Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886055 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:13 - pre 128 meseci
U svakom slucaju hvala i za pocetnu informaciju. Gde ima dima ima i vatre i treba sve proveriti tacno jer posle je kasno.
Ako neko drugi zna malko detaljnije u vezi penzija bio bi zahvalan posto je ovo stvar koja se tice svih nas.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:15 - pre 128 meseci
Hehe.. apsolutno se inace slazem sa tobom u vezi negativnih stvari. Znate kako je kada dodjete ovde u pocetku vam je sve super.
Sredjena zemlja plata tacna, i ono kad kazete dobio sam 3000 evra platu.. joj sreca-radost.

Al onda posle tako 2-3 meseca krecu i stvari koje pocinju da vas nerviraju kao sto kaze Metar.

Tako da ono i ja sad kad bi poceo da nabrajam sta me nervira u norveskoj bila bi bila poduza lista ali veruj mi kada to uporedim sa listom sto me nervira u Srbiji ovo je mala maca ovde.
U tim slucajevima najbolja terapija je otvoris lepo Blic ili bilo koje srpske novine pa procitas crnu hroniku... jer jbg cele novine su crna hronika i onda joj.... kako mi je lepo ovde u norveskoj.
Takodje idem i na terapiju-"banjsko lecenje" dva puta godisnje dole u srbiju da se izlecim od ne zadovoljstava prozrukovanog norveskim sistemom. Svima toplo preprepoucujem u slucaju napada....


 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:18 - pre 128 meseci
Citat:
delija_sever031:
Aj da ponovim pitanje

@metar

Ne kazem da ne treba imati svoje misljenje i niko ne kaze da nije tacno,ali ajde probaj napraviti i jedan komentar o stvarima koje su pozitivne o Norveskoj pa da i tu verziju cujemo

P.S: Cime se bavis ?


Ne,ne ja imam svoje iskustvo, a ti mozes da imas svoje misljenje.
I molim vas, prestanite da komentarisete ko sam, sta sam...vec obratite paznju na komentare, lepo ih procitajte i razmislite.

p.s. htedoh da zavrsim sa ovim forumasenjem, ali necu jer vasa deca svakako nisu mogla da biraju roditelje.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:19 - pre 128 meseci
Citat:
metar:
Citat:
zokiruma:
aman ljudi skup stan, pa skup stan, pa skup stan

zamislite da ulazete 25 godina u racun u banci 13 500 noka, i onda kada je vreme za penziju podignete te pare i odete u spaniju

e sada zamislite da nije banka vec nekretnina

ili jos bolje imate kucu u norveskoj, napravite 2 stana, izdate svaki za 1000 evrica, to je 2000, imate i pomoc ili penziju od Nav a jos jedno 1000 evra *moze i manje puca mi i odete na star planinu u neku brvnaru da uzivate do kraja zivota


Da li ste svi bas toliko naivni.
Tu oduzmi porez na izdavanje nekretnina i porez na kapitalnu dobit na investicije koje zelis da izneses van. hehehe
Mislim...stvarno

EDIT: Ako zelis pak, da prodas tu kucu i novac izneti iz zemlje opet ide taj porez na kapitalnu dobit. Preporucujem di da izvlacis od sada po 10.000 kruna nedeljno iz bankomata. pa kad putujete dole ponesete ti i zena po 20.000 koliko je dozvoljeno.

stvorila banka jednu plastiku koja se zove kartica :-) što bi nosio keš ?
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:22 - pre 128 meseci
Pre neki minut, prica mi jedna zena koja je ovde 15-ak godina, pricu o jednoj grupi izbeglica iz Bosne kojima je bila ponudjena izvesna svota novca da se vrate u Bosnu i nastave da zive dole. Imali su period od 10-ak meseci ili nesto sl. ne seca se ni ona sama jer je bilo pre koju godinu, da se vrate u Norvesku ukoliko se predomisle.
Pogadjate, svi su se predomislili. Do jednog.
Izgleda da je teze nasim ljudima u Norveskoj da shvate da im je bolje gore, od nasih ljudi u Jugi da im je dole gore.
Bar u necemu smo mi dole racionalniji, a to je da nam je bolje gore.


 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:23 - pre 128 meseci
Pisac se vratio?
 
Odgovor na temu

PremierApostile
Oslo, Norway

Član broj: 74986
Poruke: 68
*.208.75.23.getinternet.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:25 - pre 128 meseci
Sve zavisi od jedinke do jedinke. Najveca zabluda je idealizovati zivot, drzavu, jelo, pice...
Svako može, a poneko zna.
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:29 - pre 128 meseci
Citat:
PremierApostile:
Ne ulazim u pricu koliko ostaje posle koliko plata ali se ne slazem sa tobom u vezi luka. Ja se sit isplacem kao nikad dok secem dva komada norveskog crno-crvenog luka. Otvara mi sinuse bolje od inhalacije. Za paradajz se slazem da je plastican ali takav je skoro svuda. Da vam ne ostaje nista i da nista ne stedite bar ste u prilici da pijete najbolju vodu u Evropi a verovatno da disete i jako kvalitetan vazduh. Porediti kvalitet norveskih i srpskih proizvoda - da li to uopste ima smisla?


Zapravo, moram priznati da si u pravu. (shame on me). Luk, krompir, sargarepa, (sto raste u zemlji), evt kupus. Takodje si delimicno u pravu sto se tice vode- malo kamenca, ali obradom vode ultravioletnom svetloscu kojiim se ubijaju i bakterije iz vode koje potpomazu varenje i prirodnu, zdravu bakterijsku floru u stomaku. Zar nije prosle zime (ili predprosle) Bergen bio jedan od najzagadjenijih gradova u Evropi?
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:32 - pre 128 meseci
Citat:
metar:
Citat:
delija_sever031:
Aj da ponovim pitanje

@metar

Ne kazem da ne treba imati svoje misljenje i niko ne kaze da nije tacno,ali ajde probaj napraviti i jedan komentar o stvarima koje su pozitivne o Norveskoj pa da i tu verziju cujemo

P.S: Cime se bavis ?


Ne,ne ja imam svoje iskustvo, a ti mozes da imas svoje misljenje.
I molim vas, prestanite da komentarisete ko sam, sta sam...vec obratite paznju na komentare, lepo ih procitajte i razmislite.

p.s. htedoh da zavrsim sa ovim forumasenjem, ali necu jer vasa deca svakako nisu mogla da biraju roditelje.






Ljudi nema nam Mirke ... da se ne krije ona iza ovog naloga "metar" :)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:33 - pre 128 meseci
Imam dosta iskustva sa nasim ljudima preko,od Amerike preko Evrope do Australije i jednu stvar nikad nisam uspeo da rastumacim a na koju me ovaj metar podsetio ponovo,nije mi nikad bilo jasno da li se radi o isfrustriranosti,nezadovoljstvu,kompleksima,besu,nostalgiji ili sta god ali uglavnom odredjeni ljudi se prosto hrane pljuvanjem zemlje u kojoj zive bez obzira da li je to Amerika,Svajcarska,Nemacka ili u ovom slucaju Norveska. Dakle,nista ne valja,tamo je sve naopako,kataklizma....e sad,kod njih ima jedna razlika,jedni u isto vreme nahvale Srbiju kao raj kojem teze al eto ne mogu da se vrate ne daju im dusmani,a ovi drugi su neutralni,dakle ne hvale ni Srbiju,ali kude zemlju domacina u kojoj apsolutno nista ne valja,i jednima i drugima je zajednicko da iz njih ne mrdaju.

E sad kad takve likove pitas "ok majstore,u pravu si,reci mi koje je resenje,gde je bolje,cemu da tezimo i gde da idemo" ili je odgovor Srbija ili odgovora nema,da li zato sto zemlja dembelija iz bajki ne postoji ili sto na ovoj planeti ne postoji to sto je po njihovom ukusu pa cekaju kolonizaciju svemira.Ali odgovor i naziv neke druge zemlje koja je bolja od te koju pljuju gotovo nikada necete cuti jer ja razumem da neko pljuje Nemacku i kaze da mu je dobra Amerika,da pljuje Norvesku i da kaze da mu je Srbija raj,ali kad neko pljuje po svemu onda nazalost to dovodi bar mene do zakljucka da je misljenje takvih likova relevantno i realno koliko i to sto mislim da je lik koji je malopre prosao ispred zgrade marsovac koji je dosao na azil u Srbiju.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:35 - pre 128 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
metar:
Citat:
delija_sever031:
Aj da ponovim pitanje

@metar

Ne kazem da ne treba imati svoje misljenje i niko ne kaze da nije tacno,ali ajde probaj napraviti i jedan komentar o stvarima koje su pozitivne o Norveskoj pa da i tu verziju cujemo

P.S: Cime se bavis ?


Ne,ne ja imam svoje iskustvo, a ti mozes da imas svoje misljenje.
I molim vas, prestanite da komentarisete ko sam, sta sam...vec obratite paznju na komentare, lepo ih procitajte i razmislite.

p.s. htedoh da zavrsim sa ovim forumasenjem, ali necu jer vasa deca svakako nisu mogla da biraju roditelje.






Ljudi nema nam Mirke ... da se ne krije ona iza ovog naloga "metar" :)



U'apsili je za spijunazu zbog onih slika i izvestaja iz norveske bolnice,a ja lepo kazem....bice posle na NRK :D
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:39 - pre 128 meseci
Citat:
PremierApostile:
Citat:
blok63: Mene je isprepadalo ono da ćemo da imamo pileće butine i hrana sa mravljom kiselinom.Živote! Pa to je baš originalno.Onolika kiša i zelene livade i trava po kojoj pasu krave a oni će da im daju steroide...I gde si ti čitao da se meša sa mravljom kiselinom.Daj članak!

Eh sada ti bi i clanak. Pa ne siri se to po novinama. Te informacije su dostupne samo odabranih krugovima ljudi. Uglavnom su Norveske inspekcije te informacije ispod zita sirile samo odabranih gradjanima u koje imaju poverenja da ce cuvati tajnu.


link sa foruma
http://no.wikipedia.org/wiki/Maursyre
http://www.hestene.no/forum/archive/index.php/t-82135.html

moze da pomogne da razumete:

http://www.rb.no/lokale_nyheter/article3653099.ece
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:48 - pre 128 meseci
Mene meter neoposivo podseća na onaj dobar vic kada je vernik išao kod hodže u nedogled ga maltretirajući raznim pitanjima. Pa mu nešto hodža kaže a da odeš ti u crkvu, naravno pita dotični zašto a ovaj mu odgovori pa da z... malo popa a mene da ostaviš na miru.
E tako i meter, dojadilo mu da ga ljudi ne primećuju pa rešio da bude u centru pažnje bar neki dan dok ga ne zaboravimo.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:50 - pre 128 meseci
Sto se tice plata za masinske inzenjere vec smo konstatovali da ne moze biti manja od 401400 godisnje jer neda UDI manje. Prema nekom svanicnam sajtu.

Na sajtu http://www.nito.no/Lonn/Hva-tjener-en-ingenior/Lonnskalkulator/ imate kalkulator plate i manje vise je realan kalkulator.
Normalno energi sektor nema podataka jer tu je ludilo i plate inzenjera na platformi idu i na 2.000.000 ali privatan sektor i neko sa preko 20 godina radnog iskustva plata ispada da je oko 700.000 godisnje sto je realna stvar.
Te informacije su sa tog sajta mi daluju malo konzervativne i cini mi se da bi se moglo ddoati i do 50.000 na njihovu procenu.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 22:59 - pre 128 meseci
OMG, mravlja kiselina i silaža, na što se sveo forum
mravlja kiselina u industriji spada u najjeftinije konzervanse, pune su je koprive , mlade koprivice malo se pofure s vrućom vodom i eto prave zdrave salatice koja diže željezo , na selu prava vitaminska bomba za purice i praščiće, ajte ljudi što ste se unezverili oko gluposti, svašta.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 23:04 - pre 128 meseci
Citat:
gogi77: Sto se tice plata za masinske inzenjere vec smo konstatovali da ne moze biti manja od 401400 godisnje jer neda UDI manje. Prema nekom svanicnam sajtu.

Na sajtu http://www.nito.no/Lonn/Hva-tjener-en-ingenior/Lonnskalkulator/ imate kalkulator plate i manje vise je realan kalkulator.
Normalno energi sektor nema podataka jer tu je ludilo i plate inzenjera na platformi idu i na 2.000.000 ali privatan sektor i neko sa preko 20 godina radnog iskustva plata ispada da je oko700.000 godisnje sto je realna stvar.
Te informacije su sa tog sajta mi daluju malo konzervativne i cini mi se da bi se moglo ddoati i do 50.000 na njihovu procenu.





Iskreno uopste ne razmisljam kolika ce plata da mi bude i prezadovoljan sam ako sa njom mogu sve troskove da platim. Vise me brine "onaj pocetak od nekoliko dana za probijanje leda": koje poslove cu prvo dobiti, koji ce biti vremenski period da se zavrsi, kako cu se snaci sa njihovim naglaskom i brzinom govora...?
Plata i vremenske prilike me ne brinu. Ako imas vremena podeli tvoje prvo iskustvo? Ono prvih mesec dana na poslu: koji je prvi zadatak bio, vremenski period da se zavrsi ...
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 23:05 - pre 128 meseci
isabe..nesto.. -mani me se.
Vec si na ignore.
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 23:20 - pre 128 meseci
Citat:
gogi77:
Hehe.. apsolutno se inace slazem sa tobom u vezi negativnih stvari. Znate kako je kada dodjete ovde u pocetku vam je sve super.
Sredjena zemlja plata tacna, i ono kad kazete dobio sam 3000 evra platu.. joj sreca-radost.

Al onda posle tako 2-3 meseca krecu i stvari koje pocinju da vas nerviraju kao sto kaze Metar.

Tako da ono i ja sad kad bi poceo da nabrajam sta me nervira u norveskoj bila bi bila poduza lista ali veruj mi kada to uporedim sa listom sto me nervira u Srbiji ovo je mala maca ovde.
U tim slucajevima najbolja terapija je otvoris lepo Blic ili bilo koje srpske novine pa procitas crnu hroniku... jer jbg cele novine su crna hronika i onda joj.... kako mi je lepo ovde u norveskoj.
Takodje idem i na terapiju-"banjsko lecenje" dva puta godisnje dole u srbiju da se izlecim od ne zadovoljstava prozrukovanog norveskim sistemom. Svima toplo preprepoucujem u slucaju napada....



Ja nisam u nijednom komentaru uporedjivao Srbiju sa Norveskom.
Tvoj problem je ocigledno sto citas crnu hroniku iz Srbije. Da citas Norvesku crnu hroniku procitao bi isto, samo mozda malo manje senzacionalno. Godisnje u Norveskoj ima oko 30-ak ubistva. Srbija oko 60 (barem pola su zbog novca). Pitanje je, zasto bi se ubijali toliko kada je socijalno-finansijska sigurnost u Norveskoj manje-vise dobra.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 23:26 - pre 128 meseci
Verovatno od dosade.
Verovatno je isto kao i u Svedskoj, zbog vremena.... Sigurno nije zbog finansijskih problema....
boban
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 23:26 - pre 128 meseci
Opet cu da postavim moj inicijalni post:

S obzirom da nesto duze zivim u Norveskoj zelim predstaviti i tamnu stranu zivota u Norveskoj.

Vi ste skoro pristigli u Norveskoj. Problem vam je jezik (koji cete relativno brzo nauciti dobro) i posao, koji vec imate.
Plata vam je u idealnom slucaju 22.000 (2700€) za negovatelje i 24.000 (3000€) za inzinjere. Ako ste doktor i nekako uspeli da dobijete licencu za rad plata vam ide i do 30.000 (3600€).
Medjutim, u prva dva slucaja vam plata nije dovoljna za 'normalan zivot'.
Naime, trenutno se borite sa svakodnevnim problemima, pa mozda ne uvidjate probleme kojim cete se suociti u buducnosti.
Pretpostavimo da ste sami. Iznajmljujete stan od 1000 €, placate racune (markica, struja, internet, tv...) od 400€. Ostaje vam 1600€. U debelom ste plusu. Ako trosite na jeftiniju hranu 600€ ostaje vam 1000€ mesecno. Sa tih 1000€ mesecno viska imate privid dobrog zivota.
Medjutim, ako planirate da ostanete da zivite ovde morate misliti i o buducnosti. Kada kazem buducnost, mislim na sopstven stan, porodicu, auto i...penziju.
Kupovina sopstvene nekretnine je bitna iz dva razloga. Prvi je da u jednom trenutku kada osnujete porodicu i recimo dva deteta, morate iznajmljivati stan, najmanje trosobni (realno cetvorosobni) za koji cete placati najmanje 2000€ mesecno. Sa racunima ce vam otici cela jedna plata. Ako i vas suprug/a prima isto toliko porez na platu vam se povecava pa vam se nikako ne isplati da iznajmljujete stan.
Drugi razlog je vreme kada cete se penzionisati. Sa penzijom od 12.000 (1500€) necete nikako moci da placate stan, racune i da vam ostane za hranu.
Dakle dosli smo do dela kada je neophodno da kupite stan. Odete u banku i oni vam traze 10% ucesca. Kazu da ce desnicari povecati na 15% ovih dana. Racunacu da je to 15% jer jos niste skupili novac, skupicete ga za par godina kada ce ucesce vec sigurno biti 15%. Stanovi, ne luksuzni kostaju otprilike 200.000€ u manjim mestima, 300.000 u gradovima i 400.000 u Oslu. Date cene nisu pravilo ali su neki prosek. Tako da ako hocete da zivite u nekom gradu (Bergen, Trondheim, Stavanger, Tromsø, Kristiansand) vec morate imati 45.000€ ucesca (15% od 300.000€). 45.000€ mozete da ustedite ako 1000€ mesecno viska stedite sledecih 4 godine. Ako ste u paru samo 2 godine. Zato vam preporucujem da vec pocnete da stedite i realno zivite sa 600€ mesecno.
Preporucujem vam da u slucaju podizanja kredita svratite na sajt www.husbanken.no, koji vam mozda odobre i kredit za ucesce (ne vazi za one koji imaju platu 400.000 kruna godisnje).
Sada kada ste kupili stan od 300.000 i imali da platite ucesce 45.000€ placacete ratu za kredit oko 1300€ mesecno u sledecih 25 godina. Uz to se placa i 'infostan' (to nije u pravom smislu reci infostan) od 400€ i godisnji porez na nekretninu od oko 1500€. Sve ukupno, mesecno 1800€. Plus racuni,malo veci, i osiguranja 600€ dodjete na 2400€. Kada kupite nekretninu porez na plate vam je nesto manji (oko2%).
Sada ste vec potpuno u novoj situaciji.
Imate svoj stan, dvoje dece, suprug/a koji takodje radi u idealnom slucaju.
Vasa plata od 3000 odlazi na racune i kredit. Sa supruginom/ovom platom placate troskove hrane, 1500€ jer vas je sada 4 u porodici. Ostaje vam 1500€. Deca su mala i ne mozete da ih svakodnevno vodite u skolu i vrtic autobusom po kisi i zimi. Morate kupiti auto. Kredit za auto cete otplacivati sledecih 5 godina po 500€. Takse, benzin, porez, registraciju, parking i sl. placacete jos minimalno 600€ mesecno. U slucaju kvara, ne smem ni da vam pricam. Sve u svemu ostacete dobri 300€ mesecno. Nisam uzeo u obzir da aktivnosti za decu kostaju dosta, tako da cete tih 300€ najverovatnije odvajati za to.

Zakljucak (moj):
Da bi ste mogli normalno i komotno ziveti u Norveskoj, morate biti sigurni da cete u sledecih 25 godina vi i vas suprug/a imati posao, Da ce konstantno vasa plata rasti sa inflacijom, nemati neke nepredvidjene dodatne troskove (studije, osiguranja, advokati i sl.) i naravno biti zivi i zdravi.

p.s.Znam da je nepopularno mraciti i ubijati vasu nadu da ste napokon uspeli, ali smatram da sam morao ovo da vam napisem kako bi vas upozorio i na neke zabe koje morate progutati. Znam da se medicinski radnici slabije razumeju u brojke, ali ih molim ipak da obrate paznju na njih.
p.s.2 Ako vas interesuju i druge zivotne zackoljice, samo kazite.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886055 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.