Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7982139 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-118.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 22:06 - pre 125 meseci
@Ivan Cuprija

Samo napred nema stajanja dok traje obnova

Ja zavrsavam kod Sage A2 imam polaganje sada u Februaru i idem odmah na B1. Ako ti treba neka informacija ili nesto u vezi toga javi se.

Ja sam zadovoljan Sagom i profesorkom Jelenom iz Uzica, korektni su.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 22:22 - pre 125 meseci
Ne znam dal si pogrešio al ova moja profesorka se zove Jelena i iz Valjeva je. Tačno sam je po naglasku provalio da je iz zapadne Srbije.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-118.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 22:24 - pre 125 meseci
Ma jok, moja profesorka je iz Uzica provereno , pitao sam je skoro kako piju vodu? Kaze zena ne pitaj, situacija je katastrofalna.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2014. u 23:03 - pre 125 meseci
Mirka, sve cestitke od srca! Sigurno je osecaj fenomenalan :))
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 08:31 - pre 125 meseci
Citat:
mphysicist:

Citat:
Braksi
pa ako si iz NS zar nemozes da nabodes nekako HU pasos. Vagy vagy nem vagy.

od skoro sam iz ns-a, nisam rodjena vojvodjanka, a i bez obzira na to cuh da mnogo kosta cak i lokalne madjare, a tu je i madjarski jezik koji mi ne moze biti dalji... ako bude trebalo da se samo iznasnim da sam madjarica, sutra potpisujem i odricem se srbije :)


kojesta,

kosta ih da odu do ambasade ili Madjarske da predaju prijavu. Sama prijava ne kosta nista. A ako nisi etnicka Madjarica za 6 meseci ces sigurno nauciti to sto ti treba ako ti je bas stalo. Pogotovo u NS gde imas dosta Madjara, medije, profesore i dr...

Ti sad vidi jel to mnogo zrtvovanja, a ovde vidis da ljudi rade tri godine u Norveskoj pa dobiju tek onda kartu za stalno...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 08:53 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: kojesta,

kosta ih da odu do ambasade ili Madjarske da predaju prijavu. Sama prijava ne kosta nista. A ako nisi etnicka Madjarica za 6 meseci ces sigurno nauciti to sto ti treba ako ti je bas stalo. Pogotovo u NS gde imas dosta Madjara, medije, profesore i dr...

Ti sad vidi jel to mnogo zrtvovanja, a ovde vidis da ljudi rade tri godine u Norveskoj pa dobiju tek onda kartu za stalno...


mozda najveci problem je ucenje jezika, tj platiti to. uglavnom kosta oko 500 din cas na skajpiju, ali za predaju papira nemate tamo neki test, ne proverava se gramatika, ne treba da pisete kojekave sastave, uz ozbiljan rad mozete za 3 meseca imati sasvim dovoljno znanja da zavrsite ovo, predate i sacekate pasos i idete ko ljudi po evropi. nije skupo a mnogo znaci.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 08:57 - pre 125 meseci
zemljak,

imas na forumu Madjarska bas smo nedavno okacili materijal provrti do pre 5 dana. Ne moras placati ni casove ima video i sve za DZ.

Jedino vi Vikinzi ako cete da terate do N drzavljanstva ne znam kolko je to 7 godina valda, onda vam se i ne isplati toliko HU jer svakako ga morate ponistiti.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 09:37 - pre 125 meseci
pa postavlja se pitanje koliko ti realno treba norveski pasos ako imas bilo koji EU pasos, mirjana ce sada imati skoro sva prava kao gradjanin norveske u smislu sve sem glasanja, od prava na penziju, pomoci nava pa nadalje

uzimanjem madjarskog pasosa dobijamo eu pasos a ne moramo da se odreknemo naseg srpskog, recimo meni je to prvi i ogroman plus, zbog cega da se odreknem srpskog ako hocu norveski, mislim sta dobijam time a sto nemam sa eu pasosem ili stalnom dozvolom? bas mi puca za glasanje

zato je meni bolji madjarski nego norveski pasos, a mozda docekamo i da srbija udje u eu i lepo imamo kao ljudi jedan jedini pasos.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 10:02 - pre 125 meseci
to su individualne stvari kome sta treba i ko kako hoce.

Ali, drzavljanstvo je drzavljanstvo pogotovo za one ljude koji hoce negde trajno da zive i tamo gde im rastu deca.

Ne radi se tu samo o pravu na rad, boravak ili glasanje vec takodje imas citav niz sluzbi i zanimanja koja su rezervisana iskljucivo za drzavljane i SAMO drzavljane ! Npr ti verovatno nisi razmisljao to za sebe, ali mozda tvoje dete koje raste u Norveskoj i ni zasta drugo ne zna, mozda jednog dana se zapita: zasto ja ne mogu da budem ovde oficir, policajac, sudija, gradonacelnik, ucitelj, carinik, inspektor, db-ovac....
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 10:12 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: to su individualne stvari kome sta treba i ko kako hoce.

Ali, drzavljanstvo je drzavljanstvo pogotovo za one ljude koji hoce negde trajno da zive i tamo gde im rastu deca.

Ne radi se tu samo o pravu na rad, boravak ili glasanje vec takodje imas citav niz sluzbi i zanimanja koja su rezervisana iskljucivo za drzavljane i SAMO drzavljane ! Npr ti verovatno nisi razmisljao to za sebe, ali mozda tvoje dete koje raste u Norveskoj i ni zasta drugo ne zna, mozda jednog dana se zapita: zasto ja ne mogu da budem ovde oficir, policajac, sudija, gradonacelnik, ucitelj, carinik, inspektor, db-ovac....


pa za to ce dete morati da saceka malo duze, jer niko nema pravo umesto njega da se odrekne drzavljanstva koje ima, znaci deca cekaju do punolestva

iskreno ja nemam zelju za norveskim pasosem, ne po cenu odricanja od srpskog
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 10:23 - pre 125 meseci
ima tu finta. Tako su nasi radili u Sloveniji, odreknu se srpskog, pa kad dobiju SLO uzmu ponovo srpsko.

E sad tu imaju dve teorije. Hoce li SLO to saznati ? HU isto tako nudi diskreciju Slovacima koji uzmu HU pasos, a opet u SIS-u posotoje podaci o svim gradjanim, rezidentima schengena...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 10:36 - pre 125 meseci
spremili su se norvezani na ovo:

If you obtain citizenship in another country, you will automatically lose your Norwegian citizenshipThis applies if you:
Have applied for this citizenship, or
Have explicitly confirmed that you accept the citizenship, for example where citizenship is acquired by notification

lepo pise automatski, tj cim skontaju gotov si
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 11:09 - pre 125 meseci
a mogu li skontati ? (ozbiljno me interesuje)
 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 11:15 - pre 125 meseci
trenutno imam bosansko i srpsko drzavljanstvo, jos madjarsko pa sam ispunila kvotu, bicu pravi dzejson born a kada bih imala priliku da drzim u rukama norveski pasos, nijedno vise mi ne bi bilo bitno, kako ovi nasi jugovici sto su izbegli devedesetih u skandinaviju (imam dosta clanova rodbine tamo) svi su se odrekli bosanskog drzavljanstva itd... a kada dodju na odmor imaju veca prava nego ja, ne bih ja ni na vikend ovamo a to za madjarski pasos cu razmisliti, verenik je rodjen ovde, moracemo ispitati porodicno stablo mozda moze preko neke cukunbabe madjarice da dobije drzavljanstvo
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 11:17 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: a mogu li skontati ? (ozbiljno me interesuje)


da, jer je dozvoljenjo deljenje licnih podataka izmedju zemlja EU i EØS, a srbija ce pre ili kasnije uci u sistem tako da je odgovor: DA

jedino kada bi imao neki pasos zemlje koja nikada nece imati sanse da udje u EU i ne deli licne podatke gradjana.

takodje ne treba podceniti i zanemariti sve one koji vole da gledaju u tudji tanjir, jer moze se desiti da te neko pre ili kasnije prijavi

postoji nacin da imas legalno i norveski i jos jedan pasos, doduse ne vazi za sve ali za neke moze da se iskoristi

recimo ranije su nasi uzimali nemacki i sprski pasos jer nisu mogli biti ispisani iz srpskog zbog nezavresene vojne oobaveze pa su im nemci morali dati i nemcko drzavljanstvo zbog necega sto nije krivica podnosioca zahteva

kod norvezana moras imati dokaz o tome, da ponosilac zahteva ne moze da se ispise iz predhodnog drzavljanstva zbog zakonodavstva, gubljenja prava na nasledstvo i slicno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 11:49 - pre 125 meseci
Citat:
mphysicist:
trenutno imam bosansko i srpsko drzavljanstvo, jos madjarsko pa sam ispunila kvotu, bicu pravi dzejson born a kada bih imala priliku da drzim u rukama norveski pasos, nijedno vise mi ne bi bilo bitno, kako ovi nasi jugovici sto su izbegli devedesetih u skandinaviju (imam dosta clanova rodbine tamo) svi su se odrekli bosanskog drzavljanstva itd... a kada dodju na odmor imaju veca prava nego ja, ne bih ja ni na vikend ovamo a to za madjarski pasos cu razmisliti, verenik je rodjen ovde, moracemo ispitati porodicno stablo mozda moze preko neke cukunbabe madjarice da dobije drzavljanstvo


iskreno treba sesti i razmisliti o tome, prvo pitanje je da li je to tebi potrebno i sta dobijas uzimanjem norveskog drzavljanstva a nemas sa stalnom boravnisnom ili sa EU pasosem. recimo pitanje starosti, da li zelis da da ostanes do kraja zivota u norveskoj, ili hoces da se vratis za srbiju ili da odes za spaniju. u sustini zena neka odluci za sebe, ja cu za sebe a klinac kada napuni 18 godina neka odluci sta mu je raditi, ali se nadam da cemo se odluciti za svrsishodno resenje da ne kazem inzinjersko

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 12:19 - pre 125 meseci
jasno mi je sta zelis da kazes, ali ja sam i dalje pri tome da cu radije imati samo no drzavljanstvo do kraja zivota, pre nego srpsko/bosansko i dalje, ebeno (da izvinete na recniku) izbeglica sam u sopstvenoj drzavi vec vise od 20 godina, zapravo na kraju je najbitnije da osecas pripadnost negde, kada do sada nisam osecala da je ovo moj dom, ne vidim kako bi to moglo da se promeni, niti ima razloga da se ikada vracam, mozda mi se u no uopste ne svidi, vec u spaniji kada si je vec spomenuo, ali sve to su samo bajke za sada...
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 14:02 - pre 125 meseci
kako god okrenes mora da ti udje !
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 18:37 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Hvala vam dragi ljudi.Pa srecna sam...ne znam ni ja sama...necu vise placati takse a i sada mogu ako hocu i u najstariji zanat i to bez licence i autorizacije :)
Salu na stranu...ja ostajem na mom poslu u bolnici na onkologiji tako da ne menja se tu nista vec samo je veca doza sigurnosti i stabilniji status emigranta.
Kume...u subotu u kafani kod Goce Stojicevic za sve pare i one stihove "necu da me pitaju za tebe,i zasto nisi vise moj :) ".
A ti ako stignes,navrni na ladno pivo :)


Mirjana, čestitke!!! Velik korak!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2014. u 18:54 - pre 125 meseci
izgleda da se Mirka oleshila cim se ne javlja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7982139 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.