Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837616 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 10:54 - pre 128 meseci
mihaels, taj da ne izdaje na toliko kratko preselio bi se vec sutra :))
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 12:23 - pre 128 meseci
E ljudi, ako nekome treba smestaj imam nesto za vas. Jedan nas (nas Makedonac :) ce iznajmiti stan u Oslu koji kosta 12.000NOK pa mu treba cimer da podeli troskove. Znaci 6000NOK, moze i dvoje tj. par, cena je ista. Stan je 70+ mkv, relativno blizu centra (mislim da je na Majorstuenu), znaci ko iznajmi ima svoju sobu i privatnost. Ako je neko zainteresovan neka mi posalje PP pa cu mu poslati broj telefona. Covek prica i srpski tako da nije problem, ok je lik, radio u banci nekad...
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
...250.70.tmi.telenormobil.no.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 12:30 - pre 128 meseci
Dajte ljudi ovako nešto za bergen :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 12:34 - pre 128 meseci
mihaels, moracu da te ispravim... dokle god deli kuhinju i kupatilo sa jednom osobom, NEMA privatnost :P
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 12:55 - pre 128 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
metar:
Citat:
delija_sever031:
Aj da ponovim pitanje

@metar

Ne kazem da ne treba imati svoje misljenje i niko ne kaze da nije tacno,ali ajde probaj napraviti i jedan komentar o stvarima koje su pozitivne o Norveskoj pa da i tu verziju cujemo

P.S: Cime se bavis ?


Ne,ne ja imam svoje iskustvo, a ti mozes da imas svoje misljenje.
I molim vas, prestanite da komentarisete ko sam, sta sam...vec obratite paznju na komentare, lepo ih procitajte i razmislite.

p.s. htedoh da zavrsim sa ovim forumasenjem, ali necu jer vasa deca svakako nisu mogla da biraju roditelje.






Ljudi nema nam Mirke ... da se ne krije ona iza ovog naloga "metar"


Dobro jutro ljudi.
Da objasnim "fravær" od juce .Dvojac Mada77 i prijatelj iz Albanije kod mene na sedeljci.Bistrili dogodovstine i divili se klimi.
E,lijepa ti je ovo zemlja...jeleni divni,trce...Mi se sinoc malo grudvali...Prijatelj Albanac pobjedio
Vidim svratio nam u goste ponovo covek upoznat sa prilikama u ovoj zemlji.
U pravu je on covek za sve.Tesko je nahraniti srpsku guzicu koja je samo navikla da jede.Pa ni lepi Bora iz Breninog benda ne bi pojeo 12 000 nok za hranu mesecno.Druze,kukao bi i da si direktor Statoila.
Ko ima problema sa finansijama,uvek moze da radi dva posla.I po mogucstvu na severu.
Evo i zasto.Radis dva posla-vremena nemas da turpijas mozak,a sve stignes da platis i pretplatis.Plus i na forum stignes ako se lepo organizujes.A na severu duva fino vetar i provetrava svaku mozdanu vijugu ako se slucajno zapatilo nesto prasine pa te ometa u razvoju.A tu je i kisa,da sve ocisti,pa sneg da zapece.Nema nista da ti fali.
Slobodno vreme u emigraciji turpija mozak a prijatelju Nesi-co sam rekla kada sretne nase (jer on ima prilike za to,mi ovo sinoc samo se malo grudvali ) da ih obavezno pita koliko su dugo ovde...pa ako je vise od 5 godina ili ne daj Boze duze od toga...da im kaze:"Izvinite,ja vas zadrzavam"...Ocigledno mozak vremenom radi u kontra smeru...Sta li me ceka majku mu...a pomoci ce meni moji jeleni i grudvanje

Na ovakvom mestu treba iznositi i negativne strane ove zemlje.To je neophodno.Ali ih treba iznositi tacno.Ne mozes reci da je idealna zarada 22.000 kruna,a tek napisati za lekara 30.000 nok a dugo si ovde je apsolutno netacno.Apsolutno i totalno.Ovde ljudi nisu neobavesteni.A svesni su svi tezine ovog poduhvata.I sa te tacke gledista jako je glupo davati komentare sa polaznom tackom o takvoj ekonomiji.Nezadovoljstvo u ovoj zemlji postoji i to niko ne spori ali se jedan deo toga krije i u nama samima.Dobar deo.
Ostajte mi u miru i radu...i grudvajte se...
Odoh u preduzece!

NB!Ovo dobro jutro napisah je zaglavisno sinoc sa grudvanjem pa se malo zmirnulo duze...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 13:09 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
nazalost u pravu je metar za penzije... moras biti 6 vezanih meseci godisnje u norveskoj da bi primao njihovu penziju inace gubis pravo... i prosecna penzija je 245000 nok, a porez koji se odbija 40% mislim, tako da mu to dodje na bas jadne pare... nije ni cudo sto rade do 70te...

https://www.nav.no/Internasjon...utlandet/Pensjonist+i+utlandet
https://www.nav.no/Om+NAV/Tall+og+analyse/Pensjon/Alderspensjon


12250 nok ili ti 1500 eu ti dodje penzija... e sad dobro zavisi kad si krenuo da otplacujes stan, drugacije ako si je kupio u 20im, 30im, 40im... ja se nadam da to do penzije moze da se otplati i da ti onda ostaje cisto 12250 sto je vise nego solidno za zivot... jos ako 6 meseci zivis u Srbiji ili Spaniji, ma ustedis Boga oca...

i još nešto vrlo bitno moja kartica kreće sa 30300 i porez na to je 7246 što ni u ludilu nije 40% isto tako penzioneri plaćaju porez po bruto primanju pa verujem da ostaje oko 18000.00

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 13:12 - pre 128 meseci
Citat:
Mrikica90:
Citat:
boban 13:
pozdrav NS mnogo puta smo već izbacivali tu računicu i uvek je odgovor bio pozitivan sa tim da se zna da nema rasipanja. Pristojan štedljiv život sa daleko boljim standardom nego u RS ali se mora paziti na troškove. Kao član koji se spoji sa mužem si u mnogo boljoj poziciji i ti možeš raditi bilo koji posao pa je tako stvar snalaženja u mnogome olakšana ukoliko nisi preterano izbirljiv. Malo zaboraviš za početak da si lekar biće mnogo lakše.
e da sneg jes pala neka sića ni za lopatu ga nema

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:43 GMT+1]



Ih, sto brzo dobih odgovor! )) Uz duzno postovanje prema osobi koja je ostavila komentar iznad tvog ( nadam se da ti ne smeta sto ti ne persiram), ali kad sam pitala moze li se ziveti, nisam sigurno mislila ( makar za pocetak) sa troje dece u stanu od 100 kvadrata i nekim skupocenim automobilom u garazi. Pitala sam moze li se pregurati mesec, a pod pregurati mesec se valjda zna sta se misli... I nekako po tom kometaru ispada da svi ljudi koji odu gore moraju da kupe sebi stan ili kucu?! Mislim, ok sve to, treba i o tome da se misli, ali ja nekako u zivotu sve prioritete volim da delim da primarne i sekundarne, to sve su sekundarni. Srdacan pozdrav.
P.S. Bobane, ne zali se, brzo ce vam. Ja se secam kad sam jos 2005. dolazila za No sredinom novembra, poletala sam iz Du, ostavila sunce i nebo bez oblacka, doletela u Stavanger ''ususkan'' u belo!


[Ovu poruku je menjao Mrikica90 dana 19.10.2013. u 20:27 GMT+1]

zloduhu evo ga od jutros pada i ne prestaje
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 13:21 - pre 128 meseci
Evo slicica o Noskicima-penzionerima...Sta im fali,pobogu?
Uvek mozete da odaberete drugu penziju.Onu iz Srbije od 20.000 dinara ako vam se ova ne svidja...

Slicica:



50.000 Noskica penzionera zivi u inostranstvu.Toliko o tome.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 14:13 - pre 128 meseci
nego za sta sluzi bela, crvena, zelena i crna kesa za smece? sta se u koju ubacuje?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 14:40 - pre 128 meseci
Kod mene je zelena,crvena,narandzasta i plava.
Zelena - hrana
Narandzasta - lak karton
Plava - plastika
Crvena - ostalo smece.
Flase normalno na reciklazu u bubanj
Nemamo ovde u Tromsu na tilbyd bele kese...a crne imamo na poslu ali one velike za opste smece.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 14:46 - pre 128 meseci
PeMzije

S obzirom da se razvila tema oko penzija, a vidim da niste informisani, malo sam studirao problem.
Ne mogu naci koliko ima penzionera u Norveskoj. U analizi statistik sentralbiroa kaze da ima oko 650.000 starih https://www.ssb.no/a/publikasjoner/pdf/sa32/sa32.pdf. Sa druge strane kazu takodje da je to oko 20% populacije, pa bi cifra trebala ici do 1, 1 meliona penzionera. Kada bi svi penzioneri mogli tako ladno otici da zive u Spaniju sa svojih 1500€, otislo bi ih najmanje pola. Pametna drzava se trudi da im to sto je moguce vise zakomplikuje.
U slucaju kada bi pola ovih penzionera pozelela da zive van, sa penzijom od 1500€, bi godisnje odlazilo iz zemlje 10 milijardi evra. Troskovi su mnogo veci jer norveska gubi potencijalne kupce svojih proizvoda, usluga, placanja komunalija. Zato to izgleda ovako za Spaniju: http://www.emigrant1.org/item/...onister-bosatt-i-utlandet.html
Molim vas lepo procitajte tekst da ne objasnjavamo posle.
Zakljucak je da oni ponesu samo 650€, od 1500€. Cifra od 1500€ je tzv. minstepensjon i nju primas ako radis manje od 40 godina.
Sada vam je jasno da pametna zemlja kao norveska nece da vam dozvoli da odete sa parama.

Sto se tice nas koji nismo native norvezani, normalno je da ce i nama pokusati da zagorcaju evt. odlazak iz zemlje sa norveskim parama. Stranaca je puno vise sada, i za 20-30 godina ce se troskovi isplata penzija mnogo povecati. Za ocekivati je i stroziji rezim. Evo sta kaze finansijski ministar: http://www.abcnyheter.no/nyhet...ensjonister-som-bor-i-utlandet
(procitajte i komentare) i evo zvanicnog objasnjenja sa stranice ministarstva finansija: http://www.regjeringen.no/nb/d...att-pa-pensjone.html?id=547283

Neznam da postavljam smajlije, a i nije za smejanje.
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
81.29.35.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:11 - pre 128 meseci
Eh...Lako je pricati kako je strasno tesko ziveti,raditi,placati kiriju i racune,rate za kredit i sl bilo gde u svetu,a da pritom sve to isto neko nije radio u Srbiji. Ili je radio,ali davno. Stvari se svuda u svetu pa i u Srbiji menjaju iz dana u dan,jedina je razlika sto kod nas konstantno promene idu na gore! Rodjena sam i odrasla u istocnoj Srbiji,poznatoj po gastarbajterima,tako da je spisak rodbine (blize i dalje) familije,prijatelja, poznanika koji su negde preko podugacak. I svima je njima strasno tesko,a niko se ne vraca! Znam o cemu pricam jer mi je za pocetak rodjena sestra u Svici! Uspela je da vec posle par godina zivota tamo "ïzgubi kompas",pa stalno moram da je podsecam. Da me neko ne shati pogresno,ja moju setru volim iznad svega,ali mi je jasan mehanizam po kome ljudi '''zaborave'' odakle su otisli!

Mislim da niko od nas, koji ulazimo u ovu pricu, ne ocekuje ''med i mleko'',vec samo priliku za normalan zivot,koji podrazumena racune,rate za kredite i ostale troskove. Poredjenja radi sa mojom platom medicinske sestre,ne bih mogla da dobijem kredit ni za 15 m2 ,sve da prilikom trazenja kredita u banci zaigram Labudovo jezero i to na trepavicama!

Kaze covek : Deca ne mogu da biraju roditelje. Tacno! Pa ja zbog toga ne smem ni da razmisljam o zasnivanju porodice u Srbiji!
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:13 - pre 128 meseci
Evo da ja kazem svoj stav u vezi penzije u Norge koja jos sada treba da mi bude problem da li da odem iz Srbije. Ceka me tridesetak godine rada i uopste ne razmisljam o penziji, jer ne znam sta moze biti za godinu-dve?

Medjutim, nije mi jasno zasto bi pozeleo da se vratim u Srbiju, ukoliko mi sada smeta i idem iz nje zbog:

1. zdravstveni sistem (cekanje na preglede po nekoliko meseca),
2. kvalitet hrane koju niko ne koristi
3. korupcija na svakom salteru
4. nepismeni politicari
5. ... ima jos desetak razloga najmanje ...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:19 - pre 128 meseci
Ne ne nije za smejanje.Ovo je za samoubistvo.Cak ne pomaze ni plakanje.Ne moze da zaleci problem.
Ja mislim da za 20 godina ova zemlja nece uopste ni isplacivati penzije.Veliko je pitanje i za plate.Radicemo ali pare videti necemo.
U Srbiji ce biti mnogo bolje.
Prijatelju,ti si jako nezadovoljan covek.A ovde na forumu pisu ljudi prvo iz svojih licnih iskustava.Napisu-ja radim to i to,imam platu tu i tu,kada platim sve ostane mi toliko i toliko.Ako nisi spreman da tako pises,nemoj da mracis jer mi ovde imamo periodicno,kvartalno nase gore listove koji ponesu lap topove kada su na lecenju na psihijatriji pa nadju forum i oglase se.Pisi sta radis,cime se bavis pa iz tog ugla projektuj nezadovoljstvo jer ovde imas i medicinare i inzenjere ciju si ekonomiju opisao a ljudi ti tvrde da nisi u pravu.Plus sada ides u daleku buducnost i pises o penzijama.
Covece,niko te nije terao da dodjes ovde.Uzmi svoju zenu i decu i vrati se u Srbiju.Idi bilo gde gde ce ti biti bolje.
Slozili smo se da svaka prica ima svoju drugu stranu i da nije sve bajno i sjajno da treba mnogo rada i truda.Ljudi su ovde svesni sta su ostavili u Srbiji a ti ako nisi svestan toga vrati se pa se suncaj na balkanskom Suncu.Niko tebe nije naterao na ovo.Ovo je dobrovoljan put.Ili beg,kako oces shvati.
Sve se itekako krije u postavljanju nasih kriterijuma.Idi,radi dva posla ako ti jedan nije dovoljan.Napusti zemlju ako mislis da ce ti penzija biti mala.
Ali napisao si jednu jako ruznu recenicu koja mnogo govori o tebi samom.Napisao si da ovde ljudi nisu krivi sto imaju takve roditelje kao sto su ljudi ovde na forumu koji su emigrirali.Mene bi bilo sramota da tako nesto napisem za ljude koji se bore da svojoj deci obezbede buducnost.Kao sto si se ti borio da svojoj deci to uradis i sada kukas kada to drugi hoce da urade.
Sramota.
Sve ima svoj plus i minus i niko ovde ne misli da je sve samo plus.Medjutim,predstavljati situaciju kao mracnu i sve je minus a ostajati ovde i pritom ne spomenuti ni jednom recenicom cime se bavis,je apsurdno.Ti mozes biti i na lecenju na psihijatriji a i na izdrzavanju na NAV-u.
U ovoj zemlji imas mogucnost da zaradis ako hoces.I to i ti koji si vrlo dugo ovde znas.Tvoj je izbor ako neces.Tvoj je izbor bio i da dodjes ovde.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
81.29.35.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:25 - pre 128 meseci
Nego,imam jedno pitanje. Moze li neko da mi objasni ono oko stillingsstørrelse koja je nama potrebna da bi dobili oppholdstillatelse. Mislim na helsefagarbeidere. Znam da je za dnevne smene potrebno minimum 80% stilinga. Ali sta je sa nocnim smenama? Znam jednog decka koji je dobio sa 67% natt. Neki mi kazu da je dovoljno 60%... Malko sam zbunjena... :/ Pokusavala sam da iskopam neku pouzdanu informaciju ali bez uspeha! na koji nacin bih to i mogla da proverim? I ako je taj procenat samo radi obracuna koliko cemo mi godisnje zaraditi,tj da li cemo moci da prezivimo ovde , da li uzimaju u obzir staz iz srbije (tj da li racunaju i njega u to)?

Uh,malo konfuzno,ali nadam se da razumete sta pitam!

Konkretan slucaj,aktuelan oglas za 60,2% natt. Pa ako ljudi pozovu na interviju da znam sta da pricam!
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:40 - pre 128 meseci
Mirjana S.

Zasto je vazno ko sam, cime se bavim i koja mi je krvna grupa? Da li bi to promenilo cinjenice o kojima pisem?
Dakle, od sada i zauvek - o svakom detalju iz mog posta mozemo raspravljati, kritikovati i ost.
Da pricamo o meni kao licnosti, pa makar se javljao iz psihijatrije, cistio toalete ili bio kardiohirurg, nije OK.
Dakle, tema je Zivot u Norveskoj, a ne psiholoski profil 'metra'. Ja se nje drzim, pa ocekujem da to uradis i ti.

I vratimo se temi. Ima li neko ideju sta u mom predhodnom postu (ili bilo kojem) nije tacno.

Sto se tice plata vodio sam se cinjenicom da su pocetne plate negovatelja: 350-400.000 kruna godisnje; inzinjera: 400-450.000 i doktora opste prakse: 500.000.
Kada se odbije porez, KLP, osiguranje, sindikat ja dobijm ovu cifru. Ne pricamo o izuzecima.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:42 - pre 128 meseci
Marijana,tebi je potrebno 80% stilling da bi dobila dozvolu.To je za obican trodelni turnus,tj.dag/aften/natt.
Na ugovorima se napise 80% ali se stavi godisnja plata za 100% stilling.
Na UDI-u imas propisano minimalne zarade koje ti trebaju da bi to proslo za dozvolu.Kada je rec o natt stillingu onda je plata nesto veca i zato ljudi misle da to moze proci jer ispunjava onaj zahtev o zaradi koji UDI gleda.Medjutim na takvom ugovoru je potrebno da se napise i da ce ta osoba raditi dodatno do 100% kada je prvi ugovor u pitanju.Nemas nikakve garancije da ce ti takav ugovor proci jer ja poznajem slucajeve kojima je to proslo i kojima nije.Jedina sigurnost za koji sigurno znas da prolazi jeste ako dobijes ugovor na 80%.
Sve van toga nece dobiti a ako je natt u pitanju onda mozda dobije ako zarada zadovoljava za takav turnus i ako se napise da ce raditi dodatno do 100%.
Jer to je tebi prva predaja za dozvolu a ne produzetak.To nije isto.Prva predaja papira ide direktno u UDI,a kod produzavanja ides u policiju i oni vide tvoje isecke od plate i vide da imas zaradu za 100% ili vise i to prolazi.Zeznuto je za prvu predaju i tada je najsigurnije da se na tih 60% natt napise da ces raditi i dodatno do 100% i napise se cela godisnja zarada.Jer ti to placas 3000 kruna i da ne bude za odbijenicu,vec za dobijanje dozvole.
Dakle,obrazlozi slucaj na intervju ako budes imala takvu situaciju da tih 80% je tebi jako bitno a moze uz kombinaciju 60% + 20% - jedan poslodavac.Kombinacija natt turnus i ostalo extra na trodelnom turnusu.Bitno je 80% radi sigurnosti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
81.29.35.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:47 - pre 128 meseci
Evo jos jedna informacija koja moze da bude zanimljiva i mozda nekome od koristi. Juce upoznah ovde u Stavangeru jednu ruskinju. Kaze mi devojka,organizovali se stranci u Rogalandu i nalaze se svake nedelje na drustvenim igrama,karte sah,sportovi...Ima tu rusa,rumuna,francuza,spanaca... E ono sto je bitno i meni se cini jako dobro,isti ti ljudi se subotama organizuju i nalaze da bi ucili i vezbali norveski! Ono sto po mom misljenju vecini nas treba kad dodjemo ovde.Ja sam dosla sa B1 ovde i prilicno mi fali te "zive" upotrebe i vezbe jezika. Imaju stranicu na FB-Games in Stavanger. Ja planiram da idem sledece subote pa cu videti kako to izgleda.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 15:49 - pre 128 meseci
mnogo stvari nije tačno ali ti nisi odustao od svog stava pa ću sad poslednji put da se osvrnem na to
1 porez koji odbijaš je previsok i neko ko je ovde trebao bi da pogleda svoju karticu i da koriguje izjavu
2 dečiji sportovi i svo ostalo ovde ne košta belog dinara sem opreme koju ćeš im kupiti, ako ti je hokej skup upiši dete na plivanje.
3 možeš kupiti auto za 15000 nok koji je registrovan 2 god pa posle ako ga i ne registruješ kupi drugi a taj odnesi na otpad dobićeš 2500 nok
4 kamata na kredit je možda kao u RS samo je ovde rata u NOK a tamo u EU a plata u dinarima koji polako posustaje za evrićem
5 Tvoje kao i moje dete nije moglo da bira roditelje ali uvek kao i ti može da bira zemlju u kojoj će živeti pa mu lepo objasni da je u RS mnogo lepše pa nek se vraća ako ikada poželi
6 imaš 14 prosečnih plata tj 10 redovnih 1 decembar za pola poreza veću i junsku skoro duplo veću
to bi bilo to ostaj mi zbogom
7 evo nađoh i ovaj ček kada sam radio pola meseca dakle osnovica je bila 22000 a isplaćeno je 17000 što je bitno drugačije od 12500
[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 20.10.2013. u 17:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 20.10.2013. u 17:15 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
81.29.35.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2013. u 16:04 - pre 128 meseci
Hvala Mirka!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837616 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.