedna, u svakom slucaju sve pise na onom papiru sto je dosao uz radnu dozvolu :)

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2014. u 22:18 - pre 115 meseci
Hvala ljudi. Interesuje me jos jedna stvar. Covjek dobio, isto na osnovu ponude za posao, radnu, i nije uspio dobiti ugovor, u istoj ovoj firmi, jer je u dva dana razlike stigla radna dozvola i firma zatvorena. Niko ne zna sta vlasnu bi al eto zatvori. Jel to vazi i za njega sad 6 mjeseci s obzirom da niti je zapoceo radni odnos niti je potpisao ugovor.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
148.122.44.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2014. u 07:03 - pre 115 meseci
pa ako je dobio radnu dozvolu od UDI onda vazi i za njega 6 meseci :)
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanharistefan
Beograd

Član broj: 325745
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 00:51 - pre 115 meseci
Da li ovde postoji neko ko je završio Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (ex Defektološki) a živi i radi u Norveškoj? Ili neko ko poznaje takvu osobu?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 10:46 - pre 115 meseci
Citat:
stefanharistefan: Da li ovde postoji neko ko je završio Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (ex Defektološki) a živi i radi u Norveškoj? Ili neko ko poznaje takvu osobu?

Koliko sam ja ispratio ovaj forum konkretno sa tim fakultetom i sa tim zvanjem nema niko da radi,odnosno mozda radi ali ne na tom radnom mestu.
E sad ne znam sta ste zavrsili,logoped,defektolog i cini mi se specijalni pedagog imaju prodju tj.priznato im u Norveskoj cak im ne terab ni od UDIR ,polozite bergen i posao imate zagarantovano.
i Mene ovo interesuje jer radim 15 godina u specijalnon skoli i imam na defektoloskom zavrseno ostrucavanje uverenje da sam strucno osposobljen za rad sa takvom decom ali u tekstilnoj grupi predavanja ,mada kada bi znao jezik verujem da bi se naslo mesto bez obzira sto mi pise tekstil.
Ako saznate da ima javite i meni...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanharistefan
Beograd

Član broj: 325745
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 11:46 - pre 115 meseci
Specijalni pedagog sam. Video sam da ima posla za moj smer, kao i za oligofrenologe i logopede. Ali bih voleo da čujem iskustva onih koji sa mojim smerom rade u Norveškoj. U kojoj instituciji rade i šta im je u opisu posla. Smer specijalnih pedagoga je jako zamršen. Nije kao, recimo, stomatolog. On zna da može da radi u zdravstvu, popravlja zube i to je to. :) Naravno, jezik je jako bitna stavka i to je prvi korak koji mora da se preduzme. A šta je udir i bergen?
 
Odgovor na temu

sanja222
Sanja Misic
student
Novi Sad, Srbija

Član broj: 325971
Poruke: 1
82.117.202.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 11:53 - pre 115 meseci
Zdravo ljudi...
Znam reci cete da sam lenja, da ne citam, ali prosto je tesko izdvojiti vremena da se procita svih skoro 20 hiljada odgovora u par dana....
Elem, zavrsavam osnovne studije psihologije u Novom Sadu, na akreditovanom privatnom fakultetu. Master u Oslu, kognitivna neuronauka na engleskom jeziku, je ono sto mene trenutno interesuje... Kolike su sanse da mi priznaju diplomu? I kada bih uspjela, koliko je tesko da moj muz dodje u Oslo sa mnom, po procesu spajanja porodice? Da li je to izvodljivo?

Hvala unaprijed :)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.208.164.60.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 14:22 - pre 115 meseci
Za ucenje jezika...ima bas puno dobrih stvari na jednom mestu. [url=https://drive.google.com/folderview?id=0B8rOc7rYOH6ESjhHTkZSZVdOaFk&usp=sharing#list][/url]
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 14:36 - pre 115 meseci
Citat:
stefanharistefan:
Specijalni pedagog sam. Video sam da ima posla za moj smer, kao i za oligofrenologe i logopede. Ali bih voleo da čujem iskustva onih koji sa mojim smerom rade u Norveškoj. U kojoj instituciji rade i šta im je u opisu posla. Smer specijalnih pedagoga je jako zamršen. Nije kao, recimo, stomatolog. On zna da može da radi u zdravstvu, popravlja zube i to je to. :) Naravno, jezik je jako bitna stavka i to je prvi korak koji mora da se preduzme. A šta je udir i bergen?

Znam ja dobro sta je specijalni pedagog,ili ti oligo ili somatoped,ti kao specijalni pedagog ces se tesko kod nas aposliti ukoliko se radi o skoli,ostale drzavne institucije iako im treba takav kadar ne zaposljava,bar kod mene je oligo zakon i tako je u svim specijalnim skolama.
Udir ti je prvo mesto gde i preko njih trazis posao,da bi ti se priznala diploma recimo meni kao dipl.ing ili moj sup,profesor informatike.prvo smo morali da nam prizna NOKUT e sada kada su nam oni priznali moramo da saljemo u UDIR kako bi nam i oni priznali i kako bi mogli ravnopravno da konkurisemo za posao,mada je to jako tesko jer im je obrazovni sistem skroz drugaciji nego nas,govorim o obrazovanju,jer sigurno jos negdi se mogu specijalni pedagozi zaposliti ali gde pojma nemam.E ako hoces u obrazovanje onda ti je diploma sa prevodom odmah priznata,a nama iako nam je i NOKUT priznao nije.
BERGEN TI JE NAJVISI NIVO poznavanja jezika imas NP1,np2,NP3 I na kraju ovaj Bergen koji je kod njih priznat svuda,a i normalno jer se sve i kod njih polaze a tu nema puskica,topova ili bilo cega.
Srecno
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanharistefan
Beograd

Član broj: 325745
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2014. u 23:16 - pre 115 meseci
A da, već mi je to objasnila jedna devojka. Ona mi je rekla da prvo trebam da prevedem diplomu kod ovlašćenog sudkog tumača i pošaljem je u NOKUT kako bi je nostrifikovali. A kada to urade, onda sve to šaljem u UDIR pa mi onda oni šalju gde sve u Norveškoj mogu da radim. A ti si već slao diplomu u NOKUT i UDIR?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2014. u 02:38 - pre 115 meseci
Citat:
sanja222:
Zdravo ljudi...
Znam reci cete da sam lenja, da ne citam, ali prosto je tesko izdvojiti vremena da se procita svih skoro 20 hiljada odgovora u par dana....
Elem, zavrsavam osnovne studije psihologije u Novom Sadu, na akreditovanom privatnom fakultetu. Master u Oslu, kognitivna neuronauka na engleskom jeziku, je ono sto mene trenutno interesuje... Kolike su sanse da mi priznaju diplomu? I kada bih uspjela, koliko je tesko da moj muz dodje u Oslo sa mnom, po procesu spajanja porodice? Da li je to izvodljivo?

Hvala unaprijed :)

Sve odgovore vezano za nastavak studija ćeš dobiti na fakultetu. Diplome se generalno priznaju bez nekih većih problema ukoliko nije reč o medicini. Jedino na šta treba da obratiš pažnju je da je kod njih upisni rok negde u decembru ( Finmarku ). Moraš malo pročešljati forum, kucaj u pretragu studiranje u Nor ili nešto na tu temu naći ćeš dosta toga ako se potrudiš.
Sa studentskom vizom mislim da ne možeš tražiti spajanje porodice ali je to moje mišljenje a ne proveren podatak.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:b961:a193:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2014. u 07:30 - pre 115 meseci
Citat:
sanja222:
Zdravo ljudi...
Znam reci cete da sam lenja, da ne citam, ali prosto je tesko izdvojiti vremena da se procita svih skoro 20 hiljada odgovora u par dana....
Elem, zavrsavam osnovne studije psihologije u Novom Sadu, na akreditovanom privatnom fakultetu. Master u Oslu, kognitivna neuronauka na engleskom jeziku, je ono sto mene trenutno interesuje... Kolike su sanse da mi priznaju diplomu? I kada bih uspjela, koliko je tesko da moj muz dodje u Oslo sa mnom, po procesu spajanja porodice? Da li je to izvodljivo?

Hvala unaprijed :)


Sto se tice priznavanja diplome, moj odgovor je slican Bobanovom. Dakle, ja nigde nisam trebao da nostrifikujem diplomu (u pitanju je ETF po Bolonji), trebao sam da ispunim njihove uslove za prijem (i za master i za doktorske) recimo: solidan prosek, dokazana zainteresovanost za oblast za koju se prijavljujes (recimo radovi), odlicne preporuke od profesora sa kojim radis (bitno je i koji je profesor)...
U svakom slucaju verujem da se moze i nostrifikovati diploma ako oni zatraze, ali je najbolje da postavis to pitanje fakultetu na koji se prijavljujes.

Na sajtu UDI-a mozes da vidis koji su uslovi za spajanje porodice ako imas studentsku vizu, ja sam na brzinu pogledao (bolje sama nadji) i ovo je pisalo:
Requirements for the reference person

You must have or have applied for a residence permit as a student at a university college or university.
You must have at least one year left of your studies in Norway.
You must have an income of at least NOK 251 856 per year pre-tax . This can be income from employment, loans or grants received in connection with studies, and money that you or the applicant has in an account. You cannot have received social security benefits during the last 12 months.

Tako da je verovatno ovaj poslednji uslov presudan za tebe.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2014. u 09:51 - pre 115 meseci
Jel ima nekog ko je zainteresovan za sastanak koji organizuje SAK sada u decembru???
http://www.sak.no/sites/SAK/om...-og-autorisasjonsarbeidet.aspx
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.connect.netcom.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2014. u 20:47 - pre 115 meseci
Ja bih rado isla, kaze jedna Filopinka na poslu da ceka da posalje dokumenta sledece godine na procenu kao tada ce opet olaksati proceduru. Bilo bi to dobro :-)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2014. u 21:30 - pre 115 meseci
možda se to zove olakšavanje procedure ali to košta dodatnih 1500e za lekare :-( nama su tražili kompletan program preveden na engleski a program sa NS fakulteta ima bezmalo 250str.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2014. u 09:20 - pre 115 meseci
I meni su trazili kompletan plan i program sa VMS,oko 120 strana,poslao im i to,ali ocigledno nije puno pomoglo.Ukoliko bude bilo naredne godine,ja imam sva dokumenta prevedena ,ali ...Mislim da je moj slucaj malo komplikovaniji,jer nakon nasjonal faga na kome sam bio sa Mirkom i kompanijom,i nakon onih odbijenica koje su poslali vecini koji su potrazivali autorizaciju za sykepleiera,meni je doticna Veronika poslala mail u kome kaze da se to odnosi samo na one sa srednjom skolom.Ja naravno naseo,odradio praksu i poslao dokumenta,kad ono opet avslag.Poslao i zalbu,ali jos nista.Sad planiram da odem i pitam zasto nam to rade,dali iko iz Srbije moze postati sykepleier sada u Norveskoj??Pa ako ima zainteresovanih da im se naj****o mater,izvol'te
 
Odgovor na temu

anaana123
beograd

Član broj: 325995
Poruke: 2
..0.49.98.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2014. u 10:55 - pre 115 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Kako preživeti kad se ode?


Prosto - radom, rad oslobadja ;-)

Bravo,Ivane!!!!!!
nego ,meni treba pomoc oko CV-a,imas li nekog da mi preporučiš?
nova sam na forumu,ne mogu da saljem pp
 
Odgovor na temu

anaana123
beograd

Član broj: 325995
Poruke: 2
..0.49.98.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2014. u 10:55 - pre 115 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Kako preživeti kad se ode?


Prosto - radom, rad oslobadja ;-)

Bravo,Ivane!!!!!!
nego ,meni treba pomoc oko CV-a,imas li nekog da mi preporučiš?
nova sam na forumu,ne mogu da saljem pp
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855140 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.