Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7888352 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 14:00 - pre 133 meseci
i da dodamo jos 300 eu da se nadjemo u jednom mestu (u Oslu :P) da proslavimo :D
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 14:34 - pre 133 meseci
Evo vratio se ja kuci, uskoro cu okaciti obecano, samo da sredim ovaj moj copor.
U medjuvremenu samo da objavim, posto su papiri poslati u Drammen, najverovatnije cu u ponedeljak otkazati termin u Oslu, koji je zakazan za 7. Maj u 10:30, pa mozemo da se sinhronizujemo da ga ugrabi neko nas odavde. Znam da je blizu, ali nekome moze bas da legne extra. Pitajte prijatelje i neka mi se javi taj neko da dogovorimo kada da ga preuzme.
Mene sada zanima nekoliko stvari, pa neka mi se javi ko je to vec prosao ako moze.
1. Da li postoji neki staž ili beneficija na konto dece i ako da, da li je za dokazivanje dovoljna medjunarodna krstenica?
2. Da li je dovoljna radna knjižica (a imam i potvrde sa bivših radnih mesta sa datumima od do) za dokazivanje staža, ili ću morati da jurim kojekakve M obrasce?
3. Da li je potrebno kod preuzimanja te kartice (radne dozvole) imati Izvod iz knjige državljana (medjunarodni) ili je to moja supruga pogresno protumacila?
4. Mirka, ti si pisala o radnom stažu i sa koliko godina raste plata i koliko, ako te ne mrzi da ponoviš ili dopuniš ako ima promena.

Hvala svima unapred na odgovorima

@nsperce
Svaka cast na visprenosti i snalazljivosti. Izaso si iz sablona i ukljucio mozak. Sreca da, ali pre svega logika.
Jos jedna nasa prijateljica krece ovih dana, srecno S. a jedna je već gore i juri. Srecno i tebi Ž.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 15:02 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co: Evo vratio se ja kuci, uskoro cu okaciti obecano, samo da sredim ovaj moj copor.
U medjuvremenu samo da objavim, posto su papiri poslati u Drammen, najverovatnije cu u ponedeljak otkazati termin u Oslu, koji je zakazan za 7. Maj u 10:30, pa mozemo da se sinhronizujemo da ga ugrabi neko nas odavde. Znam da je blizu, ali nekome moze bas da legne extra. Pitajte prijatelje i neka mi se javi taj neko da dogovorimo kada da ga preuzme.
Mene sada zanima nekoliko stvari, pa neka mi se javi ko je to vec prosao ako moze.
1. Da li postoji neki staž ili beneficija na konto dece i ako da, da li je za dokazivanje dovoljna medjunarodna krstenica?
2. Da li je dovoljna radna knjižica (a imam i potvrde sa bivših radnih mesta sa datumima od do) za dokazivanje staža, ili ću morati da jurim kojekakve M obrasce?
3. Da li je potrebno kod preuzimanja te kartice (radne dozvole) imati Izvod iz knjige državljana (medjunarodni) ili je to moja supruga pogresno protumacila?
4. Mirka, ti si pisala o radnom stažu i sa koliko godina raste plata i koliko, ako te ne mrzi da ponoviš ili dopuniš ako ima promena.

Hvala svima unapred na odgovorima

@nsperce
Svaka cast na visprenosti i snalazljivosti. Izaso si iz sablona i ukljucio mozak. Sreca da, ali pre svega logika.
Jos jedna nasa prijateljica krece ovih dana, srecno S. a jedna je već gore i juri. Srecno i tebi Ž.



meni su rekli da imam povracaj poreza za klinca kada dodje u norge, koliko tacno ne znam ali to koliko sam skontao umanjuju glavnicu od plate. nije mi jasno o kakvom stazu pricas, znas i sam da je ovde kako se dogovoris i skim se dogovaras.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 15:27 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co:
Evo vratio se ja kuci, uskoro cu okaciti obecano, samo da sredim ovaj moj copor.
U medjuvremenu samo da objavim, posto su papiri poslati u Drammen, najverovatnije cu u ponedeljak otkazati termin u Oslu, koji je zakazan za 7. Maj u 10:30, pa mozemo da se sinhronizujemo da ga ugrabi neko nas odavde. Znam da je blizu, ali nekome moze bas da legne extra. Pitajte prijatelje i neka mi se javi taj neko da dogovorimo kada da ga preuzme.
Mene sada zanima nekoliko stvari, pa neka mi se javi ko je to vec prosao ako moze.
1. Da li postoji neki staž ili beneficija na konto dece i ako da, da li je za dokazivanje dovoljna medjunarodna krstenica?
2. Da li je dovoljna radna knjižica (a imam i potvrde sa bivših radnih mesta sa datumima od do) za dokazivanje staža, ili ću morati da jurim kojekakve M obrasce?
3. Da li je potrebno kod preuzimanja te kartice (radne dozvole) imati Izvod iz knjige državljana (medjunarodni) ili je to moja supruga pogresno protumacila?
4. Mirka, ti si pisala o radnom stažu i sa koliko godina raste plata i koliko, ako te ne mrzi da ponoviš ili dopuniš ako ima promena.

Hvala svima unapred na odgovorima

@nsperce
Svaka cast na visprenosti i snalazljivosti. Izaso si iz sablona i ukljucio mozak. Sreca da, ali pre svega logika.
Jos jedna nasa prijateljica krece ovih dana, srecno S. a jedna je već gore i juri. Srecno i tebi Ž.


Dakle,komso zokiruma,tebi pricati da ne mesas drzavni sa privatnim sektorom,ne vredi.Dakle,u drzavnom sektoru je tacno propisan staz tj.ansinitet koji je povezan sa platom.Nije kao na pijaci :).Prvi ansinitet je sa 4 godine staza,drugi sa 8 godina i treci ansinitet je sa 10 godina staza.Staz iz Srbije relevantan poslu koji sada obavljas u Norge se priznaje.Potrebna je potvrda o tome sa posla,prevedena na engleski/norveski (bolje) i pecat naravno.Na osnovu toga ide povecanje na grunnlønn (osnovnu platu).
Dovoljno je da od svakog poslodavca gde je radila ima datume od kada do kada je radila u zdravstvu.Ne bi trebalo da je puno,nije valjda radila na 10 mesta.
Sto se tice radne dozvole i kartice...razlicito je,ali joj sigurno ne treba taj papir.Mada uvek ostavljam prostora da neki sluzbenik na salteru trazi jer ovde je sa salterima i sluzbenicima sve moguce.Medjutim,ja sam dozvolu dobila na jednom papiru a na drugom papiru zakazan datum za slikan za tu karticu.Pisalo mi je da ponesem pasos i taj papir na kojem mi stoji kada da dodjem za slikanje.Kartica mi je poslata na kucnu adresu.
Kako god isla procedura,jer razlicito je od policije do policije,pasos je dovoljan.Oni imaju evidenciju i pasos je dovoljan.
Eto to je to ukratko.Pasos dovoljan i ne trea da juris M obrasce...priznace joj staz na osnovu potvrda sa posla.Meni su tako priznali staz sa Zvezdare sa rendgen odeljenja na osnovu potvrde prevedene na norveski.Tu potvrdu sam uzela iz kadrovske sluzbe nase u KBC Zvezdara.

Sto se dece tice.Ljudi,vi cete imati nesto nizi porez kada spojite porodicu da zive ovde sa vama.To nije uopste nista mnogo.Dete ima mesecno nekih 970 kruna (ili tako neka slicna cifra),dakle iznos po detetu,a vi kroz selvangivelsen imate povracaj poreza ako ste pretplatili porez,trazite standardfradrag 10% prve dve godine,ko zivi u Finnmarku ima i finnmarksfradrag(citaj Zokiruma u prevodu),to je skidanje sa osnovne sume izmedju 15.000-30.000 NOK,a u informacijama cete napisati da li imate partnera,itd ostale podatke koji se od vas traze.Ostale pogodnosti putovanja sa/do posla mozete traziti nakon dve godine kada izgubite pravo na standardfradrag.
Deca ne uticu na radni staz nikako.Drugi partner vas supruznik koji ne radi a vi ga izdrzavate utice direktno na porez,do sada je to bilo regulisano sa skatteklasse 2 a od ove godine su ukinuli tu klasu ali ce dati tu pogodnost u vidu neke druge regulacije kroz porez.Tako da to je otprilike to.
Cesto se misli da ako imas decu da ces dobiti drasticno smanjenje poreza...alo neces i to znaju oni koji su se vec spojili i o tome su ljudi pisali ovde na forumu.Vrlo malo.Pa dali bi onda i svim Norvezanima te povoljnosti drasticne...ima se nesto niza kartica poreska ali nista nije veliko i drasticno.
Kazem taj suprug koji ne radi ili supruga uticu daleko vise na porez tj.na selvangivelsen ali treba da hranis ta usta tako da je najbolje da oboje rade i to po 100%,jer onaj frikort na porez sto dobija drugi supruznik to je za zaradu do 40.000 nok,a to je malo gledano na godinu dana.
Pozdravcic!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 16:12 - pre 133 meseci
Uff, al si ga raznela, dodje coveku tesko kad vidi gomilu teksta
Dakle, da remiziram cisto da budem siguran da sam dobro shvatio, jer ti se Mirka toliko nekad udubis da je tesko da covek pohvata sve.
Ovo shvati kao kompliment.
Dakle, na klince daju oko 1000 kruna, OK, smanjuje se nesto porez, imace za zvake i kokice, pa dobro i to je nesto.
Dalje, ove potvrde imam sa 4 radna mesta, toliko je promenila, a sve su iz vremena slanja za autorizaciju. Mislis da su ok ili da trazim neke svezije?
Bilo je govora u vezi standardfradaga ranije, ali ja se nisam udubljivao specijalno jer me to u tom trenutku, logicno, nije ni zanimalo.
Pricala si i ti i Kelly i ne znam ko sve ne, i znam da se raspravljalo o tome, da li uopste to traziti, da ne bi imali problema kasnije kod produzetka dozvole itd. Ne secam se ishoda te "parnice" pa te pitam kako je sada, da li je pametno to traziti uopste ili ne? Ako moze da bilo kako utice, makar i najmanje na dalje produzenje dozvole, ne pada mi na pamet da to trazim.
Sto se tice pasosa, nama je to potpuno logicno, ali verujem da je negde previdela nesto sitnim slovima. Zakljucak je, ne treba joj izvod drzavljana.
Hvala na brzom, preciznom i nadasve opsirnom odgovoru.
Zoki, tebe brate sleduje i taj finmarkfradag, imaces i za pivo Ako budes dobar, peres zubice i slusas roditelje, odreci cu se jednog boksa cigareta u tvoje ime, pa da imas bar dva kad krene Sladjana


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 16:31 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co: Uff, al si ga raznela, dodje coveku tesko kad vidi gomilu teksta
Dakle, da remiziram cisto da budem siguran da sam dobro shvatio, jer ti se Mirka toliko nekad udubis da je tesko da covek pohvata sve.
Ovo shvati kao kompliment.
Dakle, na klince daju oko 1000 kruna, OK, smanjuje se nesto porez, imace za zvake i kokice, pa dobro i to je nesto.
Dalje, ove potvrde imam sa 4 radna mesta, toliko je promenila, a sve su iz vremena slanja za autorizaciju. Mislis da su ok ili da trazim neke svezije?
Bilo je govora u vezi standardfradaga ranije, ali ja se nisam udubljivao specijalno jer me to u tom trenutku, logicno, nije ni zanimalo.
Pricala si i ti i Kelly i ne znam ko sve ne, i znam da se raspravljalo o tome, da li uopste to traziti, da ne bi imali problema kasnije kod produzetka dozvole itd. Ne secam se ishoda te "parnice" pa te pitam kako je sada, da li je pametno to traziti uopste ili ne? Ako moze da bilo kako utice, makar i najmanje na dalje produzenje dozvole, ne pada mi na pamet da to trazim.
Sto se tice pasosa, nama je to potpuno logicno, ali verujem da je negde previdela nesto sitnim slovima. Zakljucak je, ne treba joj izvod drzavljana.
Hvala na brzom, preciznom i nadasve opsirnom odgovoru.
Zoki, tebe brate sleduje i taj finmarkfradag, imaces i za pivo Ako budes dobar, peres zubice i slusas roditelje, odreci cu se jednog boksa cigareta u tvoje ime, pa da imas bar dva kad krene Sladjana


hvala do srca i novcanika za taj boks

samo meni da proradi nasa bratska veza srbija-rusija eto meni mnogo cigara za male pare. naime ovde cesto dolaze ruski ribarski brodovi. mnogo cigara i votke. skoro 2 nedelje sam se preselio u kancelariju za pogledom na luku i sprintom do prvog broda sa ruskom zastavom. prvo njihovo odusevljenje kada sam progovorio na tecnom ruskom pa jos sam iz srbije. sada cekam da vidim da li ce braca rusi ispuniti obecanje i doneti mi povoljne cigare i votku

posto je u mom kraju vasar redovna pojava kao i cenkanje odusevio sam se kada sam skontao kako se to kulturno radi u norge. jednostavno odete u prodavnicu i pitate posto je taj i taj televizor, izdaju vam fakturu pa sa tom fakurom odete u sledecu prodavnicu i trazite da vam spuste cenu. pa uzmete i tu fakturu i vratite se u prvu prodavnicu gde vam jos spuste cenu frapirali bi ste se koliko ovo pali. recimo da znam coveka koji je skinuo oko 15 000 evra na autu kada ga je kupovao (nov auto, na kraju ga je uzeo za 500 000 noka) i dobio je mnogo dodatne opreme. ovde vam cenkanje prolazi svuda i za stan i za polovan auto cak i u prodavnicama. za nas odrasle na vasaru mnogo zanimljivo

miro samo ti meni objasnjavaj ja se uopste ne ljutim i jako sam sretan sto ponesto i naucim. a celo to znanje samo puni novcanik verovala ili ne. pa tvoj sajt za prosecne plate mi je doneo u pregovorima skoro 100 000 noka na godisnjem nivou. evo da ti se i zahvalim. inace kontam da nadjem nekog profesionalca da mi popuni tu prijavu za povracaj poreza kada dodje vreme za to. ima toga mnogo i steta to ne uzeti. mislim da je i bolje platiti nekom nego propustiti koju hiljadu.


pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 16:35 - pre 133 meseci
Citat:
stefanko23:
i da dodamo jos 300 eu da se nadjemo u jednom mestu (u Oslu :P) da proslavimo


ja sam uvek za to samo da i komsinica mira potvrdi dolazak, mi severnjaci nikada ne idemo pojedinacno vec samo u grupi, da ne kazem hordi. okruzeni belim medvedima i vukovima, a i lakse je kada si pijan. zbog oslonca. idealna prilika bi bila za oko 17.5 . mada mozda je bolje da vi dodjete na sever. cisto da i vi vidite ovu prirodu i mirnocu. tromso je idealan za to.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 16:57 - pre 133 meseci
ako se organizuje nesto na severu eto mene I promise :D a ako hocete u oslo imate gde :D
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 17:17 - pre 133 meseci
E ovako stvari stoje , odlucio sam se da budem kuvar , dvoumim se izmedju srednje skole vanredno da idem ili kurs da zavrsim za 6 meseci posle zavrsetka skole bi pokusao da nadjem posao u norveskoj pa me zanima sve o toj zemlji molim vas samo da odgovori ne budu tipa " procitaj sta smo do sad pisali " jer budimo realni 500 i kusur strana nije malo . Ono najosnovnije je kako da dobijem papire ? kako da ostanem da zivim tamo ? znaci ucim norveski tako da cu jezik do tada verovatno savladati i to nece biti problem hvala unapred svima koji hoce da pomognu ..
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 18:30 - pre 133 meseci
Ovo je nesto najsmesnije sto sam video ,hoce covek da bude kuvar pa da emigrira hahahahahaha eto ija cu daodem na kurs da budem astronaut pa odoh u svemir !
Prijatelju da bi ti neko dao posao u NO moras da imas radnno iskustvo .Ja sam do sada poslao oko 1000 cv na poslove svim poslodavcima u NO i nist konkretno govrim Norveski,Engleskii Nemacki imam radno iskustvo u hotelima sa pet zvezdica aplicaram za radno mesto od pomocnog kuvara do sefa kuhinje i nista .Norveska ima 1000 nezaposlenih kuvara .Pristajem da radim po bespucima ma sve ali opet nista ..Bolje zavrsi kurs za medicnsku sestru pa probaj ,kao kuvar em je mala plata oko 2000 eura em nema sanse da te prime
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 18:47 - pre 133 meseci
Evo u potpisu je sve potrebno za rani start. Ima i obrazaca i primera.
Ovaj Brønnøysunregistrene moze da se razlikuje, cisto je informativnog karaktera.
Poslednji fajl je arhiva u kojoj su svi papiri zajedno, a ubacio sam ih i posebno, tako da ako neko skida arhivu, nema potrebe da skida ostale fajlove, jer se arhiva ustvari sastoji od njih.

 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 18:53 - pre 133 meseci
zar je stvarno tako tesko ? meni je bas zelja da budem kuvar , to je jedini posao koji mi nikad nece dosaditi .. ne mogu sebe da zamislim u medicini nikako ... a pitanje je bilo kako da dobijem papire ? sto posto ima neka caka ?
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 19:15 - pre 133 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stefanko23:
i da dodamo jos 300 eu da se nadjemo u jednom mestu (u Oslu :P) da proslavimo :D


ja sam uvek za to :) samo da i komsinica mira potvrdi dolazak, mi severnjaci nikada ne idemo pojedinacno vec samo u grupi, da ne kazem hordi. okruzeni belim medvedima i vukovima, a i lakse je kada si pijan. zbog oslonca. idealna prilika bi bila za oko 17.5 . mada mozda je bolje da vi dodjete na sever. cisto da i vi vidite ovu prirodu i mirnocu. tromso je idealan za to.


Ajde ljudi posle 04.06, kad se vratim. Hocemo i mi na skup, okup i sl.. :)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 19:29 - pre 133 meseci
znaci kako do papira ?
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 20:18 - pre 133 meseci
Citat:
norgeultra: znaci kako do papira ?


Pfff druze .


Mislim da to nece ici tako glatko i lako . Bar za sada .



Bolje juri neki EU pass ili neku norvezankicu .





"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 20:19 - pre 133 meseci
kako se sredjuju papiri vezano za brak ?
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 20:21 - pre 133 meseci
Da bi dobio papire ,treba ti ponuda posla.Da bi ti neko ponudio posao moras znati da radis ,zaposlavanje radnika nije jeftino, .Da li si radio u kuhinji van Srbije ?
U Srbiji kuvar moze da bude svako ,u inostranstvu svako moze da rdi u kuhinji ali nije svako kuvar .Nadji posao negde vani odradi malo pa onda u Norvesku .Brodovi nije lose za pocetnika
 
Odgovor na temu

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:10 - pre 133 meseci
Pozdrav,

Imam jedno pitanje, vrlo kompleksno, pa mozda neko od vas ima neke informacije savjete.

Prvo cu probati objaniti trenutni status:
Inace sam iz Bosne, dosao sam u Norvesku prije 1 god i 7 mjeseci, nakon sto sam dobio ponudu za posao. Radim kao project manager u jednoj medjunarodnoj firmi, odmah sam dobio dozvolu boravka na 3 god a kasnije kad navrsim 3 dobija se i stalni boravak, zavrsio kurseve jezika,....

E sada, preko nekih kontakata, imam neke naznake od jedne francuske firme da su zainteresovani za moje usluge (bili su zainteresobani i prije i dobio poziv na intervju od odjeljenja te firme u norveskoj, ali sam prije potpisao ugovor sa firmom gdje trenutno radim). Radi se o jednom projektu u Srbiji, traje cca 4-5 godina, pocetak je u 2014 godini,...

E sada pitanje: Ako ja recimo dobijem i prihvatim ponudu (hipotetcki), ja iz BiH, imam dozvolu boravka u Norveskoj, firma iz Francuske a posao u Srbiji, kako rjesiti ovo placanje poreza, doprinosa,....
Mogu li sa odjeljenjem te firme ovdje u Norveskoj potpisati ugovor, primati platu na racun u norveskoj, ovdje placam poreze a dole radim i boravim (uopste ne dolazim u norvesku u tom periodu trajanja projekta), ili dole to nekako rjesavati,....
Ta firma iz francuske ima registrovano preduzece i u srbiji.





 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:19 - pre 133 meseci
Citat:
fabrika4: Pozdrav,

Imam jedno pitanje, vrlo kompleksno, pa mozda neko od vas ima neke informacije savjete.

Prvo cu probati objaniti trenutni status:
Inace sam iz Bosne, dosao sam u Norvesku prije 1 god i 7 mjeseci, nakon sto sam dobio ponudu za posao. Radim kao project manager u jednoj medjunarodnoj firmi, odmah sam dobio dozvolu boravka na 3 god a kasnije kad navrsim 3 dobija se i stalni boravak, zavrsio kurseve jezika,....

E sada, preko nekih kontakata, imam neke naznake od jedne francuske firme da su zainteresovani za moje usluge (bili su zainteresobani i prije i dobio poziv na intervju od odjeljenja te firme u norveskoj, ali sam prije potpisao ugovor sa firmom gdje trenutno radim). Radi se o jednom projektu u Srbiji, traje cca 4-5 godina, pocetak je u 2014 godini,...

E sada pitanje: Ako ja recimo dobijem i prihvatim ponudu (hipotetcki), ja iz BiH, imam dozvolu boravka u Norveskoj, firma iz Francuske a posao u Srbiji, kako rjesiti ovo placanje poreza, doprinosa,....
Mogu li sa odjeljenjem te firme ovdje u Norveskoj potpisati ugovor, primati platu na racun u norveskoj, ovdje placam poreze a dole radim i boravim (uopste ne dolazim u norvesku u tom periodu trajanja projekta), ili dole to nekako rjesavati,....
Ta firma iz francuske ima registrovano preduzece i u srbiji.


ako primas platu u norveskoj placas i porez u norveskoj, ali imas ogranicenje sto se tice vremena koje mozes provesti van norge za vreme trajanja te dozvole od 3 godine koju imas
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:24 - pre 133 meseci
Citat:
Nesh-co:
Uff, al si ga raznela, dodje coveku tesko kad vidi gomilu teksta
Dakle, da remiziram cisto da budem siguran da sam dobro shvatio, jer ti se Mirka toliko nekad udubis da je tesko da covek pohvata sve.
Ovo shvati kao kompliment.
Dakle, na klince daju oko 1000 kruna, OK, smanjuje se nesto porez, imace za zvake i kokice, pa dobro i to je nesto.
Dalje, ove potvrde imam sa 4 radna mesta, toliko je promenila, a sve su iz vremena slanja za autorizaciju. Mislis da su ok ili da trazim neke svezije?
Bilo je govora u vezi standardfradaga ranije, ali ja se nisam udubljivao specijalno jer me to u tom trenutku, logicno, nije ni zanimalo.
Pricala si i ti i Kelly i ne znam ko sve ne, i znam da se raspravljalo o tome, da li uopste to traziti, da ne bi imali problema kasnije kod produzetka dozvole itd. Ne secam se ishoda te "parnice" pa te pitam kako je sada, da li je pametno to traziti uopste ili ne? Ako moze da bilo kako utice, makar i najmanje na dalje produzenje dozvole, ne pada mi na pamet da to trazim.
Sto se tice pasosa, nama je to potpuno logicno, ali verujem da je negde previdela nesto sitnim slovima. Zakljucak je, ne treba joj izvod drzavljana.
Hvala na brzom, preciznom i nadasve opsirnom odgovoru.
Zoki, tebe brate sleduje i taj finmarkfradag, imaces i za pivo Ako budes dobar, peres zubice i slusas roditelje, odreci cu se jednog boksa cigareta u tvoje ime, pa da imas bar dva kad krene Sladjana


Neso-co...nikada ali bas nikada nije bilo reci da standardfradrag utice na dozvolu boravka.To je moguce da je neko lupio pa ostao ziv.Ali o tome se nije vodila diskusija.Standardfradrag NE UTICE nikako na dozvolu boravka i NEMA veze sa tim.Dozvola se izdaje od policije a standardfradrag je vezano za skatt/porez.Nema tu nikakve povezanosti osim one da moras imati dozvolu boravka sto logicno svi imaju koji zive ovde a standardfradrag se trazi prve dve godine.
E sada konkretno u primeru tvoje zene je to ovako.Dosla i pocela da radi maja 2013.-te.Za ovu godinu trazi prvi standardfradrag sledece godine kada dobije selvangivelsen (kraj marta/pocetak aprila 2014-te).S tim sto njoj nece biti bas pun iznos jer radi nesto vise od pola godine (kada se zavrsi 2013-ta) a onda nakon toga u sevangivelsenu 2015-te godine trazice drugi standardfradrag.I to je to sto se toga tice.Najbolje je kada covek uspe da iskombinuje da budu cele dve godine tj. da se pocne raditi u januaru a to ti je prva godina,onda trazis standardfradrag za tu celu godinu i za sledecu,naravno.
O tome misli kasnije,jos je rano za to.
A sada su ti vazni papiri o stazu i prevedi ih ako vec nisi i posalji joj neka preda u njenu administrativnu sluzbu.Ne treba datrazis svezije,skroz je ok to kada je predavala za autorizaciju...
Pozdrav!

NB! Znas sta je kod mene najbolje...ja uvek u prvoj recenici napisem "samo cu kratko i jasno"...ovo drugo cesto ispostujem ali prvo,nikako...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7888352 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.