Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707100 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2014. u 17:01 - pre 114 meseci
Citat:
baltik24:
Citat:
Tesseract:

Raspitivao sam se oko ovoga.

Po nekim norveskim istrazivanjima, vecina inzenjera nadje posao jos u toku studiranja, a 95% njih nadje posao do sest meseci po diplomiranju, tako da postoji velika traznja. Ovo se poklapa i sa iskustvima ljudi koje ja znam, a da su otisli u Norvesku jer su svi nasli posao vrlo brzo ... naravno sa nekakvim znanjem jezika, priznatom diplomom itd. Cak i tek diplomirane kolege bez radnog iskustva nadju posao u roku od mesec,dva. Po nekim mojim saznanjima treba da ti se sklopi pet kockica:

1. Da koliko toliko naucis jezik
2. Da ti NOKUT prizna diplomu
3. Da nabavis pocetni kapital
4. Da nadjes smestaj tamo
5. Da nadjes makar privremeni poslic

Ako osiguras ovih pet, uspeh je samo pitanje vremena i sto vise ovih osiguras to su ti i sanse vece. Ja trenutno radim na poslednja dva.



Hvala mnogo! :D

Nesto slicno sam cuo od Norvezana, pa mi ne preostaje nista drugo negp da se bacim na posao!

Btw., jel slusas Tesseract, ili je nick cisto iz ljubavi prema teseraktu?



Od kojih Norvezana si to cuo? Pravih ili ovih nasih emigranata? U svakom slucaju daj detalje. :)

Nik mi je inspirisan visim dimenzijama u geometriji i topologiji. Za grupu Tesarakt sam tek sad cuo, pogledao ... nisu losi. Mozda i krenem da ih slusam. :)
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2014. u 17:04 - pre 114 meseci
Inace, mogu li mi ovi stariji forumasi reci ima li vajde od ovih forumskih oglasa za iznajmljivanje stanova? Drugarici i meni ce trebati stan pocetkom godine pa me zanima ima li sanse da mi neki forumas stvarno pomogne oko toga. Uglavnom se to obavlja preko PP pa nisam primetio postojanje ili nepostojanje rezultata. :)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2014. u 19:23 - pre 114 meseci
Citat:
zokiruma:
jel zna neko gde se moze vise procitati o smanjenju penzija ako zivis van norveske?


opsta pravila za penzionere koji bi da zive u inostranstvu - LINK
nista se ne menja ako neko jednokratno ode i zivi u inostranstvu do 12 meseci, ali ako krene da kombinuje tj ako ce penzioner ziveti vise od 6 meseci godisnje u inostranstvu onda ima par mogucnosti - alderspensjon, gjenlevendepensjon, uførepensjon. Al tu toliko toga ima da treba izdvojiti dosta vremena za citanje ili nahvatati nekog eksperta da pojasni (sto ja definitivno nisam).

Naravno iznos za tu penziju koju je moguce dobiti u inostranstvu a kad se ne zivi za stalno u Norge - moguce je preracunati u kalkulatoru, ili otici do nav-a da oni to mozda detaljnije preracunaju. A koliko sam video - alderspensjon vazi samo ako je neko bio zaposlen u Norge minimum 20 godina, ispravite me ako gresim..
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2014. u 21:17 - pre 114 meseci
Citat:
katt:
Probala sam i da se registrujem, ali zbog nekih polja koja ne mogu da popunim, ta varijanta je otpala

Probacu preko ovog linka sto je stavio boban 13, probacu i da posaljem mail, ako nista ne uspem, moracu preko agencije, jer iznenadjenja tipa doplate prtljaga na licu mesta mi bas i nisu neophodna, jer idem iz Bergena za Beograd



@ Vampire 666
Hvala u svakom slucaju


Neces moci nikako drugacije vec ili da se uclanis, ili da platis na licu mesta. Kad zoves recice ti da ne mozes da doplatis prtljag online jer se vozis sa KLM+Air Serbia. Najlakse ti je da se uclanis u FLYING BLUE, odstampas karticu na kraju uclanjivanja i pokazes na salteru u Bergenu.

Jos jedna stvar, izgubili su mi prtljag i u odlasku i u povratku u No. Stvar je da ako imas manje od oko 2 sata presedanja u Amsterdamu, pisi propalo. A i poslepodnevni let AirSerbia zna strasno da kasni, tako da se transfer od 2,5 sati svede na 45 min.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2014. u 21:43 - pre 114 meseci
@Ohridlake

Imam neka 2 sata stopa u oba pravca sa KLM-om
Nasla sam nesto preko SAS/AirSerbian dan ranije, mozda mi je to jos i najbolja varijanta, a cena karte je tu negde


Inace, cak sam kontaktirala nasu agenciju u Bg i lik mi je rekao, napisao sledece vezano za KLM:

"U cenu su uracunate sve takse, ali politika kompanije KLM I AirFrance je da sve tarife za letove po Evropi budu bez prtljaga (osim kada je let u sklopu prekookeanskog).
Ukoliko Vas mi uclanimo u njihov loyalty program za corporate klijente, sto je besplatno, imacete pravo na jednu torbu do 23 kg besplatno (zbir svih dimenzija treba da bude manji od 158 cm).

Ovo je sto se tice rucnog prtljaga:
1x hand baggage + 1 accessoryDetails

Description: http://www.klm.com/ams/baggage...calc.handbag_tcm802-531150.jpg
· 1 bag: max 55 x 25 x 35 cm / 21.5 x 10 x 13.5 in (A x B x C)
· 1 accessory: handbag, briefcase, camera or laptop
· Together max. 12 kg / 26 lbs
Rucni prtljag mora imati do 12kg, 1 torba dimenzija 55x25x35 I plus jedan dodatak (laptop).



@Ohridlake

Hvala :)
Posle tvog posta znam da definitivno necu ici sa njima
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2014. u 21:58 - pre 114 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
zokiruma:
jel zna neko gde se moze vise procitati o smanjenju penzija ako zivis van norveske?


opsta pravila za penzionere koji bi da zive u inostranstvu - LINK
nista se ne menja ako neko jednokratno ode i zivi u inostranstvu do 12 meseci, ali ako krene da kombinuje tj ako ce penzioner ziveti vise od 6 meseci godisnje u inostranstvu onda ima par mogucnosti - alderspensjon, gjenlevendepensjon, uførepensjon. Al tu toliko toga ima da treba izdvojiti dosta vremena za citanje ili nahvatati nekog eksperta da pojasni (sto ja definitivno nisam).

Naravno iznos za tu penziju koju je moguce dobiti u inostranstvu a kad se ne zivi za stalno u Norge - moguce je preracunati u kalkulatoru, ili otici do nav-a da oni to mozda detaljnije preracunaju. A koliko sam video - alderspensjon vazi samo ako je neko bio zaposlen u Norge minimum 20 godina, ispravite me ako gresim..



pozdrav
ja videh kada sam dolazio autobusom u norveske bus je bio pun penzionera.mozda 1/3 su bili razni sljakeri ostalo penzosi.iz njihove price sam razumeo da postoje uslovi za njihov boravak van norge ali nije me interesovalo da zapitkujem.cak i agencija koja radi prevoz daje svako trece putovanje grates pa penzosi stalno putuju sa istom agencijom.
eto toliko pa imas smernice za raspitivanje
e da ne znam zasto sam sve ovo pisao ali neskodi ako neskodi onda pomaze

 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 09:23 - pre 114 meseci
Pozdrav drugari.Imam pitanje koje se tice moje drugarice koja je vec u Norge u potrazi za poslom.Gore je oko 70 dana i ima autorizaciju sa srednjom medicinskom,zvali su je vec 3 puta za posao i svaki put je pitali da li ima radnu dozvolu koju ona nema.
Kako se dobija ta radna dozvola,da li mozes da apliciras za istu i gde?
Hvala na odgovorima unapred
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 09:30 - pre 114 meseci
Citat:
ztk: Pozdrav drugari.Imam pitanje koje se tice moje drugarice koja je vec u Norge u potrazi za poslom.Gore je oko 70 dana i ima autorizaciju sa srednjom medicinskom,zvali su je vec 3 puta za posao i svaki put je pitali da li ima radnu dozvolu koju ona nema.
Kako se dobija ta radna dozvola,da li mozes da apliciras za istu i gde?
Hvala na odgovorima unapred

Potpuno me cudi da ti ta drugarica to ne zan i da ti nije objasnila,da bi dobio radnu dozvolu moras imati ugovor o radu,nju verovatno ne pitaju da li ima radnu dozvolu jer je nema i ne moze je imati ako ne radi,nego da li ima boravisnu dozvolu a ona se stice ili kod rodjaka ili student ili EU pasos...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Bellucci 123

Član broj: 325837
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 11:38 - pre 114 meseci
pozz...interesuje me mogucnost zaposljenja kao mladog inzenjera gradjevine...kakva je procedura...ima li neki zvanicna stranica preko koje se moze aplicirati za posao...hvalaa
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 12:25 - pre 114 meseci
Znaci nema nikakve sanse da se zaposli posto nema ni jedno od ta tri sto je nabrojano?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 13:17 - pre 114 meseci
Citat:
ztk: Znaci nema nikakve sanse da se zaposli posto nema ni jedno od ta tri sto je nabrojano?

Takav odgovor ti mogu dati clanovi koji su tamo,ja znam da mnogi nasi kad dobiju ugovor nose u UDI ,a oni im po zakonu i na osnovu ugovora izdaju radnu dozvolu,znaci moze.Jer kako su ostali sa Srpskim pasosem dosli da rade.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:8de0:53ee:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 13:48 - pre 114 meseci
Citat:
ztk:
Znaci nema nikakve sanse da se zaposli posto nema ni jedno od ta tri sto je nabrojano?

Naravno da je moguce, ne mora da ima vec postojecu radnu dozvolu (na osnovu posla/spajanja porodice/...)
Ona trazi da radi tamo i na ovom sajtu (http://www.udi.no/en/want-to-apply/work-immigration/?c=srb) pise sta treba sve da podnese da bi dobila dozvolu.
Moguce da to ne znaju njeni potencijalnii poslodavci (inace, mogu i oni da je prijave da dobije dozvolu) pa neka im kaze da nema dozvolu za rad, ali da se dobija (relativno) lako ako dobije ponudu za posao (Ugovor) od njih. Ako se njen posao racuna kao skilled worker onda mogu (a moze i sama) da se prijave u SUA (http://www.sua.no/) i dobice dozvolu za 10ak dana, i moci ce da pocne da radi.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 13:48 - pre 114 meseci
Ne mogu a da ne pitam kako je moguce da neko ode u Norvesku, bude neka 2,5 meseca, uredno trazi posao i ide na intervjue, a pri tom da ne zna proceduru oko dobijanja papira?!?

Barem su ovde ljudi pisali onoliko o medicinarima
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 13:55 - pre 114 meseci
To sam ga vec ja pitao,ja sedim u Srbiji ali znam sta mi treba ili sta ne treba i koji mi je najbolji i najlaksi nacin da odem.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 13:56 - pre 114 meseci
Citat:
Bellucci 123:
pozz...interesuje me mogucnost zaposljenja kao mladog inzenjera gradjevine...kakva je procedura...ima li neki zvanicna stranica preko koje se moze aplicirati za posao...hvalaa




Skoro sam stavila neke linkove preko kojih mozes videti aktuelne oglase i aplicirati za iste
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 14:03 - pre 114 meseci
Citat:
jedy023:
To sam ga vec ja pitao,ja sedim u Srbiji ali znam sta mi treba ili sta ne treba i koji mi je najbolji i najlaksi nacin da odem.




Sorry, nisam videla
Ali, mozda nisam u pravu, ali ja zaista ne verujem u tako nesto. Koliko treba da si bogat i zaludan da odes, budes negde, ulozis mnogo toga, a ne znas neke elementarne stvari. Kako zna da trazi posao, mislim zaista...........

Pa i ja sam posao trazila iz Srbije, doduse za mnoge informacije zna se ko je zasluzan sa foruma
ali ako ne znas nesto pitas, trazis po netu ili vec kako
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 14:15 - pre 114 meseci
To vec ne znam da vam odgovorim samo znam da su je pre neki dan zvali da radi ali je pri tom pitali da li ima radnu dozvolu a kad je rakla da nema rekli u tom slucaju nista.
Ja ucim jezik i planiram da idem tako da i mene zanima kako to ide jer nemam finansijskih mogucnosti da odem i jurim od doma do doma.
 
Odgovor na temu

kaca88
Katarina Limani
beograd,srbija

Član broj: 306186
Poruke: 22
*.com
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 19:21 - pre 114 meseci
>
 
Odgovor na temu

AdPaun
Arhitektonski sljaker

Član broj: 323819
Poruke: 12
212.178.228.*



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2014. u 20:46 - pre 114 meseci
1. Da koliko toliko naucis jezik
2. Da ti NOKUT prizna diplomu
3. Da nabavis pocetni kapital
4. Da nadjes smestaj tamo
5. Da nadjes makar privremeni poslic

1. 2. 3. cekirano , e sad 4. i 5. bice povuci potegni
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2014. u 07:43 - pre 114 meseci
Imas li nekog tamo za 4. i 5. ? :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707100 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.