Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7891182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 09:47 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Hvala Dakipro! Znači prolazi ta forma, da otkucamo na jednom papiru da imam smještaj u njihovim prostorijama i potpišemo se. Da li onda da navedem da je to za period recimo mjesec dana, i da će mi firma dalje pomoći oko smještaja. Jer doista to i rade, šef mi traži stan. Ja sada samo idem predati papire za radnu dozvolu i vratit ću se nazad kući, dok obrada bude gotova.


Marta,kao sto smo na telefonu razjasnili ti i ja,Hrvatska po statusu jeste u EU ali sto se norveskog UDI-a tice-NIJE!!!I to ti je bilo jasno,koliko se secam.
To sto sef trazi stan je lepo ali trazi ga i ti sama,jer on je draga Marta trebao i da popuni semu pa je samo kasnije prebacio tebi.Dakle,uvek se uzdaj najvise u sebe.Jer da ne dodjes u situaciju da dobijes dozvolu a da nemas stan.
Na ugovoru koji pises konkretno za stan,trebalo bi da navedes period stanovanja koji se poklapa sa periodom koji ti je naveden kao trajanje radnog odnosa u ugovoru u radu.To je najsigurnije.Ja sam tako na blanko papiru napisala za dve osobe do sada da ce ziveti kod mene u tom i tom periodu (dakle koliko je pisalo u ugovoru) i potpisala se i ja i ta osoba i to je proslo bez ikakvih problema.
Za ovo sto ti kazes da navedes samo za mesec dana,ne znam i nisam sigurna jer to je prva obrada u UDI-u,nije produzenje...tako da najsigurnije bi bilo za ceo period radnog odnosa.
I draga Marta,imas ugovor,dobila si posao,razumem da je stres sada oko dozvole ali dobices je i ne treba da mislis da ce sve ici naopako i da ce te vratiti za svaku sitnicu.Dakle,prodjes sjekkeliste dokumenter i pojavis se na zakazanom terminu.
Citat:

http://www.udi.no/Global/UPLOA...er/sjekkliste_fagl%c3%a6rt.pdf

1)Pasos
2)Slika komada 2 eventualno (ponesi sa sobom)
3)Sa mejla odstampaj ono sto si dobila kada si uplatila taksu-dakle dokaz o tome
4)ugovor o stanu od poslodavca i najbolje na ceo period trajanja radnog odnosa
5)arb.tilbud skjema popunjena od poslodavca i potpisana sa pecatom
6)posto predajes prvi put imaj sve diplome prevedene na engleski,dakle ono sto si predavala u NOKUT
7)NOKUT priznanje
I spakujes se i dodjes ovde i predas.
Za voz...pogledaj ovde: http://www.nsb.no/

I budi optimista jer ovo ce proci dobro.Dakle,nece te niko vratiti ako budes imala svu potrebnu gore pobrojanu dokumentaciju i pojavila se u zakazano vreme.
Kopije oni uzimaju na licu mesta,za to se ne sekiraj.
Popij kafu i udahni duboko...prekrsti noge evt.zapali cigaru ako pusis jer ovo ce proci ok.
Napisah ovo jer sam malo vise upoznata sa slucajem pa znam da se stresiras
I najvaznije,Marta...ugovor ti nece propasti.Znas i ovo zasto pisem,nece jer si dobila posao.I bice ok.
Drzimo ti fige svi ovde.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:04 - pre 126 meseci
Miro, srce moje :))) Grlim, grlim, čujemo se :))))))
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:09 - pre 126 meseci
pa realno 2 najvaznije stvari su ti ugovor i pasos :)

posto to imas sve ostalo je samo bonus :)

kada platis tih 3000 noka dobices i pdf koji treba da ostampas i popunis i potpises, mislim da ima 2 strane, kada budes predavala papire vodi racuna sta kopiraju jer je njima da omase kao dobar dan, meni nisu kopirali celo pasos jer je po njima srbija u EU, moj zeni su zaboravili da kopiraju vencani list jer ima ugovor o radu koji je btw bio moj, a klincu su zaboravili da kopiraju izvod iz knjige rodjenih. tako da otvori oci i gledaj sta rade iz stakla i slobodno ih pitaj da proverite jos jednom sve ipak je tvoja dozvola u pitanju. ne brini se za ugovor o stanu jer i oni sami znaju da nemas personalni i da ga ne mozes iznajmiti na svoje ime.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:30 - pre 126 meseci
Link sa UDI-a: http://www.udi.no/Oversiktsider/Nyhetsarkiv/
Dakle,1000 izbeglica iz Sirije u 2014.-oj.
Ali i Pakistan i Avganistan kao i Uganda.

Zatim...
Link sa UDI-a: http://www.udi.no/Nyheter/2013...aktiviteter-for-barn-i-mottak/
15 miliona kruna za decu koja ce doci u 2014.u prihvatiliste.

Zatim...
Link sa UDI-a : http://www.udi.no/Nyheter/2013...ur--og-tilbakevendingstiltak-/
7 miliona kruna za povratak nazad tih istih koji su dosli nesto ranije...

A nama koji smo ovde,probise mozak kako se treba stedeti na svakom koraku jer je kriza u Evropi i moze doci i ovde svakog casa...
A i dalje se odrzava istra slika u svetu-Norveska pomaze sakom i kapom svima,dodjite izbeglice,azilanti...budite neko vreme ovde,potrosicemo na vas dosta miliona,pa cemo vas vracati uz pomoc procesa i advokata,sto se neretko desava ovde...i tako u krug.
A ovi sto zive fast ovde,stedite,nema se...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:32 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma: vodi racuna sta kopiraju jer je njima da omase kao dobar dan, meni nisu kopirali celo pasos jer je po njima srbija u EU, moj zeni su zaboravili da kopiraju vencani list jer ima ugovor o radu koji je btw bio moj, a klincu su zaboravili da kopiraju izvod iz knjige rodjenih. tako da otvori oci i gledaj sta rade iz stakla i slobodno ih pitaj da proverite jos jednom sve ipak je tvoja dozvola u pitanju. ne brini se za ugovor o stanu jer i oni sami znaju da nemas personalni i da ga ne mozes iznajmiti na svoje ime.


nisi pomislio da te mozda zezaju ?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:37 - pre 126 meseci
Citat:
Emmy: nisi pomislio da te mozda zezaju ?


ma jok bre, oni su takvi, ima se vremena a i ako pogrese nece se nesto mnogo nervirati oko toga, ma meni je cak i bilo simpa kada sam video kako se pogube

nije to bilo odjednom nego sa 2 sluzbenice

a i nemoj tako razmisljati, ostavi to u srbiji :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:46 - pre 126 meseci
Isto link sa UDI-a gde su oni imali neku saradnju kako bi olaksali stranim radnicima u Norge.
To je saradnja izmedju UDI-a,NAV-a,poreske uprave,policije i arbeidstilsyn-a.
Link o tom obavestenju: http://www.udi.no/Nyheter/2013...for-utenlandske-arbeidstakere/
A to je ovaj link: https://www.nav.no/workinnorway/no/Forside na norveskom jeziku
Na engleskom jeziku isti link: https://www.nav.no/workinnorway/en/Home

Nije lose na jednom mestu kopati malo po onome sto je razbacano na forumu na oko 700 strana.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:53 - pre 126 meseci
Citat:
Emmy:
Citat:
zokiruma: vodi racuna sta kopiraju jer je njima da omase kao dobar dan, meni nisu kopirali celo pasos jer je po njima srbija u EU, moj zeni su zaboravili da kopiraju vencani list jer ima ugovor o radu koji je btw bio moj, a klincu su zaboravili da kopiraju izvod iz knjige rodjenih. tako da otvori oci i gledaj sta rade iz stakla i slobodno ih pitaj da proverite jos jednom sve ipak je tvoja dozvola u pitanju. ne brini se za ugovor o stanu jer i oni sami znaju da nemas personalni i da ga ne mozes iznajmiti na svoje ime.


nisi pomislio da te mozda zezaju ?


Kakvo zezanje?
Ovde se greske rade zbog neznanja i dekoncentrisanosti kao i tog lezernog pristupa vecini stvari.
To ja na onkologiji gledam i tome se cudim iznova i iznova.Umires,35 godina ali nekako lezerno.Posalju te na analize pa omase debelo,ti se nasmejes,kako se napravila greska,pitam se ja,ko je odgovoran.A ne,niko pojedinacno,greska je uvek u sistemu,losoj organizaciji a pacijent kaze:"Pa razumem ih,Jul je,praznik,nikome se ne radi"...ajde sto radnici pristupaju lezerno vec i pacijenti...e pa tako i sluzbenici na salteru.Kao i sefovi oko plate.Tu se prave greske samo takve ali niko to ne radi namerno.Stvarno,to se ne radi namerno i to prosto vidis.
Ali nije nikakav problem ispraviti i to se zavrsi brzo.Samo zahteva tvoju budnost i koncentraciju na maksimumu i oci otvorene stalno pogotovo kada je administracija u pitanju.Ipak da bi se ovo shvatilo,moras doziveti jer se ima drugo misljenje o Norveskoj.Ona i u vecini stvari to i jeste,ali te administrativne stvari izgubio se papir,pogresan se uzeo su jako normalne jer ta definicija stresa je ovde totalno drugacija.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 10:57 - pre 126 meseci
Marta, ekipa ti je objasnila fenomenalno sve, ja se ne bi ni javio, ali moram jer su zaboravili da te upozore da čekanje dozvole van zemlje nije po propisima. Najverovatnije bi kao većina prošla bez problema, ali ja uvek krenem od najgoreg.
Meni je recimo fascinantno da sam sreo već nekoliko ljudi koji voze bez dozvole i oslanjaju se na opomene i sreću, a očekuju najnormalnike produžetak ako ih uhvate. Ludilo! Možda sam ja budala, ali to je po meni bezobrazluk.
Dakle, snadji se i dozvolu čekaj u Norveškoj, jer izlaskom iz zemlje kršiš pravilo i po njihovom objašnjenju: "smatraće se da si odustala od zahteva za dozvolom". Kuckam na telefonu pa ne mogu da linkujem, al znam da to piše na sajtu UDI-ja.
Kumo, pitanje, juče čujem od jako dobre drugarice da žena mora da vodi računa o overtidovima jer može da ima problem sa produžecima? Pokušavam da uhvatim logiku ali mi ne ide, pa ako znaš nešto o tome javi

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 11:09 - pre 126 meseci
Kume,poznajuci Martu pasce u nesvest od ove informacije.
Moze kume da izadje iz zemlje.Vidi ona dolazi kao turista,nije nikada bila u Norge.Na granici ima povratnu kartu,zasto dolazi dolazi kao turista i zdravo.
Odlazi u policiju i predaje papire za dozvolu.Vraca se nazad i dolazi opet kada dobije.Na sajtu UDI-a je da ti imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj,ali ne i da imas zabranu izlaska iz zemlje dok ti se papiri obradjuju.Dakle,nije zabranjeno.Ona nije bila u Norveskoj nikada i nije potrosila 90 dana pravilo kao turista.
Jako mnogo ljudi je to tako uradilo.
Za dozvolu voze na srecu i to se javno zna.Ali ovde nigde nemas da je zabranjeno napustiti zemlju vec imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj.
Ja nisam nigde na UDI-u nasla da je zabranjeno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 11:11 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Emmy: nisi pomislio da te mozda zezaju ?


ma jok bre, oni su takvi, ima se vremena a i ako pogrese nece se nesto mnogo nervirati oko toga, ma meni je cak i bilo simpa kada sam video kako se pogube

nije to bilo odjednom nego sa 2 sluzbenice

a i nemoj tako razmisljati, ostavi to u srbiji :D


da da
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 11:21 - pre 126 meseci
OVERTID,kume!

Vidi,200 sati je po zakonu dozvoljeno tokom jedne godine.To je dakle zakon.Taj zakon se krsi u zdravstvu i to u skoro celoj zemlji.
Naravno da poslodavac kaze uvek da se na to mora voditi racuna i to je najcesce opstinski sektor.
U bolnici,konkretno kod mene na onkologiji 400 sati godisnje overtid je minimum jer se ne moze drugacije pokriti potreba sa personalom.
To svi znaju,to zna i UDI.Ja jos nisam cula da je bilo ko imao problema kada je zaradio vise,samo kada je zaradio manje i nije ispunio onaj osnovni uslov.
Ja 3,5 godine radim overtid koji krsi zakon i nisam imala problema.
Treba da se zna i jos da turnusi koje mnogi rade u zdravstvu krse zakone ali su priznati od strane sindikata pa nikom nista.A da bi skontao gde su greske i sta nije po zakonu moraju da te posalju na kurs za turnuse i da udjes u tematiku a to ne ide tako lako.To govorim jer sma bila na istom i kada sma onda uzela svoj turnus skontala sam kako nam je lepo servirano nesto kao zakonito a nije tako.
Dakle,ovo za overtid je preterivanje i doslovno tumacenje zakona jer se zna da je overtid jako lep novac,to je dupla satnica i u opstinskom sektoru koce oko toga dosta ili u svakom slucaju imaju tu demagogiju o zakon kaze 200 sati,pazi...
Ja nisam imala problema.

NB! - Trebamo malo biti fleksibilniji i ok je postoje pravila ali se i ta pravila krse.Ne znaci da treba krsiti sve,vec konkretno ovo za zdravstvo...dakle ja sada za vikend radim...noc veceras,sutra popodne i noc,nedelja popodne i noc...To je krsenje zakona direktno,ali to je neophodno na mom odeljenju.To UDI zna i oni prave problem ako ti ne radis,tako da samo neka Sladjana radi
Odbijanje dozvole se nece dogoditi zato sto si radio previse.Mogu te upozoriti ali to nece biti razlog odbijanja.
Dok te ne upozore,rintaj.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 11:37 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kume,poznajuci Martu pasce u nesvest od ove informacije.
Moze kume da izadje iz zemlje.Vidi ona dolazi kao turista,nije nikada bila u Norge.Na granici ima povratnu kartu,zasto dolazi dolazi kao turista i zdravo.
Odlazi u policiju i predaje papire za dozvolu.Vraca se nazad i dolazi opet kada dobije.Na sajtu UDI-a je da ti imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj,ali ne i da imas zabranu izlaska iz zemlje dok ti se papiri obradjuju.Dakle,nije zabranjeno.Ona nije bila u Norveskoj nikada i nije potrosila 90 dana pravilo kao turista.
Jako mnogo ljudi je to tako uradilo.
Za dozvolu voze na srecu i to se javno zna.Ali ovde nigde nemas da je zabranjeno napustiti zemlju vec imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj.
Ja nisam nigde na UDI-u nasla da je zabranjeno.


Hahaha ... A, života mi, umalo je bilo :D Vidi ovo su specifične situacije u kojima živci lagano popuštaju. Većina nas ne dolazi u Norge jer nam je kući bilo bajno, nego smo uložili sve što imamo i nemamo u ovu priču.. i onda počinju pitanja... jesam napravio i ovaj korak ispravno?.. a šta ako?... i sl. Pa onda u svemu tome malo i pregonimo :DDD
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 12:04 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76: Hahaha ... A, života mi, umalo je bilo Vidi ovo su specifične situacije u kojima živci lagano popuštaju. Većina nas ne dolazi u Norge jer nam je kući bilo bajno, nego smo uložili sve što imamo i nemamo u ovu priču.. i onda počinju pitanja... jesam napravio i ovaj korak ispravno?.. a šta ako?... i sl. Pa onda u svemu tome malo i pregonimo DD


samo ti skupi papire, povedi racuna o tome da su sluzbenice iskopirale sve i ne brini se. glupo je razmisljati sta bi bilo kad bi bilo, onda bi ostajali u kuci jer nas moze udariti auto na ulici ili pasti saksija na glavu. u svakom slucaju predaj sve papire i ne brini, pocni da planiras sledeci korak i uzivaj. nisam za to da treba ici glavnom kroz zida ali ne moze covek sve isplanirati i napraviti savrsen plan. u zivotu se moras kockati, mozes to smanjiti na majmanju mogucu meru ali pre ili kasnije ces morati imati takve odluke. ima nas dosta koji smo prosli taj put kojim ti ides i ima ovde ljudi koji ce ti pomoci bilo konkretno bilo savetima ali znas i sama da mozes racunati na pomoc. uzivaj u novoj godini i bozicu jer si dobila ugovor a to je na kraju krajeva i navaznija stvar koja ne zavisi od tebe, sve ostalo dolazi radom i strpljivoscu uz najmanje moguce nerviranje.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 14:05 - pre 126 meseci
Hvala Zoki! Stvarno je uloga ovog foruma neprocjenjiva, od prvih koraka pa sve do nekakva finala priče. Jedan skup izuzetnih osoba, nesebično spremnih na pomoć. To puno znači :)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 15:17 - pre 126 meseci
Jedno pitanje, izvinjavam se ako je neko već pitao ili pisao o tome:

Koliko vremenski traje dobijanje D- broja, dakle od dana predaje dokumenata u tax office pa do dobijanja broja?

Hvala.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 15:32 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter: Jedno pitanje, izvinjavam se ako je neko već pitao ili pisao o tome:

Koliko vremenski traje dobijanje D- broja, dakle od dana predaje dokumenata u tax office pa do dobijanja broja?

Hvala.


ja sam ga dobio za taj dan, predao sam papire oko 9 a otisao ponovo po broj u 13h, uglavnom se ceka da dodje pismo na prijavljenu adresu sto je od 3 do 7 dana, zavisi.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:12 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Jedno pitanje, izvinjavam se ako je neko već pitao ili pisao o tome:

Koliko vremenski traje dobijanje D- broja, dakle od dana predaje dokumenata u tax office pa do dobijanja broja?

Hvala.


Pitanja bilo koje administrativne prirode o vremenu cekanja na nesto su jako individualna i to se nezna.Mislim da je ovaj forum pisanjem raznih iskustava to i dokazao.
U Tromsu u poslednje vreme su cekali po 2-3 nedelje...sve zavisi.I nema pravila.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:16 - pre 126 meseci
Citat:
Emmy:
sa madjarskim pasosem jer mora da se vadi boravisna i radna viza ?


Ne.Madjarska je punopravna clanica EU bez ikakvih ogranicenja sa jasnim statusom sto se tice policijskog statusa te zemlje za njene radnike u Norveskoj.Dakle,ne treba radno-boravisna dozvola,samo registracija i bilo koji posao da se nadje.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:20 - pre 126 meseci
Citat:
Boban 987:
Jedno veliko pitanje i molba za sve. Da li bi, mozda, neko hteo da mi kupi pripejd karticu za mobilni telefon i posalje za Srbiju? Uplatio bih novac na racun pre slanja kartice. :)


Nisam preskocila pitanje,vec sam kuci trazila karticu.Imam ja jednu karticu koja se ne vodi na moje ime ali je moja.
Mogu da je pozajmim na izvesni period.U januaru dolazim kuci na vikend pa mogu da prosledim postom ako nisi u Beogradu.
Kazem to je na jedan izvestan period koji ne mora biti kratak jer ta kartica ce sigurno trebati i nekim buducim koji ce dolaziti pa da imam za pozajmiti.
Ne volim da kupujem kartice ljudima i da ih registrujem na svoje ime jer to zna biti i lose iskustvo ali da pozajmim ovu karticu koja nije na moje ime mogu i nema problema.
Ako ti ovo odgovara,javi se.Ako si se vec snasao za to,super.
Pozdrav!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7891182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.