Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7894090 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:07 - pre 137 meseci
Molila bih za pojasnjenje -Koja je razlika izmedju vernepleier i asistent sto se posla tice ?Unaprijed hvala .
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:12 - pre 137 meseci
Zorice, jel mozete da mi kazete, ako nije problem, jeste li slali dokumenta za sestre vaspitace, i ako jeste sta to od dokumenata, jer osim pripravnickog, ovaj smer ne moze da volontira po bolnicama, domovima zdravlja, starackim domovima... Drzavni ispit da bi se polagao, neophodno je odraditi praksu 3 meseca vrtic, 3 meseca dom zdravlja... I opet se vracamo na ono da je neophodan volonterski staz/praksa u trajanju od 6 meseci... Mislim da ce to jos nekog zanimati, pa bilo bi lepo da napisete nesto o tome!!! Srdacan pozdrav svima!!!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:34 - pre 137 meseci
I ja ne volim ruzne i (samim tim) isfrustrirane zene, pogotovo udate iz interesa, kao i male ljude koji se "svakacastaju" , pa se ne hvalim time po forumu.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:56 - pre 137 meseci
Ha ha ha ha Nesh, faca si , dobro da si to reko , inače kog zanima nisam plavuša uopće .
Pametna bila Ivana Brlić Mažuranić , baciš par prepeličjih jaja i odma vidiš kom paluca zmijski jezik
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 20:11 - pre 137 meseci
Citat:
suhimilek:
Citat:
zorica nikolic markovic:
Zorica lepe savete daje ljudima ovde, stvarno super..Steta sto to radi radi promocie skole..ali i to je lepo..za vas koji trazite posao.Zorici zelim puno zdravlja i para..

Volela bih da mi pojasnite ovo Vase misljenje.





Cao Zorice..Pa mislim da ste na forumu rasdi promocije skole jezika i sbe same.Radi finansijske dobiti.Pomazu saveti dosta, ljudima koji su na forumu.Svaka cast




Kao sto si i ti otisao u Norvesku radi para, tako i drugi zele da zarade za zivot, a pokusaj ti u Srbiji da otvoris skolu jezika, da platis prostorije, nastavnike i da zaradis za zivot i onda da te neko proziva da je norveski skup. Svi koji su ulozili novac u ovaj jezik visestruko im se vratio. To sto smo mi bedni i zelimo da pobegnemo iz ove zemlje gde je i sve drugo preskupo, to je druga stvar. Zorica je gospodja i ne zasluzuje ove prozivke.Za tebe je najbolje da nadjes neku devojku umesto sto se biciklom vozikas po selu.
Najteze je biti covek.

P.S. Mnoge "face" koje ti ne volis da gledas, a i one druge, "finije face" ne vole sigurno ni tvoju da vide.
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 20:15 - pre 137 meseci
Nije mi namera da prozivam bilo koga po forumu.Ni muslimane ni Zoricu.Nisam to ni radio.A nije mi ni namera da raspravljam sa vama bilo sta.Izneo sam misljenje svoje.kakvo god da je ono.To misljenje treba nekome smernice da da..Ne da uvredi bilo koga.
 
Odgovor na temu

appelsin
Arendal

Član broj: 306856
Poruke: 5
*.80-202-157.nextgentel.com.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 20:54 - pre 137 meseci
Ako je nazivanje muslimana ogavnim i bednim samo packa razonode radi onda zaista ne znam gde su granice pristojnosti pojedinih da tako kazem desnicara koji posecuju ovaj forum a koji pri tome i ne primecujuju gde su prenaglili u svojoj bahatosti.
Najjdanije je od svega sto u celoj Hrvatskoj trenutno zivi 5% nehrvata a sto ti isti Hrvati zele da napuste svoju zemlju izmedju ostalog da im bule ne bi smrdele po ulici. Pa su odabrali Norvesku. Divota! To je taj socijal-demokratski multikulturalizam kojem Norveska stremi.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 21:04 - pre 137 meseci
Imal neko da mi pojasni ovu razliku ,vernepleier -asistent
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-203-136.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 23:28 - pre 137 meseci
Hmmm...
Baš i nisam u fazonu da nekog reklamiram, ali kada pljušte neosnovane prozivke - smatram da treba reagovati. Svojevremeno (pre par godina) kada sam se razmišljao gde da krenem da učim norveški skoro u startu sam otpisao Sagu baš zbog tih silnih nezadovoljnih komenata. I ko zna kako bi se sve završilo da mi u jednoj drugoj školi (u koju sam prvo otišao) nisu tražili da sam nađem još nekoga ko će sa mnom činiti grupu, jer nisu imali dovoljno polaznika. Srećom. U Sagi sam završio sva tri kursa, promenio 4 različite grupe. Položio testove, dobio sertifikate koje su mi uvažili u Norveškoj na Nasjonale fagu za moju struku. Najvažnije - naučio jezik dosta dobro. Upoznao dosta sveta.
I upravo takvi kao Suhimlek su bili najgrlatiji. I čovek dobi onolike pluseve?! Oni dali ne znam koliko para, i eto ne naučiše norveški za 5 meseci. Samo neku osnovu. Alo?????? A bez izuzetka su dolazili potpuno nespremni na časove (da li su radili po 12 sati na poslu ili šta već) - oni su bili teški kao crna zemlja. Pa za te pare su mogili ovo. I ono. I ne znam ti ni ja šta. Pa što rođaci onda niste otišli posle dva časa (100% da im niko ni dinara nije i ne bi tražio ni za ta dva časa, ni za one ostale na koji nisu ni došli) na to bolje.
I naravno, šta mislite - je li moguće naučiti jezik koji blage veze nema sa vašim maternjim, koji nigde i nikad u životu pre niste čuli, i koji je takav da zahteva mnogo sluha i prakse (baš zbog silnih glasova-slova koji se ne čuju u izgovoru) - bez da se uložite svim svojim umom. To je "ogoljena istina" Nesh - mora da se uči i radi, ništa nema ni u Srbiji ni u Norveškoj na izvolte, ništa nama bez nas samih. Sad će neko da dođe da sipa znanje ljudima koji ne potroše sat vremena posle škole na domaći i pripremu časa. I posle škola ne valja. Pa još škola pod znacima navoda. Nisko i tužno.

Ko se posveti učenju jezika - imaće rezultat, nema tu govora. Bilo sa školom ili samostalno. A u školi osim znanja može dobiti i dosta poznanstava (koja posle mogu biti zlata vredna kad se dođe ovde), smernica (životnih, stručnih - bilo od drugih polaznika, profesora, Zorice), snage da sve izgura (ima tu dosta neke umne pozitivne energije - ko je nekad u životu učio u čitaonici npr, odmah će skapirati na šta mislim).

Sve u svemu - ovim završavam svoje učestvovanje na ovom forumu, kojem lično dugujem zaista veliku zahvalnost, te sam pokušao u nekim svojim mogućnostima i granicama da se aktivno uključim i po dolasku ovde, kako bih se nekako i "odužio".
Pozdrav, puno sreće i pozitivnih vibracija ubuduće..

 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 04:16 - pre 137 meseci
Citat:
mada77:
Ajde da se ubacim sa jednim pitanjem koje mozda ima vec odgovor na forumu,ali ja sam aktivan od neke 100 strane a ne secam se da sam naleteo na bas to pitanje:
Da li je potrebno imati povratnu kartu,ne zbog nas vec zbog zakona?Da li to trazi policija ili neko drugi?
I hvala unapred!


Ja poslednji put kad sam dolazio direktno "Beograd-Oslo"....puno ljudi koji nisu imali povratnu kartu su na pasoskoj kontroli izdvojeni sa strane...sta je posle bilo sa njima, ne znam..

Secam se bas jedne zene, koja nije znala da bekne ni engleski ni norveski, cuo sam kad je carinik nekoliko puta pitao "gde vam je povratna karta"...pa je neki decko iza nje prisao da joj pomogne da se sporazume... posle su je sklonili sa strane al ne znam iskreno sta je bilo do kraja

Ranije sam cuo da su neki ljudi bili vraceni ..al to ne znam 100%... znam samo da su i mene dobrano proveravali iako sam im pokazao radnu dozvolu..itd..

Od tada sa sobom nosim odstampan papir sa UDI-a..koji govori da radna dozvola mi daje pravo da zivim/radim u NO..itd..

Tako da ne znam da li ima neki zakon oko toga, sumnjam...ali 99% je da ce traziti na carini u Oslu. Sad koliko se isplati rizikovati proceni sam.

Pozz
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 09:15 - pre 137 meseci
Zorice imate pp.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 14:29 - pre 137 meseci
Ako to podrazumeva srednjiu medicinsku skolu - vaspitacki smer , DA taj smer pored opsteg i akuserskog moze da dobije autorizaciju za helsefaga.Dokumenta koja se salju su ista , diploma , svedocanstva , fond casova , drzavni ispit , radna knjizica , pasos / i vencani list za one koji imaju promenu prezimena /. Ako pokusam da se setim sigurno je bilo vise od deset njih koji su dobili autorizciju i vec rade u NO.
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 14:59 - pre 137 meseci
Poslala sam dokumenta za autorizaciju 30 decembra prosle godine,nisam dobila jos frakturu za uplatu para.Da nije malo duze vremena proslo od uobicajenog?Ili sam samo nestrpljiva
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 14:59 - pre 137 meseci
A ako ne postoji radno iskustvo, sta onda?
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 15:13 - pre 137 meseci
Ljudi moji...cemu takve reci, uvrede, prozivke na nacionalnoj osnovi? Ovde smo svi isti...zvao se Lazar, Stjepan ili Ibro...mi nismo i nikada necemo biti norvezani i za njih smo svi isti. Niko nama nije kriv sto nam nase drzave nisu omogucile normalne uslove za zivot. Vredjali smo se tu, ratovali, palili, ubijali i sada mislite da predjete tolike kilometre zarad boljeg zivota, a opet nastaviti sa istom politikom. Postoji stara izreka: " Otisao je on iz sela, ali selo iz njega nikada". Zar imate takvu viziju dolaskom ovamo...istina je da je puno ljudi ovde raznih boja, nacionalnosti, ali svi su oni dosle ovde iz istog razloga kao i mi sto dolazimo...Ja evo tri meseca zivim u maloj sredini 100km od Trondheima, nema stranaca, ali ja sam stranac...:) Svesna sam da nikada necu biti 100% prihvacena i da ce uvek biti niskih komentara koji aludiraju na to da sam stranac...sve uz osmeh i ko hoce priznace da je o tako..i to je svuda tako ako si stranac, ne samo u NO. Ali mi imamo svoj cilj i zarad tog cilja mora se izdrzati mnogo toga...naravno sve uz osmeh i " flink".
Zato nema potrebe za prozivke i uvrede..ko nije spreman na to ne treba ni da krece ovamo...daleko je od meda i mleka prica ovde, ali ima svoju dobru stranu zbog koje svi i krecemo ovamo uostalom.

Eto...prosto nisaam mogla ostati imuna na sve prethodne komentare...svi smo mi u istom loncu...samo to shvatite.

Pozdrav BALKANCI! To smo svi mi ovde...:)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 15:16 - pre 137 meseci
Citat:
Danka V:
Poslala sam dokumenta za autorizaciju 30 decembra prosle godine,nisam dobila jos frakturu za uplatu para.Da nije malo duze vremena proslo od uobicajenog?Ili sam samo nestrpljiva


Danka SAK je poceo sa radom tek 02.01. ali to je tek zagrevanje za rad posle praznika. Verujem da od sledece nedelje moze
s ocekivati fakturu. Svi smo nestrpljivi to je normalno, ali ucimo se strpljenju...
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 15:55 - pre 137 meseci
Citat:
srdjanm3: Ja poslednji put kad sam dolazio direktno "Beograd-Oslo"....puno ljudi koji nisu imali povratnu kartu su na pasoskoj kontroli izdvojeni sa strane...sta je posle bilo sa njima, ne znam..

Secam se bas jedne zene, koja nije znala da bekne ni engleski ni norveski, cuo sam kad je carinik nekoliko puta pitao "gde vam je povratna karta"...pa je neki decko iza nje prisao da joj pomogne da se sporazume... posle su je sklonili sa strane al ne znam iskreno sta je bilo do kraja

Ranije sam cuo da su neki ljudi bili vraceni ..al to ne znam 100%... znam samo da su i mene dobrano proveravali iako sam im pokazao radnu dozvolu..itd..

Od tada sa sobom nosim odstampan papir sa UDI-a..koji govori da radna dozvola mi daje pravo da zivim/radim u NO..itd..

Tako da ne znam da li ima neki zakon oko toga, sumnjam...ali 99% je da ce traziti na carini u Oslu. Sad koliko se isplati rizikovati proceni sam.

Pozz



E jbg sad,ajde jos neko iskustvo,nije na odmet,!!!!!
Neko kaze ne treba neko kaze treba!!! :-)

I ponovo glavno pitanje : DALI JE POTREBNO IMATI POVRATNU KARTU<ZBOG POLICIJE CARINIKA ILI BILO CEGA VEC????

U svakom slucaju hvala!
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 16:24 - pre 137 meseci
Iz iskustva drugih i svog licnog bitno je da mozete da se sporazumete sa carinom. Osmeh o kome stalno pricamo, kazete da idete kod prijatelja, rodjaka, kao volonter na farmu...sta god i naravno da imate ovlascenje tj, autorizaciju i da ce te pokusati da nadjete posao. Ukoliko ne nadjem vracam se nazad i to je cela prica. Ne morate imati povratnu kartu..mozetet se vratiti i autobusom i kolima sa prijateljiam itd. Niko Vas ne obavezuje da imate povratnu kartu. Verovatno ima slucajeva da ljudi nisu uspeli da se sporazumeju , ali opet naglasavam osmeh, smirenost i komunikacija. To je sve.

Mirjana je takodje lepo dala savet u jednom od svojih postova ranije: Kupujte kartu u jednom smeru.
Ne kazem da je ona policajac i savetuje to kao nadlezni organ :) ali i ona sama je dosla sa takvom kartom. Bitna je komunikacija.
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 16:54 - pre 137 meseci
Pozdrav svima!

Ja licno nisam imala povratnu kartu.Ja sam isla iz Budimpeste sa madj.pasosem.Prolazila sam kao da i nije carina u pitanju.

Eto malo opsirnije da napisem kako sam dosla do posla... :)
Nisam bila zaposlena nego sam volontirala u jednom domu...nego me nije bilo duze vreme ali citala sam sve vase postove. :)

U Narviku je bilo objavljeno slobodno mesto u jednom domu za Helsefagarb.Pozvali su me na intervju prosle nedelje.Spremala sam se danima za to.
Kada sam otisla 4 osobe su sedeli za stolom i cekali da udjem.JAAAOOOJJJ pa gde sam Ja dosla?Zapitala se...kao na sudjenju...
Nakon mozda 20 minuta razgovora su se zahvalili i rekli da ce se javiti putem tel. ili mejla.
Nervozna sam bila nevidjeno i mislim da se i stolica tresla na kojoj sam sedela... :)

U medjuvremenu su se javili iz taxi firme da im je potreban Helsefagarb.jer imaju Helseautobus na liniji Narvik-Tromsø-Narvik.
Ponudili su mi da bih mogla ici sa njima u Tromsø do kancelarije.Pa sam tako i Ja bila ponedeljak jedan od putnika.Prijatno iznenadjenje je bilo da je direktor bio na autobusu.Taman sam se smestila i eto njega da mi objasni malo sta bi bio moj posao i sta se gde nalazi.
Imala sam osecaj kao da idem na neko putovanje oko sveta...hahahaha :) Sve nepoznato ali prijatno okruzenje.Bila sam odusevljena koliko je sredjen autobus za bolesnike koji putuju do bolnice.
Autobus sa 5 zvezdica! :) Toalet,mini kuhinja i ugradjene fotelje za poleganje tezih pacijenata.
Kako smo stigli u kancelariju,seli i oni vec imali pripremljene dokumente koje sam im poslala sa prijavom za posao.Objasnili su mi sta bi bio moj posao,radno vreme i plata.Pristajes???Odgovara???
Prihvatila sam posao i odmah potpisali ugovor.Nakon su me odveli u garazu i objsanili mi sve detaljno i pokazali sta se gde nalazi u autobusu.
Radno vreme je odlicno.Jedne ned 3x,a sledece 2x.Ove nedelje vec radila 3 x. :)))

Posle potpisanog ugovora sledeci dan pravac u policiju da vidim sta trebam resiti oko papira.
Zamolili su me da se registrujem na UDIjevom sajtu i formular koji su mi dali da popunim i sa time da se vratim,pa nakon toga mogu ici u porezku..
Smorila se(jer sam mislila da cu odmah sve resiti) i krenula kuci da se sto pre registrujem na sajtu...
Zazvoni telefon...nepoznat broj...i kada se javila eto cuda drugog...:)))
Zvali iz doma gde sam bila na prvom intervjuu i kazu ajde pa oni bi meni dali mogucnosti za rad pa da vidimo kako bi se snasla...Sledece nedelje vas zovemo da se dogovorimo kada da dodjete.
A Ja sam bila ubedjena da sam ostavila los utisak sa svojom nervozom!!!!!


Na intervjuu u domu su bili jako zvanicni a u Tromsø nije bilo nervoze. :)))

Eto tako sam Ja dosla do mog prvog posla!!!A mozda i do drugog... :)))



 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 17:43 - pre 137 meseci
Draga Blondy Su,
da li si na razgovoru za posao rekla da imas madjarski pasos i da li ima veze sto na autorizaciji pise da si iz Srbije, a pasos ti je madjarski? Sada kada ides u policiju pretpostavljam da na osnovu madjarskog pasosa dobijas boravisnu dozvolu. Da li sam dobro razumela? Hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7894090 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.